Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Am avut si eu de la Philps ( xtreme vision H7 ),dar din pacate nu au tinut decat aproape un an. Apoi am luat de la Osram (night breaker plus tot H 7) . Sunt mai ok.  Narva nu am avut si nu stiu daca sunt mai bune decat cele de la Osram.

Modificat de petrus_0707
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Narva cred ca sunt OE, iar la reprezentanta tot Narva mi-au montat si au tinut cam un an.

Osram Night Breaker Unlimited, pe care le-am montat saptamana trecuta, par sa lumineze un pic mai bine decat Narva. Sa vedem acum cat vor tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare ca se vede mai bine cu becul halogen, poate si datorita ca e mai galbui ca alte becuri halogen. Pe langa asta nu stiu cat de legal este si care sunt riscurile sa se strice ceva la instalatia electrica. Raportat la pret dupa mine nu merita. Un set de osram nb are vreo 1500lumeni si il gasesti pana intr-un 100ron/set. Toate astea fara modificari ale instalatiei electrice.

 

Ledul e legal, conform ECE Regulation 48 (nu e bec cu descărcare în gaz, nu are flux luminos peste 2000 de lumeni), dar produce numai lumină albă, ca la xenonul 5000K, şi deci nu e cea mai bună opţiune pentru timp ploios sau ceţos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca la Osram in specificatiile becurilor apar notiunile de Lifespan B3 si Lifespan Tc. Lifiespan inseamna durata de viata asta e clar dar B3 si TC inseamna minim si maxim sau ce ?

 

Exemplu:

 

H7 Osram Night Breaker Unlimited - Lifespan B3 = 150 h , Lifespan Tc = 250 h

h cred ca inseamna ore, daca erau ani ce bine era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pana la urma tot pe site-ul celor de la Osram.

 

B3 - numarul de ore de functionare in care 3% din becurile testate s-au prapadit (ars)

Tc - numarul de ore de functionare in care  63.2 % din becurile testate s-au ars.

 

In exemplul meu B3 este 150, adica 3% din becuri s-au ars dupa ce au luminat 150 de ore iar 63.2 % din becuri s-au ars dupa 250 de ore adica Tc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Dar nu tin seama si de gropi. Cred ca un bec daca ia o zdruncinatura serioasa, ii poate sari filamentul.

   Vad ca toti se lauda cu ce becuri au pe masina: Eu am SELUM, halogen romanesc cu 12 lei bucata. Foarte multumit de el, lumineaza bine si nu se arde.  Selum este fosta fabrica Steaua Electrica Fieni, dar acum este cumparata de ceva olandezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandesc serios sa montez led pe faza scurta, modelul ce apare in postul lui "marianu", sunt satul de becurile gen "night breaker", nu tin mai mult de un an, alea de la philips si mai putin, trebuie sa ai doua becuri de rezerva mereu, ca dupa ce se arde primul, dupa 100-200km se va arde si celalalt, si nu e tocmai placut sa schimbi noaptea, mai ales daca le tii in portbagaj si e plin full(ca doar mergeam la mare cu cortul) si plus de asta se schimba destul de greu cel putin la golf4 pe partea cu bateria.

Totusi vreau sa mai vad/citesc cateva review-uri despre aceste leduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intra sub capac, cel putin la Passat B6 stiu sigur ca nu intra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca valorile astea sunt pentru H1.

 

pentru H7 B3 = 700 si Tc = 1100

 

E clar ca au filament mai gros ca sa tina atat iar la specificatii scrie doar ca dau lumina si atat, fara xx% mai multa lumina sau YY% mai albe.

 

Cred ca sunt becuri "obisnuite" comparabile cu cele standard. oricum fata de no name sunt mai bune, vorbim totusi de Osram.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este. M-am uitat gresit.

