Jump to content

Cel mai bun bec H7?


Xeo
 Share

Care s-a dovedit a fi cel mai bun?  

694 voturi

  1. 1. versus intre becuri :P

    • Premium
      52
    • LongerLife
      29
    • VisionPlus
      194
    • BlueVision
      194
    • SilverVision
      38
    • power2night GT150
      27
    • NightGuide
      60
    • Bosch Xenon Silver
      20
    • X-Treme Power
      82


Postare recomandată

scrie pe orice produs ca este omologat,chiar si bec.nu intra in atributiile agentului de circulatie ,ci doar in prezenta ARR-ului care constata acest lucru si el doar pune in aplicare.

post-8085-0-82668700-1420382203_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect dar chestia asta scrie pe cutie,nu pe bec,daca te opreste el nu stie ce becuri ai.De craciun am luat Osram Cool Blue Hyper,si pot sa spun dupa multe alte becuri incercate ca in final am gasit-o,are tenta de culoare foarte foarte aproape de xenon,se vede bine in toate conditiile,cel putin cand ninge abundent,atunci e un pic deranjant.E destul de scump dar eu zic ca merita decat sa puneti xenon in farurile fara lupa si sa deranjati eventual pe ceilalti participant in trafic.E un bec normal 12V 55W,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bzzat, mai uita-te odata, unde scrie pe cutie?

RZF- ești sigur? nu vad unde scrie ca e omologat, daca nu ma înșel, in poza disting ceva de genul ...ervice autorizat RAR

Sa înțeleg din ce spui ca agentul nu ar avea dreptul sa retina talonul pe motiv lumini decât in prezenta unui lucrător specializat? Daca cunoști vreun text de lege clar, in sensul asta te rog sa mi-l faci cunoscut si mie ca nu am reușit să-l găsesc.

PTDA- ce legătură are ce am întrebat eu postul #421 cu legalitatea comercializarii?

Modificat de mihi78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa fie 100% legal politistul singur nu are cum sa te penalizeze pentru chestii tehnice, gen culoarea sau intensitatea luminii, la fel cum nu are nici dreptul sa hotarasca el daca anvelopele masinii sunt de iarna sau de vara.

Politistul nu are competenta tehnica, pentru aceasta este nevoie sa fie insotit de un tehnician RAR. 

Vorbesc din proprie experienta. 

Bine, nu vorbesc aici despre becuri gen bazar care au toate culorile curcubeului in ele, insa la un bec de marca, gen Osram, Philips, Bosch etc. care au temperatura de culoare ceva mai ridicata politistul nu are ce comenta.

Cum poate el determina ochiometric daca un bec are 3200 K sau  4300 K, sau cati lumeni emite acel bec?

Asta e abuz in serviciu si va recomand sa nu-l tolerati.

Nu sunt vreun infractor, respect legea pe cat posibil, insa politistul trebuie sa se intinda doar cat il tine plapuma.

Daca ne-am cunoaste toti drepturile si obligatiile, viata pe sosele patriei ar fi mult mai simpla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihi78-scrie pe cutie daca e legal pe drumurile publice sau nu.

OFF Topic-marius-cu anvelopele nu ai dreptate pentru ca scrie pe ele de care sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca scrie pe ele, insa conform legii politistul nu poate stabili singur destinatia anvelopei. El trebuie sa fie insotit obligatoriu de un reprezentant RAR, ARR sau ISCTR.

O amenda luata pentru asa ceva poate fi contestata cu succes in instanta daca singurul agent constator e politistul.

Stiu lucrul asta chiar de la cineva din cadrul Politiei. Acum, daca individul ala minte, atunci pic si eu de papagal.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am plecat de la politehnica si pot sa va spun ca erau vro 2 sau 3 masini de politie. Au oprit pe toti, dar chiar pe toti de pe ambele sensuri ale caror faruri luminau alb gen xenon. Ba pe cativa i-au pus sa ridice capota si se uitau in dreptul la far ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se uita la instalatii de xenon.Sau pus baietii serios pe treaba asta,si eu zic ca bine fac,Fara xenon pe farurile fara lupa.Scuze de OFF TOPIC!!

Modificat de bzzat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine, si sa stea si in intersectii, sa vada cati dau prioritate, cati semnalizeaza, cati vb la telefon...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am cumparat VISION PLUS 60 H7 12V 55W PX26D pentru Skoda Octavia 2. Astia se lauda ca au cu 60% mai multa lumina. Vrajeala. Sunt mai bune ca cele vechi, dar nu rup gura targului. Poate trebuia sa iau Philips Xtream Power.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si alea sunt mai bune, dar tot halogene raman :)

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ombledone: Pai ori iei ceva ieftin de marca ,ori mergi pe varfurile de gama...Si daca nu ma insel la Philips este XTREM VISION...Sau Osram Night Breaker Unlimited ...Cu produse de mijloc e pierdere de bani..SI oricum,nu se compara cu XENON...Parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ombledone vision plus sunt un compromis ok , xtreme vision sunt mai bune dar au o durata de viata mai scurta  pe mine mai mult de un an nu ma tin iar xenon non oem fara lupe si mai mare de 4300k e o prostie

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat atat niste Xtrem Vision cat si niste Osram Night Breaker Unlimited sa vad cu care raman...Dar le voi pune pe S40 II,faruri cu lupa...cu Polo umblu mai putin si nu merita investitia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt dezamagit de Osram Night Breaker Unlimited. Dupa nici 6 luni mi s-au ars ambele, la distanta de o saptamana. Ma asteptam sa nu tina mult, dar nici asa putin :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi cu ele aprinse, si faci ceva km zilnic, nu apuca un an, dar ai lumina putin mai buna.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am un golf 4 din 2002 si as vrea sa schimb becurile de pe faza scurta (h7) cu unele care lumineaza spre alb-albastrui,ca am si ledurile de la poziti tot albe.Ce becuri recomandati,dar as vrea sa lumineze mai bne pe sosea decat cele standard..Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am comandat atat Philips xtrem vision 130% cat si Osram Night breaker unlimited 110%...Eu si inca un prieten nu am vazut diferenta intre ele...

Mai intai am pus pe stanga Osram iar pe dreapta Philips si ni se parea Osram mai puternic.

Apoi le-am inversat ,Philips pe dreapta si Osram pe stanga si nu imi parea nici o diferenta intre ele...

 

Asadar am ramas cu Osram Night Breaker Unlimited,fiind mai ieftine si cica cu viata mai lunga...Sa vedem cat tine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cum e lumina?alba sau galbena?As vrea cv sa bata spre alb..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amandoua au lumina spre alb ,Philips Xtreme Vision are o temperatura de 3700k

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Albe sunt ...Prima data , Osram mi s-a parut mai alb...Dar cand le-am inversat stanga cu dreapta,pareau la fel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dar cum e lumina?alba sau galbena?As vrea cv sa bata spre alb..

 

 Daca vrei alb pune osram cool blue hyper! Am avut standard, xtreme si nightbreaker. Nightbreaker este o idee mai alb decat xtreme dar pana la urma tot spre galben bat. Pe faza lunga am lasat nightbreaker si pe scurta am pus cool blue hyper care chiar sunt albe cu o usoare tenta albastruie iar la pozitie am pus tot halogen w5w osram cool blue intense. halogen mai alb nu gasesti.

 Daca vrei fac niste poze sa vezi cum arata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la vizibilitate pe timp de noapte si intre ziua/noapte, esti multumit de Osram hyper? Cineva spunea ca nu prea sunt ok Osram hyper. Tu ce zici?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!