Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

legat de comentariul meu cu alte ibize/seat-uri galbene la intalnire

no offence pentru cei cu alte culori :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutari tuturor! Voi fi si eu in curand "taticul" unei Ibiza 1.2 cu pachetul "All Inclusive". :-D Abia astept. Am obtinut de la Metrotehnica ca bonus (sau discount, ma rog) senzori de parcare. Si-a mai montat cineva senzori la acest dealer? Ce imi puteti spune despre ei? Sunt eficienti, au display etc.? Va multumesc mult! Bafta multa!

<{POST_SNAPBACK}>

Am facut o mica eroare... :lol: Am spus ca am obtinut ca bonus, dar nu este asa. Drept este ca am incercat, dar pana la urma am comandat (pe banii mei) si un set de senzori... Nu m-am putut abtine. :lol: Pana la urma tot nu m-am lamurit, au display sau nu? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o mica eroare...  :lol:  Am spus ca am obtinut ca bonus, dar nu este asa. Drept este ca am incercat, dar pana la urma am comandat (pe banii mei) si un set de senzori... Nu m-am putut abtine.  :lol:  Pana la urma tot nu m-am lamurit, au display sau nu? Multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

Ai mei au dispaly. Cand ia-i comandat (pe banii tai) nu ti-au spus cum sunt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-or fi spus, dar adevarul este ca nici nu am intrebat. Mi-am comandat mai multe pe ea si luat de val, nu am intrebat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911

subscriu la toate cele spuse mai sus :huh: - excelenta masinuta (am facut 800km)

pentru cei care o protejeaza... fratilor, eu zic ca baietii n-ar risca sa piarda bani in garantie oferind consumatorilor turatii care strica motorul... daca poate 5500, dati-i 5500, ca nu pateste nimic :D doar ca va creste direct proportional consumul (bine-inteles dupa primii 1000km)

(as fi fost curios sa o vad cum face cu o cutie cu 6 viteze :D cine i-a dat viteza maxima stie ce vreau sa spun)

si o mare (si presupun naiva) intrebare - pe la dacia era metoda cu schimbat uleiul si strans capacul de la chiulasa la 500km; mi-a venit un sfat cum ca as face bine sa-i fac un schimb de ulei la 1000 de km, sa dau afara mizeria rezultata din rodaj... ce parere aveti?

toate cele bine si timp liber pentru plimbari va doresc (mie asta imi lipseste)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la toate cele spuse mai sus :huh:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut prima revizie la 9800 de km desi toata lumea din service spunea ca nu e nevoie, prima revizie se face la 15.000km. Eu am tinut f mult sa-mi schimbe filtrele de aer de polen etc ca erau terminate si vroiam eu sa stiu cu ce ulei merge masina (din fabricatie vine cu un ulei special caruia nu i se stie numele :) ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911

dragilor,

eu nu ziceam de revizie totala sau de schimbat uleiul din 5 in 5 mii de km, ziceam doar un schimb de ulei la prima mie de km, dupa care sa urmez intervalele de revizii si schimb ulei din manual

doar prima data... in ideea ca sunt reziduuri rezultate din frecarea pistoanelor pana se fac "oglinda"...

thanx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu voi putea sa particip la intalnirile voastre in urmatoarea luna.

tocmai am renuntat la ibiza 1.2 in locul unei ibiza (tot galbene) 1.4 75CP, asa ca mai am de asteptat o luna si ceva pana vine masina (prin iulie).

Oricum, o sa urmaresc forumul si cum vine masina, daca se mai fac intalniri, I'm there!

