Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

@tudy_cnu: e mai "scenery mode" :)  Aia 20min sunt dupa cum e si traficul, de exemplu duminica dupa-amiaza e mai rapid decat pe Padurea Bogatii unde se fac coloane lente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut intr'o miercuri dupa amiaza, cand e plin de tiruri :) Intr'adevar, e foarte foarte frumos peisajul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am drum la Botosani (prin Bacau) maine si cea mai scurta ruta vad ca e E58 (DN28B). Pe harta drumurilor din romania  (http://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=199.0) e trecut ca mediocru. Pe street view (din 2012) arata f prost, peticit. Imi puteti confirma ?

Ca alternativa ar fi E85 prin Suceava, ocol de vreo jumatate de ora, dar calitate buna sau f buna.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Salut!

Anul trecut am mers pe Roman-Targu Frumos -Botosani si a fost ok drumul.??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul prin Suceava, pe E85 este de o calitate buna/foarte buna, dar vei face un ocol, eu am fost tot anul trecut. Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok drumul prin Tg frumos... 

Am fost anul acesta... 

E valurit dar astupat... 

Se merge decent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc, am sa merg pe cel scurt daca este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. 

Stie cineva ceva de drumul Sibiu-Busteni ?

Din cate tin eu minte... pana la Fagaras e ok. dar dupa ?

 

Modificat de Rth3MK4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sibiu Brașov a fost ok mai tot timpul. 

Atenție la radare, stația e oarecum nefolositoare... Prin Ardeal sunt puține... 

Din Brașov la vale ai o problema de aglomerație... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei când merg pe acolo colegii de stație sunt activi. 

Fiindca a venit vara toata lumea ia drumul spre mare. Eu o sa urmez ca in fiecare an drumul spre Grecia. A mers cineva pe Makaza Nimfea ceva păreri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Rth3MK4 said:

Salut. 

Stie cineva ceva de drumul Sibiu-Busteni ?

Din cate tin eu minte... pana la Fagaras e ok. dar dupa ?

Salut. E impecabil. Nu sunt lucrari in derulare, au terminat toate peticirile.

Brasovul il treci cel mai rapid pe centura, chiar la intrare in Bv, dupa reprezentanta VW si Skoda (cum vii din SB) o sa te urci pe centura si te dai jos la iesirea cu Bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult. 

33 minutes ago, Moog said:

Sibiu Brașov a fost ok mai tot timpul. 

Atenție la radare, stația e oarecum nefolositoare... Prin Ardeal sunt puține... 

Din Brașov la vale ai o problema de aglomerație... 

Plecam dimineata la 5 din Sibiu. crezi ca sunt radare atunci ? :D

 

3 minutes ago, 75NOR said:

Salut. E impecabil. Nu sunt lucrari in derulare, au terminat toate peticirile.

Brasovul il treci cel mai rapid pe centura, chiar la intrare in Bv, dupa reprezentanta VW si Skoda (cum vii din SB) o sa te urci pe centura si te dai jos la iesirea cu Bucuresti

Multumesc. am sa o iau pe centura! 
Merci de sfaturi! :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la 8 9 nu cred... Deja ești departe...

De la Brașov ultima grijă vor fi radarele :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Arl 150 am fost eu prin Makaza pe 01.06.2017. S-a mai stricat drumul pe zona Bulgareasca pana ajungi la vama ( zona Haskovo) dar nu de speriat. Mai mult te sperii de cat de virajat e drumul. Daca ai si copil/copii in masina e si mai rau. M-am dus pe Makaza si m-am intors pe Sofia. Mult mai lejer drumul la intoarcere.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Sofia am fost mai mereu faza e că preferam  să tranzitez Bulgaria rapid. Anul ăsta au făcut autostrada aia de Kulata Sofia? Adica au lungit.o?

În ce zonă ai fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare din Bacău, atentie pe E85 sunt zone extinse in lucru. Asfaltul e turnat aproape peste tot dar e proaspăt si sunt restricții de viteza. In alte zone se fac marcaje, deci atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Arl 150 said:

Pe Sofia am fost mai mereu faza e că preferam  să tranzitez Bulgaria rapid. Anul ăsta au făcut autostrada aia de Kulata Sofia? Adica au lungit.o?

În ce zonă ai fost?

Daca alegi varianta Sofia, faci cam acelasi timp dar se merge mai relaxat. Intrii pe autostrada dupa Lukovit si te mai dai jos la Blagoevgrad (cum mergi catre Grecia). Urmeaza drumul clasic prin munti dupa care inainte de Kulata ai iar autostrada pana la Salonic.

Eu am fost in peninsula Athos.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut drumul prin Makaza la dus- pe 8.06.2017 si la intors pe Sofia pe 20.06.2017. Anul trecut am mers pe Sofia la dus si m-am intrors pe Makaza, am fost de mai multe ori in Gr si deja cam stiu bine rutele astea doua.

 

Din cauza ca drumul s-a stricat tare pe Makaza, nu o sa mai merg pe acolo, nu e chiar asa de speriat cu serpentine, cum spun colegii, de ex sunt mult mai multe serpentine in Gr in peninsula Sithonia decat in toata Bulgaria pe ruta Makaza. Drumul e virajat, insa nu excesiv, curbele sunt foarte foarte largi, si drumu este destul de lat, nimic hardcore. Insa sunt cratere mari in care poti sparge jante, si nu sunt vreo 3-4 sunt cateva zeci, iar zona Haskovo este bombardata foarte tare, adica mergi cu 10km/h 1-2 km, cei cu suspensie sport pot atinge urat.

 

Prin Makaza, sta multa politie, ascunsa, inclusiv inainte de vama m-a blitat un pistol radar sus pe un pod. 

