Jump to content

Achizitionare Passat B6


DArtagnan
 Share

Postare recomandată

intru si eu in discutie, astazi cand am parcat masina in garaj dupa o calatorie de 4 zile: Timisoara - Lugoj - Caransebes - Orsova - T. Severin - Craiova - Calafat - Craiova - Targu Jiu - Petrosani - Hateg - Caransebes - Lugoj - Timisoara, 1001 km la bord, consum mediu cu manuala 170CP 6.4%. Asta a fost rodajul, cu mers si prin orase, cu mers foaaaaaaarte incet pe bucatile dintre Caransebes si Orsova cu cate 1km de asfalt ras in totalitate (drum de tara pe E70, ocoliti zona - cam ce am preferat eu la intoarcere pe Petrosani).

Foarte multumit de masina, si simt ca mai are multe de aratat (o mai las 500 sa fie perioada de 1500km de rodaj ca la carte).

Maine urmeaza o vizita la ceruire, dupa vor urma niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dm76ro > dau ieftin un dsg :) aseara din arcul de triumf-floreasca-b vacarescu(pana aici 12,2 pe stradute)-lacul tei-colentina => 17,6% sa ne fie de bine:) in afara mi-a scos si mie un 6,7 pana la mare....dar nu am depasit 140km/h si 2800rpm.

aseara am pus-o pt 1 minut pe modul S si am trecut un pic de 3000 wow ce feeling....abia astept sa mai fac 500km sa incep sa ma dau la ea....sa vad cum e...

coco ce rapid ai fost cu rodajul..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mult...prea mult...cred ca ai o problema....

indiferent de aglomeratie nu am sarit de 9.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 170cp manuala si 950 de kilometri. In oras imi arata de cele mai multe ori 10.6, dar are momente si cand merge cu 8,8. Niciodata nu s-a dus sub 8 in oras. In schimb am facut duminica trecuta un drum de vreo 80km total in afara orasului si pe dn1 statea in 6,5. Media totala pana acum e de 9.0.

Legat de ulei, am vazut ca se plangeau multi aici ca le consuma, la mine e la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ geovadim: o sa mai scada cam cu 0,5% de pe la 6000 km.

Modificat de dm76ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi au urmat aprox. 50-60 km de oras, media de consum undeva la 10.5%, cu multa aglomeratie.

in alta ordine de idei, sa imi intre in obisnuinta sa ma postez la benzinarii la pompa 1/2, din cate am vazut diesel euro 5 doar acolo se gaseste (asta la benzinariile care comercializeaza asa ceva :) )

p.s. spectacol cruise-controlul. pacat ca nu avem noi in tara asta jalnica autostrazi, dar il voi folosi din plin in concediu dincolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am reusit sa scot un 10.8...o sa mai vad daca dupa rodaj o sa mai lase daca nu asta e...ma duc in service..din pacate....totusi eu sper(si sigur asa e) nu m-am obisnuit eu cu ea si apas prea mult acceleratia la plecarea de pe loc. nu cred ca are vreo importanta folosirea auto-hold-ului la consum pt ca il folosesc mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o legatura auto-hold-ul. Mai ai putina rabdare. Desi, sfatul meu e sa nu te duci in service sa ii pui pe aia sa iti faca ceva, spunandu-le ca ai consum mare. E posibil mai rau sa strice.

Ai mai putea vorbi cu Voinea sa faci un chip la motor si mai reduci de acolo din consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la chip ..pierzi garantia...

incearca sa folosesti numai!!!..euro5...verifica presiunea in roti..

lasa clima permanent pe automat..si n-o arde la plecarea de pe loc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de chip nici vb deocamdata..nu cred ca o sa imi fac...sunt suficienti cp pt mine. niciodata nu am plecat de pe loc violent..mai intai apas ff fin acceleratia sa se decupleze autohold-ul dupa care incet incet apas si acceleratia...la fel de fin..de mi-am luat si claxoane ca dece plec asa greu de pe loc...ca un melc...clima e mereu pe automat o sa verif presiunea in roti desi par ok si o sa bag si euro5...pana atunci multa rabdare in perioada de rodaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa intreb si eu de ce ati ales passat tdi 170cp ca se le frecati in majoritate in Bucuresti ? Eu am o medie de consum pe ultimii 4000 km de 7.4l/100km si a vazut si 220km/h, consumuri instantanee de 88l/100km dar nu a vazut niciodata Bucurestiul. Pentru Bucuresti folosesc alte variante. Motorul de 170cp merita sa-l simti cind se incinge herghelia in el la peste 2500...3000 de ture. Un prieten zicea : "Cu asta urci de parca cobori !" E chiar pacat sa-l freci intre doua semafoare si sa te si astepti sa consume ca un 1.9 TDI de 90cp .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca as fi putut sa-mi iau o masina pentru Bucuresti, una pentru extraurban si alta pentru strainatate, as fi facut-o. Oricum nu prea e logic ce spui. Ar insemna in Bucuresti sa vezi numai Tico si masini de maxim 90 de cai. Desi, daca stai sa te gandesti si 90 de cai sunt multi ca sa te plimbi intre 2 semafoare. Masina asta mi-am luat-o din mai multe motive decat strict cel de putere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt ca 20-30% o folosesc in buc si restul in afara...ceea ce zic eu ca a meritat. de curiozitate azi am mers in pe modul manual si mi-a luat 8.9....dar sincer cam prefer sa o las pe ea sa isi faca treaba in schimbul consumului....am fost ieri pana la breaza un consum de 6.8 unde a vazut si 170km/h ...deci nu am luat-o sa o "neglijez" :( acum cat sunt in rodaj nu depasesc 3000rpm...am cu ea 1300km deja intr-o sapt...macar sa fie asta singura "problema" la masina...

