Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

si la mine s a rupt nitul de care e agatat arcul am desfacut scaunul nu prea am ce sa ii fac poate daca fac ceva la strungsau sa sudez un nit , se regleaza mai greu pe inaltime si probabil o sa se uzeze mai repede

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa sudezi acolo alt nit. Este mai sus descris mai in detaliu cum se poate remedia problema. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! si eu am gasit acelasi arc sub scaun. Este rcul care ajuta sezutul sa se ridice, ca sa nu se forteze macaraua . in capatul dinspre spatar se rupe o ureche si atunci cade acel arc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul din poza postata de tine la inceputul discutiei este pentru ridicarea si coborarea scaunului (pe inaltime). acel arc are rolul de a compensa greutatea persoanei care sta pe scaunul respectiv. comenzile merg fara acel arc si o sa mearga si peste 100 de ani. incearca, pentru a observa diferenta, sa te pui pe scaun si sa te ridici/cobori si apoi sa faci aceeasi chestie dar fara sa mai stai pe scaun.

si eu am patit aceeasi problema doar ca nici pana in ziua de astazi nu am mai pus arcul acela inapoi. crede-ma ca nu este nimic grav. multa bafta!

Modificat de neutrino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

[eu prima data am gasit arcul magic sub scaun sofer.....nici o treaba caci toate functionau corect......dupa 3 4 luni il gasesc si sub scaun pasager dreapta....la fel no problem si leam luat si leam pus bine....tare sunt curios ce fac ele si daca tre sau nu sa le pun la loc.astept dezlegarea misterului... :icon_thumright: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am trezit cu o pocnitura serioasa dar nu stiam de unde e,dupaia am gasit si eu acest arc sub scaunul de pasager

dar nu am sesizat nici o schimbare,l-am depozitat prin garaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel.Au sarit ambele arcuri.Ele au rol de a te ajuta sa ridici scaunul pe inaltime cat ma usor.Arcurile odata sarite nu se mai pot pune la loc.Ele vin prinse intr-un lacas in dreapta scaunului(sofer_ si stanga scaunului(pasager)cum te uiti din fata spre el.De obicei arcul sare atunci cand urechea din spatele lacasului se rupe( de la trepidatii,vibratii,etc).scaunul nu-si modifica cursul lui normal de functionare,doar trebuie sa tragi mai tare de maneta pt. a ridica scaunulu.Nu cred ca foloseste cineva aceasta dotare in fiecare zii.Deci va dau un sfat,lasati-le asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve! Chestia asta cu arcurile este foarte tare! La masina din semnatura mi s-au desprins ambele arcuri (scaune stg. dr.) cam la diferenta de o luna intre ele. Credeam ca sunt singur si cand colo vad cas e o problema generala. Multumiri lui possst pentru explicatiile detaliate oferite.

Ma apuc de treaba maine, chiar daca nu am sesizat diferente la miscarea scaunelor fara acele arcuri.

Bafta si drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat , incercati sa reparati sau schimbati arcurile si sa le puneti inapoi , sint arcuri de revenire in cadrul mecanismului de reglaj si e mai bine sa fie la locul lor .

Cum reparati brida( capatul de agatare ) la un arc rupt ? - cu doi clesti , patent si spit ( cu virfuri subtiri ) la aragaz . Inrositi la un capat pe aragaz ultima spira , la rosu , si o modelati cit e rosie , cind se raceste o inrositi din nou ... dupa ce faceti brida la forma initiala , inrositi inca o spira - doua , trageti un pic de arc ( ca sa compensati lungimea lipsa prin ruptura ) , inrositi din nou toata zona si bagati-o brusc in apa rece ( astfel se oteleste la loc ). Sper ca am fost clar , in explicatii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar confirm si eu acelasi lucru: la o frana mai serioasa la un semafor mi-a sarit arcul asta printre picioare (am ramas cu gura cascata, faza de desene animate). Dupa o verificare mai amanuntita am descoperit ca singurul lucru care nu merge la scaun este revenirea manerului pentru culisarea scaunului inainte-inapoi. Adica dupa ce actionez manerul trebuie sa-l imping eu manual in jos la locul lui. Mentionez ca e pentrul scaunul soferului.

Modificat de Dan Stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ceva timp scaunul cadea tare daca vroiam sa-l las mai jos. practic cand apasam maneta el cadea pana in capatul cursei ( cand statea eu pe el, 80kg . cand nu statea nimeni mergea normal ). ieri, scapand ceva sub scaun am dat de arc . de asta cred ca are legatura cu mecanismul sus-jos nu inainte-inapoi a scaunului.

