Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Lol, eu am motor 1.4 si am obtinut 7.4 in Bucuresti. Drumul la serviciu dus/intors are cam 30 de km, si merg la ore de varf gen 8.30 dimineata si 6.30 seara. Merg pe Stefan cel Mare pana la Costin Georgian, deci prin inima aglomeratiei :P si consumul de 7.4 pare SF. Damn, sunt cel mai norocos sau economic sofer ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • alexdm

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

:salut: ;) ;) Ce pot eu spune? Eu am zis din capul locului ca nu cunosc date tehnice despre masina ! Nu stiu cum e si care e explicatia dar eu schimb la 2500 turatii si am consum de 6,8 in oras, cu masina neincarcata !Oricum ,sfatul mi-a fost dat de un sofer batrin ,eu am ascultat si asta a iesit ! Poate sint norocoasa! In alta ordine de idei ,stie cineva daca face tare rau masinutei faptul ca nu are casa-garaj si sta afara pe timpul iernii ? Ar trebui sa sap in tot Clujul sa caut un garaj pentru ea dar din pacate nu prea gasesc. Daca nu e foarte rau pentru ea ma gindesc ca poate sta si in fata casei . Iernile nu sint tare rele la Cluj ! Asta daca nu se strica vopseaua sau alte cele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca daaaa....

Ar trebui sa o duci in casa cu tine, la caldurica...sub plapumioara!

Acum serios vorbind, ti-ai luat o masina din grupul VAG, deci uita de probleme legate de vopsea sau rugina...

Asta nu inseamna ca nu va trebui sa o cureti de zapada...macar pentru a vedea vecinii ce fata harnica si preocupata esti...!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluatare [sK][HTP]Daniel! Cosumul meu la ibiza mea noua (are 6luni) este 9'8 in oras si eu schimb vitezele asa cum ai scris tu. Drumul care il fac zilnic este Gorjului - Obor. Vreau sa avertizez pe toti care mai vor sa-si cumpere ibiza in special daca sunt din Bucuresti (unde gropile nu dispar niciodata) ca aceasta mashinuta este extrem de joasa (si fostul meu tico avea garda mai inalta decat ibiza). Nici macar nu pot urca o bordura normala... daca nu-mi cumparam scut.... Din acest punct de vedere merita mai mult skoda fabia. Dar ibiza este asa de frumoasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am renuntat la sportul numit urcarea bordurilor.

S-a auzit un harjait prima oara si m-am speriat ca ar putea fi baia de ulei, asa ca acum nu mai urc bordurile.

Eu as duce-o in casa la caldurica :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stiti ca nici Fabia Combi nu este vreun OFF-ROAD periculos... Si nici scut nu este dedesubt... Parerea mea este ca VAG le face (Fabia si Ibiza) pentru mersul in oras! :?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca v-am creat buna dispozitie cu intrebarea legata de iarna si masina afara! Oricum , daca o iei asa, nu sint cu nimic mai breaza decit cei care au probleme cu culoarea bordului , ridicarea masinii prin umflarea cauciucurilor si alte cele ...pasarici ! Fiecare are probleme si fixatii si cred ca am pus o intrebare de bun simt ! Multumesc pentru toate cele sfaturi , ma bucur ca v-am cunoscut si ...ma retrag cu discretie din discutii ca risc sa fiu luata si mai tare" peste picior" si nu prea sint obisnuita !Va doresc sa va bucurati de masini si sa nu aveti probleme cu ele ! :) :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@oana: nu fi suparata! Ai pus o intrebare si ai primit ... glume! :colors: Prezenta ta feminina :censur: (si intrebarea respectiva) a provocat "spiritul masculin"... :12: Cei de pe acest forum chiar pot ajuta cu sfaturi :salut: si chiar cu o mana de ajutor, in caz de nevoie! :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oana, sper ca nu te-ai suparat atat de usor si ca nu vei abandona ideea de a mai posta aici impresii sau intrebari in legatura cu masinuta ta. M-am uitat sa vad ce te-a suparat si cred ca e vorba de un clujean de-al tau - poate-l vei ierta. Sa stii ca si eu am cautat un garaj pe langa casa si nu am gasit. E diferenta intre a tine masina in fata/spatele blocului si a o tine in garaj (de la praf, ploaie, inghet, zapada ... pana la vecini "binevoitori" si copii obraznici).

Hai ... sper ca te-am mai "imbunat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ups...se pare ca eu as fi cel impricinat. Imi fac "mea culpa" pt postul meu...

