Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Ce inseamna H7 LL? Stiu ca e LongLife, ce inseamna practic, concret?.Asa apare ca am pe faza scurta. Are vreo importanta daca il inlocuiesc cu H7-le de la osram nightbreaker unlimited?

Ma bate gandul sa incerc un set; Lumineaza mai bine si pe ploaie/asfalt umed?. E foarte important cum vezi noaptea.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret un bec LL inseamna o viata mai lunga a becului in detrimentul luminii. Asta inseamna ca e posibil sa aibe filamentul mai gros si/sau sa emita un numar mai mic de lumeni.

 

Eu am avut Osram Nightbreaker pe alta masina si am fost multumumit, mai multumit decat Philips X-treme vision. Eu zic ca merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat pe 21.09.2013 OSRAM 64210NBP H7 NIGHT BREAKER® PLUS, pe 24.09 le-am montat pe masina iar alaltaieri am constatat ca dreapta fata nu merge/s-a ars. A tinut fix 7 luni jumate. Acum o sa caut altceva, nu am chef sa demontez farurile odata la juma' de an... degeaba au lumina buna daca tin ceva mai mult decat o lumanare...

 

Ma gandesc sa comand Philips 12972XVS2 X-treme Vision. Pana una-alta, merg cu Osramul ramas, iar in locul celui ars o sa montez la loc becul cu care masina a venit din fabrica.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am avut pe faruri numai philips premium si am fost multumit si de lumina si de durata de viata mai ales ca merg cu ele  non-stop.In medie  tin cam 1.3-1.7 ani Acum am trecut la wurth LL montat saptamina trecuta,lumineaza mai bine fata de philips poate si unde este nou,sa vedem cit tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

narva range power blue au tinut 23.000km(1 an si cinci luni). s-a ars unul ieri si l-am inlocuit cu un"s-h"din primul set.am comandat un set nou(46 lei). nu cred ca este ceva mai bun calitate/pret ca narva rpb+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bun ca Osramul este ,cel putin din punctul meu de vedere Ring Automotive!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am comandat pe 21.09.2013 OSRAM 64210NBP H7 NIGHT BREAKER® PLUS, pe 24.09 le-am montat pe masina iar alaltaieri am constatat ca dreapta fata nu merge/s-a ars. A tinut fix 7 luni jumate. Acum o sa caut altceva, nu am chef sa demontez farurile odata la juma' de an... degeaba au lumina buna daca tin ceva mai mult decat o lumanare...

 

Ma gandesc sa comand Philips 12972XVS2 X-treme Vision. Pana una-alta, merg cu Osramul ramas, iar in locul celui ars o sa montez la loc becul cu care masina a venit din fabrica.

 

...si s-a dus pe apa sambetei si al doilea bec Osram. Au tinut exact 10 luni mari si late. Exceptional.

Acum am luat Philipsurile despre care am pomenit, sa vedem cat m-or tine si astea. Daca tin mai mult de 8 luni, se cheama ca sunt mai bune decat Osramurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns la al doilea set de extreme vision de la philips.

Istoricul meu e asa: am luat un set (2 bucati) si atunci nu beneficiam de senzor de lumini si aveam aprinse tot timpul faza scurta.

Dupa un an de zile de folosit, unul din becuri a renuntat sa lupte, ca sa nu fac masina pirat, am luat iar un set de becuri acelasi model si am depasit un an de cand le am cu mentiunea ca intre timp beneficiez de senzor de lumina (se aprind 95%) doar cand e noapte si in modul zi, stau aprinse ca drl 30%.

Eu ma declar multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc MTEC Super White 4350K pe scurta si nightbreaker pe lunga. Sunt super multumit de mtec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu o intrebare ,am cumparat faruri cu lupa si angel eyes ,am cumparat si becuri bosch xenon silver h7 pt lupa ,si bosch night b.h3 pt proiector ,dar cand am vrut sa montez farurile ,mi se pare ca se incing soclurile becurilor foarte rau adica te lasa cu basica pe degete :( ,e normal asa ceva ? In far am si alte cabluri ,(de la angel) si mie frica sa nu le topeasca si sa dau de alte belele ,....a si lumina din ce am vazut cat au stat 10 minute aprinse se vad inclusiv ziua ,adica statea cineva in fata farului cam la 1 metru si ceva si se vedea pe tricou si pantalon lumina de la far....vreau sa stiu daca e normal asa ceva sa se incinga ?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intre  Osram H7 Night Breaker Unlimited si Philips H7 X-treme Vision care este cea mai buna alegere ?  Farul este clasic cu oglinda si ma intereseaza lumina calda dar cu intensitate mare. Nu vreau sa ii pun xenon pentru ca nu vreau sa imi umple lumea frigiderul de carne daca intelegeti unde vreau sa bat :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara indoiala philips x-treme vision

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma impac bine cu osram coolblue h7 faza scurta, becuri pe care le am de aproape 2 ani de zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am montat si eu osram "night breacker plus" pe ambele faze (H1 si H7) pret distractie 200 ron iar pentru moment sunt foarte multumit de calitatea lor mai ales fata de cele care au fost pe masina pana acum. Ramane de vazut cata viata au in ele.

Acum doua zile a cedat primul bec pe faza scurta (peste 20.000 km) din care sub 20km am circulat fara faruri aprinse si atunci cand am uitat. Personal sunt multumit de ele tinand cont de lumina care o ofera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Osram Night breaker plus pe faza scurta si lunga.  (H7 si H1)

 

Eu am DRL activat pe faza scurta la 50%, deci in orice moment becurile de faza scurta sunt aprinse (50% sau 100% in functie de necesitati).

Am peste 30.000 km si 3 ani si inca rezista.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In ultimele zile cu ploaie si pe noapte, parca simt nevoia de ceva mai multa lumina fata de ce are standrard O3-ul, H7LL.

Intre : Osram NB Ulimited, Philips H7 X-treme Vision, Ring Xenon Ultima H7 +120% si Ring Xenon Max H7 +100%..............ce sa aleg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in ce a constat acel test? Daca ne luam dupa nume "Extra Life",cred ca se refera la durata si nu la putere.Si pe mine intotdeauna ma intereseaza puterea becului respectiv.Sa fie cat de puternic vizibil ca sa pot vedea tot noaptea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat am avut philips pe o fosta masina si am vandut masina cu ele mergand, dupa peste 3 ani de zile. Tind sa cred ca rezista mai mult decat Osrsm. Ale mele erau Cool Blue sau ceva de genul cu blue :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi dilema o am si eu. Ce ai ales pana la urma? As dori si eu ceva cat mai spre alb.. @Aditu 

Modificat de alextanasa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pe masina OSRAM COOL BLUE INTENSE 4200K, de aproape 1an,in prima luna era destul de galbena lumina,dar dupa aia sa albit si acuma e chiar alba.Nu pot spune nimic rau despre acest bec,e foarte buna si pe uscat si pe ploaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca chiar vrei lumina foarte alba ia atunci Osram Cool Blue Hyper 5000K, e lafel de alba ca un xenon sau led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am vazut ca nu e aprobat la noi, nu inteleg dece, are tot 55W , acelasi model si e chiar un pic mai putin luminos...eu mi le-am pus pe faza lunga ca nu vroiam sa vad lumina galbena pe langa xenoanele din fabrica pe faza scurta, dar oricum le folosesc rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu inteleg,ca si putere e egal cu restu becurilor H7,numai temperatura difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!