Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

@PalK: Ba da iti poti cumpara cotiera fara nici o problema dar nu de la PoRo ca e prea scumpa. Eu am primit-o cadou de la prietenii mei care au auzit ca as vrea asa ceva. Iti poti cumpara si din targ unde gasesti si la 500.000 de mii dar ai grija la mecanismul de prindere(se prinde in suruburile de la scaunele fata). Mai poti intreba si pe forum ca sigur te poate ajuta cineva(cu o cotiera cu pret si calitate buna). Eu acum m-am obisnuit asa tare cu cotiera incat atunci cand conduc alta masina ii simt automat lipsa! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

As vrea totusi sa o iau noua si sa se potriveasca cat de cat cu interiorul.

Alta intrebare : Cum e cu montatul alarmei ? Pot sa montez alarma la ce service vreau eu, sau trebuie sa ma duc la PORO / Metro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru alarma intreaba totusi la dealer daca ai voie sa o montezi oriunde. E posibil sa pierzi garantia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PalK:

1.Daca ai cumparat masina de la PoRo trebuie sa-i intrebi pe cei de la service s-ar putea sa pierzi garantia daca iti pui alarma in alta parte. In primul rand trebuia sa negociezi tu sa-ti dea alarma moca pe masina! Daca le ziceai iti dadeau sigur alarma viper(la toata lumea da ca sa atraga clientul). Ai luat vreun discount la masina?

2. Nu cred ca e cazul.... dar daca ai cumparat masina de la metrotehnica, te lasa sa-ti pui ce alarma vrei tu unde vrei tu fara sa pierzi garantia. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PoRo este ... sincer, dupa cate am citit pe forum, imi pare rau ca n-am luat-o de la Metrotehnica. Discound n-am discutat cu ei, lasasem portita deschisa sa pot sa ma "tziganesc" pentru preshuri. Faza nashpa e ca la PoRo alarma + montatul te cam rupe la buzunar ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PalK: Imi pare rau ca nu ai luat nici un disccount. Astia de la poRo ma indoiesc ca ti-ar fi dat mai mult decat alarma si presuri. Eu m-am dus la ei si am incercat sa negociez. Le-am spus ca vreau sa cumpar 2 ibize si nu s-au clintit.Mi-au spus ca tre sa vorbeasca cu seful lui pt disccount( the oldest trick in the sales book). I-am spus ca vreau eu sa vb cu seful lui si a zis ca nu se poate. Nu l-am mai vazut de atunci. In schimb am cumparat prima ibiza de la metrotehnica si acum astept sa vina a 2-a.

Presurile care le vrei tu costa 900.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A venit ... sunt super fericit. Poate o sa postez impresii mai incolo.

P.S. 1.4 parca nu trage cum m-as fi asteptat ... :) :) :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit ... sunt super fericit. Poate o sa postez impresii mai incolo.

P.S. 1.4 parca nu trage cum m-as fi asteptat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit ... sunt super fericit. Poate o sa postez impresii mai incolo.

P.S. 1.4 parca nu trage cum m-as fi asteptat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, dragilor

tocmai ce tre' sa-mi vina in 2-3 zile masinuta de la porsche... si bineinteles ca am inceput sa ma gandesc la prostii inainte de a o vedea :beerchug:

baietii de la aspad au zis ca as putea obtine 8CP si 14Nm cu un chip tuning... ceea ce cred eu ca s-ar simti (8CP nu suna impresionant dar inseamna 12% din putere...)

a mai facut cineva o miscare de genul asta pe motorul de 1.2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, dragilor

tocmai ce tre' sa-mi vina in 2-3 zile masinuta de la porsche... si bineinteles ca am inceput sa ma gandesc la prostii inainte de a o vedea :beerchug:

baietii de la aspad au zis ca as putea obtine 8CP si 14Nm cu un chip tuning... ceea ce cred eu ca s-ar simti (8CP nu suna impresionant dar inseamna 12% din putere...)

a mai facut cineva o miscare de genul asta pe motorul de 1.2?

<{POST_SNAPBACK}>

Baietii de la Aspad ar zice orice ca sa iti ia niste banuti...

Parerea mea este sa lasi acest motoras sa-si faca treaba asa cum a fost proiectat, sunt convins ca "vitaminizat" cu 8 CP masina iti va consuma mai mult (pt ca o vei calca mai des- nu de alta dar ai "investit" niste banuti in chip-are) si se va si uza prematur pt ca nu e un motor pt supus la cazne...

Si iata cum dintr-un model economic vei avea unul ce va consuma peste medie, dar nu va depasi nimic spectaculos dpdv al performantelor...poate doar consumul de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit masinuta!!!

Ce pot sa spun... "It's a dream come true!"... Fuge de rupe si are un comportament excelent. Parca e kart... :rolleyes: , ma rog, in majoritatea cazurilor. Se lipeste de sosea!!! Cred ca asta e diferenta cea mai mare intre ea si Polo sau Fabia.