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai facut, si eu imi doresc acum sa-mi fi luat ibiza un pic mai puternica.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde... Pe mine m-a atras mult consumul, sunt diferente destul de mari intre 1,2 si 1,4. Apoi, daca vrei viteza (dar si consum) iti iei motor mult mai mare (sau un Leon :D ), deoarece sincer mie intre 1,2 si 1,4 nu mi se pare asa mare diferenta. Este, intr-adevar, dar nu justifica diferenta de pret si consum. Oricum datorita cutiei Ibiza 1,2 e chiar ok, daca te infigi in ea nu e "moarta"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au fost mai multe motive pentru care am renuntat la 1.2 in favoarea unui 1.4:

- cu 1.2 nu am mers deloc; cu 1.4 am facut cateva mii de km cu un golf 4; o prima impresie ar fi faptul ca in comparatie cu cielo golf4 e mai puternica desi avea roti de 205

- de cand am incheiat contractul pt 1.2 nu prea m-am impacat cu ideea de motor in 3 cilindri - desi poate n-ar trebui sa ma gandesc la chestia asta

- diferenta de 600 EURO este putin sesizabila pe 5 ani (perioada pe care am facut leasing)

- si nu in ultimul rand, tinand cont ca voi face drumuri frecvente in afara orasului am zis ca macar 1.4 s-ar simti la viteze de peste 100kmh

- stiu, tinand cont de toate pctele mentionate mai sus ar fi trebuit sa imi cumpar 1.4 de la inceput, dar ce sa faci, omu cat traieste invata; nu zic ca 1.2 nu e ok, doar ca dupa ce m-am gandit cateva zile cum si ce sa fac am luat decizia ca 1.4 ar fi mai bine

Normal ca un leon ar fi mult mai bun dar si banii in plus sunt destul de multi

Ce vroiam sa va intreb? cutia de viteze de pe 1.2 este aceeasi ca cea de pe 1.4? pt ca am auzit numai lucruri bune despre ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu iti contesta decizia, eu doar am expus parerea mea referitoare la aceste doua motoare. Sincer sa fiu, la inceput si eu am vrut 1.4 dar mergand la test drive cu 1.2 mi s-a parut super ok la ce imi trebuie mie si l-am comandat. Initial dealerul mi-a tot spus ca 1.2 e super ok si ca o sa vad eu; la inceput nu prea l-am crezut, dar mergand cu ea - si test drive-ul a fost facut la drum lung! - am zis "da", e super ok si 1.2. 3 cilindri inseamna consum mai mic, putere mai mica (dar nu cu foarte mult). Sa nu uitam ca e un motor nemtesc, deci stiu nemtii ce stiu, ei nu fac stifturi... Dar, repet, fiecare are propria parere si este absolut normal, doar ca daca vrei viteza cu adevarat iti trebuie mult peste suta de cai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la consum la ibiza noua. Ibiza mea noua consuma 7-8 in oras si 5-6 afara. Rezultatul este cel calculat cu plinul rezervorului. Saptamana trecuta am facut calculul din nou..... 9,5. Nu va speriati eu consider ca e bine la cum merg eu cu masina. Pt viteze peste 130 si mers mult cu aceasta viteza (nu 10 minute) e mai bun 1,4 pt ca nu se uzeaza motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 nu e motor nemtesc :D

E proiectat si facut de cehi, la Skoda.

Mi se pare putin deplasat sa compari un 3 cilindri 1.2 cu un 4 cilindri de 1.4. Si nu cred ca consumul e foarte diferit. Parerea mea. 1.4 16V de 100 CP imi ia media 6.5, nu cred ca 1.2 merge mult mai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu acelasi motor ca al tau (1,4 16v 101 cp,numai ca era pe skoda fabia combi) mie nu mi-a luat niciodata mai mult de 9 in oras si turata rau. La drum lung am scos medie si sub 6. Pe ibiza motorul de 1,4 este numai de 74 cp. pe cordoba este de 101cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista si motor de 100 CP pe ibiza (1.4) dar este oferit doar cu echiparea sport si costa peste 13000 CIP (nici nu cred ca se vinde la pretul asta tinand cont ca un leon de 1.6 105 CP cu de toate pe el este 11500 CIP).

dre, nici n-am crezut ca mi-ai contestat decizia. Oricum, ce conteaza pentru mine in momentul de fata este faptul ca sunt multumit de alegerea facuta. Acum tot ce am de facut este sa astept si sa va spun primele impresii.

