Jump to content

Arc cazut de sub scaunul fata


Z
 Share

Postare recomandată

Prea mare branza nu cred ca face :P Unii zic ca e de la reglajul pe inaltime(desi nu prea vad cum poate face un arc orizontal treaba asta, dar sunt sigur ca o sa fiu contrazis :angry: ), altii zic ca faciliteaza revenirea scaunului din spate inspre in fata(si cam asa cred si eu ca e). Am zis ca poate e important si ieri inainte sa citesc pe-aici despre ce e vorba m-am tot chinuit sa ma benoclez pe sub scanul din stanga sa vad cam pe unde ar fi asezat(yoga e putin spus :( ) , dar n-am vazut nimic si-am crezut ca cine stie pe unde e ascuns; cu ocazia asta am vazut ca nici in stanga nu-l am :blah: . Am incercat reglajele si mare diferenta n-am observat, asa ca am intrat pe forum si m-am lnistit.

Crede-ma ca este de la reglajul pe inaltime, si da, chiar si un arc pozitionat pe orizontala poate face treaba asta. Nu mai incerc sa va lamuresc pentru ca nu are rost, oricum nu veti da jos niciunul scaunul sa-l faceti cum trebuie, va multumiti cu ce aveti. Asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelas arc l-am gasit si eu sub scaunul meu de la sofer cand am facut curatenie il am si acuma dar sa nu ma intrebati de unde a aparut ca nu stiu sa va spun ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit mai toate posturile pt ca eu am problema la ambele scaune... pana la urma ce facem cu el?ca nimeni nu stie sigur... al aruncam? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luand in cosiderare ce ai scris, sunt ferm convins ca nu ai citit toate posturile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si mie mi s-a rupt acel arc. :dEram in masina in momentul ruperi...s-a auzit o trosnitura, s-a rupt o bucata de metal ca un nit,de vreun cm (cred ca acela tinea acel arc).Tin sa mentionez ca scaunul nu are nici un fel de problema, nici la reglajul fata, spate, nici la cel pe inaltime si nici la cel lombar. Am adus arcul in casa si l-am pus la loc de cinste:)).Poate o sa mi fie de folos vreodata :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

;)) a inceput sa fie amuzanta situatia, "arcul buclucas". Acum o luna cand faceam curat prin masina, ma trezi si eu cu inculpatu sub scaunul de la sofer. Fiind mai inalt de fel, il tin lasat jos de tot, si probabil din cauza drumurilor nenorocite de la mine de prin judet (Dambovita) a cedat saracul. Eh am stat vreo ora sa ma chiorasc pe sub scaune sa vad de unde vine, ce face si cum se prinde la loc, si cand am vazut ca nu-i loc de izbanda decat dand scaunul jos, m-am lasat pagubas si l-am aruncat in protbagaj. reglajele functioneaza ca si inainte sa pice, cu exceptie facand faptul ca daca vreau sa reglez scaunul pe inaltime, coborarea se face o idee mai greu.

Se pare ca sunt cateva hibe la golfuletele astea, la care inginerii nu s-au gandit sau poate au trecut cu vederea cand au proiectat masina. :)

Bafta la toti si drumuri fara incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multe lume regleaza scaunul cat mai jos posibil si atunci acel arc este mult mai tensionat decat atunci cand scaunul este ridicat la maxim si acel nit care tine arcul, nu stiu din ce material este, insa se pare ca cedeaza dupa cativa ani de stat sub tensiunea arcului care este foarte tare pentru a ajuta ridicarea usoara a unui om ;) nu este nici o problema daca a picat insa la ridicarea scaunului toata greutatea "ta" este suportata de niste pini care bineinteles pe o perioada mai lunga se vor uza. cu putina forta acel arc se poate pune la loc (in gaurica unde a fost acel nit) insa nu merita munca pentru a dat jos scaunul decat daca mai ai de umblat/reparat si in alta parte la scaun

TitvsCaivs explica in mare dar bine ce trebuie facut ca sa pui acel arc la loc pentru nu nu mai pica scaunul la coborare si pentru a face ridicarea lui mai usoara cand stai pe el

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Si eu am gasit arcul sub scun acum 4 luni.

Funtia lui este:in caz de accident nu lasa scaunul sa se deplaseze in fata(asa mi-ai zis la servis).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bineinteles ca nu ma mira asa raspuns de la expertii nostri auto in materie de masini, citeste bine mesajele celor de mai sus si vei gasi o explicatie logica si reala la ce ajuta acel arc

Modificat de DjHojd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mia cazut arcul acela,si tot nu iam gasit locul,o sa ma uit maine sa vad..poate gasesc din ce am citit in topicul ista!Noapte buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, a sosit momentul sa ma inscriu in clubul vostru...