Thanx, Diesel... are sens ce spui tu. Deocamdata sunt mai mult decat multumit de vivacitatea motorului. Eram ingrujorat de faptul ca are numai 3 cilindri, dar m-am linistit. Mersul prin oras e un vis. La drum intins (am scos-o pana la Campina) nu stau in "clasa mare", adica fac frumos loc in continuarea surorilor mai mari (aka Golf, Passat si celelalte) :D dar merge...

Felicitari tuturor posesorilor de Ibiza care se gandeau la Fabia sau Polo... ati facut o alegere buna! :o:)):o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o folosesti cu placere...cat mai mult timp!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a venit masinuta!!!

Ce pot sa spun... "It's a dream come true!"... Fuge de rupe si are un comportament excelent. Parca e kart... :rolleyes: , ma rog, in majoritatea cazurilor. Se lipeste de sosea!!! Cred ca asta e diferenta cea mai mare intre ea si Polo sau Fabia.

Thanx, Diesel... are sens ce spui tu. Deocamdata sunt mai mult decat multumit de vivacitatea motorului. Eram ingrujorat de faptul ca are numai 3 cilindri, dar m-am linistit. Mersul prin oras e un vis. La drum intins (am scos-o pana la Campina) nu stau in "clasa mare", adica fac frumos loc in continuarea surorilor mai mari (aka Golf, Passat si celelalte) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiune ai la cauciucuri ?

<{POST_SNAPBACK}>

Ibiza vine din fabrica cu:

Jante din tabla de 14 inch cu 185 60 r14 cauciucuri (numai pt cea mai ieftina versiune)

Jante de aliaj de 15 inch cu 185 60 r15

Chiar ma interesam recent de jante (vreau sa mi le schimb) si am intrebat la seat si pe urma m-am mai vorbit si cu bogmw, si am aflat ca dimesiunea max pe ibiza se poate pune max 16 inch cu 195 55 r16 (asta fara sa fac nici o modificare la masina). Pana la urma m-am hotarat la jante de 15 cu 195 60 r15.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar faptul ca sta lipita de sosea nu e numai din cauza gumelor. E suspensia care este f rigida si garda la sol. Eu nu pot sa urc aproape nici o bordura fara sa ating ceva iar daca trec peste o piatra pe drum o simt in rinichi(din cauza asta am presiune mai mica in cauciucuri).

A mai cumparat cineva de la mine din familie o ibiza, are acum vreo 600 de km, majoritatea facuti de mine si am observat nista mici diferente intre ibiza de 2004 si asta de 2005. Diferentele le-am discutat si cu alti posesori de ibiza si cu cei de la seat. Ibiza 2005 e mai inalta un pic iar suspensia nu mai este asa rigida. Garajul meu este in panta f abrubta care duce sub casa. Ibiza de 2004, de cand am cumparat-o si pana astazi atinge undeva pe dedesubt cand o bag in garaj (daca am rezervorul plin e dezastru, ma apuca plansul). Ibiza de 2005 nu a atins nicodata rampa nici macar cu rezervorul plin si presiune mai mica in cauciucuri.

Pe urma mai este comportamentul la drum lung..... In serpetinele de la posada (spre valea prahovei) ibiza de 2004 inghitea virajele la 80 de km pe ora(ii pierdeam pe toti din spatele meu). Lucrul asta nu s-a intamplat cu ibiza de 2005 care se leagana precum skoda fabia combi pe care o conduceam la servici. Dupa primele 2 viraje cu leganat m-am linistit si am mers f calm.

Eu cred ca exista o diferenta intre cele 2 masini acum sa vedem cat de mare. Trebuie sa mai merg vreu 5000 de km cu ibiza 2005 sa se mai lase suspensiile si pe urma mai postez daca s-a mai shimbat ceva.

later edit: am inmatriculat ibiza de 2005 si am vazut aseara in talon ca la optiunile de cauciucuri este trecut 195 60 r15 pe cand la ibiza de 2004 nu este trecut in talon nici o optiune.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postez si eu impresiile dupa prima mie de km.

Suspensii: La inceput erau inexistente :(. Am invatat rute ocolitoare sa nu ma dau pe piatra cubica, in schimb in viraje merge pe shine. Cart, cum zicea cineva mai sus. Acu, parca s-au mai lasat, sau m-am invatat eu cu ele. Cu virajele sta la fel de bine, da as fi curios sa vad varianta 2004. Oricum, zilele trecute am fost nevoit sa o iau pe o straduta cu piatra cubica super denivelata, iar acum cred ca mi-am pierdut o parte din smaltzu dintzilor din cauza asta ;). Nu de la denivelari, ci de la scrashnit.

Motor: Eu am motorul de 1.4. La inceput, era super puturos. Acu parca si-a mai venit in simtiri, da tot nu e cum speram eu. Sper din tot sufletul sa se mai lase, ca altfel mi-e ca tin catalizatoru in debara. Cred ca problema e si de la ambreiaj, ca prinde sus de tot si pana cand schimb eu viteza, pierd turatie si da mashina in nas. Partea buna e ca imi place cum suna cand il chinui (o data am dat 4500 ture la o depasire, in rest ma chinui sa nu depasesc 2500-3000). Consumul s-a stabilizat undeva pe la 8 (n-am iesit cu ea din oras)

Interior: La interior nu am comentarii. E flawless. Totul e solid, de buna calitate si la indemana.M-am urcat zilele trecute intr-o Fabia ... wow, ce distanta e intre masinutele astea 2. Pe langa finisajele Ibiza, Fabia e la stadiul de Dacie (exagerez un pic, dar asta a fost prima impresie). O problema ar fi celebrul Sony pe care-l dau astia standard, care nu are nici o treaba cu restul bordului. Noaptea e o placere, rosul de pe bord e absolut demential.

