Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

de la Focsani pana la Valea Sarii e foarte bun; dupa Valea Sarii drumul e mai dificil find ingust si cu destule gropi si denivelari. era in reparatie , nu stiu exact starea lui actuala. eu am trecut pe acolo pe la inceputul lui noiembrie.

in afara de cascada Lepsa si pastravaria nu prea ai ce vedea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

Am optiunea sa fac revelionul pe acolo cu un grup de prieteni, altfel nu m-as fi plimbat iarna pe drumuri neasfaltate / proaste. :P

Daca sunt gropi si denivelari cred ca vreo doua ore tot ar trebui sa aloc pentru tronsonul Focsani - Lepsa. Iar daca mai e si ninsoare ...

Informatiile sunt pretioase pentru mine, Ichebau. :ceuameni:

Acum pot sa-mi programez cat de cat plecarea din Iasi.

Modificat de razdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu niste intrebari in legatura cu traseul : Tecuci -> Drobeta Turnu Severin.

Din Tecuci, stiu cum e drumul pana in Ploiesti sau Bucuresti. (Din Buzau, o pot lua spre Buc, si am drum mai lat, se merge mai bine; sau spre Ploiesti, drum cu o banda, dar se merge binisor). - o sa plec pe 27 sau 28 (adica sambata sau duminica, cum o sa strabat Bucurestiul mai lejer ? prin oras sau pe centura ? )

Problema e urmatoarea : cum e drumul Ploiesti --> Targoviste --> Pitesti ? sau Bucuresti --> Pitesti ? (aici stiu ca e autostrada, dar nu am mers niciodata pe ea)

De la Pitesti, drumurile se unesc : Slatina - Craiova - Drobeta. (nici asta nu stiu cum e :Driver: )

merci

Modificat de Bogdan N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema grea drumu la caransebes de la tecuci :) !

eu fac drumu asta de 2 ori pe an dar din galati.

traseu: gl-braila-slobozia-a2-buc centura-alexandria-caracal-craiova-filiasi-tg jiu-hateg-caransebes.

cam 780km cu o medie de 70-75la ora daca tragi tare.

la tine eu ti-as recomanda e85 pana la bucuresti si dupa traseul de mai sus.

problema ramane bucurestiul. tu pleci in weekend asa ca pe centura sau prin oras cam tot atata faci, mai bine o iei pe centura.

celelalte variante prin pitesti sau brasov sunt mai scurte dar mai aglomerate si o sa pierzi mai mult timp.(verificat de mine)

singurul dejavantaj la traseul propus de mine e ca e mai lung un pic dar e mult mai liber(si trafic si radare :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce nu am mai mers o buna perioada pe el am observat aseara ca s-au terminat lucrarile la drumul ce leaga Slobozia de autostrada soarelui.

O veste buna.

Si e ca in palma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e urmatoarea : cum e drumul Ploiesti --> Targoviste --> Pitesti ? sau Bucuresti --> Pitesti ? (aici stiu ca e autostrada, dar nu am mers niciodata pe ea)

evita cu orice pret Ploiesti-Targoviste-Pitesti. drumul este ff prost, gropi multe, denivelari...

am incercat de curand si varianta Ploiesti-Floresti-Moreni-targoviste...si e si ea ff proasta.

A1, autostrada Buc-Pitesti e ok, dar iarna mai sunt prob cu viscolul, cu cei care nu sunt echipati de iarna si blocheaza drumul, dar e mai bine decat pe alt drum. mai exista si drumul Buc-Pitesti, paralel cu autostrada, dar nu stiu in ce stare e...

PS: cititi cateva pagini in urma inainte de a posta ca poate s-au mai dat unele raspunsuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Cluj - Budapesta ti-as recomanda Cluj - Oradea - Debrecen (Autostrada) - Budapesta sau de la granita poti s-o iei pe drumul clasic E 60 care trebuie prin localitati si cu o mica portiune de autostrada inainte de Budapesta - ai avea avantajul ca ocolesti orasul, daca mergi prin Debrecen o sa trebuiasca sa traversezi Budapesta (asta in cazul in care vrei sa mergi mai departe spre Austria). IN weekend nu e de speriat Budapesta, se circula bine comparativ cu Clujul :icon_thumright:

Ar mai fi o varianta, pe care eu n-am folosit-o niciodata, dar multi zic ca e OK: Cluj- Satu Mare - Valea lui Mihai parca ca si punct de frontiera si iesi undeva deasupra la Debrecen si poti continua pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu niste intrebari in legatura cu traseul : Tecuci -> Drobeta Turnu Severin.

Din Tecuci, stiu cum e drumul pana in Ploiesti sau Bucuresti. (Din Buzau, o pot lua spre Buc, si am drum mai lat, se merge mai bine; sau spre Ploiesti, drum cu o banda, dar se merge binisor). - o sa plec pe 27 sau 28 (adica sambata sau duminica, cum o sa strabat Bucurestiul mai lejer ? prin oras sau pe centura ? )

Problema e urmatoarea : cum e drumul Ploiesti --> Targoviste --> Pitesti ? sau Bucuresti --> Pitesti ? (aici stiu ca e autostrada, dar nu am mers niciodata pe ea)

De la Pitesti, drumurile se unesc : Slatina - Craiova - Drobeta. (nici asta nu stiu cum e :) )

merci

merci pt raspunsuri, drumul o sa fie prin bucuresti - pitesti si asa mai departe.

