Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am si eu o intrebare si i-as ramane recunoscator celui care stie sa imi raspunda pt k eu nu sunt chiar atat de expert in motoare si cutii de viteze :)) . La motorizarea de 1.9 hdi exista doua variante :

1 . Passat Comfortline / Diesel / 1.9 litri TDI/ 105 CP / Cutie manuala - 5 viteze / 4 usi --- EUR 18.179,

2 . Passat Comfortline / Diesel / 1.9 litri TDI DPF/ 105 CP / Cutie manuala - 5 viteze / 4 usi --- EUR 18.697.

Singura diferenta ( in afara de pret ) este uramtoarea: 1.9 litri TDI / 1.9 litri TDI DPF.

Intrebarea este:ce inseamna DPF si care este diferenta intre cele doua motorizari?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

DPF inseamna Diesel Particle Filter. Este un filtrul de particule care reduce emisiile de noxe la motoarele diesel.

Din ce am mai citit au fost cateva probleme cu acest DPF la Octavia RS 170 CP TDI, dar la celelalte motoare, mai ales pe Passat, nu au fost probleme.

Ai grija insa cu acest DPF la mersul in oras, din cauza mersului subturat si mai ales grija mare la tipul de motorina pe care o bagi, daca te hotarasti pe modelul cu DPF.

Alex

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult Alexxel,

dar ce inseamna sa am grija la mersul in oras?? :lol: ce ar trebui sa fac sau sa nu fac?

Si ce tip de motorina ar trebui sa pun ca sa nu am probleme?SI de la ce benzinarie e mai indicat?

Poate poti sa ma lamuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare grija trebuie sa o ai la uleiul pe care-l folosesti. Adica 507.00. De motorina poti folosi oricare de la pompa pentru ca intra in norma E4.

Nu trebuie sa-ti faci probleme de filtru daca mergi in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi alextz.

O intrebare totusi. Tu ce folosesti?507.00 de la ce firma? sau care e mai bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu VW recomanda, in general, Castrol. Eu numai din acesta pun si sunt multumit. Dar am auzit de colegi care au avut experiente placute si cu alte marci. Daca poate cineva sa dea amanunte, daca a folosit ...

Oricum, cauta pe forum si o sa gasesti multe informatii despre care uleiuri sunt mai indicate si pentru ce motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot vw recomanda (am citit in carte) ca pentru arderea particulelor strinse in filtrul dpf sa mergi cu viteza constanta de minim 80 km/h timp de... na, ca am uitat :huh: cred ca 10 min (daca e mult diferit, o sa revin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fizic e imposibil sa faci asta in oras. Daca nu iesi din oras nu ai cum sa mergi constant cu 80km/h timp de 10 minute...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: pai nu zilnic, la un interval de 2 saptamani parca. :huh: cand ma duc pana jos la masina o sa aflu exact, promit. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult baieti!

You've been of great help! Abia astept sa o :huh: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar eu stiam ca DPF-ul se pune doar pe motorul de 170CP nu si pe cel de 105.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de cateva luni si pe cel de 105 CP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cumva cel fara DPF e Euro3 sau ceva? ;) Scuze daca zic prostii. Dar nu vad nici un avantaj in faimosul DPF daca ar fi si fara Euro4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La passatul din 2007 2,0 tdi 140cp ce ulei sa iau de complectare nu am facut nici un schimb ca am doar 4000 km si este uleiul cu care a venit din fabrica, care nu stiu de care este castrol sau aral sau???? si ce specificatii sa aiba ???????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vadime, felicitari pentru achizitie, se pare ca vom avea aprox. aceeasi masina (deh, cunostiinte vechi de pe alte meleaguri :) )...

n-am sa deschid alt topic, eu marti am primit factura de avans, maine sau poimaine o achit si incepe countdownul de 9-10 saptamani (sper sa nu dureze mai mult, cam depinde concediul de treaba asta)

to cut a long story short, m-am oprit la asta:

passat 2.0 tdi 170 cp, Highline, deep black peareffect, interior complet bej)

optionale:

