Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Arad Oradea nu e tocmai cum ma asteptam chiar daca are asfalt proaspat; ori nu e gata (desi unii oficiali zic ca e aproape gata) ori mesterii de pe finisoare au lucrat sub influenta alcoolului ori am eu roti ovale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitesti - Campulung - rau

Campulung - Rucar - portiuni bune si rele

Nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speedo, autostrada nu este gata, se tot vorbeste ca se da in folosinta pe o singura banda, cica pe sfarsitul lui Iulie.

Se circula pe vechiul drum E81, daca mergi spre sudul litoralului poti intra din Murfaltar pe A2 si te soate le Agigea sau inainte de Constanta pe A4, tot pana in Agigea.

Modificat de le banner
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am vazut ca se lucreaza la autostrada.Am ratat pana si intrarea pe A2 la Slobozia chit ca am facut giratoriul ala de doua ori...dup-aia am inteles ca era o intrare ingusta ca o alee pe langa acel Kaufland.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecam la Sfantu Gheorghe, cum se mai prezinta va rog Bucuresti-Tulcea, variante, obs. etc. sunt bine venite.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vrem sa mergem we viitor la Corbu, Constanta. Pe google maps vad ca rutea cea mai scurta ar fi pe DJ 228 intre Medgidia si Navodari. E ok DJ228?

Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi pare rau ca n-am vazut mai devreme ca sa iti raspund, drumul e super, doar atentie la niste localitati inventate de autoritati. si inca ceva, pentru cei care doresc sa mearga in delta, ar fi de evitat DN22 (E87) plin de gropi, denivelari si alte minuni. Recomand, daca veniti din tara (de pe A2 si pe Harsova, mai precis) varianta cu DJ223 apoi de la Saraiu prin Ciucurova si Cataloi (DN22A) care e ...glont ( o ora jumatate Cernavoda - Tulcea, fara prea multe exagerari pe traseu).

Modificat de obsess3d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca in 19 august trebuie sa ajung in Bulgaria, as vrea sa "incerc" noile autostrazi din tara noastra.

De aceea, am rugamintea adresata celor care vor parcurge aceste drumuri, sa descrie un pic cum sta situatia.

Evident, preferabil la topicul cu autostrazi, dar merge si aici.

Ce m-ar interesa in mod deosebit : intrarile si iesirile pe/de pe autostrazi.

Mersi anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati:

Iasi-Brasov-Sibiu-Paltinis traseu super ok. Cu exceptia faptului ca mori de foame sus e ok sa faci o tura vara. Gasit cazare super ok in Sibiu, pensiunea Belanscu.

De mincare se gaseste la Curmatura Stezii ceva mai la vale cind scapi de serpentine.

Sibiu-Sarmisegetusa Regia - ok mai putin ultimii 18km prin munti, drum de piatra. Facut 18km in ~1.5h :)

Curios ca totusi erau destul de multi curajosi...cu Kia, Ford, BMW, Mertz etc multe din ele modele noi.

Spre Hunedoara traseu ok...vizitat Castelul Corvinilor impreuna cu pupezele(idioatele) de Tonciu, Buruiana&Pamela ....aveau "filmare"...ca sa fiu rau pina la capat si in realitatea sint la fel de proaste si urite ca la televizor...

Mincare acceptabila la restaurantul de linga...

Spre Hateg asfaltul e ok...aici am facut oprire...cazare Sarmis-Cristal parca...recomand...

Spre Sarmisegetusa Ulpia drum ok...merita si asta vizitata...

Continuat drumul spre Straja , faimoasa statiune de schi...asfalt ok pina in Lupeni...pe alocuri in valuri...

La urcare spre statiune e rupt destul de rau...

Despre statiune...se aplica partial " frumoasa tara , pacat ca e locuita..."

Schitul merita vizitat...o gura de aer la altitudine...in rest cam pustiu cu exceptia unor tabere de copii...

Pensiunea La Mosu care e in stinga noii statii de telegondola numai de bine...cazare, masa ok.

Spre Targu Jiu asfaltul e ok...merita efortul sa vezi Brancusiul la el acasa...parcul e super ok ca si exponatele...

De aici incepe putina distractie...spre Baile Herculane prin Baia de Arama...drum prost, virajat in draci, iar ultimii 20-30km sparti...

Daca esti amator de o plimbare cu barca pe Dunare, un peste prajit cobori pina la Orsova...

