Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

:lol: Buna tuturor ! Am o Ibiza 1,2 12v 64 cp . Pe linga faptul ca e de citeva ore ,ca sint bucuroasa si ...femeie care nu se pricepe, as vrea sa va intreb daca la inceput ar trebui sa fac ceva special sau sa ma ingrijesc de ceva in mod special,avind in vedere ca masina are doar 17 km la bord ? Ce presupune rodajul si ce inseamna asta? Stati pe aproape ca voi avea o tona de intrebari indata ce ma obisnuiesc cu ea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Buna Oana si bun venit pe forum!

Urmatoarele link-uri te pot ajuta:

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=1725

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=1987

http://forum.vwforum.ro/forum/viewtopic.php?t=1736

Rodajul presupune menajarea pe cat posibil a masinii. Incearca sa nu pui greutatea pe ea si sa nu supraturezi motorul (nici sa-l subturezi). Posesrii acestei masinii iti pot spune mai bine in ce plaja de turatii sa te incadrezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Bun venit pe forum.

Ce echipare este ? (Reference Basico; Reference; Stylance;

Sport; Cupra sau FR ).

Personal mi se pare echiparea Stylance cea mai buna la Ibiza/Cordoba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8) Multumesc tare Toni si Voinea ! Ma bucur sa va cunosc si link-urile m-au ajutat macar sa-mi dau seama cu ce se maninca masinuta asta ! Deocamdata nu am probleme ca nici n-am incercat-o la drum. Stau si ma minunez de cit de zimbitoare e si ...galbena ! Am colindat tot Clujul si pina la urma oferta Seat s-a aratat cea mai buna! Masina e Ibiza Fresh -o promotie acu aparuta pe piata. Am luat dotarea standard-care include toate cele de fapt, dar nu am ABS .Nu mi-am permis altceva deocamdata! Am probleme insa de ordin emotional pentru ca am inteles ca e aglomeratie la service si sint scumpi,ori eu cum nu ma pricep deloc n-as vrea ca pentru orice prostioara sa vizitez "service "ca pina la urma ma mut acolo definitiv! E prima masina noua de pina acum ,timp de 5 ani am o sacosa de bani de dat lunar pe ea si normal ca ...am temeri legate de orice ! Stiti cum e !" Oare am ales bine ? Ce ma fac cu ea daca...?"Si alte cele din gama asta ! Oricum ,eu sint singura asa ca nu-mi trebuia ceva mai performant sau mai mare ! Multumesc inca odata si ne mai"vedem" in curind cu ...intrebari ! Apropo! Daca e in garantie eu platesc service-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit si ... sa o stapanesti sanatoasa!

Fiind in garantie singurele chestii pe care nu le platesti la service sunt reparatiile sau inlocuirile de piese datorate unor defecte de fabricatie.

Asadar ... reviziile periodice, precum si alte probleme (decat cele de fabricatie) sunt suportate tot de tine. Atat deocamdata ... asteptam impresii despre masinuta ta :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Oana,

Felicitari pentru noua achizite, si familia mea este propietara unei masini Seat Ibiza , tot 1,2 cu 64 Cp , nu trebuie sa iti fie frica ca nu o sa stai prin service, sigur. Apropo, cum ti se pare masina , nu ti se pare un pic cam rigida, mai ales cand dai cu ea intr-o groapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rigida? Ce gropi? Ce probleme? Eu una nu mai am nici una ...in viata!!!Sint atit de incintata ca nici nu va pot spune ! Poate ca e "rigida"dar nu vad si nu aud nimic din cauza ca sint "orbita" de bucurie! Tocmai inventez impreuna cu ea al 11 -lea cer ca cel de-al 9-lea nu ne-a fost suficient! M-am mutat in masina , ma plimb si imi savurez viata frumoasa! Ma bucur ca exist si ca exista si ea ! Asa ca, deocamdata nu am nimic a va mai spune dar am dorit sa va multu pentru "caldura"cu care am fost primita pe forum si promit sa va tin la curent indata ce-mi trece "betia" si descopar chestia cu gropile ,consumul, ridigitatea si alte cele ! Deocamdata ma joc cu "butoanele" de la bord , reinventez gaura in macaroana, ma extaziez la fiecare prostioara pe care o gasesc ...si cam atit ! Sint haaaaaappppppyyyyyy!!! :salut: :( :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rigida? Ce gropi? Ce probleme? Eu una nu mai am nici una ...in viata!!!........! Sint haaaaaappppppyyyyyy!!! ;)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!! Tocmai am luat o Ibiza Stella 1.4 75cp cu pachet Fresc (jeante aluminiu, tapiterie editie speciala si clima) in leasing..oferta promotionala cuprindea 5 usi si cd sony...am efectuat 140 km in Bucuresti si culoarea masinii este galbena. Primele impresii sunt bune avand in vedere ca am upgradat de pe cielo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si bine ai venit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