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deja 1300 km poti trece de 3000 fara probleme. Nu trebuie insa sa dai kick-down cind ajunge la turatii de 4500rpm . Din punctul meu de vedere o masina pentru Bucuresti este o Toyota Aygo automata. Mica, cutie secventiala rapida, nu cine stie ce motor, demaraj rezonabil .Daca ai deja 1300 km poti trece de 3000 fara probleme. Nu trebuie insa sa dai kick-down cind ajunge la turatii de 4500rpm . Din punctul meu de vedere o masina pentru Bucuresti este o Toyota Aygo automata. Mica, cutie secventiala rapida, nu cine stie ce motor, demaraj rezonabil .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
a vazut si 170km/h...[...] acum cat sunt in rodaj nu depasesc 3000rpm

Vrei sa spui ca la 170km/h pe bord ai sub 3,000 rpm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate tin minte eram pe undeva ~3000 dar nu cred ca am sarit....acum ca am sarit cu 1-200rpm nu e problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si o sa bag si euro5...pana atunci multa rabdare in perioada de rodaj...

nu stiu tie, dar mie dealerul mi-a spus clar ca avand la 170cp filtrul DPF sa bag NUMAI euro 5, nu "si" Euro 5... scrie si in carte asta, a se folosi doar motorina cu continut foarte scazut de sulf (adica euro 5, pana la 10ppm parca)

in plus, in comunitatea europeana (noi avem derogare pana in 2009) deja e obligatoriu ca toata motorina sa fie NUMAi euro 5... de ce crezi ca au intarziat VW cu motoarele cu DPF la noi in tara - au asteptat pana a aparut motorina euro 5 cel putin in benzinariile mari.

daca ai bagat si euro4, e posibil sa se explice consumul ridicat de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de motorina nu mi-a zis dealer-ul nimic..si este posibila explicatia...maine o sa plec la mare(deja am 1470km) si o sa bag euro5...sa vedem ce si cum....mai ales ca scap de rodaj :D :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir cum de nu s-a aprins nimic pe bord de la Euro4. In mod normal, DPF-ul face urat la Euro4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa intreb si eu de ce ati ales passat tdi 170cp ca se le frecati in majoritate in Bucuresti ? Eu am o medie de consum pe ultimii 4000 km de 7.4l/100km si a vazut si 220km/h, consumuri instantanee de 88l/100km dar nu a vazut niciodata Bucurestiul. Pentru Bucuresti folosesc alte variante. Motorul de 170cp merita sa-l simti cind se incinge herghelia in el la peste 2500...3000 de ture. Un prieten zicea : "Cu asta urci de parca cobori !" E chiar pacat sa-l freci intre doua semafoare si sa te si astepti sa consume ca un 1.9 TDI de 90cp .

plusul de putere este suficient sa te scoata odata din *****

si ti-ai scos banii....

chiar daca nu-l folosesti decit f.rar este confortabil sa te gindesti ca el totusi exista!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@somebody: la 170km/h am fix 3150rpm vit. 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se pare ca o sa primeasca niste motorizari noi ("Clean TDI") prin 2009, pe piata americana, deci in Europa poate mai repede si in plus se merge si pe Blue Motion. In acest caz probabil modelul actual va tine pana prin 2010 sau un pic mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu prin 2008 sau 2009 vor face un face-lift, iar prin 2010 va aparea noul model de passat. Daca te interesezi la reprezentanta sa vezi cand apare face-lift, vor spune? Daca iese in 2008 face-lift, as mai astepta putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general treburile astea se anunta, daca esti informat. Uite aici o lista cu lansari si facelifturi: http://www.km77.com/marcas/portada/portada_proximos.asp

Passatul nu acolo cu 1.8 TFSI 160 CV (semestrul 4 din 2007) si cu R36 la finalul lui 2007. In rest, daca mergi la dealer normal ca nu iti zice de nici un facelift. La Ford Focus de exemplu acum acum promotii pentru ca la anul va aparea si la noi modelul cu facelift prezentat la Frankfurt. Zice cineva asta daca mergi la showroom? Nu. Incearca sa te faca sa inghiti ceea ce au acum, sa iti vanda acum. E normal si tine cu majoritatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!