Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Salutare, revin si eu din nou in acest topic, inca nu am reusit sa achizitionez un B6 asa cum spuneam mai demult. M-am hotarat la acesta http://www.weltauto....rc=list.htm&ml= . As vrea sa stiu ce pareri aveti despre el si mai ales despre numarul de km. Am sunat la Midocar si mi-au zis ca masina arata impecabil si nu are absolut nici o problema, toate reviziile sunt facute la ei si a fost luat tot prin intermediul lor de fostul proprietar. Fiind aproape 2009 ( oare au facut astia masini de ajun ? :)) de e 24.12.2008 ) mi se pare cat de cat acceptabil 20 000 de km pe an dar dupa ce am citit suflu si in iaurt.

Se poate monta volan cu comenzi cu tot cu air bag ulterior ? Aceeasi intrebare pentru scaune, daca se pot modifica cu unele cu alcantara si sa montez si incalzire in scaune functionala.

Si inca un lucru mi s-a parut ciudat, as vrea sa o achiztionez in leasing pe persoana juridica si am intrebat ce vechime si ce cifre de afaceri ar trebui sa ai minim, si mi s-a spus ca daca platesc un avans de 30% in cazul meu cam 4000 de euro, masina fiind 12 mii si ceva cu tot cu tva, nu mai este nevoie de actele contabile doar CUI si Act constitutiv, iar toata treaba se rezolva in cateva ore din momentul in care sunt hotarat si plus de asta mi-au zis ca primesc si un plin de combustibil. Asa este procedura sau ?

1. Km sunt reali, primesti garantie 15 000km sau 6 luni. Poti cere extrapret garantie 30 000km sau 1 an

2. Masina e inmatriculata 24.12.08. Primul proprietar a vrut neaparat masina inainte de Craciun. O miscare proasta, eu as mai fi asteptat 2 sapt, sa fie prima inmatriculare Ian 09 :)

3. Masina e probabil produsa in Noi 08. Poti verifica pe diverse repere care sunt datate: centuri siguranta, radiator motor, planetare, toate au etichete cu data la vedere

4. Cere o verificare rampa completa si fii prezent acolo ! Discuta cu mecanicul ce o face - e voie !

5. Ai RCD 310 si bord albastru - e printre ultimele cu bord albastru si primele cu RCD 510 :)

6. La Porsche Leasing e standard ca la leasing PJ cu avans minim 30% sa primesti procedura rapida acte, raspuns in 2 zile si nu e nevoie de bilant si balanta. Asa am luat si eu.

7. Plinul de combustibil moca e misto. Eu nu am primit. La negociere cere si prima revizie gratuita !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai plinul inseamna 420 de lei aprox. Ori revizia tot cam acolo e, si cum nu sunt din Bucuresti nu fac revizi acolo fac la Serpico.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai plinul inseamna 420 de lei aprox. Ori revizia tot cam acolo e, si cum nu sunt din Bucuresti nu fac revizi acolo fac la Serpico.

Plinul e aprox 450 Ron - vezi ca ai rezervor de 75L.

Revizia In Bucuresti este: aprox 850 Ron - cea fara filtru motorina

aprox 1000Ron - cu filtru motorina. Filtrul motorina se schimba din 30 in 30k km, deci la 60k trebuie sa il schimbi.

Apropo, avand in vedere ca masina are 59 000km si ca la 60 000km trebuie facuta revizia - cere o revizie gratuita si insista. O vei primi. Astfel scutesti 1000Ron.

Vezi ca in general, la 60 000km se schimba placutele fata, daca nu si cele spate. In functie de cum s-a mers cu masina.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai plinul inseamna 420 de lei aprox. Ori revizia tot cam acolo e, si cum nu sunt din Bucuresti nu fac revizi acolo fac la Serpico.

Vezi ca pretul e negociabil.

Am cumparat in toamna un pasat de la ei si de la 15200( pret afisat pe site) l-au lasat la 13700 cu un polish si revizia gratuita. Eu tot in leasing am luat-o si in afara de actele specificate de 75NOR nu am dus altceva, deci se poate!

Spor la cumparaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai plinul inseamna 420 de lei aprox. Ori revizia tot cam acolo e, si cum nu sunt din Bucuresti nu fac revizi acolo fac la Serpico.

Plinul e aprox 450 Ron - vezi ca ai rezervor de 75L.

Revizia In Bucuresti este: aprox 850 Ron - cea fara filtru motorina

aprox 1000Ron - cu filtru motorina. Filtrul motorina se schimba din 30 in 30k km, deci la 60k trebuie sa il schimbi.

Apropo, avand in vedere ca masina are 59 000km si ca la 60 000km trebuie facuta revizia - cere o revizie gratuita si insista. O vei primi. Astfel scutesti 1000Ron.