O sa merg si eu zilele urmatoare la un test drive cu 1.2 (pana acum nu au avut) si o sa revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911

ceva impresii de la drive-test?

eu m-am codit mult cand am avut de ales intre 1.2 si 1.4 si pana la urma m-am dus spre 1.2 din cauza banilor, pentru ca cred ca sporul adus de motorul de 1.4 (ala de 75 de cai) nu face 600E, cat e diferenta de pret intre modele... daca scotea 80-90 de cai isi merita banii, dar asa... plus ca in fisa tehnica repriza 60-100km/h e mai buna la 1.2 (!?!?)

poate 600E nu sunt o avere (pentru mine erau, ca n-aveam aia 200E in plus pentru avans :( ), dar raportati la pretul masinii si la ce "stie" motorul de 1.4...

Modificat de pinkzone911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu au primit masina de test la PoRo

O sa ma duc peste 2 saptamani

am vazut si eu chestia cu repriza mai buna pt 1.2..destul de ciudat, chiar sunt curios daca intr-adevar este asa

mai, eu cred ca am facut alegerea corecta (nu neaparat cea buna)...e aiurea ca trebuie sa mai stau o luna in plus sa astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911

cu siguranta daca aveam ceva mai multi bani nu mai imi puneam nici eu problemele astea metafizice :( si le ziceam la dealeri "mah, dati-mi cai putere de toti banii" :( :( :(

mai ales ca ma batea gandul sa o aranjez nitel la cip, iar pe motorul de 1.4 sigur ai o rezerva mai mare de putere...

asteptare usoara iti urez! eu in ultimele zile ma cataram pe pereti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor

Sunt pe punctul de a comanda o Ibiza all inclusive 1.4 ( galbena ?? :D ) la Timisoara.

Incerc sa-mi fac deja probleme pentru garda la sol dupa parcurgerea topicului :lol:

Am gasit deja o gramada de informatii interesante si utile p-aci ..

(prima) intrebare: a mai cumparat cineva de la Todorut in Timisoara ? Sau mai bine zis, a obtinut cineva "goodies" din partea casei la ei ? :)

Cu multumiri .. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit si mie in sfarsit Seat-ul Ibiza 1.2 comandat acu vreo luna. Dealer-ul de la care l-am cumparat este Metrotehnica. Am si eu o rugaminte...caci am citit mai toate post-urile care fac referire la seat ibiza...sa imi spuneti si mie cam la ce turatii ar trebui sa tin seat-ul in perioada de rodaj (care ar fi turatia maxima), viteza maxima. Alte sfaturi? Am inteles ca daca faci un rodaj corect vei avea parte de un consum bun ulterior. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit si mie in sfarsit Seat-ul Ibiza 1.2 comandat acu vreo luna. Dealer-ul de la care l-am cumparat este Metrotehnica. Am si eu o rugaminte...caci am citit mai toate post-urile care fac referire la seat ibiza...sa imi spuneti si mie cam la ce turatii ar trebui sa tin seat-ul in perioada de rodaj (care ar fi turatia maxima), viteza maxima. Alte sfaturi? Am inteles ca daca faci un rodaj corect vei avea parte de un consum bun ulterior. Va multumesc.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu am rodat 2 ibize asa: turatia maxima cu care mergi sau schimbi vitezele este de 3000 rpm. Cel mai bine o rodezi la un drum lung. la drum lung sa nu o tii mult in 3000 rpm. O sa fie cam enervant pt ca la 3000 rpm o sa ai 80-90 la ora.Dupa prima mie de km poti trece de 3000 rpm dar nu mai mult de 3500rpm.

Sa o stapanesti sanatos si sa revii cu impresii dupa rodaj.

O sa ti se para cam inceata acum dar pe urma o sa fie ok. Daca vrei sa_ti zvacneasca masina :o cuplu maxim la motorul asta este la 5400rpm.Nu incerca turatia asta acum las-o macar 2000 de km. Eu am asteptat 5000 dekm ca sa fac asta. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, saptamana asta imi vine micutza( ibiza, 1.4, galbena, pachet fresc). Are deja pregatite filtru sport ractive, toba finala bomz racing, schimbator si alarma cu pager. Luni sau marti poze. Si e de la todorut timisoara. nu am primit nimic pt ca pretul e deja redus( all exclusive). oricum, tare pachetul fresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!