Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Salut!

Vin cu noi impresii dupa ultimul drum: viteza maxima prinsa 175 km/h, turatie 5000 rpm, consum mediu 6.9 litri/100km, distanta parcursa 470 km. Toate bune si frumoase mai putin faptul ca la benzinarie (OMV), cand am facut plinul eram atat de aerian incat am platit un bon de 48 de litri si eu mai aveam cam 9 litri in rezervor, asa ca: ori am platit la altul bonul de benzina :33: ...ori mi-a infundat ala atata benzina cu toate ca rezervorul meu are doar 45 de litri ceea ce ar insemna cam 12 litri peste....cred ca oboseala a fost de vina sau cine stie!?....voi ce zice-ti? intra atata benzina in masinutza ca deocamdata acul sta tot pe maxim...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

cum i-ai estimat pe cei 9 litrii ramasi?

la mine maximum au intrat 52l pe care mi i-a "infundat" din proprie initiativa un zolos lucrator de la omv, eu visam... si rezervorul nu era complet gol la alimentare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grapi&BogMW: Si mie mi s-a intamplat asta (aveam masina de 3 saptamani). Am facut plinul la omv.Aveam rezervorul pe jumatate si a mai incaput benzina de exact un milion(iulie anu' asta). Ce scandal am facut ca erau toti banii care ii mai aveam... Explicatia este relativ simpla:nu stiu daca ai observat dar la ibiza la orificiul ala de la rezervor mai ai un buton verde care daca este apasat iti mai baga 10 litri de benzina in plus intr-un asa zis rezervor "de rezerva".Lucru asta mi-a fost confirmat si de cei de la Metrotehnica.Acul de la rezervor o sa stea pe max aprx 110km in oras(consum 10). Oricum de atunci nu mai las pe nimeni sa-mi puna benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai este o explicatie: V-a facut din pistol - apasa si opreste repetat, pompa lui inregistreaza, benzina vine in pistol si nu ajunge in rezervor tot (metoda OMV!!!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de raspunsuri!

Ramane sa vad care din cele 3 variante este adevarata: ori mi-a indesat ala atata benzina in rezervor (cu toate ca nu prea cred ca apasa el pe vreu-un buton pe care sa fiu sincer nu l-am observat nici eu :shock: ); ori am platit bonul de benzina la altul ori m-au furat astia de la OMV.

Sper sa ajung la o concluzie dupa ce mai parcurg niste km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grapi: totusi sa nu mai lasi pe nimeni sa-ti puna benzina,in felul asta iti pui numai cat vrei tu si nu o sa mai ai dubii!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Inca o intrebare... :)

Am mers cu masina si in afara orasului si de vreo 3 ori a facut un bip dupa care a inceput sa clipeasca display-ul cu temperatura de afara. Erau cateva grade, arata si fulgusorul langa temperatura...

M-am uitat cand am ajuns acasa in manualul tehnic, acolo scrie ceva despre un semnal acustic in momentul in care temperatura de afara este scazuta si masina are mai mult de 10 Km/h. Nu specifica insa de cate orieste dat acest semnal si nu sunt inca sigur daca era vorba despre chestia asta. In rest totul apre ok, nu am vazut alte semanle de avertizare, totul pare OK.

Ideas ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdm: de cate ori calculatorul de bord sau mai bine zis termometrul masinii detecteaza ca temperatura exterioara este de 4 grade celsius o sa te "anunte" printr-un singur beep lung si pe display o sa "flashuiasca": 4(grade)cu un fulg de nea in stanga.Din cauza ca de la 4 grade in jos se poate forma poleiul au pus acest beep....Eu am cam ras la inceput de treaba asta dar pe 1 decembrie cand urcam pe podul de la iesirea din bucuresti (ala care duce la carrefour si la brico)mi-a bipait si mie si am ras copios cu prietena mea...30 de sec mai tarziu imi zgariam spoileru dreapta fata de un camion pt ca era polei pe jos si eu nu am mai avut frane.Asta este, bine ca l-am evitat cat de cat si nu am intrat in el ca era mai rau.Live and learn!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa intreb si alti posesori de ibiza 1'2 12v daca acum in timpul iernii nu vi se pare ca motorul se aude mai tare.Adica e un pic mai zgomotos.La mine simt o diferenta cam mare de zgomot la motor(in comparatie de cum se auzea inainte).Am intrebat si pe mecanic (ibiza mea are 7 mii de km acum)si acesta m-a sfatuit sa-i fac revizia mai repede(la 10k nu la 15K) si ca probabil zgomotul mai puternic produs de motor va disparea cu schimbul uleiului.Eu schimb vitezele in general la 3000. Sa fie si din cauza asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de raspuns :)

Cu privire la problema ta, eu am Ibiza 1.4, nu stiu daca e la fel :). La cate ture sta la relanti ?

