Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

am dat comanda, am dat-o insa cu aluminiu, pana la urmami s-a parut si mie ca lemnul nu s-ar prea potrivi... parere personala ce coincidea si cu cea a dealurului... asa ca a ramas piele bej, interior bej, consola aluminiu, cum e in poza ce ai trimis-o ce n-arata deloc rau :Driver:

am incercat sa intind coarda sa adaug si dynaudio dar cum contractul de leasing era deja facut si aprobat, o anulare de contract si o refacere ar fi costat 250 de euro... asa ca singura optiune era sa platesc in plus, neinclus in leasing, 650 de euro diferenta de la vw sound 250 la dynaudio 600, pe o factura suplimentara cand ajungea masina... bottom line e ca prefer sa merg cu masina in concediu cand vine asa ca am renuntat, mi-ajung si 250 W :D

daca totul merge bine, wk33 (12-17 aug) ar trebui sa ajunga... sper sa fie 33, si nu 34...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cocomic - felicitari si asteptare usoara! :Driver:

In ceea ce priveste Dynaudio, sa stii ca merita din plin sa platesti 650E (nu e o suma asa mare in comparatie cu restul masinii si isi facea banii), probabil nu ai facut comparatia auzind cum suna ficare in parte....si sigur gaseai si bani de concediu :D

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P ... ma gandesc ca ar fi meritat, acum asta e... am plecat cu bugetul initial pentru o ocavie II RS TDI, am sarit nitel la Passat, am mai sarit putin la HL si am mai sarit o data la optionale de cam 3000 de euro (faruri bixenon, pachet sport, negru pearleffect plus cateva si s-a adunat... asta sub genul de priviri pe care stiti cu toti cum stiu sa ni le arunce "partenerele" :biggrin:... citez: "cum nu eram putin atenta, mai sarea suma cu cativa euro"... alt citat: "nu mai citi atata pe vwforum ca iar iti vin idei si mai adaugi ceva" :biggrin: )

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare.... Lemnul e pe bune lemn sau e plastic cu "sperante" de lemn?

Oricum eu si piele neagra si cu piele bej as lua lemn. Mi se pare ca da o linie mai eleganta decat aluminiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact daca e lemn, lemn, m-as mira...

referitor la linia eleganta - e cu siguranta o chestiune de gusturi... eu am vrut sa am o nota de sportivitate (e si motorul de 170cp, mai e si pachetul sport), iar in plus personal mi se pare ca lemnul da intr-adevar bine pe o masina ce se vrea eleganta prin definitie (stiu eu, bentley, rolls etc)... in plus, parca lemnul parca as vrea sa il pastrez pentru cand voi conduce ceva pe la 45 de ani... deocamdata am 26...

repet, in ultima instanta o chestiune de gusturi si preferinte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coco, felicitari pentru masina.

La fel ca tine am cam facut si eu. ;) Ma gandeam sa iau un Ford, apoi ma hoatrasem sa cumpar un Saab, apoi Passat. Am inceput de la un Trendline, apoi am recut rapid la Confort line, foarte rapid prin Sportline si apoi m-am oprit la Highline. :) Totusi e o masina pe care o tin 3-4 ani, merita sa fie cat mai confortabila.

Si eu cred ca daca ti-ai luat RCD 500 mai merita sa dai 600 si ceva de euro sa iti iei Dynaudio, e un sound profesional. Eu am stiut de la inceput ca nu vreau asa ceva in masina asa ca am lasat ce era standard. Personal consider ca e bine sa auzi ce e in jur in trafic, muzica poate fi o capcana. In rest calitatea Dynaudio este excelenta.

