Jump to content

Modificari Idei si Solutii pt Ibiza


LiviuLoto
 Share

Postare recomandată

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    206

  • SORAN

    77

  • Toma Aurelian

    58

  • Cornel.B

    50

Top Posters In This Topic

Posted Images

Partea neagra dintre ochii de pisica se detaseaza de spoiler e prinsa in cleme si in cateva torx-uri...credeti-ma pe cuvant ca e studiata problema. Orice dealer iti poate aduce piesa respectiva dar tre sa ii explici ca vrei varianta decupata!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma m-am interesat si nu merita sa-mi cumpar "partea neagra de jos..." cu loc deja facut pentru iesirea tobei. O sa ma duc cu cineva care si-a pus la Evo IX Iesiri cromate super-tari si ma rezolva curat-uscat-senzatia protectiei :)) O sa vin cu poze si detalii dupa ce fac modificare in sine (~20 iulie). Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vrei sa-i schimbi toba finala sau ii pui doar ornament?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa-i pun ornament (as vrea sa faca si sunetul un pic mai "sportiv") O sa ma interesez direct ce pot sa-i fac cu 1-2 zile inainte sa am masina - de stiut, stiu ca se poate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul un pic mai sportiv nu il faci din ornament....doar daca iti pui din ala care fluiera cum au taximetristii :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa stiam si eu.Nu prea ajuta doar ornamentul.Iti trebuie macar toba finala sa fie sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te tot vad interesat despre terminatia tobei,acest lucru il poti face foarte usor .1 iti alegi modelul de terminatie dorit,cred ca ceva oval ar da bine la tine.2 mergi la un centru specializat cum ar fi in cazul meu pilot,acolo iti monteaza terminatia si iti decupeaza frumos in spoiler.3.pt mai multe detalii sti unde ma gasesti.Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirceagsm Am inteles. O sa o duc direct la Pilot dupa ce o iau de la show-room (sper sa gasesc la ei o terminatie ovala faina :D ).

Cineva mi-a spus ca daca tot ii pun tips cromat sa-i schimb si toba finala pentru un sunet mai sportiv - merita oare? Banuiesc ca cei de la Pilot ma pot sfatui si in privinta asta...

@Cristian Nastase O sa vin la o intalnire saptamanala cu prima ocazie sa facem o comparatie cu ochiometrul intre motoare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca vrei zgomot, trebuie sa schimbi finala, terminatia aia cromata e doar estetica, nu si functionala.

te astept saptamana viitoare, sa mai discutam despre masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti la iei multe bodele de terminatii cat si tobe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.pilotauto.ro

preturile mi se par mai mult decat rezonable (ma asteptam la ceva mai scump...)

care dintre tipsurile de mai jos ar arata mai bine pe Ibiza? Preturile sunt in jur de 100 RON :)

Toba finala costa ~100 E - cea din poza e Toba finala inox Subaru Impreza (Pret catalog (RON) 454.97) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.200.000 va costa tips-ul gen CUPRA la cei de la Pilot. Destul de mult pt. un tips, dar arata bine. Sa scrieti cat va cerut sa va decupeze acolo sa facem si noi o comparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la tipsul din poza? Crezi ca arata mai bine asta decat unul simplu si oval?

TIPS ROT. DUBLU BORDURAT

Cod: P354

Pret catalog (RON) 128.10

Celelalte 2 poze sunt cu IBIZA FR... si una bucata CUPRA (care mi se pare un pic "tzaranie" :D )

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liviu parerea mea e ca da bine cu unu oval,de fapt am vazut unu in live la un prieten...a si inca ceva parerea mea e ca dupa ce faci asta sa dai bucata mica neagra de spoiler jos si sa o vopsesti in culoarea masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place ovala dar cand ma uit la Ibiza FR (cea din pozele din postul anterior) cat de bine arata cu evacuare dubla imi vine sa o fac la fel :D si sunt hotarat 90% in aceasta privinta...