Schimb vitezele intre 2.500 - 3.500, nu stiu daca asta conteaza foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexdm:Cu placere.Nu prea sunt la fel.In primul rand tu ai 4 cilindri la motor si nu 3 ca mine.Eu n-am mai avut bani ca vroiam ibiza cu 1,4 macar.Cam la 800-900 rpm sta la relanti la 1,2 12 V.Cam la 3000-3500 le schimb eu.Pt ca numai la turatiile astea trage motorul cel mai bine.Tare as vrea sa mai stiu si parerea la alti posesori de ibiza noi.Se pare ca din cauza sarbatorilor nimeni nu prea mai sta pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru X-Ecutor,

Raman la parerea ca este o simpla impresie faptul ca iarna se aude mai tare motorul ( poate doar la rece, dat fiind faptul ca se incalzeste mai greu motorul mergi cu el mai mult timp rece si intr-adevar este un zgomot ceva mai mare primele 5-10 minute). Cu cat vei fii mai obsedat in a studia diferitele zgomote cu atat ti se va parea mai ciudat orice scartait sau zdranganit sau alte forme de zgomote ( si eu am inca obsesia asta a zgomotelor dar mi-a mai trecut cand am vazut ca nu se intampla nimic ...).

Recomand ca macar primul schimb de ulei sa il faci mai devreme de 15.000 km...( este si perioada de rodaj in care tocmai "se asaza" motorul ). Apoi, poti sa le faci spre 15.000 km ( mai ales daca pui un 0W-40 in loc de 5W-40 poti sa le faci la 15.000 km...dar mai bine citeste topicele legate de ulei ) .

Legat de turatie... sincer se recomanda sa schimbi in jurul lui 3000-3300 rpm.... dar cu turatiile astea mie unul mi-a consumat cam cu 0,5-0,6 l/100km in plus fata de schimbul de viteze la 2500-2700 in aceleasi conditii de trafic si temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@faraonu':Multumesc pt post.Am mai mers cu masina inca 600 de km de la ultimul post si am observat si eu ca se aude motorul ceva mai tare in primele 10-15 min.Ba mai mult acum tremura si volanul un pic cand ii dau putin "gaz"(la tine tremura volanul?).Am mers cu ea fara muzici fara subwoofer fara nimic si am studiat-o.Dupa ce motorul ajunge la temperatura normala zgomotul e mai mic.Dar vorba ta,o fi din cauza iernii.Am sa-i fac schimbul de ulei la 10 mii de km.Sa vedem pe urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

Sunt fericitul viitor posesor de Ibiza 1.4 75 cp, adaugandu-ma si eu la "invazia galbena" :blink:

Bineinteles, am si eu niste intrebari pentru cunoscatori:

- Se poate achizitiona / pune cotiera dupa ce vine masina ?

- Este posibil ca dupa chiptuning motorul de 1.4 16v de 75 sa ajunga la 101 cp ??

Mai am vreo 4-5 saptamani de asteptat pana vine "bomboana" si evident ca ma sui pe pereti, nu mai am rabdare. Intorc capul pe strada dupa orice Ibiza pe care o vad. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos si bun venit pe forum !

1. Cotiera se poate pune. Ce original stiu ca e destul de scumpa, una aftermarket e mai ieftina

2. Nu vei castiga asa de mult de la chiptuning. Cel mult 90cp zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut si bine ai venit pe forumul nostru!

Cotiera se poate monta dar piesa costa mult mai mult decat comandata odata cu masina. Exista si variante aftermarket care dau bine si sunt mai ieftine, dar este alegerea ta.

Destul de greu sa ajungi de la 75 la 101Cp doar prin cip. Acesta te poate duce la vreo 90-100 CP doar daca este un stage 2, deci mai agresiv si doar daca schimbi filtrul de aer cu unul sport(cu admisie directa si in carcasa de carbon) iar evacuarea sa fie cat mai libera. Printr-un cip normal castigi 10%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa, 1.4 TDI PD!!! Pai asa da! O poti duce si mai mult. Motoarele TDI, datorita turbinei, au in general 8 harti care pot fi modificate, optimizate. Un motor pe benzina castiga 10%, pe cand unul TDI 25-30%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ai TDI sau nu pana la urma ?

Daca da sa sti ca se modifica 1.4 PD fara probleme.

Maxim 111 HP 273Nm no problems (asta e un stage 2)

Recomand un 100-101CP daca e primul tau diesel sau discuta cu posesorii de PDuri pentru turatii si toate cele.

Stai pe forum si o sa ai de castigat un pret bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PalK: Bine ai venit pe forum!!!

Cotiera originala Seat costa 103 Euro + tva la PORO. Este identica cu cea de la skoda. De fapt pe cutie scrie ca e de la skoda dar ei le vand si la seat. Pe Ibiza e un pic incomoda cotiera (e spatiu mic) mai ales la condusul in oras. La inceput mie mi-a parut rau ca mi-am pus cotiera o ridicam tot timpul ca nu puteam schimba vitezele kalumea.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Voinea: Nu, din pacate nu e TDI, e benzinar. :) Prostia a fost a mea, ca m-am uitat la link-ul respectiv si nu am bagat de seama ca era vorba despre 1.4 TDI.

@X-Ecutor: Deci nu recomanzi sa-mi iau cotiera ? Adevarul este ca am condus 10 ani de zile dacia mea fara cotiera, acu n-o sa sughit fara cotiera. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!