O alta intrebare e : pe data de 27 (sambata - a 3-a zi de Craciun) sau 28 (duminica) ... ar fi mai bine sa traversez bucurestiul ? sau sa o iau pe centura Bucurestiului ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic,..centura...si sper sa nu fie camioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva recent pe Bucuresti-Pitesti-Rm.Valcea-Tg.Jiu-Petrosani ? Plec Duminica , iar leg de Km stie careva cati km sunt exact? 340km?Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina la Tg.Jiu drumul este beton. In special Rm.Valcea-Tg.Jiu. Intre Tg.Jiu si Petrosani este bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o lectura cu citeva pagini in urma nu strica nimanui :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec pe 26 adica poimaine constanta-cheia iar apoi tot pe dn1a cheia-bv-arad.

Ma ajuta cineva cu ceva date recente in legatura cu dn1a? Astia de la stiri fac din tantar armasar.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o lectura cu citeva pagini in urma nu strica nimanui ;)

Daca te referi la mine, eu am citit am si facut acest traseu in urma cu 3 luni cred,insa in Ro nu sti la ce sa te astepti de pe o zi pe alta dar din luna in luna.

p.s Cand ajung voi posta si eu despre cum e drumul etc. sa fie update-uri cat mai recente:) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti > Slobozia > Braila.

Era dezastru inainte, acum e practicabil. Bucata Bucuresti > Slobozia e ok (se merge pe A2), apoi e cam denivelat, insa cu ceva atentie si un maxim de 80 km/h se merge bine.

Fara sa fac abuz de viteza am ajuns in 2 ore; pe la Urziceni/Buzau faceam 2.5 ca popa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost zilele trecute pe soseaua dintre Roman si Piatra Neamt ; drumul este bunicel, fara surprize, i-as da nota 8 din 10.

E85-ul este in continuare bun in cea mai mare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor am ramas uimit sa vad ca ruta: Craiova - Dr. Turnu Severin - Caransebes - Resita este in proportie de 90% finalizata(refacuta).

4-5 km cu probleme la Strehaia, cateva denivelari pe parcurs (de la staturile de asfalt) si cam atat.

Asadar pasionatilor recomand: Resita - Caransebes si retur pentru un traseu mai mult decat incitant.. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut acest traseu in urma cu 3 luni cred,insa in Ro nu sti la ce sa te astepti de pe o zi

daca stii ca se lucra pe anumite segmente, acum ar fi trebuit sa fie lucrarile spre gata (in cazul in care mai ramine ceva de facut), deci se imbunatatesc conditiile de mers.

Regula CNADNR-ului e ca dupa 15 noiembrie se sisteaza lucrarile la drumuri, deci nu mai intilneste nimeni asfaltari sau mai stiu eu ce alt soi de lucrari.

ontopic, Arad-Bucuresti, drum aproape gol, venit in 6,5 ore fara sa trag de masina (cauciucuri de vara) (exceptie A1, temperatura pozitiva si asfalt uscat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Salutare!

voi petrece Anul Nou la Lacu Rosu iar varianta este sa o iau pe Piatra Neamt... intrebarea este cum se merge pe Bicaz/Chei in perioada asta a anului?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

ce drum imi recomandati de la craiova la sibiu? maine pe la pranz plec din craiova. Cel mai scurt pare:

craiova - DN65 - inainte de slatina stanga pe DN64 - valcea - DN7 - sibiu.

retinerea mea este legata de DN64, care nu este european. cum este acesta in comparatie cu DN7C intre curtea de arges si pitesti?

multumesc!

sarbatori fericite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curtea de Arges - Pitesti foarte bun - 90 pe tempomat fara radare. Dar nu imi dau seama unde vrei sa ajungi caci Transfagarasanul este inchis iarna, iar Curtea de Arges - Rm Valcea e in lucru si nu treci fara ceva gen SUV.

Recomandarea mea - Craiova - Pitesti - Valcea - Sibiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Bucuresti-Pitesti_Rm.valcea-tg.Jiu-Petrosani pana la Tg jiu este f bun drumul, iar pana la Petrosani are unele scapari si pana la mijlocul defileului...dupa care iar este bun ,un singur semafor pe defileul Jiului...! facut in 4ore/340km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi !

NU credeti ce vedeti la stiri in leg cu DN1 e o mare vrajeala "de mintit poporul cu televizorul".

Am fost la munte de Craciun 4 zile.

Plecarea a fost miercuri la ora 15 si la ora 18 eram in Busteni. a fost aglomeratie doar la Baneasa, iar de la Sinaia s-a mers mai usor pt ca incepuse sa ninga - NORMAL, nu????

Intoarcerea duminica: am plecat la 15 din Busteni si la 16.33 am fost la semafor la Baneasa, unde am stat 2 semafoare, iar astia la televizor aratau numai coloane de masini, care intra-adevar se formau in statiuni, Busteni si Sinaia , din ce am vazut eu, dar e normal sa se mearga mai incet pe acolo, pt ca sunt treceri de pietoni f multe, iar gabori de rutiera erau la fiecare intersectie si dirijau " norii "" :D

So.....mergeti cu incredere pe DN1 la munte !

La multi ani si la multi bani si drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

revin cu info legata de dn64 (slatina - rm valcea). drumul in mare e ok, fara gropi, cu cateva portiuni cu valuri. Singura problema legata de dn64 e ca se afla in mare masura (85-90%) pe raza unor localitati. Exista si un radar fix activ in in satul ionesti, la iesirea spre valcea.

drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Salutare!

voi petrece Anul Nou la Lacu Rosu iar varianta este sa o iau pe Piatra Neamt... intrebarea este cum se merge pe Bicaz/Chei in perioada asta a anului?

Multumesc!

Revin cu impresii

Lasand la o parte aglomeratia inerenta sfarsitului de an din Bacau (1h) si Piatra Neamt (30-45min), drumul e f bun chiar si dupa ce parasesti europeanul

Iar Cheile fac toti banii :D

Recomand! ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!