Modificat de ikks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel.Au sarit ambele arcuri.Ele au rol de a te ajuta sa ridici scaunul pe inaltime cat ma usor.Arcurile odata sarite nu se mai pot pune la loc.Ele vin prinse intr-un lacas in dreapta scaunului(sofer_ si stanga scaunului(pasager)cum te uiti din fata spre el.De obicei arcul sare atunci cand urechea din spatele lacasului se rupe( de la trepidatii,vibratii,etc).scaunul nu-si modifica cursul lui normal de functionare,doar trebuie sa tragi mai tare de maneta pt. a ridica scaunulu.Nu cred ca foloseste cineva aceasta dotare in fiecare zii.Deci va dau un sfat,lasati-le asa.

Stimate coleg,

Nimic dintr-o masina germana nu este pus ca sa foloseasca "la nimic". Arcul in cauza are un rol important in mecanismul de reglare al scaunului pe verticala si sare cand se rupe nitul cu care este prins de cremaliera acestuia. Daca ai rabdare poti rezolva aceasta problema care in timp poate duce la defectarea iremediabila a acestui mecanism. Singurul mod de remediere este posibil doar dupa demontarea scaunului in cauza. Cine spune ca l-a "agatat" altfel, cu siguranta ca l-a agatat doar ca sa stea prins de scaun si nu pentru ca sa si foloseasca scopului pentru care a fost montat. Am postat mai in fata un mod de remediere care necesita un minim de unelte si timp. Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este.Petrica are dreptate.Acu doua saptamani am patit aceeasi chestie.Am demontat scaunul ssi era rupt acel nit, dupa multe incercari am reusit sa bag arcul in gaura unde era nitulsi l-am pus la loc.trebuie 2 persoane penntru ca arcul se intinde destul de greu.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am patit si eu acelasi lucru acum cateva luni, dar am obsevat si ceva resturi de plastic...ceva ca o ureche... Oricum, scaunul pot sa-l ridic si sa-l cobor fara nicio problema.

"1J0881245C - tension spring for height adjustement" -asa zice ETKA :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu de cand am cumparat masina din germania am gasit arcul ala in portiera..prima data am vrut sa`l arunc..dupa aia mi a spus un mecanic ca e de la scaun...vreau sa incerc sa`l pun inapoi cand am timp...daca o sa il pun inapoi voi face si niste poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor!

Am gasit piesa asta azi pe presul din fata scaunul pasagerului, banuiesc ca a cazut de sub el de undeva. Postez aici in speranta ca ma lumineaza si pe mine cineva, eu personal nu stiu ce/de unde ar putea fi. E un arc care la capete are doua carlige, si la unul dintre acestea se vede vaselina pe el, deci banuiesc ca era ancorat de o sina sau ceva. :icon_thumright: Ce-ar putea fi?!

dsc00712li0.th.jpg

Multumesc anticipat!

Si eu am gasit acelasi arc :( acum 2 saptamani , dar reglajele merg ok, nu am probleme, oricum merg cu scaunul jos la maxim , astept sa posteze cineva o poza daca se poate cum se pune la loc , asa ar fi mai usor ptr toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Sper sa va ajute asta :

Desenele sint valabile in oglinda la ambele scaune. Vezi arcul poz 16 , cred ca despre el este vorba

Assembly_overvie1.doc

Assembly_overview.doc

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am vazut ca multi ati desfacut scaunele asa ca poate puteti sa imi raspundeti la o intrebare,la scaunul din dreapta nu am reglaj pe inaltime si va intreb daca se poate schimba mecanismul cu totul ,adica sa iau de la un scaun care are asa ceva si sa pun pe al meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu e mai simplu sa inlocuiesti scaunul cu unul care are reglaj pe inaltime? Tapiteria se schimba usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai usor dar eu iau de la dezmembrari si nu cred ca ma lasa aia ca sa scot tapiteria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cum au spus si cei care au postat mai inainte arcul are rolul de a ajuta mecanismul la reglajul pe inaltime si anume la ridicarea Kg pe care le are pasagerul. Asadar uzarea mecanismului este de asteptat. Cu putina indemanare mecanismul se scoate foarte usor, se improvizeaza un nit (fiecare cu imaginatia si priceperea sa) si se aseaza arcul la loc. Se poate tensiona arcul relativ usor daca gasesti parghia potrivita :) costuri : un nit de 6 si o bere unui amic care-ti va tine de urat :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul ala lung ajuta scaunu de a-si schimba pozitia de la maxim in spate -in spre volan la actionarea manetei din partea fata!

odata cazut, te chinui un pic sa muti scaunu in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arcul ala lung ajuta scaunu de a-si schimba pozitia de la maxim in spate -in spre volan la actionarea manetei din partea fata!

odata cazut, te chinui un pic sa muti scaunu in fata

Vezi ca undeva mai sus a precizat Petrica.....citeste http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1291510 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun, si atunci de ce merge scaunu greu in fata ,dupa ce a cazut arcul?

postul 186, mai sus!

Modificat de ct03tvy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!