Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Ea teoretic se schimba la 6-7 ani si 120 000 km parca ...dar eu am schimbat din cauza celor aproape 6 ani (curelele pot imbatrani si se pot degrada/fisura si din cauza factorilor climaterici)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corad0

Comform seriei de sasiu afisata in poza acel Passat pe care vrei tu sa-l iei beneficiaza de circulara 23H9 adica i se schimba toate injectoarele pe cheltuiala fabricantului .

Motorul este PUMPE DUZE si nu COMMON RAIL cel mai probabil cred ca are codul BKP .

Distributia este pe curea dar sfatul meu este sa o schimbi ca sa fi tu sigur ca nu vei mai avea probleme, pentru ca eu nu as baga mana in foc ca are km reali.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @dri@n.Unul din motivele pentru care as achizitiona masina de la ei e 1-pentru ca se poate achita in leasing si 2-pentru ca are istoricul complet plauzibil.Nu cred ca fac "tziganii" cu km dati inapoi, mai ales ca weltauto e in parteneriat cu Porsche.

Nu ma pot pronunta inca pentru ca ma ia cu frica toata povestea asta cu injectoarele, distributie etc...Cine vrea sa ia o masina si apoi sa o tina prin serviceuri? :(

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca exista recall la masina asta, ti se vor schimba injectoarele pe gratis si gata. Kilometrajul poate fi dat inapoi de cel care a folosit masina inainte, ca sa obtina conditii mai bune la buy-back, nu de WeltAuto.

Zici ca ti-e frica de probleme viitoare la injectoare...pe de alta parte care masina nu are probleme?! E totusi o masina la mana a doua, la care cel putin stii la ce sa te astepti datorita forumului asta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai chestia e ca din moment ce masina a fost achizitionata de la Porsche, serviceul e facut la Porsche (ma gandesc ca poate fi verificat foarte usor direct la ei) si cartea serivice corespunde, e ok...mi se pare plauzibil, mai ales ca Weltauto fac buyback la masini cumparate tot de la ei sau Porsche care au avut serviceul facut acolo din cate stiu.Da, corect totusi e o masina la mana a doua, dar nu ma astept acuma dupa ce o achizitionez sa o bag in service...sau cel putin nu vreau sa gandesc asa.Am un BMW 525 din 1998 pe care nu l-am avut in service niciodata si se apropie de 300 000 km, imi cam vine sa ma reprofilez :))

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vezi ca treaba cu schimbul injectoarelor merge facuta doar daca masina are sub 7 ani .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dri@n - e abureala aia cu 7 ani ... unu caruia i-au schimbat recent a intrebat si i-a zis mecanicul ca merge si dupa 7 ani ... restul e folclor (e in topicul cu injectoare afirmatia lui)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze nu am stiut .

Mie asa ma informat un coleg de forum din galati ca asa i-ar fi zis cei de la ADA MOTORS Galati cand lea schimbat .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am auzit si eu varianta cu 7 ani... altii schimba doar ce se strica... etc... tot sa nu te rezolve. Oricum, problema asta nu e peste tot, au existat si feedback-uri placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De auzit am auzit si eu , a fost o sfoara-n tara mai ceva ca moartea lu nea' nicu dar recent cineva a infirmat asta (nu moartea lui nea nicu , ci treaba cu 7 ani :)) )

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa te dai cu masina, eventual sa pui in VCDS pe ea sa vezi daca nu sunt probleme. Cu ocazia asta vezi si kilometrii reali, desi din cate spui ar trebui sa fie OK, service-ul facut in acelaso loc (daca cartea de service nu e falsificata!)

Cu BMW-ul ai avut noroc, nu trece la ceva mai nou ca nu te va tine atata. Am dat la un moment dat aici pe forum un articol a carei esenta era: BMW considera ca masinile lor sunt facute sa reziste 150k km, dupa care nu mai merita reparate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o intrebare la colegii forumisti care si-au achizitionat b6 de curand! Cat este de posibil sa-mi iau un passat B6, CR de dupa 2009,Euro 5, iar aici la RAR sa mi-l faca euro 4. astfel incat sa ma rupa cu taxa nenorocita de mediu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vreau sa-ni iau o astfel de masina (B6, CR, euro 5 ) la ce trebuie sa fiu atent, caror acte sau detalii trebuie sa le dau mai multa atentie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu demult am luat un B6 din 2009 CR iar la RAR am trecut fara probleme. Am avut si certificatul de conformitate al autoturismului din Germania, proprietarul mi la dat la achiziționare dar am fost întrebat si la RAR daca îl am. Nu e necesar sa îl ai dar eu am avut cateva precizari pe el in legătura cu dimensiunile cauciucurilor precum si a jantele dar si norma E5. Oricum si pe brief-ul mare scrie norma de poluare E5 astfel ca sunt obligați cumva sa treacă norma de poluare de pe cartea masinii. Nu stiu sa fi fost cineva cu probleme de genu acesta.