Toba ovala de la Ibiza CUPRA galbena din poza din postul anterior mi se pare exagerat de mare si in discordanta cu armonia formelor masinii.

Ibiza mea este neagra :D --> Nu pot sa-mi imaginez cum ar arata masina cu "bucata mica neagra de spoiler" vopsita tot in negru :D poate doar pentru luciu dar nu cred ca face o asa mare diferenta...

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautand la intamplare pe net informatii despre Seat am dat de homepage-ul unui posesor de Seat Cordoba unde si-a postat poze cu masina dar si cu unele mici modificari estetice interioare facute de el. Link: http://rmk.hamk.fi/~konttmi1/seat/ (sectiunea mods).

P.S. : Acesta este primul meu post pe vwforum si va salut cu aceasta ocazie. Zilele acestea voi deveni posesorul unui Seat Cordoba 1.4l benzina 85CP. Sa speram la cat mai putine probleme :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o Ibiza model 2006. Motor 1.2:( oricum sunt multumit de ea.

M-ar interesa un tuning estetic dar si unu pentru motor.Cam ce optiuni as avea?

Voi la ce firma mi-ati sugera sa ma duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general nu prea exista firme de tuning la noi...nu fac altceva decat sa iti comande eventuale kit-uri existente pe care le aduc foarte greu etc. Un chip tuning, un esapament ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tuning obligatoriu iti recomand sa ii pui tips cromat (~50 E) si eventual o toba finala sport care sa ii dea un sunet mai agresiv. (cu tot cu toba finala ajunge 150 E maxim).

Vezi comparatia din poze intre o Ibiza fara si una cu tips cromat...

@ cei care au deja Ibiza 2006 ---> in manualul de utilizare la capitolul "Pre-echipare audio" (sau echivalentul) ce diamentru este trecut pentru boxele spate si fata? De tweetere zice ceva?

Modificat de LiviuLoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o mica intrebare. Daca se pune pe masina o toba completa nu doar capatul se castiga ceva la putere.Eu asa am inteles citind si rasfoind pe diferite forumuri.

Daca ma poate lamuri si pe mine cineva. :P

Apoi la motorasul(1.4 85 cp) de pe ibiza se mai poate face ceva?

Eu nu am inca masina dar ma gandesc deja la "prostii". :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi toba completa cu una sport o sa castigi 1-2-3 CP la motorul asta...

Pentru 1.4 85 CP poti sa-i faci un chip tuning la care sa castigi 10 - maxim 15 CP. Insa daca il faci in primii 2 ani de la cumpararea masinii, pierzi garantia (daca gresesc sau exista solutii de chip-tuning fara sa pierzi garantia va rog sa ma corectati).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz nu castigi 10-15 cp, poate vreo 5-6. si nu merita, de 300 euro mai bine pui cauciucuri bune sau orice altceva pentru confortul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul de 1.2 doar din remapare s-a ajuns de la 64 CP la 70 CP ---> 6 CP in plus (o crestere cu 9,4 %)

Daca pastram proportiile, la motorul de 85 CP 9,4% inseamna EXACT 8 CP adica 93 CP final.

Banuiesc (,) ca oamenii de la Seat cand au facut remaparea pentru 1.2 64 CP - la 70 CP nu au dus la extrem nimic dar au obtinut o crestere de 9,4% --> deci cred ca merge crescuta puterea si cu 12-15%, adica 10 - 13 CP in plus. q.e.d. :D

@Cristian Nastase Poti sa-mi spui te rog ce scrie in cartea tehnica a Ibizei tale la capitolul "Preechipare audio" (sau echivalentul) despre diametrul boxelor? De tweetere spune ceva? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boxele sunt de 16, iti poti pune pe spate de 16 sau 16,5. vezi sa fie de 4 ohmi, am vazut cazuri cand au pus de 2 ohmi.

tweeterele trebuie sa desfaci fata usii sa vezi ce trebuie, nu ma pricep. vezi ca trebuie ceva foarte subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!