Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

ovidiu ovidiu

Salut ,

nu stiu daca am pus intrebarea la locul ei, dar vazand ca a-ti vorbit aici de folie pe geamuri , m-ar intersa daca cunoasteti pe cineva care pune prin zona Iasi.Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam pe un forum american de passat, baietii se lauda multi cu 3.6. Legat de ce scrie pe spate, eu mi-am pus sa nu scrie nimic. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
Sistemul de buy-back la noi mi se pare o mizerie. Chiar sunt curios daca a practicat cineva, fara sa fie masina busita si sa fie nevoit sa faca asta. Desi si atunci iti dau aproape nimic pe ea.

Eu mi-am luat actuala masina cu sistemul buy-back la reprezentanta Porsche din Oradea. Am avut un A3 inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda s-a dat pe 10 mai, iar pe 28 mai am primit raspuns ca masina se fabrica in saptamana 25 (adica in aproximativ in jurul datei de 20 iunie). Asta ar insemna ca masina sa ajunge spre mijlocul lunii iulie la dealer, ceea ce mi se pare un timp de asteptare decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si poti spune si ce pret a fost? Ca de obicei aici apar nesimtirile. Stiu pe cineva caruia i s-a oferit 5.000 de Euro pe un Passat B5.5 si ei aveau acele modele de Passat expuse la 12.000. Pai la asa castiguri...cum sa nu-ti faci buy-back.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

Masina a avut 3 ani si 117,000 km, facuti majoritatea (cam 115,000) numai in vest pe autostrada. Cei din Oradea cunosteau masina (toate service-urile le-am facut numai la ei, inclusiv distributia) si am primit un pret foarte bun pe ea. Nu pot spune cit, dar sint sigur ca cel ce a cumparat-o (s-a vindut de multa vreme) nu ii va parea rau ca a luat-o. Nu cred ca daca mergeam cu ea in tirg luam mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la tine pana la posesorul final fii sigur ca s-au mai bagat si altii "coada" si s-a vandut la un pret mult mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pisica neagra... Am anulat comanda de pe 10 mai pentru ca mi s-a pus o optiune pe care nu o cerusem si anume plansa de bord din lemn de nuc... Standard la Highline era plansa de bord din aluminiu, nu stiu cum a aparut aia acolo. Asa ca am refacut comanda si astept o noua data de productie. Sfatul meu pentru cei care isi iau Highline este sa ceara expres aluminiu sau lemn pentru a nu se trezi cu surprize. Ambele sunt gratis pe HL si dealerul trebuie sa aleaga una sau alta cand se da comanda, iar aici pot aparea inadvertente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat ca a trebuit sa anulezi comanda doar pentru faptul ca nu au pus plansa de bord corespunzatoare ... eu cand am dat comanda mi s-a spus ca pot modifica configuratia comandata, dar nu in ultima saptamana dinaintea saptamanii de fabricatie anuntata.

Oricum ... asteptare usoara ... a mea este in Curtici si din cate am inteles trebuie sa ajunga la dealer in maxim 7 zile ... :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody

Nu ma intereseaza atita timp cit eu mi-am facut "datoria" si am vindut masina veche. Trebuie si altii sa traiasca, nu? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie asa mi s-a spus ca nu se mai poate modifica. Urma sa intre in fabricatie in 3 saptamani si nu s-a putut decat anula. Nu cred sa se faca discriminare... nu stiu ce sa zic. Mie de la inceput mi s-a spus ca numai in primele 2 saptamni de la momentul in care s-a dat comanda se mai pot face modificari. Acum trecusera deja trei.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: foarte bine ai facut, eu am plecat ca din pusca spre dealer(320km) in momentul in care am realizat ca nu am discutat cu el despre plansa de bord...bineinteles, pusese aluminiu :lol: (sunt sigur ca daca nu ma duceam venea cu lemn, stii tu, Legile lui Murphy) OT- nu chiar din pusca, dar s-a nimerit sa plece cumnata-miu in zona aia si nu am scapt ocazia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La faza asta mi s-a parut exces de zel din partea dealerului, i s-a parut lui ca merge mai frumos pielea bej cu lemn si a pus optiune lemn. Daca lasa standard era ok si nu mai amanam... Asta e... dm76ro, tu nu aveai telefon de la dealer? De ce ai mers 320km? :lol:

Poate isi dau si altii cu parerea despre timpul in care se pot face modificari, desi sunt sigur ca daca se putea modifica omul modifica. A incercat, dar mi-a spus ca din pacate nu se mai poate.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
La faza asta mi s-a parut exces de zel din partea dealerului, i s-a parut lui ca merge mai frumos pielea bej cu lemn si a pus optiune lemn.