 

Pe la Sofia, pe langa ca ai centura/tangenta Sofiei si traversezi Sofia fara sa intri in ea, 18 km in 10 minute, sunt 3 benzina si se merge cu 120-130km/h, ai mult mai multa autostrada, mai bun drumul, mai putina politie ca limitele de viteza sunt foarte mari comparativ cu Makaza, eu recomand Sofia, pt ca traversezi mai usor Bulgaria, si mai rapid. Inclusiv locurile de oprit pt mancare si altele sunt mai diverse pe ruta Sofia, la Makaza nu prea ai unde sa opresti, decat ziua, pe la Sofia, poti opri in satul Zlatna Panega unde ai 2-3 restaurante foarte cunoscute, unde opresc toti, e liber, curat, parcare mare, servre si mancare buna, la orice ora ca e non stop. Sau poti sa opresti inainte sa intri in Sofia la Mcdonalds care e non stop, sau mai mergi si opresti aproape de granita cu Gr tot la Mcdonalds care e tot non stop, toate sunt pe partea ta de mers. Incearca sa nu alimentezi la ultimul peco inainte de vama cu Gr pt ca e haos, acolo opresc toti, cate 4-5-7 masini la coada la pompa, lumea sta la coada la baie, toaletele mizere, se sta la casa, nu recomand.

Makaza o recomand doar pt mers in Thasos, sau zona Nea Moudania/Stavros/Stagira. Pt restul, Halkidiki de est, Lefkada, Corfu, sau alte localitati mai spre Atena recomand Sofia.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost de vreo 4 ori in Grecia pe Sofia evit alimentatul in Bulgaria bag aproape de Giurgiu si mai bag pe la Salonic. Ce se mai stie de vama Giurgiu cei care ati fost? E la fel de nasol cu asteptatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Duminica dimineata plec in prima vacanta de vara si trebuie sa ajung in Cincis, Hunedoara. 

Traseul pe care ma gandesc sa merg este Bucuresti-Rm Valcea-Horezu-bumbesti Pitic-Pociovalistea-Carpinis-Tetila-Bumbesti Jiu-Petrosani-Hateg-Strei-Sanpetru-Cincis

Asta pentru ca as vrea sa merg pe Valea Jiului ca tot n-am fost niciodata. Traseul prin Polovragi si Valea de Fier nu ma intereseaza momentan, o sa merg pe Transalpina in August si atunci vreau sa ajung si acolo sa vizitez. Duminica la dus ma intereseaza totusi sa nu stau 1 zi pe drum, in afara de opririle normale nu cred ca ma voi opri sa vizitez nimic, decat eventual daca e ceva pe drum pentru care chiar aveti o recomandare speciala :)

@75NOR Tizule, hai ca tu esti cel mai informat in domeniul asta, baga un ochi pe traseul asta :) 

Sunt ok drumurile alese?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Pociovalistea-Carpinis-Tetila-Bumbesti Jiu multe sate, curbe, drum ingust.

Eu as merge pe Scoarta. E mult mai comod chiar daca ai 10-15 km in plus respectiv 4-5 minute. 

 

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, CristiALF said:

Duminica dimineata plec in prima vacanta de vara si trebuie sa ajung in Cincis, Hunedoara. 

@75NOR Tizule, hai ca tu esti cel mai informat in domeniul asta, baga un ochi pe traseul asta :) 

Sunt ok drumurile alese?

Tizule, e ok traseul, dar e asa-si-asa, ca si peisaj si toate cele... 

Daca nu tii sa faci neaparat Valea Jiului, da-mi voi sa-ti propun eu ceva: (very scenery mode)

-Pleci cu noaptea in cap

- Bucuresti - Pitesti - Craiova - Severin ( asta o faci in goana calului daca pleci dimineata)

- Severin - Drobeta - Clisura Dunarii :wub: - Moldova Veche (pe drum te poti opri la Berzasca, la complex plutitor Egreta) - Naidas - Oravita - Anina - Resita (te opresti la muzeul in aer liber al locomotivelor cu aburi) - Caransebes (te opresti la Glimboca la "Tunelul Dragostei") - Otelu Rosu - Hateg - Silvasu de Sus - Cincis/Cerna.

Drumul e "one day event" dar merita fiecare km.

Daca te duci la Cincis, neaparat sa vizitezi: Castelul Huniazilor, Rezervatia de Zimbri de la Hateg si biserica de la Densus - asta e foarte putin cunoscuta, dar o sa ramai impresionat

Daca esti grabit la dus, poti merge clasic, adica Valea Oltului, Sibiu, Hunedoara si sa faci la intoarcere traseul pe are ti l-am spus. Crede-ma merita :) 

Ti-ar mai trebui o zi de cazare in zona Drobeta ca sa rupi traseul in 2 si sa te bucuri si de plimarea cu barca pe la Cazane si eventual de muzeul  Portile de Fier

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exclus sa merg prin zona Drobeta, nu ma intereseaza momentan. Eu analizam variantele de dus intre cea clasica cu Valea Oltului si cea prin Valea Jiului, distanta fiind cam la fel. Ma gandeam ca evit camioanele de pe Valea Oltului daca o iau prin Petrosani si bifez si ceva nou (bine, nici pe Valea Oltului nu am fost de fooarte mult timp..).

Deci imi trebuie o varianta doar dintre cele 2 "clasice" :) 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mergi pe Valea Jiului.

Tine cont de ce ti-am recomandat sa faci in zona HD :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O scurta intrebare pentru localnici: Cum mai este ruta Ploiesti - Tragoviste - Pucioasa - Finei - Sinaia?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!