Vezi ca in general, la 60 000km se schimba placutele fata, daca nu si cele spate. In functie de cum s-a mers cu masina.

Eu am citit prin mai multe locuri ca CR are 70 de litri, dar daca are 75 cu atat mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bon cu 75l alimentati.....cu multa rabdare, pana a fost motorina in raza vizuala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In manual scrie ca sunt in jur de 70 l, dar rezervorul este mai mare de atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezervorul este de fix 70L + rezerva de aproximativ 7L, deci pot intra undeva spre 80L, includem si marja de eroare a pompei. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - ca e vb de perna tehnologica - spatiul necesar dilatarii carburantului, pe timp de vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in mod normal vara nu ar fi indicat un full de 77-80 de l. E posibil sa fie facuta revizia de 60k la masina de mai sus, avand 59k ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum off-topic: exista Passat B6 1.9 TDI 4motion? Ma contrazic cu o cunostinta care vrea sa achizitioneze un B6, neaparat cu motor de 1.9 TDI si a gasit un anunt cu "Passat B6 1.9 TDI 4motion". Eu stiu ca nu exista B6 1.9 TDI 4motion, numai 2.0 TDI 4motion. E posibil sa fie vreo greseala sau e o masina de samsar, cu abtibildul cu 4motion lipit pe portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar 2.0TDI BMP si BKP/CBAB sunt 4motion la B6.

Modificat de Razvan_SPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata, ce samsarii nu aduc masini bune? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu zic ca n-o fi buna, dar mi-e greu sa cred ca omul ala nu stie ce vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te intereseaza ce vinde el sau ce cumperi tu? Eu unul la o asemenea achizitie nu as tine cont de om, exceptia bineinteles cand cumperi de la o cunostiinta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvan_SPD: cand omul incearca sa iti vanda praf de pe aripile fluturilor iti pui un semn de intrebare, nu?

Update la poveste: Masina e vanduta de "prietenul unui prieten" al cunostintei mele. Se pare ca e vorba totusi de un 2.0 TDI 4motion (1968 cmc, de aici confuzia probabil), cu ~270.000 km la bord, din 2008, adus din Germania in decembrie 2012. Ca dotari nu are prea multe: climatronic cu doua zone, 4 geamuri electrice, jante aliaj si RCD 300 cu mp3. Pretul e de 6500 Euro. Pe bord e curat, adica nu are aprins niciun martor care indica defecte.

Edit: cica ar fi fost masina de flota. Ma mir, stiam ca masinile de flota sunt de obicei break si din 2008 pana acum are destul de putin pentru o masina de flota. Are cartea cu toate reviziile pana in iulie 2012. In noiembrie a fost data la buy-back.

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

270.000 cam mult :), singurul avantaj este ca deja a trecut de problemele de inceput injectoare/pompa ulei etc. :D

la o asemenea masina nu as dat 6500 euro sa mai bag inca 1000 cel putin in reparatii .. asta daca nu vine omu cu cartea masinii si bonuri si iti arata revizii , discuri/placute etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o fi recipient pentru Blue TDI, insa nu am auzit inca euro6 la VW....de ceva vreme caut cu cineva sa cumpere noul Touareg sau Tiguan si NU SUNT euro6....deci asta din 2010 cum scrie in anunt, mi-e imposibil sa cred ca e Euro6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ita, sa nu-ti fie .... ca sunt ... B6 - 2010 - Euro6 cu Adblue .... este, am vazut unul cu ochii mei....

http://oneighturbo.c...passat-bluetdi/

http://vwphaetonfan.blogspot.ro/2008/10/paris-2008-bluetdi-world-premiere-of.html

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate obtine cineva VIN-ul masinii si il decodam la GAbi sa vedem ce scrie in lista......eliminam orice dubiu.

L.E....nu am observat ca era trecut VIN-ul in anunt......va tin la curent.

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma indoiesc ca pot fi omologate ca Euro 6 inainte ca Euro 6 sa fie definitivat. Eventual sa respecte Euro 6, dar nu omologate. Potrivit VW, motorul CBAC (143 CP de pe B6) este Euro 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e pe carte.... nu stiu. Cert e ca B6- Euro6 (cica indeplinesc aceasta norma) cu Adblue - exista.... am vb cu cineva care a adus asa ceva....

uite la pozele din anunt http://www.autovit.r...-C26262042.html

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact cum spune Florin...........pot respecta norma EURO6, insa nu pot fi omologate ca si EURO6.

stiu cazuri de prin 2008, cand se aducea masini din DE, la care scria in brief ca s-a montat catalizator si respecta norma EURO3, iar la noi au fost omologate ca si EURO2....nu conteaza ca ai pus tu ulterior, respecta cu ce a iesit din Fabrica....exceptie cazurile in care gresesc intentionat sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!