Ca si acte eu am avut brief mic, brief mare, certificat de conformitate factura între mine si proprietarul din Germania si încă ceva chestii de la TUV si cu cateva anexe. Asta daca o iei de dincolo daca o iei de aici sigur mai sunt colegi care au achiziționat de curând din tara dar nu cred sa fie diferența mare la acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982
galeshu daca iei masina adusa din Germania atunci ai nevoie de actele pe care ti le-a enumerat skorpyon_83. Daca iei o masina adusa din alta tara (ex: Italia, Spania, Franta, Austria) ai nevoie de un certificat de inmatriculare al masinii in care sa fie specificat ca a fost emis in vederea inmatricularii masinii intr-un stat UE, respectiv de un Certificat de proprietate (echivalent CIV la noi) din care sa reiasa datele masinii si ale fostului proprietar. Atentie mare la actele de Italia sau Franta pentru ca daca nu ai Certificat de proprietate si de radiere/inmatriculare in UE, nu o sa poti inmatricula masina. De asemenea, din experienta mea iti recomand ca in cazul in care iti cumperi o masina de la o firma din Romania sa fii foarte atent ca pe factura sa fie diferentiat TVA-ul astfel incat tu sa poti demonstra ca ai achitat TVA. Iti spun asta pentru ca eu m-am trezit cu citatie la politie ca martor pentru ca firma de la care am cumparat o masina nu platise TVA-ul, dar avand factura cu TVA evidentiat foarte clar nu am avut alte batai de cap. Modificat de catalinpopa1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.as dori sa achizitionez un PASSAT 2009,1.9 tdi in jurul a 7000-8000 euro(de preferabul sub 125000km).am gasit unul in genu si cand am vorbit cu proprietarul mi*a spus ca are 140 cp.eu stiam ca 1.9 tdi nu are varianta de 140 cp.

as dori daca se poate sa imi dati ceva sfaturi inainte de achizitionare si la ce sa fiu atent cand o cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce de 1.9 nu are 140 , cel de 2.0 are.Din toamna lui 2009 toti producatorii au fost obligati sa vanda ca masini noi doar euro 5 (si au scos 1.9 tdi care nu putea trece de euro 4 si l-au inlocuit cu 1.6 tdi)

Mai gasesti passaturi de 1.9 din primele luni ale lui 2009 probabil (daca vrei cat mai nou)

Cel cu care ai vorbit ori nu stie ce motor are , ori i-a facut chiptunning de la 105 cp la 140 cp dar banuiesc ca ti-ar fi spus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi.eu vreau un 1.9 tdi dupa 2006..si sa se incadreze in km si pret.si ma cam bagat vanzatorul in ceata cu 140 cp pe aceasta motorizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de km......fi atent ca nu tot ce zboara se mananca....asta cu pana in 125k, din 2009 si cu 7-8000 eur......e o gogoasa desumflata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu de exemplu am gasit pe autovit. cam la 100000 km din 2007 si sub 8000.sa inteleg ca sunt foarte mari sansele sa nu prea fie adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinpopa1982

solozil26, ca sa fii cat de cat sigur de o masina ii ceri proprietarului VIN-ul si il verifici la reprezentanta sa vezi istoricul sau daca poti mergi cu proprietarul la reprezentanta si acolo iti spune tot ce vrei sa stii. Si eu am cautat o luna de zile masina si am verificat vreo 25 de passat-uri pana am gasit ceva sa-mi placa. Iti trebuie rabdare multa si perseverenta daca vrei sa-ti masina din Romania pentru ca samsarii nostrii le modifica pe majoritatea. Cel mai sigur e sa mergi in Germania sa-ti iei dar asta implica multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am pe a mea din 2007 si am 106 000 km facuti de mine , e drept am mai mers si cu alte masini , cam un an a stat nemiscata ...dar nu o vand (oricum nu as da-o sub 12 k) :P si oricum , tu vrei de 1.9 eu am 2.0

Ia una care sa aiba carte service cu istoric verificabil , preferabil sa fie completata in reteaua vw pt a putea afla cand si la cati km s-au schimbat consumabile...sau alte piese

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu de exemplu am gasit pe autovit. cam la 100000 km din 2007 si sub 8000.sa inteleg ca sunt foarte mari sansele sa nu prea fie adevarat?

Eu zic ca ai mai mari sanse sa dai de un extraterestru in bikini in toiul iernii, decat sa fie aia km reali, si la pretul ala. :)

Asta daca e adusa din vest, daca e din RO mai sunt sanse...

Verific-o cu atentie la reprezentanta, asa cum au spus si colegii. Cauta sa obtii mai multe informatii, sa vezi si 2-3 intrari anterioare in service-urile VW, pentru ca au fost o multime de cazuri in care s-au dat km inapoi si s-a facut revizia pentru ca la ultima inregistrare sa aiba km mai putini.

Modificat de Valentin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit ceva masini aduse de afara de prin 2008 incoace dar de atunci adio verificare in service vw.nu mai am cum sa stiu km reali.

sper totusi sa gasesc o masina cat de cat ok in banii astia.de 2 luni tot caut dar momentan nimic satisfacator.apreciez sfaturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!