Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

"NAVIGATIE MARE COLOR CU TASCHRINE 3D+CD EUROPA+RO+DVD+CD CARD"

:coffee_lol: :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2010 si are climatronicul vechi? Plus ca sertarul din stanga butonului de avarie nu pare in mintile lui (e mai "infundat"). Capota imi pare mie sau e revopsita?

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate cu sertarul ala, multumesc de observatie. :icon_confused:

Primul lucru care l-am intrebat a fost daca are vopseaua originala pe ea, i-am zis ca vreau sa fac test de vopsea. Binenteles ca a zis ca facem ce test vreau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

capota - nu pare revopsita.

Pretul.... nu mai are rost sa discutam... o masina de 2-3 ani, noua peste 30.000 euro... 100.000km... 10.000 euro... normal, daca esti pregatit sa cumperi o masina cu km dati inapoi, asta e una dintre ele.

in rest, masina este 2009 - poate pana in trimestru 3... dar 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar, cred ca diferenta de nuanta e din cauza modului in care cade lumina, pozele fiind facute afara, cu cer innorat. E normal ca partile superioare sa fie mai luminate. In rest, cum zice si Florin, probabil e inmatriculata in 2010, dar sigur fabricata in 2009 (vezi climatronicul vechi).

Pentru VIN, urmareste de aici incolo:

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,-RECENT ADUSA,MODEL DEOSEBIT,EXTRA FULL.,, ador astfel de anunturi! Mai are mult pana la acel nivel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu pe langa voi cu a mea masinuta:D!

post-96202-0-72613800-1359368003_thumb.j

Modificat de aNdu_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu aici, taica... fa topic in aria Masina mea....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut!

Daca exista un topic asemanator, rog un moderator sa il mute in aria corespunzatoare cu scuzele de rigoare.

Iubita mea doreste sa achizitioneze o masina prin sistem leasing, bugetul maxim alocat fiind de 10 mii eur + TVA.Avem diverse dispute pe tema aceasta, deoarece ea doreste o masina din clasa mica, usor de parcat, daca se poate si rosie etc...DE! FEMEILE! :P Eu personal as merge pe o clasa superioara, dat fiind faptul ca o sa folosim amandoi masina, drumuri mai lungi, vacante, ma gandesc la spatiu, confort etc, ea fiind incepatoare (ma gandesc ca o sa tineti cu ea..si o sa imi sugerati sa ia o masina mica si usor de condus/parcat) ma gandesc si la siguranta ei, in caz de "Doamne fereste"...e mai protejata intr-o masina mai mare.Asa ca la bugetul alocat, eu personal as merge pe un PASSAT B6.Nu am mai avut o astfel de masina si de aceea cerUnit cu topicul existent. parerea voastra, mai ales a proprietarilor modelului acesta si sunteti bineveniti sa lasati pareri, sfaturi, argumente, ce ar trebui sa iau in considerare, cum se conduce, costuri, probleme des intalnite, reparatii, consum, dotari si in general cum e masina?

Si acum ca sa discutam concret, masini sunt multe puse la vanzare, dar mie mi-a facut cu ochiul urmatoarea:

http://www.weltauto....rc=list.htm&ml=

Mi se pare destul de dotata, km putini comparativ cu restul de pe piata si are marele avantaj ca se poate achizitiona in leasing.Daca stie cineva masina si/sau cunoaste sa aibe hibe, nu ezitati sa postati.Ma intereseaza pareri despre motor, ce costuri implica(fiabilitate, revizii, distributia pe lant/curea? se schimba sau nu? etc).As lua in considerare si una cu transmisie DSG (mi-a placut foarte mult cum se conducea GTIul cu asemenea cutie, e aceasi? Ati avut probleme cu ea? din nou..argumente merita/nu merita) Alte oferte sunt binevenite, sa pot sa imi fac o parere, sa compar etc..

Multumesc!

Modificat de R_a_z_v_a_n
Unit cu topicul existent.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , incearca totusi sa eviti motoarele mai vechi cu probleme la injectoare , motoarele CR din cate stiu sunt cele mai reusite pt tipul asta de passat si n-ar strica totusi si-o garantie de 12 luni de la Weltauto , numai bine

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De care e 2.0 tdi? e mai vechi? nu ma pricep..nu stiu in legatura cu garantia, va trebui sa ma interesez la ei personal..