Overall: Masinuta asta imi place de ma cac pe mine (scuze de expresie, am cautat alta, dar asta reprezita cel mai bine ce simt). La inceput am fost un pic sceptic, nu prea imi placea botul, dar acum "it's growing on me". La modul cel mai serios, m-am indragostit de masinuta asta si o recomand cu caldura la toti cei ce si-o permit.

P.S. Din cauza suspensiilor mai tari, cred ca s-a slabit un pic hayonul si acu am neste greierasi cand merg pe piatra cubica. Stie cineva remediul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesticii cumpara mai slab Ibiza si spun ca e calitate mai slaba..se si depreciaza f repede.

Felicitari pt masina ... probabil ca taie si Mercedsul S-Klasse la cat esti de incantat acu de ea :(

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vesticii cumpara mai slab Ibiza si spun ca e calitate mai slaba..se si depreciaza f repede.

Felicitari pt masina ... probabil ca taie si Mercedsul S-Klasse la cat esti de incantat acu de ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ palk:Daca ai trecut de mia de km, incerca sa schimbi vitezele dupa 3500 rpm!!!! Sa vezi atunci ce se infinge. Iar dupa 10.000 de km sa pui benzina de mol 98 fara plumb (eu am pus la sfatul lui Vially si bine am mai facut) sa vezi pe urma cum zboara masina, te arunca in scaun ca un diesel. Avem motoare de turatie mare, tu ai 16 valve si 4 cilindri, sa te uiti in cartea ei sa vezi la cat atinge cuplu maxim! O sa vezi ca e peste 3500 rpm.

Daca vreau sa plec suparat uneori schimb viteza dupa 5.ooo rpm si atunci pleaca racheta! Si am motor de 1,2 ......

In ceea ce priveste fabia tre sa admit ca interiorul e mai bun ca la ibiza, in special plasticul de bord care e dintr-un material moale, pe cand la ibiza e o chestie tare care se pateaza daca dau cu silicon pe ea....

All the best!!!

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh....salut la toata lumea. Voi fi si eu in curand fericitul posesor al unui Seat Ibiza 1,2l 64 CP. Urmeaza sa vina in jurul datei de 20 mai 2005. M-am bucurat si eu de oferta Seat (pachetul acela All Inclusive) si am achizitionat-o de la dealer-ul Metrotehnica Bucuresti. Culoarea va fi galbena. Am citit si eu post-urile voastre pentru a-mi face o idee generala despre masina. Din cate am inteles ar fi un inconvenient, acela ca are garda la sol foarte mica si "cam iei borduri" cu ea. Sper sa nu patesc asa ceva. Totusi m-am uitat pe dedesubtul ei si nu mi s-a parut asa joasa. (P.S.: momentan conduc un Renault Megane Classic de 1,6l 16V...ala facut in Turkey). Tot din post-uri am inteles ca la inceput, pentru a o roda corect (ca sa obtin un consum ulterior bun), trebuie sa nu o accelerez prea tare. Din cate am citit... trebuie sa o duc pana la maxim 2500-3000 de turatii. Sper sa faca banii masinuta asta. Cam astea ar fi de spus. Voi urmari in continuare forumul pentru noi detalii si informatii despre masinuta. Bafta tuturor ! ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh....salut la toata lumea. Voi fi si eu in curand fericitul posesor al unui Seat Ibiza 1,2l 64 CP. Urmeaza sa vina in jurul datei de 20 mai 2005. M-am bucurat si eu de oferta Seat (pachetul acela All Inclusive) si am achizitionat-o de la dealer-ul Metrotehnica Bucuresti. Culoarea va fi galbena. Am citit si eu post-urile voastre pentru a-mi face o idee generala despre masina. Din cate am inteles ar fi un inconvenient, acela ca are garda la sol foarte mica si "cam iei borduri" cu ea. Sper sa nu patesc asa ceva. Totusi m-am uitat pe dedesubtul ei si nu mi s-a parut asa joasa. (P.S.: momentan conduc un Renault Megane Classic de 1,6l 16V...ala facut in Turkey). Tot din post-uri am inteles ca la inceput, pentru a o roda corect (ca sa obtin un consum ulterior bun), trebuie sa nu o accelerez prea tare. Din cate am citit... trebuie sa o duc pana la maxim 2500-3000 de turatii. Sper sa faca banii masinuta asta. Cam astea ar fi de spus. Voi urmari in continuare forumul pentru noi detalii si informatii despre masinuta. Bafta tuturor ! ....

<{POST_SNAPBACK}>

@aionut: Felicitari pt alegerea facuta si bine ai venit pe forum!!!!!!

Sa revii cu impresii!

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!