Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Narva Range Power Blue Plus am pe lunga si face tun de lumina din masina mea chioara. Pe scurta am Narva Range Power White, dar tot Blue Plus dau o lumina mai puternica. Astea white dau o lumina gen xenon, bune pe orice tip de drum, dar daca ai farul matuit sau murdar sunt fix pix. Trebuie sa ai farurile boboc si o sa se vada super bine cu ele. Ia macar o Pereche de Narva Range Power Blue Plus si una de care vrei tu si le rotesti dupa cum vrei. Eu iti garantez pentru sugestia mea ca nu o sa fie masina chioara deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea, dar la cele White e albastra, dar la cele Blue+ e alba si muuulta. Ti-am zis, e tun de lumina cu cele Blue+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa schimbi cautarea.

NARVA RANGE POWER BLUE+

costa 42 lei,tin 30.000km (un an jumate)

PHILIPS XTREME POWER(+100% mai multa luminozitate)=140 lei si tin cam un an.

cel mai bun raport pret/calitate o are Narva.lumineaza foarte bine,mult mai bine ca un bec normal(+50%)si se vede frumos pe sosea.

pt.ceilalti forumisti:

NU MAI CONFUNDATI TEMPERATURA DE CULOARE(K) CU LUMINOZITATEA(LUX)

DACA VREI FIGURI "XENON"NU AI VIZIBILITATE CU HALOGEN

DACA VREI SA VEZI FOLOSESTE DIN GAMA +X% MAI MULTA LUMINOZITATE,chiar daca unele nu au cei x% tot lumineaza mai bine ca unul standard.

xenonul aftermarket e un kkt pt.neinitiati,lumineaza f.puternic pe o distanta scurta,nu ai granita lumina/intuneric(esentiala pt.vizibilitatea unui obstacol) si obosesc ochii.

tre sa fii batut in cap sa faci comparatie intre un xenon de fabrica si restul surselor de iluminat auto.e ca si cum faci comparatie intre iahtul lui abramovici si un remorcher din portul constanta.

post-110302-0-55416300-1415785476_thumb.post-110302-0-43447100-1415785483_thumb.post-110302-0-94279200-1415785489_thumb.post-110302-0-12568800-1415785497_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pt @merralvinci si ceilalti forumisti tentati sa faca la fel: nu mai folosi CAPS si nu mai da Quote mesajului anterior!!!

Citeste si respecta Regulamentul !

 

- scrierea nejustificata cu majuscule, litere îngrosate, italice, subliniate, cu culori sau alte artificii este interzisa. Aceasta va fi sanctionata cu avertisment verbal iar in cazul repetarii cu warning.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in stanga este NARVA RANGE POWER BLUE+

in dreapta  PHILIPS X TREME VISION(+100%)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca toata lumea spune ca becurile originale lumineaza cel mai bine, putem identifica ce becuri sunt? Adica daca sunt Osram / Philips, de care longlife, extreme etc. Ca pana la urma se pare ca nici unul nu lumineaza ca cel original. Urmaresc cu mare interes discutia dar nu am ajuns la o concluzie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc ca xenon l-ai montat pe lupe și spălător de faruri?

La cate controale au avut cei de la RAR nu prea merita sa iti pui xenon neomologat pe masina.

Modificat de marian008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut noroc. Dar când e control cu RAR nu prea ai ce sa mai faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot bec clasic am și eu momentan pe masina. O sa merg pe Osram sau Philips într-un viitor apropiat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

topicul asta nu se refera la Xenon, chinezarie sau OEM

 

Rog ramaneti ontopic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mishutz: ala era Osram Cool Blue Intense,si da is foarte bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog insistent sa respectati regulamentul. Am sters posturile offtopic si am sanctionat incalcarile evidente ale acestuia.

Deja este un avertisment mai sus, urmatoarele posturi offtopic (legate de xenon, versus, etc.) vor fi sanctionate.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Momentan pe masina (polo 6n2) am faruri cu lupa si xenon (ceva alb, cred ca 5-6000k). Seara nu am lumina prea buna si nu-mi place chestia asta, mai ales ca trebuie sa fiu atent si la toate gropile de prin oras (deh, low & slow).

Daca pun Philips xtrem vision oare se va imbunatatii lumina? Nu as vrea totusi sa cumpar becurile (130 de lei) si sa vad ca nu-s ok.

Arata bine sa fie un far alb, dar totusi prefer sa vad mai bine ce e pe sosea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune un set de faruri normale plus niste becuri f bune (xtrem vision sunt f bune) si vei vedea bine.

scapa de farurile alea cu lupa de acolo e buba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am xenon la faruri. Asa sunt ele cu lupa plus bec normal. De care...numai cei de la Skoda stiu.

Eu caut un bec care in combinatie cu lupa de la far sa dea mai multa lumina. Locul 1, 2 si 3.Multumesc.

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma se pare ca am gasit singur raspunsurile, cautand cu atentie prin cursurile legate de lumina, lungime de unda etc (pentru cunoscatori).

Intensitatea luminoasa a becurilor, atat la Osram Nightbreakers Unlimited  cat si la Philips Xtreme+130% este aceesi 1550lm (lumeni), doar ca, diferenta de culoare este la Osram=3600K (va lumina mai albastru), iar la Philips Xtreme+130%=3700K (va fi mai spre alb de unde si o senzatie a ochiului de lumina mai multa).

Pentru imbunatatirea eficientei luminozitatii este nevoie clar de xenon, dar e alta discutie.

Deci locul 1=Philips Xtreme+130%(conform specificatiilor tehnice), locul 2=Osram Nightbreakers Unlimited, locul3=voi decideti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

bravo, Doru de mult am cautat aceasta informatie, deci cam asta este" puterea luminoasa" la aceste becuri......!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mică observație: dacă e de 3600K va lumina mai gălbui decât 3700K. Odată ce depășești lumina zilei cam de 5500K începe să semene a nuanță de albastru.

Diferența între cele două temperaturi de culoare mi se pare insignifiantă. Chiar se vede vreo diferență?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o întrebare pentru cei ce au folosit timp indelungat sau folosesc becuri halogen cu lumina alba ( conform ambalajului becului) insa cu nuanțe ușor albăstrui, ați avut pana in prezent probleme din cauza tentei albastrui de genul talon reținut, amenda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram Night Breaker Unlimited folosite de un an pe faruri fara lupa (deci tenta albastruie este mult mai bine evidenta) si nu m-a intrebat nimeni de sanatate.

Daca becurile au omologare RAR pentru modelul de masina si de far nu ar trebui sa ai nici un fel de problema cu politia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becurile sunt comercializate legal in rom

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi csenonul in far cu oglinda nu este omologat RAR.

De asemenea sunt anumite becuri care nu sunt omologate pentru circulatia pe drumurile publice.

La asta ma refeream.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok si de unde știm daca este sau nu omologat?

In calitate de pieton ( eram pe jos) am întrebat pe unu de la circulație si mi-a dat un răspuns ambiguu însoțit de un zâmbet sec gen daca vrei sa fii cool treaba ta,nici ca alba nici ca neagra si n-aș vrea sa raman la aprecierea pupilei ăluia de ma opreste.

Cool necool parerea mea e ca luminează mult mai bine semnele si marcajele pe sosea in special la condusul in afara localităților.

Modificat de mihi78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!