Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Sa ma uit mai cu atentie si la stopurile mele.

Ai zis mai sus ceva cum ca o sa-ti resigileze stopul si aici mi-ai atras atentia. Dar daca l-au schimbat (asa cum e normal mai ales ca masina ta era nou nouta) atunci e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt patru suruburi si putina indemanare sa potrivesti totul.

Referitor la resigilare, ma gandeam ca ar fi fost cazul sa dea cu ceva silicon sau mai stiu eu ce, sa-l usuce si sa-l puna la loc.

Numai ca mi-au dat planurile peste cap si au schimbat totul :)

Buzunarul de sub mp3 face putin zgomot pe piatra cubica dar il indes eu cu ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu la vreo 3300 km in 2 luni. Absolut nici o problema pana acum (in afara ca am reusit sa-i trag o zgarietura pe o janta dela o bordura :) ).

Inca sunt destul de dezamagit de consum.... e mare..... 11-12 in Bucuresti.

Am vazut ca s-a tot laudat lumea pe aica ca au prins si 195 cu motorul de 1.4, mie unul nu mi-a trecut de 178km/h nici nu nabadai. Am mers constant cu 178 (adica pedala la fund), dar nici un milimetru nu s-a mai clintit acum.

Am fost la ski la Straja si am avut placerea de a "face" defileul Jiului, exemplar se comporta in curbe, parca ai impresia ca nu poti sa-i faci fundul sa fuga :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vezi ca fuge cand te astepti mai putin. Mai testeaz-o si o sa stii cand o sa-ti fuga fundul. :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ajuns si eu la vreo 3300 km in 2 luni. Absolut nici o problema pana acum (in afara ca am reusit sa-i trag o zgarietura pe o janta dela o bordura ;) ).

Inca sunt destul de dezamagit de consum.... e mare..... 11-12 in Bucuresti.

Am vazut ca s-a tot laudat lumea pe aica ca au prins si 195 cu motorul de 1.4, mie unul nu mi-a trecut de 178km/h nici nu nabadai. Am mers constant cu 178 (adica pedala la fund), dar nici un milimetru nu s-a mai clintit acum.

Am fost la ski la Straja si am avut placerea de a "face" defileul Jiului, exemplar se comporta in curbe, parca ai impresia ca nu poti sa-i faci fundul sa fuga :P

asa e cand e noua! tota echipamentele sunt in perfecta stare si nu ii poti face nici macar cauciucurile sa scoata sunete.. am incercat si eu cand o aveam noua..si nu am avut succes. dupa ce treci de 20.000 km, atunci e altfel.

parerea mea e ca sa nu mai incerci viteza maxima pana nu treci de 10.000 km!

de fapt, mai bine nu o incerci deloc, ca nu ai unde in Ro, dar daca tot ai chef, mergi pe autostrada, dar dupa ce masina are 10.000 km.

oricum, nu e un lucru bun sa vb despre vit max aici. stii, ca au fost inchise anumite topic-uri din cauza discutiilor de viteza maxima.

drum bun, si sa o stapanesti sanatos.!!

astept sa vina caldura sa o scot si eu ca tre sa ii fac revizia de 60.000 km,si i-am facut cadou de martisor niste jante. (nu sunt cine stie ce firma, dar cred eu ca ii vin bine. si au fost si super ieftine, ca sunt la mana a doua.)

chiar stie cineva ce se schimba la 60.000 km la o ibiaz 1,9 sdi?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e mare lucru, dar in prima 100 de km mi-a consumat in jur de 7.5%, ca am plecat cu ea insetata de la showroom. E posibil sa mai creasca daca o forjez sau va scadea daca o menajez.

Consumul a fost pe Bucuresti, in aglomeratie si pe ninsoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

1200 Km. Fara menejamente. Coafura rezista. Consum mediu 6.6 /suta. Dealul negru in forta. Coafura rezista. Revin cu amanunte dar pana acum merge bestial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am auzit ca sunt probleme cu urcatul bordurilor.

stie cineva daca se poate dota cu scut de metal?

pe lista de optionale la all inclusive n-am vazut pachet de drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate. Eu am pus pe a mea un scut din aliaj (e mai bun decat cel de metal, e mai flexibil). Se vinde numai la Metrotehnica si costa 9 mil si ceva cu tot cu montat. Acelasi scut exista pe ibiza din CNR (campionatul national de raliuri) si pe ibizele de la dunlop drivers cup. Am postat mai demult niste poze cu scutul dar nu le mai gasesc.

Later edit: Scutul este facut special pentru ibiza sau cordoba si nu mai merge pe orice altceva.

Mie mi-a salvat baia de ulei de cel putin 2 ori.

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o Ibiza 1,2 64CP All Inclusive pe care am luat-o in noiembrie 2005. Pana acum am facut cam 3000 de km. Consuma destul de mult depinde cum conduci, adica a consumt si 11 in oras si a inceput sa troncane ceva prin bord mai ales cand drumul e prost.

Ce vroiam sa intreb:

In momentul in care apasati pedala de frana fara cheie in contact voua vi se aprins stopurile de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am o Ibiza 1,2 64CP All Inclusive pe care am luat-o in noiembrie 2005. Pana acum am facut cam 3000 de km. Consuma destul de mult depinde cum conduci, adica a consumt si 11 in oras si a inceput sa troncane ceva prin bord mai ales cand drumul e prost.

