Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

o masina din grupul VAG se poate verifica oriunde in lume, indiferent de unde este adusa masina.......aici, pe aria de vanzari, ai cautat ?

oricum, nu-ti fa iluzii desarte....nu vei gasi masina cu km putini, an foarte bun si bani putini...asa ceva nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la 7000-8000 totusi cred ca pot sa gasesc un 1.9 tdi dupa 2006 si hai sa spunem pana in 150000 km.nu crezi?pai o verifici dar daca vanzatorul nu a mai dus masina in reprezentata din 2010 de exemplu ce rost are?el a cumparato de afara si pana atunci gasesti istoricul..dar de cand o intrat in tara,nimic.o sa ma pun acum sa caut si aici sa vad ce masini gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite , vinde un coleg dar e 11 000 euro acum depinde poate mai lasa la pret ...masina cica are service la vw si carte service si are multe dotari

http://vwforum.promo...ighline-19-tdi/

I-am cautat si nr de telefon pe google si nu mai are alte anunturi deci nu cred ca e samsar

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de anunt.poate daca as avea banii astia i*as da un telefon.dar tare ma indoiesc ca lasa mai mult de cateva sute de euro.si masina merita banii aia.

eu mai mult de 8000 nu pot sa dau momentan.deci o sa incerc sa ma incadrez in bugeul acesta.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai la 7000-8000 totusi cred ca pot sa gasesc un 1.9 tdi dupa 2006 si hai sa spunem pana in 150000 km.nu crezi?

nu cred.......eu am cautat la un moment dat ( si nu numai eu ), si am gasit in anul 2011, printre multe altele verificate, una din 2009 cu 340000 de km.....tu ai impresia ca vei gasi din 2006-2007 cu maxim 150000km ??? .....te inseli amarnic.

....dar totul e posibil pana la urma, asa ca iti doresc sa iti gasesti masina dorita, dar te sfatui sa te orientezi catre alt model care se incadreaza in acesti bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e ceva care vad ca e trecut cu vederea prea usor...se prea poate ca km sa fie verificabili si totusi pretul sa fie mic de tot. Am citit de cazuri cu masini reparate dupa Totalschaden si revandute la preturi care nu pot fi refuzate. Atentie mare ca nici cartea de service si nici VCDS-ul nu indica in vre-un fel daca masina a fost pocnita serios de tot si se poate lasa cu costuri enorme de reparatie dupa aceea (care evident ca depasesc valoarea reala masinii, ca d-aia e Totalschaden)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, si reparatiile de caroserie apar in cartea service. Insa, daca masina a fost dauna totala, probabil a luat-o un turc/rus/roman si a reparat-o pe genunchi (deci nu in reteaua vw) si o pune la vanzare la "super-pret", aceasta interventie asupra caroseriei nefiind inregistrata in baza de date vw.

Insa de cele mai multe ori, problama la masinile ieftine sunt kilometrii, mai mult decat "daunele totale" si aici samsarii mizeaza pe faptul ca romanii cam fug de reprezentante (ca e scump, ca nu stiu, ca... etc) si atunci nu pot verifica istoricul in baza de date VW...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca Voinea facuse un thread cu un Audi alb adus din state...masina avusese daune totale insa fusese reparata in afara retelei VW si a aparut la vanzare in Romania. Acum se prea poate ca reparatiile au fost facute ca la carte, cine stie...totusi mare atentie!

In Germania citeam ca se estimeaza ca 1/3 din masinile vandute anual au kilometrajele aranjate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca doar passat mi*am dorit sa am,astept pana gasesc o masina care se incadreaza in acest buget.poate chiar si cu motorizarea de 2.0.de ce nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in discutie.

Am gasit passatul meu din 2006 cu 230000 km, B6/3C, cu doar 5000 e, am verificat masina la reprezentanta si cu ajutorul lui F L O R I N cu vag-ul. Masina este ok, mai sunt ceva banuti de bagat in ea, dar in ce masina sh nu bagi. Se poate sa gaseasca si el ce-si doreste daca are rabdare :)

Succes

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara, dar te-ai bagat degeaba.....se incadreaza in anul de fabricatie si bani, dar la numarul de km sari mult peste ce doreste ( maxim 150000 ).

deci.....e foarte greu de gasit, daca nu imposibil.....dar sa-l lasam sa creada cu adevarat ca exista acea masina mult dorita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite , vinde un coleg dar e 11 000 euro acum depinde poate mai lasa la pret ...masina cica are service la vw si carte service si are multe dotari

http://vwforum.promo...ighline-19-tdi/

I-am cautat si nr de telefon pe google si nu mai are alte anunturi deci nu cred ca e samsar

Cam greu cu vanzarile de masini in romania. Asta este prima masina care am avut-o, nici nu m-am asteptat sa se devalorizeze asa masina :) cat traiesti inveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai normal ca se devalorizeaza cand trebuie sa concurezi cu samsarii care vand petarde si clienti care cred ca in petardele respective...

uite aici mega oferta: http://www.autovit.ro/volkswagen-passat-C26677545.html

LOL

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te supara, dar te-ai bagat degeaba.....se incadreaza in anul de fabricatie si bani, dar la numarul de km sari mult peste ce doreste ( maxim 150000 ).

deci.....e foarte greu de gasit, daca nu imposibil.....dar sa-l lasam sa creada cu adevarat ca exista acea masina mult dorita.