Saptamana trecuta, pe cand faceam curat in masina, am gasit si eu arcul sub scaun...(cred ca e facut cadou de cei de la VW posesorilor de G4- asa o mica surpriza) :salut:

L-am pus in portbagaj si astept sa vad ce o sa fac cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am primit acest cadou sub scaunul soferului, desi nu a venit mos craciun cadourile incep sa apara :mop:

ori le aruncam daca nu le gasim pozitia ori ne intalnim si facem o poza de grup cu ele si le trimitem nemtilor o vedere cu ele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:mop:)), da, tare faza cu poza de grup, nu ar strica. Eu pe al meu il las in portbagaj pana o sa dau scaunul jos. Dar asta nu se va intampla prea curant pt ca in rest totul merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce bine de voi ca nu va obsedeaza ca pe mine arcul ala. Si mie mi-a cazut si in aceeasi zi l-am si pus la loc. Daca e pus nu e pus degeaba... asta e deviza mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aerofan, daca erai cat de cat binevoitor ne spunei si noua in care urechiusa rupta l-ai mai agatat sau faceai macar ceva poze.

Tu doar zici asa... ca sa le faci la restul in ciuda sau? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu daca citeai topicul gaseai si asta: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=856348 si asta: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=857262 :icon_thumright:

sau mai gaseai si pozele de aici: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=616801

Dar sa ne luam de altii e usor in loc sa cautam... acum inteleg si eu moderatorii... e plin de informatie care se repeta la nesfasit pentru ca nu se cauta.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare ! vin si eu cu o intrebare ! dupa 2 - 3 h de stat in pozitii ciudate pe sub scaun mi-am dat seama..ca el are un rol in momentul in care se actioneaza maneta de urcare si coborare a scaunului pe inaltime ! (testat & vazut cu ochii mei :D) dar am reusit de cateva ori sa-i gasesc o pozitie dar mi-a fost extrem de greu sa-l trag pana la clema din fata unde sa-l agat ! Acum ce sa fac ? sa dau ornamentele jos sau ii caut din nou pozitia aia si sa trag cu toata forta? sau sa ma las pagubas ca sigur e agatat de altceva si chiar si cu el pus nu are efect !? inca 1 intrebare :P colegul de mai sus ROBOTELUL parca , a reusit el sa si-l puna cumva din cate se vede in poze? e pus degeaba sau chiar are efect avAND in considerare ca prinderea lui in interiorul scaunuului nu este buna ! Precizez ca atunci cand l-am fixat am tras de maneta si chiar era actionat , simteam cu il tragea dar repet este foarte greuuu sa-l prind de clema de sus (cea vizibila ) , ttrebuie o forta .. pffff .. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga o surubelnita in capatul arcului si foloseste-l ca parghie ca sa-l poti trage pana in partea din fata unde trebuie agatat.

2. Iesi mult mai simplu daca dedici 10 minute sa dai jos scaunul decat sa stai 2-3 ore in "pozitii ciudate" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca incerc asa...:lol: dar oare l-am agatat acolo in spate bine?ca s-a prins ieri de ceva...asta cu siguranta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare! Aseara aceeasi problema cu arcul aseasa. Conduceam linistit si o trosnitura puternica s-a auzit sub scaunul din dreapta. M-am speriat groaznic ca nu stiam ce s-a intamplat. Am citit topicul si cred ca o sa trec la demontarea scaunul si implicit asezarea arcului acolo unde ii este locul, cum a facut colegul aerofan, pentru ca si eu am aceeasi parere ca si el ca daca neamtul l-a pus acolo nu l-a pus ca nu avea ce face ci cu ci cu un scop anume. o zi minunata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii! Rezolvat problema arc asemenea colegului aerofan si nu mai am nici un stres acum!Va doresc spor la treaba ca nu dureaza mult si nu trebuie cursuri de mecanica!

O zi minunata va doresc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri l-am repus si eu pe poz..............CE CHINURIIIIIIIIII!!!!!!!!!!!!!!!VREO 2 H CRED.......INTRADEVAR ARCUL SE PRINDE DE UN NIT...nit care a cedat...am introdus un surub acolo in locul nitului ...nu exista filet in acel lacas...dar inarmati-va cu ffffff multa rabdare!!! lipsa acestui arc se simtea la mine doar in curbe la drumuri lungi....practic se balansa scaunul stanga-dreapta..........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul din partea pasagerului a picat de anul trecut.

Ieri cand am fost la tara, m-am apucat sa aspir prin masina si m-am uitat sub scaunul soferului. Ce credeti ca atarna ? Arcul :))

Am vazut unde se prinde in fata, are un carlig ceva, dar in spate unde atarna el prima data si era si prins de acolo, nu am mai gasit.

Din schema rezulta asta:

iwr7t1.png

Repet: Nu-mi dau seama cum se prinde in spate. Dupa 30 de minute deja m-am plictisit de incercari :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A sosit momentul sa ma alatur si eu in clubul celor cu arcul cazut :Driver: .La mine nu a pocnit nimic (mai bine zis la kilogramele mele) cand sa rupt acel nit de care se ancoreaza arcul.Ieri dimineata cand am facut curat in masina am vazut minunea.

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu. Am si eu arcul cu pricina prin portbagaj inca de anul trecut.

Topicul vad ca dateaza din 2006, dar eu l-am gasit abia azi :icon_thumright:

Acum ca am descoperit care-i treaba cu el si cu ce se mananca,

in timpul liber mi-am propus sa-i fac de petrecanie si o sa-l pun la loc.

Al dreaq arc ... las' ca-i arat io lui :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!