Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Da... sunt altfel literele... am mai vazut si eu pe la modelele mai vechi (alea cu scrisul in doua parti SEAT si IBIZA) ca era scris pe mijloc ca la modelul asta nou dar parca sunt altfel de litere.

Pozele alea chiar sunt interesante :soothe[1]:.

Probabil ca finlandezu' nu are ce face toata noaptea(polara) si tuneaza masina :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • alexdm

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

doru_sv la ibiza am motor 1.4 75 cp benzina,si imi ia cam 10 urban

Waw! Asta tot nu ma linisteste. Atunci in manual de unde au scos valorile acelea? Scriu ei ca pe banc, dar parca e prea mare diferenta? Stie cineva cum se modifica softul?

Multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off-topic: Am zis sa nu mai fac un topic nou doar pentru o simpla intrebare. Intrebarea mea e in legatura cu cele 2 afisaje electronice de langa vitezometru si turometru. Pe cel din stanga e afisata ora/temperatura iar pe cel din dreapta nr. de km parcursi total si ai ultimei curse (parca). Daca ora am reusit sa o setez poate imi zice cineva mai exact cum sa fac sa imi afiseze consumul si toate celelalte informatii. Pe maneta pentru actionarea stergatoarelor, de unde ar trebui sa actionez afisarea acelor informatii, mentionez ca nu scrie "RESET". Nu de alta, dar daca tot voi parcurge o distanta mai lunga nu strica aceste informatii. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai computer de bord, deci nu ai nici comanda pentru el.

pe ibiza all inclusive nici nu poti pune ca optional computer de bord, asa ca ... resemneaza-te. eu am facut-o de mult :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, in afara de consum, cu ce te poate ajuta mai mult un computer de bord?!! Ca sa aflii cat mai poti sa parcurgi pana se termina benzina, consumul instantaneu etc? --> nu ma deranjeaza deloc lipsa lor... (prin comparatie cu C5-ul, pe care am computer)

Iar cat despre consumul mediu acesta are o singura finalitate: sa aflii care este acesta in diferite conditii de trafic si cu diferite stiluri de condus. Lucrul acesta se poate face si prin metoda "plin-la-plin"... e drept ca nu este la fel de confortabil dar cel putin este muuuult mai exact.

Si strugurii sunt acriiiiii :Driver:

OT: Ibiza avea si trusa de prim ajutor cand ai luat-o sau a trebuit sa cumperi trusa aia de 30 si ceva de euro? Extinctorul este obligatoriu?

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat tot, adica trusa medicala (30 ron, nu euro), triunghi (30 ron) si extinctor (40 ron), si nu de la metrotehnica, ci de la un magazin de piese auto. toate sunt cu sticker rar, deci sunt omologate.

am primit cadou la masina un triunghi, deci n-am ce face cu cel care l-am luat. il tin aiurea in portbagaj :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suportul pentru piciorul stang poate fi acoperit cu ceva ca sa nu se mai murdareasca? Eu am masina de 3 zile si a inceput sa se "imbacseasca" cu praf si nu-mi place deloc... Accesoriile originale Seat pentru Ibiza nu includ si suport impreuna cu setul de pedale sport si nici separat nu se gaseste :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai unde sa pui pedala de repaus daca nu e prevazut locul pt asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu... Intr-adevar, e prea rotunjit spatiul pentru suport. Poate a facut cineva o improvizatie si a iesit frumos. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz ca ,gaseste cineva acel suport as dori si eu :) .Suport de pahar cel care e deasupra la mp3 are cineva de vanzare sau unde pot gasi sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare ca Volksman are suport de pahar care se potriveste acolo.Daca nu,la dealer este vreo 200 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult am sa ma duc sa ma interesez :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi aveti scrumiera luminata la Ibiza 2006? La cea veche era luminata cu rosu frumos, la asta e bezna. Am mai descoperit ca lipseste si martorul de pozitii aprinse din bord :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am la scrumiera (bine ca nu fumez) si nici in torpedou(bine ca nu prea bag nimik in el ca e mic) ;) Pana si pe logan aveam lumina in torpedou si are si mai mare decat asta dupa cordoba

Modificat de Razvan1486
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama ca am mai pus cred undeva pe acest forum intrebarea cu lumina la scrumiera dar am uitat. Nici eu nu fumez, ba chiar voi folosi acel loc de sub scrumiera pentru niste comutatoare :)) Nici Loganu nu are lumina in torpedo la toate modelele. Voi monta niste LED-uri in torpedo ca sa fie ceva acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce montezi ledurile alea am si eu o rugaminte sa imi zici si mie cum ai reusit de unde le-ai alimentat si daca se vede frumos :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PanzerProblem

Salutare natiune de SEATisti....bine vam gasit...e a mea de vreo cateva ore si e galbena rau.

Pe scurt. I B I Z A 2006 1,4 / 85 Cp + jante + climatronic + ....

