Jump to content

Ibiza noua 2003-2007


oana
 Share

Postare recomandată

Ma termina doua chestii: e incredibil de joasa si apoi pacaniturile de la hayon.

Am coborat o bordura foarte incet, s-au auzit niste sunete de am crezut ca mi-am lasat jumate de masina acolo. Mi s-a parut ca s-a strambat ceva dedesubt, m-am tot chinuit sa ma uit sa vad dar nu am reusit sa ma conving. Cred ca o sa ma uit la alta masinuta sa vad daca e reala problema sau nu, cert este ca vad ceva pe langa baia de ulei cred, sub motor, la care nu pot sa ajung cu mana, si care pare sa atarne. Ii fac o poza in seara asta si o sa va rog sa imi ziceti si mie daca asa e si la voi, ca nu am ramp sa o urc.

Iarna e plug, e criminala faza. Mai ales daca e zapada abia asternuta, ai toate sansele sa ramai cu ea in zapada. Nu aveam cauciucuri de iarna - stupid me! - si am accelerat foarte usor, pnetru ca altfel ramai acolo, daca bagi piciorul in acceleratie.

Faza a doua e cu un pacanit in spate dreapta, ceva la hayon sau nu stiu unde. E cel mai enervant lucru, pacane acum parca si in spatiul dintre portiere. Am un prieten cu Bora, si lui ii pacane nu stiu ce tija pe-acolo, altcineva cu Octavia se plange tot de asta. Hmm...

Schimb vitezele pe la 3000, maxim 3500. Cand am ajuns la 4000 deja ma sperie sunetul ala :salut:. 5000 nu am dat niciodata. Dar e lenesel un pic pana in 3000 motorul de 1.4, insa eu sunt multumit de cum lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • X-Ecutor

    92

  • Cristian

    80

  • o3_cep

    32

  • grapi

    27

Top Posters In This Topic

Posted Images

@alexdm: Astept pozele tale sa vdm daca e ceva in neregula. Eu am deja poze cu dedesubtul la ibiza de cand mi-am montat scut si le pot compara. Daca ai 9,5 mil lei iti recomand "important" :salut: , sa-ti montezi si tu un scut. Face toti banii!!!!!!!!! Cand am fost cu masina la prima revizie mecanicii isi faceau cruce; daca nu aveam scut spargeam baia de ulei de cel putin 3 ori. Dovada era "imprimata" pe scut care a rezistat la tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bine v-am regasit!

De cateva zile sunt posesoarea unei Ibize 1,2 64 cp.

Primele impresii: mi se pare foarte joasa, iar zgomotul motorului se aude destul de puternic. Prin urmare, schimb vitezele la 3000.

In rest masinuta este minunata, pe masura ce o descopar, revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@grace: Sa-ti mearga bine masinuta si sa te bucuri de ea!

Later edit: Acum ai cu ce participa la intalnirile VWF!

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o stapanesti sanatoasa si sa faci cu ea cat mai multi km fara nici un fel de probleme. Felicitari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine v-am regasit!

De cateva zile sunt posesoarea unei Ibize 1,2 64 cp.

Primele impresii: mi se pare foarte joasa, iar zgomotul motorului se aude destul de puternic. Prin urmare, schimb vitezele la 3000.

In rest masinuta este minunata, pe masura ce o descopar, revin cu detalii.

<{POST_SNAPBACK}>

Ai pus pachet de drumuri grele? Asteptam detalii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus pachet de drumuri grele? Asteptam detalii!

<{POST_SNAPBACK}>

Nu am pus pachet de drumuri grele. In schimb, o sa-i pun scut cat de curand. Se cere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate si pe mine gandul sa ii pun scut.

Si la iarna un plug in fata. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rezolvat Alex cu haionul? Daca nu, poate ne vedem intr-o zi sa iti arat ce i-am facut la a mea de nu mai am nici un zgomot de aproape un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vreau cu haionul ... cu toate ca nu face foarte rau, vreau sa previn :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa ne vedem, ca sa incerc sa rezolv chestia aia cu hayon-ul si sa vad si cum arata masina ta dedesubt.

Modificat de alexdm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor! Voi fi si eu in curand "taticul" unei Ibiza 1.2 cu pachetul "All Inclusive". :-D Abia astept. Am obtinut de la Metrotehnica ca bonus (sau discount, ma rog) senzori de parcare. Si-a mai montat cineva senzori la acest dealer? Ce imi puteti spune despre ei? Sunt eficienti, au display etc.? Va multumesc mult! Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor! Voi fi si eu in curand "taticul" unei Ibiza 1.2 cu pachetul "All Inclusive". :-D Abia astept. Am obtinut de la Metrotehnica ca bonus (sau discount, ma rog) senzori de parcare. Si-a mai montat cineva senzori la acest dealer? Ce imi puteti spune despre ei? Sunt eficienti, au display etc.? Va multumesc mult! Bafta multa!

<{POST_SNAPBACK}>

Am si eu senzori de parcare.

Mi se par ok, iti bipaie in masina (depinde cum ti-i seteaza) si iti indica pe display cat mai ai pana la masina din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate stie cineva...