Evident ca la piele bej merge NUMAI lemn. Aluminiul merge la piele neagra. O sa vezi tu dupa ce iti vine masina ca a avut dreptate dealerul... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: ba da, dar ti-am zis "OT- nu chiar din pusca, dar s-a nimerit sa plece cumnata-miu in zona aia si nu am scapt ocazia "

@somebody: asa e, in general dealerii au "ochi" la chestiile astea, dar fiecare pune ce vrea el, nu? eu am piele neagra, asa ca s-a potrivit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident ca la piele bej merge NUMAI lemn. Aluminiul merge la piele neagra. O sa vezi tu dupa ce iti vine masina ca a avut dreptate dealerul... :lol:

Uite cum se vede. ;)

http://www.onlinesport.ro/downloads/vw-hl-bej.JPG

Eu zic ca e misto. Evident ca e cel mai frumos negru cu aluminiu, insa pielea neagra are dezavantajele ei si e mai sport. Eu voiam mai elegant. Am vazut piele bej cu lemn si nu imi place. Nu imi place lemnul la Passat, e chestie de gusturi, mi se pare mult mai frumos acel aluminiu pe plansa de bord indiferent de culoarea masinii sau a interiorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stii cum se zice, chestie de gusturi. eu am masina neagra, interior negru, plansa de aluminiu, si nu pare sport deloc, ba chiar din contra...oricum atituninea generala a lui B6, nu prea e sport, dar, cum ziceam, fiecare are parerea lui, nu? oricum, asteptare usoara si multa, multa rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, e frumos negru cu negru si plansa de aluminiu. Am oscilat si eu intre aceasta varianta si cea cu interior bej. Mi se par la fel de atragatoare, dar cea bej mai eleganta asa cum spui chestie de gusturi. Un plus pentru pielea neagra pentru intretinere. Oricum in brosura de Passat la Sportline e cu piele neagra. :lol:

Multumesc. Sper sa o bage in productie spre finalul lui iunie, oricum cu aceasta problema o sa ma duc spre 3 luni cu totul, daca nu intervenea treaba asta venea cam in doua luni...

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: da, la partea cu intretinerea ai dreptate, dar numai partial, adica interiorul e ok, se mentine destul de bine, chiar daca se vede ABSOLUT orice scama pe el, in schimb exteriorul negru e dezastru...am spalat-o de 3 ori intr-o saptamana, ultima oara duminica, si daca o vezi zici ca nu a fost niciodata la spalatorie :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-am asumat ca exteriorul negru e cel mai greu de intretinut. E jale in Bucuresti cu cat de mult praf e. Chiar nu imi inchipuiam ca trebuie spalata de 2-3 ori pe saptamana, ma gandeam ca o data... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@geovadim: eu m-am plictisit (si n-am nici timp - cam 1ora)sa o spal, ca daca ar fi dupa praf, ar trebui sa o spal in fiecare zi :D , si mai am si ghinionul ca locul meu de parcare este pe chiar langa bulevard si trec oamenii cu masinile de stropit strazile(si e chiar bine pe caldurile si praful asta) si iti imaginezi...asta e, am vrut masina neagra, am (avem, nu?)masina neagra! (de fapt negru cu picatele gri):D Asa ca la spalat duminica inainte de intalnirea vwforum :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe, asa e... :D Eu macar am undeva mai retras, dar nu garaj. Daca tot a venit vorba de asta, cum sunt spalatoriile astea automate? Este una chiar pe langa sediul Skoda/Seat de pe bulevardul Barbu Vacarescu. O stii, e buna? Ar trebui preferate cele manuale?

Voi aici pe forum va vedeti saptamanal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@somebody :D :D :P :P

@geovadim: o spal undeva langa romano-americana (langa sofitel), foarte buni profesionisti, trebuie sa vezi si sa te convingi singur. Despre intalniri, vezi asta http://vwforum.ro/index.php?showto...584&st=1900 si asta http://vwforum.ro/index.php?showto...9386&st=940

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hm, interesant, dar sa intru si eu in randul lumii. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!