invazia galbena continua ... :D ... s-o stapanesti sanatos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctele tari pana acum in afara de design desigur mi se par: servodirectia si cutia de viteze....si desigur ca am si o intrebare puerila in manualul tehnic scrie ca ceasul digital se regleaza din bagheta aflata in dreapta turometrului dar pe bord nu apare decat o bagheta in dreapta vitezometrului deci pana la urma cum se regleaza ceasul de bord ?(prin apasare se reseteaza km si daca invart nimic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate trebuie sa tii mai mult timp cand invarti intr-o parte sau alta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, prin rotire tocmai am reglat la un Leon. Se roteste un pic mai greu, dar nu trebuie fortat caci se roteste foarte putin. Cam dupa 1 sec de tinut rotit, incepe reglarea. Spre dreapta minutele, spre stanga orele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina asta nu exista trebuia inventata! :lol: Doar 2 problemute pina acu ! Una s-a rezolvat si a doua cred ca e paranoia mea dar nu strica sa intreb ! Deci: pentru cei care simt ca e rigida- dezumflati nitel pneurile ! A doua : acu doua zile clantanea ceva la roata din stinga fata sau prin zona aceea ! Nu am mers in service imediat si zgomotul a disparut ...prin minune ! Poate fi ceva grav sau e o problema de "rodaj" sau cum s-a fi numind ? In rest , consum in oras (bine ca nu stau in Bucuresti!) -6,3 ! E bine ?? In afara n-am apucat sa circul ! Oricum e o masina exceptionala !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Din transport pneurile vin umflate la o presiune mult mai mare decat cea de utilizare normala.

2. Tot din transport masina are niste distantiere de plastic (ca un fel de sigurante) la suspensia fata (in jurul tijei amortizorului).

Daca controlul de livrare nu a fost efectuat corespunzator de dealer se poate ca ambele mici neplaceri sa fie legate.

Altfel ar putea fi pur si simplu arcurile care se "aseaza" in locasul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ca pe spatele usitei ce acopera busonul pe unde alimentezi masina cu benzina exista un sticker cu informatiile referitoare la presiunea in pneuri (fata/spate si in functie de numarul de persoane/bagaje). Atentie ... presiunile respective sunt "la rece" (cand mergi cu masina anvelopele se incalzesc ... la fel si aerul din ele si prin urmare se schimba si presiunea). Asadar cifrele inscrise acolo trebuie indeplinite cu cauciucurile neincalzite.

Daca vrei sa conteze mai putin variatia presiunii in pneuri in functie de temperatura, atunci umple-le cu azot (exista vulcanizari ce ofera serviciul asta). Sper ca nu am fost foarte off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatii (sincer sa fiu mai bagat putin in ceata cu presiunea la "rece") dar oricum am bagat 2.2 pe toate pentru ca aveau 2.4-2.5 si vreau sa plec cu ea la munte cu inca o persoana asa ca sper sa fie presiunea optima....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin presiunea "la rece" ma refeream la presiunea din pneuri inainte sa apuci sa mergi cu masina si cauciucurile sa se incalzeasca (si presiunea sa cresca).

Cred ca si 2.2 e un pic cam mult. Ai verificat ce scrie pe stickerul de care vorbeam?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, m-am uitat pe sticker si scrie ca pt 1,2,3 persoane cu bagaje 2.3 fata 2.1 spate (media 2.2); pt. 3.4 persoane cu bagaje 2.4(media) si 2.6 pt 5 persoane cu bagaje....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!