De ce crezi ca nu se incadreaza? Depaseste cu 50k km la pretul asta cred ca poate accepta.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

link-ul de pe autovit imi ridica doar doua mici suspiciuni, fara sa analizez bine pozele: display-ul in toate culorile cu masina, poate gaseste explicatie ca asa bate soarele... nu cred ca e normal. si tocirea footrest-ului, nu asa arata tocit la 60.000 km :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai achizitionez o masina pe langa Golf..

m am oprit la un Passat Break 02.2010

Am vazut o azi, verificat istoric la reprezentanta, totul corespunde conform spuselor proprietarului. Masina a avut ultima intrare in service in 09.2012 si e inmatriculata in 10.10.2012 in Romania, sub norma Euro 6.

Date auto

Model Passat Variant PA

Data fabricatie 04.02.2010

Cod vanzare 3C53W2

Cod motor CBAC

Cod cutie viteze LHD

Tip transmisie 6S

Dotare VX

Culoare plafon 7B

Culoare exterioara / Cod vopsea 7B / R7L

Estetic si ca dotari ma multumeste dar am o dilema cu motorul..

Engine specifications D92 4-cyl. turbo dies. eng. 2.0 l/105 kW 4V

TDI common rail Base engine is TH3/TG3 /TM4/TP4/TP5

la ce foloseste Blue TDI? ca am mers azi cu ea, la 143 cp, e mult mai puturoasa decat golful meu de 110cp, adevarat ca e si mai grea, si lunga, daca ma asteptam 33cp in plus sa i simt cumva..

Masina are distributia schimbata in Germania in 2012, la 175.000 km, ultima intrare in service e la 195.000km in septembrie, in octombrie a ajuns in Romania.

Masina are 33 intrari in service fara nici o problema majora.

Sa fie oare mai puturoasa la plecari de pe loc, demaraj etc, ca e BLUE TDI? mi e teama sa nu aibe vreo problema la motor, si nu stiu unde as putea merge pentru un test ca la noi nu cred ca sunt prea multi care sa cunoasca motorul asta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat si eu mai prin vara despre tehnologia asta blue tdi. Din ce gasisem pe net, e motorizarea normala, la care se mai adauga un catalizator (SCR- selective catalytic reduction) si un rezervor cu un lichid (uree, sau ceva de genul, am vazut ca exista prin peco-uri) care este pulverizat pe evacuare si se reduc foarte mult noxele, incadrandu-se astfel in normele euro6.

Rezervorul ala e in portbagaj in locul rotii de rezerva si din ce-am inteles, un rezervor din ala iti ajunge in mare cam de la revizie la revizie.

Astea sunt informatii gasite pe internet, nimic oficial, deci nu bag mana in foc ca sunt chiar corecte. Probabil tot cineva care are modelul asta ar putea sa te lamureasca cel mai bine.

Modificat de livescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci @livescu

Exact asta citisem si eu pe net. Acum ma intreb daca e normal ca motorul sa fie mai puturos ca e Blue sau e doar parerea mea..

confirm ca are rezervorul ala in portbagaj, si da e uree.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca si filtru de particule daca e incarcat aproape la maxim iti va reduce puterea motorului. Tinand cont ca la 195.000 km se prea poate sa nu fi fost schimbat filtrul, sa te astepti sa-ti dea batai de cap, o porcarie... Toate sistemele astea anti poluare la diesel sunt bune pentru mediu, insa nu si pentru buzunarul utilizatorului.

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci @tobo

 

exact de asta ma temeam, ca am auzit ca pana la urma filtru de particule trebuie schimbat si costa destul de mult..

 

deci nu sunt eu nebun, chiar ar trebui sa traga mai bine 143cp fata de 110 la golf 6..

 

se poate testa cumva la vreun service ?  exista metoda de curatare/regenerare sau trebuie schimbat?

 

DPF off e o solutie ? tinand cont ca e euro 6..

Modificat de mark21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa citesti topicul destinat DPF-ului. Mesajele offtopic se vor sterge

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit si acolo, 2-3 zile poate mai fac spam, dar vreau sa ma asigur inainte sa iau ca e totul ok..

 

daca e cineva din Bucuresti cu 2.0 TDI 140 cp, cutie in 6 trepete Passat Variant as vrea sa merg 1-2 km sa mi dau seama daca e la fel

 

cred ca si din cauza cutiei ca e M6 fata de M5 la Golf, am senzatia asta.., ca e mai lenesa..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt diferite cutiile dar si masele... si nu numai - deci, imposibil de comparat.

 

Filtrul - se poate vedea gradul de incarcare, etc... deci nu trebuie sa fie asta o problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si eu in cautarea unui Passat Variant 2.0 TDI CR 140 cp. Am inceput cu "dreptul" cautarile: zilele trecute mi-a iesit in cale un variant insa cu o motorizare pe care nu mi-o doresc.

 

In Franta ~150 000 km, cauciucuri de iarna + vara, ceva imperfectiuni (bancheta patata):

http://www.estencher...=400&cid=340267

In Romania stare impecabila, doar cauciucuri de vara si ~65 000 km.

 

Chiar si in conditiile astea, pretul este excelent, undeva la 8500 eur. Avantajul la motorizarea asta este taxa actuala de ~100 eur, timbru undeva pe la 50 va fi.

 

Deci daca gasiti o masina de genul asta dar cu motorizare 2.0 - va rog PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred sa aibe acei km la acel pret....iar cea din Franta e chiar draguta, pata se scote, dar pacat de motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!