Ce vroiam sa intreb:

In momentul in care apasati pedala de frana fara cheie in contact voua vi se aprins stopurile de frana?

clar. la toate masinile starine e asa. eu la Golful II am asa ceva! e normal sa se aprinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toma Aurelian

sal all.. cum vi se pare noua ibiza?? ...dintre micile defecte pe care le are ibiza(veche)... credeti ca noul model a rezolvat o parte? :blink: eu am devenit un mic fan(desi am o frantuza acasa) dar...noua ibiza ma fascineaza asa de tare incat sunt dispus sa-mi fac credit sa o iau... este...cum spun ei agresive... :( (nu sunt vitezoman motiv pt care un 1,2 cred ca este foarte bun pt oras ..am avut matiz si am fost foarte multumit)...sincer prefer o masina fiabila su un design frumos.... si cred ca facelift-ul da un aer mai sportiv... voi..posesorii de ibiza ...ce spuneti? ma asteptam sa comentati mai mult despre noua ibiza... sa va spuneti parerile pro si contra... pls..ma ajutati cu parerile voastre... :P multumesc. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt foarte aproape de a ma decide sa-mi iau o Ibiza all inclusive...

Dar voi deschide un nou topic pe tema asta...

D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul :D ieri am facut o mare "descoperire". Cand am spalat masina, un baiat de la spalatorie a venit speriat rau de tot la mine "Frate ti-am atins ceva pe la bord si a inceput sa tiuie masina incontinuu". Cand ma uit, pozitiile doar de pe partea stanga, erau aprinse. Am observat ca era maneta de la semnalizator inspre stanga. Apoi, ca un mare descoperitor, am observat ca daca lasi maneta de la semnalizator pe stanga sau pe dreapta, se aprind pozitiile acelea asa-numite "de veghe". Habar nu aveam ca Ibiza noastra are aceasta facilitate! Am descoperit roata! :P

Am un prieten care credea ca masinile care stau noaptea cu o singura pozitie aprinsa au un bec ars. Eu stiam de la un Mercedes de prin '95 ca exista "pozitia de veghe", adica se aprinde un singur rand de pozitii (de pe o parte) iar bordul nu. Mercedesul avea un buton special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:angry: Toate masinile din grupul VAG fac la fel. Eu folosesc treaba asta apropape in fiecare seara daca o las parcata pt scurt timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa este, toate masinile VAG au astfel de functie utila pt parcarea jumatate pe trotuar, jumatate pe strada - se lasa aprinse luminile de pe partea care ramane in strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat si eu ca tiuie masina daca lasi semnalizarea ori pe stanga ori pe dreapta dar habar nu aveam ca raman lumini aprinse, ce tare, intr-adevar poate fi util.

O alta descoperire pe care am facut-o este ca daca ai avariile puse si apoi te apuci sa semnalizezi, semnalizarea merge, adica nu raman toate becurile galbene aprinse (ca la avarii) ci doar alea de pe partea in care semnalizezi.

Si o intrebare: daca se arde vreun bec (exemplu la semnalizare) esti atentionat cumva pe bord. Mie la dacia nova care am avut-o inainte daca se ardea vreun bec de la semnalizare imi clipocea altfel martorul din bord de la semnalizare si stiam ca e o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Clipocirea" mai rapida a martorului din bord cred ca e valabila la toate masinile. Repet, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Desteapta chestie, intradevar!

Am inceput si eu sa o las parcata asa cand fac cumparaturile seara si se uita lumea ciudat la ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal all.. cum vi se pare noua ibiza?? ...dintre micile defecte pe care le are ibiza(veche)... credeti ca noul model a rezolvat o parte? :D eu am devenit un mic fan(desi am o frantuza acasa) dar...noua ibiza ma fascineaza asa de tare incat sunt dispus sa-mi fac credit sa o iau... este...cum spun ei agresive... :D (nu sunt vitezoman motiv pt care un 1,2 cred ca este foarte bun pt oras ..am avut matiz si am fost foarte multumit)...sincer prefer o masina fiabila su un design frumos.... si cred ca facelift-ul da un aer mai sportiv... voi..posesorii de ibiza ...ce spuneti? ma asteptam sa comentati mai mult despre noua ibiza... sa va spuneti parerile pro si contra... pls..ma ajutati cu parerile voastre... :P multumesc. :P

Citeste aici: la postul 28 ca sa vezi diferente intre ibize din anii diferiti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ciclul :P ieri am facut o mare "descoperire". Cand am spalat masina, un baiat de la spalatorie a venit speriat rau de tot la mine "Frate ti-am atins ceva pe la bord si a inceput sa tiuie masina incontinuu". Cand ma uit, pozitiile doar de pe partea stanga, erau aprinse. Am observat ca era maneta de la semnalizator inspre stanga. Apoi, ca un mare descoperitor, am observat ca daca lasi maneta de la semnalizator pe stanga sau pe dreapta, se aprind pozitiile acelea asa-numite "de veghe". Habar nu aveam ca Ibiza noastra are aceasta facilitate! Am descoperit roata! :P

Am un prieten care credea ca masinile care stau noaptea cu o singura pozitie aprinsa au un bec ars. Eu stiam de la un Mercedes de prin '95 ca exista "pozitia de veghe", adica se aprinde un singur rand de pozitii (de pe o parte) iar bordul nu. Mercedesul avea un buton special.

Ce tare esti! Uite, eu stiam de chestia asta, inainte sa am Ibiza :P

Va anunt daca fac si eu vreo descoperire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi stiut si cat consuma ;:D

Eu ma apropii vertiginos de 5000km si parca parca consumul a mai scazut. In rest totul bine si frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ibiza 1.4 MPI, lluvia blue, fresc...

Aprobat credit, semnat contract, platit avans... asteptam sa soseasca in aprox 10 zile :)

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie si bine ai venit in familia Seat! :) Te asteptam la intalniri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!