Am ramas interzis de ce poate masina ..... ma bucur ca nu am luat noul hyundai accent ... i-mi pare rau ca nu am luat Mitsubischi Lancer.

si ca sa dau cu critica putin in Seat va spun ca nu am mai vazut atata zgarcenie snoaba atat din partea fabricantului cat si in partea dealerului...adica puteau sa ma puna sa mai dau niste euroi in plus si sa gasesc lumina la bricheta si torpedou si covorase (pe care le-am achizitionat la cumparare - cei drept model pentru Ibiza). in rest va mai spun pe parcurs...si o sa bag si ceva pozne (poze).

Apropos :( cum trag CDplayerul mai inafara ca l-au montat la futui masa si e cam bagat in interior ... si nu am vazut cand am luato ca incepuse torentiala ....si dealerul e in alt oras ...asha ca ....trebuie' sa-mi bag io gheara pacolo'....sau sa ma duc la ei...

Care mai sunteti din Br.. poate ne intalnim la o bere cu rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PanzerProblem Salutare frate Ibizar :) Si pe mine ma gasesti destul de des prin Br. conducand Ibiza din semnatura --> completeaza in profil orasul din care esti si cat mai multe detalii ca e mai usor asa...

Felicitari pentru alegere si sute de mii de km fara probleme :Driver:

Eu am zgariat-o pe a mea un pic pe spoilerul spate la o parcare in Buc. intr-un stalp invizibil si am gasit o zgarietura "in oglinda" tot pe spoiler zilele trecute si am abia 2500 km la bord ---> Mare atentie la parcarile la limita (cum sunt cele din B.) pentru ca oglinzile laterale nu sunt tocmai ideale pentru astfel de manevre ;) (si nu sunt incepator - bat inspre 100k km la bord cu multe alte masini, fara nici un incident...)

Si sa nu-ti mai para rau pentru Lancer - doar daca era vorba de un evo IX atunci sa iti para rau ;)

BTW Eu am ajuns la alegerea finala intre Ibiza din semnatura si C4 Coupe 98 CP benzina cu jante aliaj pe 16 inch, 5 stele siguranta etc. Am ales Ibiza intr-un final pentru ca e mult peste C4 la condus si nu aveam nevoie de sofisticaraia inutila a celui din urma...

Cat despre lipsa luminii la bricheta & torpedou --> asta inseamna europa de est - minimizarea costurilor si implicit a pretului final pentru atragerea mai multor clienti...

P.S. te rog sa treci si pe aici sa dai cu subsemnatul :D

Si inca ceva: de la ce dealer ai cumparat masina si de ce? (Eu am luat-o din B de la Metrotehnica...)

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PanzerProblem

Masina am luato de la un dealer din Galati care are showrom si in Braila -- ENA Group care au fost seriosi in derularea "ostilitatilor"...sa vedem cum serviceul cum sta :Driver:

Modificat de PanzerProblem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata de ce spui ca trage bine? Pe mine nu m-a impresionat asa tare cand e stock ca sa zic asa... Se pot pune atat lumina in torpedo cat si la bricheta...voi studia problema si va voi povesti ce am realizat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate verifica daca i-au fost scoase "sigurantele de transport" de la amortizoare? (ma refer la plasticele care rigidizeaza masina pentru transportul pe trailer)

Pot sa verific si personal, fara sa o ridic sau merge numai la service?

(Mi se pare ca se aude prea tare cand intru cu ea in gropi nu tocmai mari - sper sa ma insel eu :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa le ratezi au culoare portocaliu viu de tot, sare in ochi imediat culoarea aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@X-Ecutor Multumesc. O sa ma bag sub masina "in the old-fashion style" :lol:

@PanzerProblem Ieri pe la 12 am vazut o Ibiza galbena cu numere rosii de GL la Winmarkt in BR - arata foarte bine si ii ies in evidenta mult mai bine gurile de aerisire decat la a mea (care e neagra).

Aproape ca incepusem sa regret ca nu am luat-o si eu galbena. Lamaitza arata mult mai sportiv dar a trebuit sa iau negru pentru ca o folosesc si la diverse business-meating-uri :lol: --> nu merge ca eu sa vin "imbracat sport" si clientii in tuxedo :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere! Sper sa nu gasesti nimic acolo! In mod normal alea sunt indepartate cum a ajuns masina. Pe urma se spala masina pentru ca vine din fabrica acoperita cu o solutie albicioasa spre transparent (nu stiu sa explic) care protejeaza vopseaua. Trebuie spalata cu o solutie corespunzatoare pt a indeparta tot. Iti poti da seama imediat daca nu a fost spalata cum trebuie. Iar in cazul asta eu as verifica si "sigurantele de transport" de la amortizoare cum le-ai zis tu :lol:!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PanzerProblem

Ca sa nu mai deschid alt topic voi scrie aici.

Am masina de 4 zile si am observat la pe capota exista o portiune de 6 cm2 pe care vopseaua este matuita ..lipseste cu desavarsire lacul...pe semne ca acolo fusese ceva si la curatzare a zburat cu tot cu lac....asta pentru ca nu am fost foarte atent la detalii cand am ridicat utilajul :D

Intrebarea mea este cum pot remedia aceasta bubica.....daca exista solutii speciale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!