Astazi dupa ce am oprit motorul s-au auzit doua bip-uri scurte. Dupa ce am scos casetofonul nu s-a mai auzit nimic. De la casetofon au fost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, asta stiu. Dar ai de la Metrotehnica? Din cate am inteles exista multe tipuri de senzori, unii cu display altii fara. Daca de acolo ii ai, spune-mi te rog unde e afisajul? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate stie cineva...

Astazi dupa ce am oprit motorul s-au auzit doua bip-uri scurte. Dupa ce am scos casetofonul nu s-a mai auzit nimic. De la casetofon au fost?

<{POST_SNAPBACK}>

Posibil semnal de avertizare impotriva uitarii acestuia si protectie anti-furt...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil semnal de avertizare impotriva uitarii acestuia si protectie anti-furt...

<{POST_SNAPBACK}>

Corect. Si la skoda fabia si la seat ibiza daca se lasa casetofonu/cd/mp3 playerul in masina, dupa scoaterea cheii din contact se aud 2 bipuri de atentionare.

@DRE: Senzorii de parcare pe care ii pun baietii de la Metrotehnica au display-ul pe partea dreapta intre cele 2 usi, ca atunci cand "dai" cu spatele si intorci capul spre drepta sa vezi si in spate si diplay-ul fara sa mai misti capul :lol: .

Modificat de X-Ecutor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Si la skoda fabia si la seat ibiza daca se lasa casetofonu/cd/mp3 playerul in masina, dupa scoaterea cheii din contact se aud 2 bipuri de atentionare.

<{POST_SNAPBACK}>

Daca "muzicuta" este OEM... La mine nu bipaie (ca este pusa after) si am dat o varianta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect. Si la skoda fabia si la seat ibiza daca se lasa casetofonu/cd/mp3 playerul in masina, dupa scoaterea cheii din contact se aud 2 bipuri de atentionare.

@DRE: Senzorii de parcare pe care ii pun baietii de la Metrotehnica au display-ul pe partea dreapta intre cele 2 usi, ca atunci cand "dai" cu spatele si intorci capul spre drepta sa vezi si in spate si diplay-ul fara sa mai misti capul :lol: .

<{POST_SNAPBACK}>

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate stie cineva...

Astazi dupa ce am oprit motorul s-au auzit doua bip-uri scurte. Dupa ce am scos casetofonul nu s-a mai auzit nimic. De la casetofon au fost?

<{POST_SNAPBACK}>

Casetofonul e cumva Sony? Avertizarea este data de el nu de masina. Posibil sa aiba si alte casetofoane acest functia, dar la Sony am intalnit-o si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Voi fi si eu in curand (inceputul lui Iunie) proprietarul unei Ibiza 1.2 Galbena!

Legat de performantele motorului nu va mai intreb ca s-a tot discutat pana acum pe acest forum; in schimb, daca aveti noutati legate de acest subiect voi fi mai mult decat bucuros sa le citesc si, ulterior, sa le confirm/infirm.

N-am avut ocazia sa fac un test drive (cei de la PoRo nu aveau masina pt test drive); sper sa fie ok.

Ma surprinde in schimb faptul ca unii dintre voi au reusit sa obtina un bonus la metrotehnica; la PoRo nu am reusit asa ceva, desi pot sa zic ca am incercat (mi-au spus ca e masina la oferta si nu se dau reduceri in acest caz). Ideea este ca la o sapt. dupa incheierea contractului m-am dus cu tatal meu pentru a face un test drive cu un cordoba 1.4 100cp si bineinteles ca nu aveau; mai mult decat atat, chiar am fi vrut sa cumparam o masina ca asta insa ne-am fi asteptat macar la niste covorase amarate oferite ca bonus - numai ca si in acest caz persoana respectiva a spus initial ca nu poate sa ne dea discount; dupa a zis ca o sa vorbeasca cu seful - l-am sunat dupa o saptamana si mi-a spus ca nu a reusit sa-l convinga.

Va multumesc pentru ascultare si ne "auzim".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Casetofonul e cumva Sony? Avertizarea este data de el nu de masina. Posibil sa aiba si alte casetofoane acest functia, dar la Sony am intalnit-o si eu.

<{POST_SNAPBACK}>

Da e Sony. Am inteles, e de la casetofon.

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ishvian: Bine ai venit pe forum si sa stapanesti masina sanatos si fara incidente. Si ... cine stie poate o sa vii cu mashinuta la intalnirile noastre :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt invitatie - o sa urmaresc forumul si chiar o sa vin; in special daca vin si alte ibize galbene B)

altfel, imi puteti recomanda un loc pentru cumpararea si montarea unei alarme si a boxelor pe spate?

si inca o chestie; am tot vazut pe forum ca se discuta despre scut si despre faptul ca masina este joasa; in plus, cu cateva zile in urma o cunostinta din Satu Mare si-a spart baia de ulei si acum trebuie sa astepte aproximativ o luna pana o repara.

Din experienta voastra, imi recomandati sa pun scut? am inteles ca e in jur de 9.5 mil.

Multumesc anticipat pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tot ca recomandare: aveti idee ce boxe s-ar potrivi (nu ca marime, stiu ca sunt de 17) pe spate cu cd mp3 sony?

tks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!