La intoarcere spre Novaci merg prin Motru...cica e mult mai bun...revin cu impresii...

Sfirsit prima parte...revin cu Novaci prin Motru, Ranca, Obarsie, Petrosani, Straja...

Si cu putin noroc si urcare pe Paring si ce se mai poate prin zona...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija intre severin si motru, dupa ce treci de Halinga :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amanunte domnu' please :)

M-am saturat de surprize... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce incepi sa urci dealurile respective, o sa vezi ca drumul a plecat cu deal cu tot si trebuie sa mergi cu atentie :)

dupa ce incepi sa cobori spre Motru, drumul este ok

de la Motru spre Tg Jiu nu stiu cum este acum, pentru ca nu am mai mers de niste ani buni deoarece am tot folosit ruta paralela cu riul Motru ca sa merg prin Tismana.

Mai exista un drum spre Baia de Arama, parca prin Balta, dar nu stiu starea lui actuala deoarece pe acolo cred ca am mers cind nu prea aveam ce cauta pe locul din dreapta fata :)

zona e misto si ai ce vizita ;)

http://www.ponoare.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain...am sa trec pe la Portile de Fier, Podu lui D-zeu...si ce mai gasesti in fuga calului...

Vreau sa ajung intr-o zi si pe la pesterile din vale si sa ma cazez la Ranca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste doua saptamani sper sa pot pleca intr-un miniconcediu la Cluj.

Imi place foarte mult zona si mi-e dor sa revad locurile, asa ca va cer ajutorul in ceea ce priveste ruta pe care ar trebui sa o alegem:

Varianta1.png

Varianta2.png

Varianta3.png

Varianta prin Alba Iulia am pus-o pentru ca as vrea sa trec si pe acolo, daca as avea destul timp, tinand cont ca vrem sa plecam vinerea pe la ora 18.00 si sa ajungem pana seara in Cluj. Am mai mers pe aceasta ruta acum cativa ani si nu ne-a fost greu, insa nu stiu daca merita sa facem 100 km in plus alegand acest drum. Voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raluca, ce pot sa-ti spun e ca pe Sebes-Brasov asfalt excelent ...l-am facut zilele trecute...

Revin cu impresii:

Baile Herculane-Targu Jiu-Novaci....prin Motru mmmmmmmmmmmult mai bun decit prin Baia de Arama...

E partial in valuri si pe alocuri in constructie dar se merge mult mai bine...

Pe scurt: am fost la Pestera Muierilor...merita vizitata dar alocati 2-3h pt asta si ceva rabdare...se intra din ora in ora cu ghid, dar poti avea bafta de aglomeratie si nu intri cu prima tura...cum am patit-o...de la 12 am intrat la 14...iar vizita dureaza ~3/4h si iesirea e la ~1km de intrare unde lasi masina...

Asfalt inca ok pina la Ranca...se maninca binisor la Panoramic iar cazarea ceva mai sus de restaurant...conditii bune...

Pina la Obarsie asfalt bun, dar fara parapeti...in vreo 6-7 locuri se lucreaza dar nesemnificativ...

Cica la Obarsie e o pensiune noua Bradul conditii bune...asta am auzit-o de la cineva care a trecut pe acolo...

Eu am cotit-o spre Petrosani...28km...

Din care 20 facuti in 1h si ceva...rupt rau dar se poate circula in liniste...admiri peisajul salbatic si linistit...super misto defileul...

Restul de 8 e asfalt curatel...pina la Lupeni...

Spre Straja e destul de gaurit dar se poate circula linistit...

Straja...iarna cica e super misto pt patimasii de schi, si alte chestii de dat pe zapada...o caruta de pirtii, vreo 6-8 mai toate cu nocturna si teleschi/scaun etc...

Acum se termina telegondola lui Udrea atit de prost mediatizata...o fi fost si ceva "afaceri" cu ea dar localnicii sint super bucurosi de investitie...

Pt vara la prima vedere nu e cine stie ce, dar e liniste si aer curat...posibilitati de drumetii daca inca te tin balamalile...ale mele scirtie deja :)

Fara ocupatie fiind am facut un drum pina la Hotelul cu Pesti dupa Campul lui Neag (parca)...

Un hotel facut pe vremea raposatului...arhitectura super misto, inca tinut pe linia de plutire de un particular...asigura cazare dar mincare de acasa...