In fond, mai si glumim cateodata si nu vad in asta un motiv pt a pleca oamenii de pe forum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti posesorii de ibiza. Eu tocmai mi-am luat o ibiza 1.2 in 3 usi si sunt foarte multumit de ea. Am si eu o intrebare: de ce spuneti ca trebuie sa schimb in primii 1500 km la 2500 de ture, si nu la 3000 sau 3500? Pt. ca cei de la Metrotehnica mi-au spus ca nu e nici o problema sa schimb pana in 3500 in rodaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual scrie in jur de 2000 daca imi aduc eu bine aminte. S-ar putea sa ma insel...insa si mie dealerul mi-a zis sa schimb pana in 3000 in primii 1500 km.

La mine e motor de 1.4, s-ar putea sa conteze si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: :lol: 8) 8) Maaaaiiii! Da-o dracu de iarna ! Mi-am gasit casuta pentru masina ,iar voi sinteti draguti ! Multumesc si ...trecem peste asta! In legatura cu turatiile am studiat cartea tehnica si scrie ca trebuie schimbat sub 3000 si sa mentii turatiile la 2000 -2500 ,daca doresti sa mentii un consum minim si sa asiguri viata lunga a motorului. Dupa cum spuneau si altii cei care au facut cartea stiu ei ce spun asa ca eu cred ca ar fi indicat sa-i asculti pe ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atention! OANA is coming back! :ok:

Cartea tehnica SEAT constat ca e mai bine scrisa decat cea de SKODA... Eu am "bunghit" ca asta e "mersul corect" dupa cateva incercari...

@ oana: :lol: Completeaza semnatura sa vedem usor ce masina ai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Heeellp !!!! Pt cine a cumparat ibiza anul asta varianta 1'2 16v 64 CP.

Mie imi lipseste acel led de la scrumiera cat si becurile din portierele fata ale masinii. Explicatia care am primit-o: asa vin din fabricatie. Bine inteleg ca in portiera sunt ochiuri de pisica dar pana si tico are acel led la scrumiera....

Va rog frumos sa-mi spuneti si mie daca voi aveti sau nu !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu una nu am nici una nici cealalta ("pisica" si led) si am luat ibiza anul acesta. Nici nu am stiut ca ar avea in dotare asa ceva. Daca gasesti spune-mi si mie de unde ai luat. Reprezentanta din Cluj nu are in "dotare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt reply Oana. Ca sa fiu mai precis in legatura cu pisica si ledul' : seara cand aprinzi farurile si se lumineaza tot bordul, ar trebui sa fie luminata si scrumiera(de un led mic) iar daca deschizi portiera ar trebui sa se aprinda un un (nu stiu cum sa-i zic ) bec rosu' care este instalat in portiera. La mine acest "bec rosu " este de fapt un ochi de pisica rosu. Am inteles ca asa vine masina din fabricatie. Nu pot crede insa ca cei de la Seat nu instaleaza si acel led de la scrumiera. Motivul pt care ma consum atata cu aceste "luminite" este: sunt fumator si desi de obicei nu prea fumez cand conduc, intre-o seara din greseala am stins tigara de acel capac care acopera scrumiera.....si l-am cam nenorocit. Puteti sa radeti dar mi s-a intamplat si cu asta basta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-Ecutor: Nu stiu daca te incalzeste dar si Fabia 1.2 HTP (Elite) face aceleasi "economii" cu ochii de pisica, iar la scrumiera este o lumina difuza parca (nu fumez...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia are in scrumiera iluminare cu bec. Lumina difuza provine din cauza unui capac de plastic opac alb deasupra becului. Iluminarile de acest gen de obicei apartin dotarilor de la confort in sus.

Eu pe al meu l-am dezactivat insa daca ai nevoie de asa ceva si mashina nu are se poate face ushor cu un LED de putere culoarea pe care o doresti. Numai sa nu-l arzi cu tzigara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt promtitudine DRAPAR si Akebono. Am intrebat pe baietii de la Metrotehnica si mi-au spus ca ma costa 7-8 sute de mii sa-mi pun led la scrumiera. Eu vroiam sa fiu sigur ca acel led vine sau nu din fabricatie. Led imi pot cumpara eu dar de montat...am inteles ca trebuie demontat bordul si din aceasta cauza costa mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un led cu lupa te costa 15-20k lei. Itzi mai trebuie o rezistentza si doua fire de curent. Eu mi-am montat 18 led-uri lupate ( mai mici ) pana in 300k si le-am alimentat in locul lampii de scrumiera. Totusi, poate tu vrei ceva mai mult decat un simplu LED de ti-au cerut atatzia bani.

Sa nu te apuci singur decat daca stii ce faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!