Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Sa o stapanesti sanatos Chera! Poate pui niste poze cu ea(mai ales la interior).Ai Promis! ;)

Ca as vrea sa-mi iau si io...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

horhe

Vin si pozele! ASAP! :(

Sa ii fac prima spalare... da` cu vremea asta!!!

O sa fie poze cu ea pe luni, ca o sa o spal manual, acasa, la mine in curte!!!

Chiar daca ploua!

Si atunci ii fac si poze! :(

Modificat de Chera
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor...

azi sau maine ar trebui sa-mi soseasca masinuta mea cea noua, o Ibiza de 1.2, 64 CP. De aceea intreb pe cei cre conduc de ceva vreme o astfel de masina cum ar trebui sa rulez cu ea in perioada de rodaj, la ce turatii sa schimb treptele de viteza si ce ar trebui sa fac sau sa nu fac cu aceasta masina. Astept sugestii.

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In perioada de rodaj nu schimba vitezele peste 3000 rotatii/min... Nu incerca sa atingi viteza maxima in primii 3000 km. In rest, ar fi bine sa faci rodajul la drum intins, dar iti spun din experienta, la 1.2 64 Cp intr-a 5-a la 3000 de ture ai 90 km/h :P Inarmeaza-te cu rabdare... Eu am facut un drum Bucuresti - Vama Veche si retur in conditiile astea. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea tehnica zice ceva de 3/4 ... se refera la turatii sau la viteza? Sau la amandoua...

Eu am mai schimbat si la peste 3000, undeva la 3500 de ture dar foarte rar.

Dar de obicei schimbam la 3000. Si nu am avut mai mult de 110 kmh.

Nu cred ca se simte chiar asa de mult de la 3000 la 3500 pentru motor (de 1.4).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva, noua Ibiza are spatiul interior mai mare ca la modelul pana in 2005?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are cum sa aiba spatiul interior mai mare, e aceeasi masina. 2006 a fost doar un face-lift nu un model nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca poate au redesenat/optimizat scaunele, dispunerea banchetei, fetele de usi, interiorul in general. Face-lift poate insemna si modificari interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca doar bordul(incl. volanul) s-au modificat la interior. Si poate si tapiteria..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ola, ma alatur si eu clubului.

jucaria mea ie argintie, frumoasa ca o tanara don'shoara si sprintena nevoie mare. am pus pe ea pachetul fresc, sper sa nu ma fi pacalit dar pana una alta arata tare bine incaltzata in magneziu..

urmeaza sapt viit sa'i cromez bordul si rama de la sigla, sa'i pun un cup holder si sa ma interesez de suport pt snow..

chiar, de la veterani ash vrea sa aflu daca au dus'o la zapada, eventual p'afara si daca da cum se comporta domne? shtiu ca mai e ceva pan' la iarna, insa ma roade tare curiozitatea :icon_rambo:

era sa uit, mashina am luat'o de la metrotehnica si baietzii de acolo au fost foarte de gashca mai ales ca i'am capiat cu cinshpe mii de intrebari.

pana cand revin cu pozne sa auzim numai de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca ii lasi cauciucurile de vara - la mine sunt Pirelli, pe gheata o sa ai impresia ca esti cu barca. Masina e usurica si o sa alunece foarte usor.

Sfatul meu e sa iti iei cauciucuri de iarna macar pe fata.

Pe zapada e destul de aiurea, masina este foarte joasa si daca o bagi in zapada mare o sa faca ca un plug, existand riscul sa ramai cu ea in zapada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna se comporta foarte bine numai cu dunlop winter sport M3. Eu am facut in 2 ani aproape 10.ooo de km pe valea prahovei iarna si singura data mai aveam putin pana puneam lanturile dar a iesit si de acolo.

Citeste topicul asta :Dunlop SP WinterSport M3, Pareri din propria experienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Dupa ce am citit toate posturile aproape ca imi pare rau ca nu mi-am luat si eu Ibiza. Am luat The next best thing sa zic asa. Mi-am luat Cordoba pt ca are portbagajul mai mare si pot sa imi pun eleron. Masina trebuie sa vina zilele astea asa ca sper ca miercuri dupa-amiaza sa ma duc sa o iau. Intradevar cei de la Metrotehnica au fost super amabili si mi-au facut rost de masina. Este ultima cordoba rosie din Romania, ca intra fabrica din spania in concediu si ar fi trebuie sa astept 2 luni dupa ea. Dupa ce le-am spus insintent ca vreau masina pana la sfarsitul lunii, au dat telefoane si au gasit-o la Galati. Acum sper sa se tina de cuvant cum au promis si sa o aduca. Revin cu poze si pareri la sfarsitul saptamanii.