Amatorii de LINISTE, aer curat, peisaj super misto, si in special pescuit la Lacul cu Pesti...

Singurul dezavantaj e drumul de acces...forestier destul de plin de gropi pe vreo 6-7km...dar accesibil pt mai toate masinile...eu am lasat masina la ~400m de hotel...la intrarea spre hotel...drumul de acces e cit pt un autocar si atit...m-am speriat ca nu am unde intoarce :)

E bine sa se vina cu aprovizionarea facuta...

In rest relaxare/fugareala dupa net prin statiune...RDS-ul pica destul de des/WIFI-ul de pe la cabane...semnal Orange este dar numai telefonie ... legatura date cam din prastie...

Recomandari cazare, linga telegondola, La Mosu, pensiune super si pt cazare si pt masa...la doi pasi La Hudacu unde sint cazat acum (prima fiind toata ocupata saptamina asta), o pensiune mixta , citeva camere cu conditii de pensiune de 3 stele si mai multe in regim de cabana montana adica ieftine/micute/lemn/baie/televizor...si nu in ultimul rind un mos-cabanier super de treaba si pontos :)

Cam atit , de aici merg spre casa eventual cu oprire prin Brasov...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Raluca, bat destul drumurile prin zona tarii noastre, deci...daca vrei musai sa treci prin Alba varianta 2 adica Fagaras- sibiu, desi daca pleci din Ploiesti la 6 seara in Alba nu ajungi mai repede de ora 1-2 noaptea, nu stiu ce ai putea sa vezi in oras la ora aia, defat orasul e pustiu. Varianta 3 nu ti-o recomand sub nici o forma de la Mures la Reghin se lucra la drum iar de la Reghin la Cluj (prin Mociu) sunt 100 km primii 50 sunt....un pic cam praf :D restul 50 ok.

Oricum daca pleci la ora mentionata de tine ajungi in Cluj si mergi prin Sighisoara Mures Cluj faci cam 6 ore asta fara sa prinzi aglomeratia de week-end pe DN1....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot pe tema de mai sus, va rog sa-mi dati cateva detalii despre traseul Sinaia - Sighisoara - Turda, in special depre starea asfaltului, lucrari, etc.

Cum se ocoleste mai ok Brasovul ?

- prin Paraul Rece - Rasnov - Calea Fagarasului - Calea Feldioarei ?

- prin Predeal + Centura Brasovului?

Sighisoara - Turda?

- prin Medias - Tarnaveni - Ludus

- sau spre Targu Mures cu ocolirea acestuia pe DJ 151D?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer mergi direct pe Dn1 si prin Brasov. Nu e aglomerat Brasovul asa rau si de cand au desfintat semafoarele si facut ronduri e chiar ok. Aglomerat o sa fie pe Dn in dreptul Sinaia-Azuga-Busteni... E horror acum vara dar dupa ce iesi din Busteni e ok. Eu am facut vineri o ora la dus intre statiuni si la intors duminica la fel. Si spre Turda nu o lua pe Medias ca e rau drumul... Mergi in continuare-Campia Turzii-Turda.

Modificat de mack21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumleft: mack21

Intr-adevar, asa cum recomandase si Sookie, e mai ok spre Turda pe langa Tg. Mures.

Poate in timpul saptamanii n-o fi asa omor pe la Busteni.

In alta ordine de idei, am aflat ca pe Paraul Rece se lucreaza, sau se lucra sambata trecuta, vreo 2 semafoare si inca vreo 2 locuri in care mai ramasese dar o banda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Medias nu o lua sub nici o forma. In timpul saptamanii nu e aglomerat.

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok Brasovul sa-l traversezi acum...

Rasnov-iesire Predeal---GPS-ul zicea ca am 45min pina la destinatie...am facut ~15-20min...strazile asfalt curat, sensuri giratorii super ok...

Nu cred ca merita ocolit decit daca esti cu Titanicul dupa tine :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e drumul sf gheorghe lacul sf ana?am fost acum cativa ani si mi-am blestemat zilele...am auzit ca au asfaltat....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva recent pe ruta Dej->Saratel->Reghin->Toplita?Cum se prezinta ?Am inteles ca drumul este in lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Reghin-Toplita e de nota 10 drumul.

Sent from my E15i using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Din Saratel in Reghin drumul e in lucru, din Reghin in Toplita drumul e bun.

sent from s advance using tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!