In principiu asta ma interesa: cum se "vad" comparativ cu cele standard, daca a montat cineva pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu foloseste nimeni becuri H7 Osram Cool Blue Intense?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, eu :icon_bounce: .

si sunt foarte multumit de cum vad. doar ca sunt putin galbui cand te uiti la far, insa, lumina pe drum e alba. durata de viata, peste un an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza lunga - bec normal/de fabrica (poza de sus) / Osram Nightbreaker Plus (poza de jos)

post-88353-0-51901200-1389943666_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

colegii care ati mai schimbat becuri H7 pe faza lunga la passat b5,5... dintre PHILIPS EXTREME VISION si OSRAM NIGHTBREAKER UNLIMITED ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

osram ultimited fara discutie!!!

am incercat tot ce se putea incerca,pt ca osram se cam ardeau si trebuia mereu sa am rezerva.[acesta este singurul minus]

am pus philips,bosh,narva,lampa,etc

ca osram nu este nimic!!!! doar sa pui xenon!

Modificat de Prazvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Personal nu inteleg ce atatea pareri de la posesorii de fix acelasi model ca al tau pentru faza lunga pe care o vei folosi 1% din timpul de mers.

Sunt atatea posturi care compara cele doua becuri (90% puse pe oglinda) incat iti poti face o parere... asta pe langa specificatiile producatorului.

PS: renunta la bump-uri, sunt interzise in afara ariilor comerciale.

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. La Golful meu 5 mi-am luat faruri DEPO Xenon-Look, cele cu lupa. Nu vreau sa-mi pun (deocamdata) xenon AM, vreau cele mai albe becuri cu putinta pe H7. Circul 99% numai in oras, deci nu m-ar prea interesa o lumina puternica, vreau doar cea mai alba, cea mai apropiata de xenonul original. Din cate am citit pe topicul acesta, am ajuns la vreo 7 variante, toate fiind contestate si/sau laudate...cu un mic plus pentru Philips X-treme Vision.

In speranta ca voi primi unele pareri (pareri scrise de unii si a 100-a oara), va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu x-treme vision pe faza lunga (deocamdata) si nu sunt deloc albe ci galbui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, cer parer cunoscatorilor care au alte informati decat cele comerciale puse de Philips despre aceste becuri http://www.autobacs.fr/ampoule-h7-philips-colorvision-colori-bleu.html

 

Eu vreau sa le folosesc pe faruri bi xenon noi OEM pe un passat B5.5, deci pe halogenele "ajutatoare" bixenonului. Caut ceva cat mai "albastrui" ca sa deie bine cu xenonul. Avand in vedere ca am bixenon nu ma prea intereseaza cat de tare sunt (lumeni) ci mai mult cat de albastrui se vede intro incapere etc (Lux) ?

 

Am vazut pe un clio (h4 sau h7) si in service cand le-a aprins se vedeau foarte putin galbui, bine era si ziua. Pretul ii destul de important, si nu as face investite daca nu merita, adica daca  nu ii ceea ce caut. Merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. in seara asta am pus si eu osram night breaker unlimited. deocamdata ma declar multumit, abia astept sa te scot in weekend la drum lung, pe noapte. diferenta se vede in poza de mai jos.

din pacate am mutat masina cu becul din dreapta scos si lasat sa atarne, si-am uitat sa inchid farurile. drept urmare, am topit putin izolatia firelor care duc la far, debitmetru, ceva senzor in fata masinii. din ce mi-am dat seama, am topit doar invelisul ala de plastic, nu pare sa fi ajuns la izolatia firelor, dar va trebui sa verific iar pe lumina.

 

post-52441-0-01808100-1392753621_thumb.j

 

post-52441-0-86148000-1392753627_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, tocmai mi-am pus pe faza lunga Osram Cool Blue Hyper 5000K H7, sunt incredibil de albe, diferenta de culoare e de la cer la pamant fata de ce aveam inainte si putere mare, deci daca vrei un look de xenon ori iei asta sau Philips Diamond Vision 5000K, atat! Am pe faza scurta xenon si tot vroiam ceva sa pun la faza lunga ceva lafel de alb si chiar am ramas uimit de cat de frumos arata, diferenta intre astea si xenon e chiar foarte foarte mica cand sunt aprinse ambele, am pus si la pozitii niste leduri cree de 7W de mare putere sa arate totul bine si acuma astept niste leduri pt ceata sa vina.

Ceea ce mai am vazut pe cutie e ca nu sunt legale pe drumurile publice si lafel scrie si pe site-ul Osram "Off road only!" , dar nu inteleg de ce, ca mai puternice nu sunt ,tot 55W, doar culoare e mai ok.

Le-am gasit pe www.dt-xenon.ro la 92ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!