P.s. daca stie cineva de unde si cat costa un cup holder spuneti-mi si mie ca vreau neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vorbeste cu volksman. e 45 euro, eu nu cred ca merita la banii astia.

h0va, tu vrei sa pui inele cromate la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cup holder original Seat este in jur de un milion la Metrotehnica! Cel putin atat a fost al meu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

h0va, tu vrei sa pui inele cromate la bord?

am pus deja..ma duc miercuri joi sa'mi cromeze si grila din fatza..

urmeaza pt toamna sa'mi pun scutul, sa'mi iau portbagajul pt snowboard si sa investesc in nishte cauciucuri de iarna..

eXecutor multzumesc de link, am sa citesc cu atentzie..

still, deshi am citit din scoartza in scoartza threadurile legate de carburant inca sunt in cumpana vis'a'vis de tipul de benzina pe care ar trebui sa'l torn in rezervor..cei de la metrotehnica mi'au recomandat 95 fara plumb si din cand in cand sa bag una aditivata bine..acu eo am bagat de la Petrom ca au benzinaria langa metrotehnica si aia fu da' pe viitor chiar nuj cum sa procedez :P

opshpe la mana, voo nu vi se pare ca vizibiliatea in oglinzile laterale e destul de proasta si ma refer aici in situatzia in care vrei sa parchezi fara sa scotzi juma de hoit pe geam ca sa te chiombeshti la rotzi? nah si mai era ceva, cand blochezi ushile din interior daca incerci de doua ori sa deschizi usha chiar se deschide, e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dan33: cordoba este foarte reusita si un pic mai stabila in curbe decat ibiza!

@hova: Daca dai oglinda in jos vezi perfect bordura sau cat mai ai pana la ea! Iar cu dublu click-ul pentru deschisul usilor.. este perfect normal(asa sunt toata masinile din grupul VAG).

Iar cu benzina eu zic ca e bine sa bagi 95 fara plumb de la mol sau omv! Cu benzina de la petrom face urat de tot ibiza si asta o stiu din parerile de la mai multi membrii de pe forum! Dupa 10.000 de km eu am inceput sa-i pun 98 fara plumb de la Mol! E cea mai tare! Uite si pareri de la membrii forumului: Benzina: de unde, de care, de ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oglinzile sunt cam ciudatele, am observat si eu, dar n-ai ce face. mai ales la zgomotul pe care-l fac in mers, s-a mai discutat problema.

despre deschiderea usilor doar daca apesi de 2 ori pe butonul de pe cheie, adica inchiderea centralizata, da e normal. daca apesi o data iti deschide usa soferului, de doua ori toate usile si portbagajul.

e o chestie comuna la vag, nu doar la seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baietzi, cand am zis de usa am vrut sa spun urmatoarele:

1. ma urc in mashina

2. apas butonul de blocare a ushilor

3. daca incerc sa deschid usha observ cu maxim de entuziasm ca nu se deschide

4. daca mai incerc odata sa deschid usa, surpriza: se deschide

acu nedumerirea mea e: o fi normal?

@eXecutor: multzam de sfat referitor la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai prima data cand incerci sa deschizi usa de fapt o deblochezi.

Dupa aceea se deschide.

Asa face toate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere!

Subscriu la ce a zis Gorrocs cu celebra formula: Asa face toate! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

h0va : Este un lucru normal. Asa se manifesta si la Octavia II cel putin.

Felicitari pentru achizitie & la cat mai multi km fara incidente. Numai bine!

Later-Edit : Se pare ca am facut un sincron cu postatul :) Acum am vazut ca am postat toti 3 in acelasi timp : gorrocs , X-Ecutor si eu.

Modificat de DemenTZial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa'mi iau portbagajul pt snowboard

Iti iei original sau de pe piata? Sunt tare curios la cat te duce, pentru ca am si eu nevoie sa fac investitia asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit vineri am ridicat si eu ibiza,dupa care am asteptat 4 luni de zile...dar a meritat asteptarea deoarece este peste ce ma asteptam.In perioada de asteptare,dealerul (Alto) mi-a pus la dispozitie o cordoba din 2004.Cand am vazut bordul m-am blocat:avea un plastic de prost gust si la vedere si la atingere.Insa dupa cateva zile m-am obisnuit si mi-am zis ca asta e si e ok si asa.Cand am fost sa iau ibiza si m-am urcat in ea,parca nu mai avea nimic in comun cu masina de test drive :nono: este facut cu mai mult bun gust si micile schimbari facute la interior si-au atins scopul:au revigorat interiorul.Oricum se conduce super usor,este foarte manevrabila dar extrem de rigida.Sunt multumit de ea si nu regret alegerea :blush: (acum ce sa mai zic?am luat-o trebuie sa o laud,nu?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatoas si fara evenimente :blush: !

4 luni sau 4 saptamani ai asteptat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!