Cam tarziu wk 33 sa vina... Cand e saptamana de productie? Eu am dat a doua comanda pe 30 mai (dupa ce am anulat-o pe prima din cauza amanuntului despre care am scris mai sus) si mi-a venit ca saptamana de fabricatie 27, asta inseamna la inceputul lui iulie. Dealerul m-a asigurat ca masina se va livra in maxim 30 de zile distanta de momentul in care a iesit din fabrica. Asta inseamna undeva la saptamana 31, adica inceputul lunii august.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e lemn tratat.....oricum depinde de gustul fiecaruia daca pune lemn sau aluminiu (pe de alta parte, daca alegi lemn, nu ai si consola centrala de lemn, ci ramane de aluminiu, si nu mai da bine...poti sa o schimbi si pe aia ulterior, dar cu niste costuri...specifice vw)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne zici si noua daca ti-a mers. La mine nu mi-a mers. Am facut mai multe teste. Chiar am inchis masina in garaj cu geamul deschis, am armat alarma si am deschis garajul dupa 10 minute. Nici o reactie. Am buton de activare senzori interior pe stip usa.

a mers...am stat doua minute si am bagat mana pe geam...nu mi-a venit sa cred ce am auzit...hihihihi....un sunet ascutit de pisica. A avut dreptate alexrro!...nu e lesinata insa se aude prea ascutit si surd!...deh ...sper sa nu mai urle niciodata din nici un motiv!

drumuri bune sa aveti! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai da niste detalii despre cum ai facut te rog. Cit de mult ai lasat geamul deschis, etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragilor, spre bucuria mea pana la urma am cedat tentatiei, ajutat si de faptul ca interfata USB nu este compatibila cu cu magazia CD din torpedou, de unde a mai iesit o economie de 175eur...

bottom line: pe comanda acum este nici mai mult nici mai putin decat:

Radio CD-player "RCD 500 Dynaudio

Sound" Volkswagen Individual cu MP3

- 600 W, 10 incinte acustice fata /

spate

- MP3-player si CD-changer pentru 6

CD-uri

:D :D :D :D :D :D

acum chiar ca abia astept sa vina masina ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mufa usb este mai ok decat cd changer pt ca poti pune mai multe foldere si le citeste ca pe un cd deci 15 foldere inseamna 15 cd-uri :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cocomic - bravo! :lol: :lol: vei vedea ca nu ai de ce sa regreti....magazia de cd-uri citeste mp3...(de fapt e mult spus magazie, efectiv dele 6 cduri se baga in HU) ASTEPTARE USOARA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76ro - mersi ;) , cand ajung in bucuresti dau o stella ;) - ai fost cel care m-a convins ca merita, oricat incercam eu sa ma 'pacalesc' ca imi ajunge varianta de mijloc :Driver:

parca s-au potrivit toate, si incompatibilitatea de mai sus, si avizul favorabil al prietenei ;) (care s-a saturat sa-mi tot asculte argumentele)

au mai fost unele review-uri pe net, absolut toate pozitive, cel mai tare a fost al unui tip care spune ca si-a cumparat passat numai pentru ca a ascultat la reprezentanta (nu in romania, nu mai stiu exact unde) cum suna dynaudio, dupa ce s-a dus acolo cu un cd si a stat o ora inchis in masina fara sa iasa de nu intelegeau delearii ce e cu el ;):D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 8 iunie am dat si eu comanda pt masina din semnatura. si eu am preferat aluminiul in loc de lemn...cred ca lemnul se adreseaza persoanelor >40(e parerea mea). nu cred ca ajunge in august pt ca fabrica intra in concediu in sapt. 32,33,34 de unde mai pui ca la dsg cica se sta mai mult. nu putem decat sa asteptam si sa incepem cu amr-ul.

ca optionale am ales DSG(sper sa fiu multumit de el) ,ACC, bixenon,tiptronic,roata de rezerva otel(zic ca nu e nevoie de aliaj in caz de D_ne fereste), oglinzi reglabile si pliabile electric(f utile in parcarile din Bucuresti).

isi merita acc-ul banii?si-a mai pus cineva?

Modificat de dany
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cocomic - inca odata ma bucur sincer ca ti-au iesit toate pasentele si ca ai reusit sa iei dynaudio - vei vedea ce inseamna si vei putea face muuulte comparatii :D

cat despre stella - doar fara alcool si daca se poate sa se cheme cocacola :D :P

cand ziceai ca vine masina? pana la urma eu n-am inteles....