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ok, usor cam mic mi se pare pretul si putini km pentru un diesel, trebuie verificati (verifica si VIN-ul vezi cel putin care au fost dotarile originale). Pachetul de drumuri grele nu prea-mi place, da' poate pentru Romania e fix ce trebuie.

LE: Si evident, inainte de a o cumpara, o diagnoza e obligatorie!

Modificat de dinu_s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut , am editat , am retiparit :P

Modificat de rusen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles, masinile luate la buy back de cei de la weltauto sunt cu km originali, carte service, nu cred ca ar lua o masina "stricata" sau cu "hibe".Dar...e Romania si orice e posibil, tocmai de aceea va cer parerea, nu vreau sa le fac reclama :P.Acum am vazut si celalalt topic, scuzele mele daca am postat gresit si trebuie mutat.

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele de 2.0 probleme deja clasice sunt pompa de motorina, volant ( problema intalnita si la 1.9) injectoare ( aici depinde de codul de motor din cate stiu eu). Daca are si dpf , este inca o grija in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corad0 ti-am verificat eu masina , adica am luat din pozele de pe weltauto seria sasiu si am bagat-o aici http://www.volkswage...ufaktionen.html

si imi arata aia cu 23h9 deci nu are injectoarele schimbate , dar are injectoarele care se bulesc/scurtcircuiteaza (si mie mi s-a intamplat si aproape tuturor cu BKP si alte cateva motoare) dar se schimba gratuit pe circulara ... ar trebui sa le spui chiar lor sa ti le schimbe inainte de vanzare

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Jiji.Nu ma pricep cu verificatul, trebuie facuta diagnoza oricum etc..Pai nu cred ca le schimba daca functioneaza corespunzator, nu iti schimba nimeni "preventiv" .Nu ma grabesc oricum cu achizitia, e bine de stiut...inca studiez piata sa imi fac o idee.Mie personal imi place masina aia...as vrea sa merg sa o vad...

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corad0 cu placere . Stai linistit , iti schimba preventiv , ti-as da topicul cu injectoare dar e f mult de citit asa ca iti fac un rezumat :

Prima data cand mi s-a bulit un injector aparuse circulara de cateva luni (mi-au schimbat doar pe cel care era defect)

Apoi , peste un an , mi-a picat al doilea (se schimbase circulara si la primul cazut ti le schimbau pe toate celelalte)

Iar acum , de o luna s-a schimbat iar circulara si te poti programa si ti le schimba PREVENTIV pe toate , dar desigur doar daca nu s-a intervenit neautorizat la ele (si-au mai spalat din rusinea cu calitatea injectoarelor)

Asa ca ... bafta

PS eu am 106 mii km pana acum si in afara de injectoare si faptul ca volantul da mici trepidatii la rece nu am avut nicio problema ... am chiar si franele originale , pe spate sunt f bune dar pe fata urmeaza sa schimb discuri si placute

PS2 la diagnoza nu apare nimic la injectoare ... pur si simplu se ard ca un bec ...nu dau semne inainte

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi.Ma cam ia cu frica situatia injectoarelor :P. Motorul asta 2.0 TDI este common rail? distributie pe lant sau curea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu injectoare cu bubitze :)) este TDI PD nu CR adica are pompa injector si nu o rampa comuna pt toate injectoarele si are distributie pe curea

De prin 2008-2009 a aparut 2.0 TDI CR ca sa poata indeplini norma euro 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica e ala "naspa" :P La ce interval de km se schimba distributia si ce costuri implica?

Modificat de corad0
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o am din feb 2007 si e produsa octombrie 2006 , am schimbat in luna mai 2012 distributia si pompa de apa si avea ~92 000 km , dupa schimb mi-a dat la pachet ce era pe masina si cureaua de distributie arata fff bine ... dar na mai bine fara grija :D

distributia , pompa de apa , noul antigel plus apa distilata plus ulei si filtre -> ~ 2400 lei (nurvil tg jiu) inclusiv manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok, are un pret acceptabil, mai ales daca se schimba la 90 000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!