- roata rezerva aliaj

- indicator cantitativ presiune

- conector multimedia surse externe

- volan multifunctional 3 spite

- rcd rcd500 volkswagen sound + mp3 (250w)

- faruri bi-xenon adaptive

- auto-hold

- pachet sport le mans

- interfata usb

- priza 230 v

daca nu ne-am intalnit pana acum la FM-urile ols, poate o facem la cele vw :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca avem gusturi comune la masini. :) E mica lumea, chiar si cea virtuala...

Am vazut ca ai scris mai sus interior complet bej. Ce inseamna asta? Se poate mai mult decat piele bej? Nu ai vrut faruri de ceata?

Felicitari pentru viitoarea echizitie, asa e, poatene vedem la un fm vw... :)

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca la alegerea interiorului erau ceva configuratii cu piele bej - interiorul masinii bej / alte variante (sper sa nu gresesc, stiu ca am ales insa una cu bej-bej)... oricum, inainte sa platesc avansul trebuie neaparat sa verific cu omul ce plansa de bord mi-a pus, dupa ce am citit aici ca se ia ca 'default' la intamplare :(

farurile de ceata le am incluse in pachetul sport (am in aia 600 de eur suspensii sport coborate 1.5cm, jante le mans 17", faruri de ceata si geamuri fumurii pe spate). Cel putin asa scrie in configurator, sper sa nu am surprize...

anyway, probabil ne vom tine de urat pe aici pana ne vin masinile :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect, farurile de ceata sunt in pachetul sport, am uitat... Am fost si eu tentat sa il pun.

Mie nu mi-a zis nimeni ca in afara de piele si bord se poate pune si altceva bej... Te referi la pafon, partea de sub scaune etc?

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, era parca bej-negru si bej-bej. Am fost consecvent, sa am ce curati :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca asta? http://www.onlinesport.ro/Downloads/vw-hl-bej.jpg

Ideea e ce se mai poate pune bej? Plafoniera? Podeaua?

Eu am avut o comunicare destul de grea cu dealerul pentru ca am luat de la Cardinal Motors Ploiesti avand o reducere de pret, dar unele detalii au scapat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut noroc, reducerea cea mai mare am primit-o chiar de la unul din dealerii din TM.

probabil ca era vorba de podea care poate fi neagra sau bej. plafonul nu cred ca vine negru, sau mai stii?

desenatii astia de la dept. IT de unde lucrez eu au taiat accesul la ols, asa ca nu pot vedea poza (cretini, n-am ce le face, au taiat cam tot, de la gsp, ols, pana la youtube si chiar 9am.ro :)

anyway, de siguranta cand merg cu OP-ul vizat sa dau drumul la comanda ma pun iar langa dealer sa trecem prin culori, nu vreau sa fiu pus in fata faptului implinit la inceputul lui august...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, la doua saptamani dupa ce dai comanda nu mai poti schimba nimic. Uite cum a fost la mine, cand m-am prins ca am plansa de bord de lemn trecusera trei saptamani de la momentul in care dadusem comanda si nu s-a mai putut modifica. A trebuit sa dau alta... Si nu e vorba ca nu a vrut dealerul, pur si simplu nu s-a mai putut in sistemul lor.

Poti sa vezi aici? http://new.photos.yahoo.com/geovadim/photo...8804412595146/0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope, si yahoo e taiat :(...

am citit cum a fost la tine, ideea e ca tipul a zis ca da drumul la comanda catre germania dupa ce achit avansul la leasing... cum il achit abia maine, teoretic inca s-ar putea...

in fine, sa vad despre ce e vorba cand vorbesc la dealer... ma gandesc ca treburile de culoarea interiorului (cele care nu necesita modificari la valoarea facturi, la rate etc.) se pot modifica acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!