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari Coco! Cand e berea? :D Cred ca si eu ti-am zis ca Dynaudio e foarte misto, vezi mai sus. :D

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dm76ro - mersi inca o data :)... fie si fara alcolo, stella N/A e preferata mea cand e de iesit si nu pot lasa masina acasa :)

Masina ar trebui sa ajunga in wk33, fiind platit avansaul in wk23... cam intr-o saptamana ar trebui sa afla cand e production week, de atunci as sti mai multe...

@dany - felicitari pentru alegere !... vad ca incet incet ne inmultim si cei cu 170cp :)... de DSG, din cate am citit aici pe forum, vei fi foarte multumit... despre ACC, parerile sunt impartite si controversate, e insa destul de clar ca mai e mult de munca in domeniu din partea tuturor producatorilor sa se ajunga la un nivel acceptabil de ACC si franare de urgenta automata...

@geovadim - asa e, si tu ai spus ;)... berea cu prima ocazie in care ajung la Buc cu masina, sau la prima ocazie in care ajungi tu in TM, care o fi prima....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coco, eu am dat comanda pe 30 mai (saptamana 22) si masina se produce in saptamana 27 (2-7 iulie). Am inteles ca, dupa ce se produce, cel tarziu in 30 de zile este in curtea dealerului. Asadar, teoretic, la mine in saptamana 31 cel tarziu ar trebui sa am masina. Iar la tine care ai cu o saptamana mai tarziu comanda, ar trebui sa ai masina cel tarziu in saptamana 32. :(

Dany (felicitari pentru alegere!) incep sa apara pe strazi cat mai multe tdi-uri de 170cp. :( Apropo de ele, citesc un forum american de passat (vortex se numeste) e cel mai mare din domeniu pe vw, iar baietii de acolo nici nu stiu ce e ala tdi. In SUA nu se vinde deloc diesel per Passat (taxele mari la motoarele pe motorina si preturile mai mari la motorina fiind unele dintre motive) In plus, in SUA Passatul vrea sa se bata cu BMW si vinde numai de la 2.0 turbo pe benzina in sus, ajungand pana la 3.6 (pret 50.000 de dolari). In Romania din cate stiu nu exista 3.6-le, ci numai 3.2, sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt felicitari. in state clar benzinarele fac legea exceptand camioanele(unde e nevoie de cuplu). am facut un test drive cu un passat dar prea scurt din cauza traficului din bucuresti unde nu am avut cum sa testez DSG-ul cat de cat...abia astept sa imi dea wk de fabricatie si ma rog sa fie inainte de concediu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toti vrem inainte de concediu. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum suntem toti trei in aceeasi situatie si mai mult ca sigur production date-urile sun t apropiate, tot ce pot spune e ca sper sa avem noroc de un lot bun :icon_thumright:

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, lot bun, ca la cate am citit avem nevoie... :P Cred ca iti iau fata pe banda de productie. :P Poate incurca aia masinile noastre ca sunt la fel interior exterior ca si culori si ma trezesc eu cu Dynaudio si tu cu trapa. :P

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice ar fi sper sa nu se incurce masinile pt ca tin f mult la dsg-ul meu :P acum mai in gluma mai in serios cred ca la mine dureaza mai mult pt ca am dsg desi sper sa ma insel

orice ar fi sper sa nu se incurce masinile pt ca tin f mult la dsg-ul meu :P acum mai in gluma mai in serios cred ca la mine dureaza mai mult pt ca am dsg desi sper sa ma insel...groove parca are dsg si l-as ruga sa ne zica daca la el a durat cea mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vadim - daca ne incurca masinile, ne intalnim pe la sibiu la jumatea drumului si facem schimb ;);)

@dany - stai linistit, daca nu au DSG iti pun aia unul de marca, Shimano parca ii zice, cu 18 viteze cum e pe mountain-bike :P:D

Modificat de cocomic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nici nu-mi pot da seama ce a durat mult la masina mea. Pentru ca am astepta 8 luni (am mai zis si deja cred ca am inceput sa va stresez). Nu cred ca dureaza mai mult daca are DSG. La mine era problema ca inca nu o aduceau in Romania din motive de carburanti. Nu stiau daca pot face fata DPF-urile la motorina de pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!