Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

Aceste becuri Osram Cool Blue Hyper 5000K nu se incalzesc prea tare ca sa afecteze lupa farurilor? Are cineva asa ceva?

Standard inseamna 55w nu? Becurile originale Osram stiti cumva de care sunt: normale, long life etc?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au wati peste cele standard, da. Daca au cat cele standard, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mașină becurile originale LongLife. Am vrut să-mi pun altele mai luminoase și tot cautând am aflat ca cele așa-zis mai luminoase au de fapt filamentul mai subțire, așa că e logic că luminează mai tare. Cele LL au filamentul mai gros, iar în timp se îngălbenesc, dar țin mai mult decât cele mai luminoase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine lumineaza tare si tine mai putin decat sa lumineze slab si sa tina mult :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ultimele zile cu ploaie si pe noapte, parca simt nevoia de ceva mai multa lumina fata de ce are standrard O3-ul, H7LL.

Intre : Osram NB Ulimited, Philips H7 X-treme Vision, Ring Xenon Ultima H7 +120% si Ring Xenon Max H7 +100%..............ce sa aleg?

Si pana la urma care este alegerea cea mai potrivita dintre cele 4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr 2, apoi nr 1.. vezi ca e test pe net cu ele. Ceva gen "best h7 light bulb test "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se monteaza pe masina Osram Cool Blue Hyper 5000K, despre care spuneti ca nu sunt omologate ce se poate intampla legal (politie , rar etc)? Ele lumineaza un pic mai tare iar la niste faruri cu lupa s-ar vedea vreo diferenta in afara de o lumina ceva mai puternica?

Sau se confunda cu un xenon aceste becuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, fiecare pe barba lui. Eu am Narva Range Power White, neomologate, dar reglate bine, fara a deranja. Sunt de 55w, doar ca au albul tip xenon, mai rece in spectrum. Sunt fostele Philips Diamond Cut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe ploaie, ceata sau uscat e vreo diferenta pentru fiecare caz in parte la tine cu aceste Narva?

Modificat de dpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips-shop.ro, cei de la Aspad Shop. Am mers si pe ploaie cu ele si e ok. Pe lunga am pus Range Power Blue+, ce dau lumina alba spre clasica tenta, omologate rar, sunt mai puternice ca cele white la luminozitate, dar tot de 55w sunt. Cei de la aspad le laudau pe astea cu Blue+ mai tare, de aceea am luat o pereche white si una blue. Pt comparatii. 42 ron perechea de blue+, cele de white sunt mai scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales becuri de puteri standard, dar cat mai luminoase si bune pentru noapte, in cat mai multe conditii de vreme neprielnica. Ceata nu am "incercat" cu ele, dar pe pe proiectoare am becuri clasice, plus ca in porbagaj am o pereche de rezerva, din cele Osram clasice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am comandat 2 osram silverstar 2.0

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa iei Osram Cool Blue Hyper 5000K foarte albe sunt si aici la pret bun, eu am un set pe faza lunga si xenon pe scurta: http://www.dt-xenon.ro/bec_halogen_115/bec_halogen_h7_151/h7  , au tot 55W si defapt un pic mai putin luminoase, deci nu cred ca se ia politia de tine dupa ce se uita mai bine la ele si vede ca tot H7 55W si cu filament sunt doar ca mai albe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

 

Am un passat b6 din 2007, model 1.9 tdi.

 

As avea nevoie de un sfat! Ma tenteaza sa cumpar

Set 2 Becuri auto far halogen Philips H7 Color Vision Blue, 12V, 55W

am gasit pe net la 147 ron. Intrebarea mea este daca sistemul acesta H7, se potriveste la passat-ul b6 din 2007? merita?

 

Cu multa stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

H7 este tipul becului. Verifica in manualul masinii ce tip de bec ai pe masina ta (sau demonteaza becul existent) si vezi daca este H7, inclin sa cred ca este.

Daca merita sau nu este o optiune personala. Tu stii ce becuri ai acum pe masina si daca philips-urile iti aduc sau nu un plus de lumina.

Trebuie sa mai iei in calcul faptul ca becurile mai puternice decat cele standard au in general o durata de viata mai scurta.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

color vision blue nu sunt mai puternice,doar au o tenta albastruie.daca vrei becuri puternice foloseste din gama +xx (de la philips)mai multa luminozitate.au durata de viata mai scurta dar daca conduci mult timp noapte sunt excelente.ceva bun si ieftin ar fi narva range power blue(au +50% mai multa luminozitate si lumina mai alba)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Color vision blue parca doar faceau oglinda farului albastra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am becurile orginla cu care a venit masina (golf 5) din 2006 si 62000 km. Fara probleme inca :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau si o lumina mai alba, in afara acelei reflexii albstre din oglinda farului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna

 

Am un Golf 4 din 2002 cu far din plastic (cred) si as vrea sa schimb becurile de faza scurta.Puteti sa imi recomandati un set de becuri mai puternice (similare cu cele originale ca si lumina ) cu care sa le schimb pe cele existente fara sa fiu nevoit sa modific cu ceva instalatia electrica (sau farul) si sa fie ok dpdv al legislatiei ?

 

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au facut cei de la AMS un test pentru H7 si H4. Am facut poze la test, din pacate daca micsorez pozele reduc calitatea si nu se mai intelege nimic asa ca le-am pus pe Dropbox. As sugera ca cineva sa puna pozele la inceput de topic si sa le faca Sticky, astfel ca in fiecare an sau la doi ani cand se repeta testul postul Sticky sa fie reactualizat.

 

Link catre Dropbox: https://www.dropbox.com/sh/5hve8vugw7fpaxo/AAByVvY3ILGarQcMWwXLELLPa?dl=0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!