Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

un coleg spunea pe un alt forum ca la huni s-a schimbat legea si TREBUIE sa mergi cu 30km/h cind vezi semnul "Atentie, copii!".

indiferent, ca e pe o ulita in sat sau pe drum national, european.

Amenda e in jur de 1000e platibila pe loc sau confiscare masina.

 

Asta ne intereseaza pe bucata Nadlac-Mako. Ca pe autostrada nu am vazut asa ceva :D

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare tuturor. Ma pregatesc de o plecare Galati - Praga, ceea ce inseamna de traversat Ungaria, Slovacia si apoi Cehia.

 

1. Ce ar trebui sa stiu, in plus, in afara de respectarea regulilor de circulatie, plata vignetelor, etc?

2. Care ar fi cel mai avantajos traseu? Il prefer pe cel mai scurt posibil.

3. Am lumini de zi pe led montate in grilele de la proiectoare, faruri cu xenon AM (foarte bine reglate) dar nu si spalator si sensor autoleveling, folie mai inchisa pe fata (45%) si stopuri pe LED. Ar trebui sa Montez faruri si stopuri originale si sa decuplez Daylight-urile?

 

Sfaturi de calatori de la cei care ati mai fost pe acest traseu? Ma refer : de unde se cumpara motorina, vigneta, "nu face aia".

 

Multumesc anticipat. Termenul de plecare e destul de scurt, la sfarsitul acestei luni si as vrea sa fiu in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!am fost eu acum ceva ani pana la Praga cu masina.Traseul a fost clasic pe la Budapesta-Bratislava-Brno-Praga.

Drumul e bun cu exceptia unei portiuni destul de mari de placi de beton pe autostrada din Cehia.Se merge bine dar putin enervant.

Eu am alimentat de pe la supermarket-urile unde au si pompe.E cel mai ieftin.

In rest nu am avut nicio problema.Nu mai tin minte de vigneta de Cehia de unde am luat-o si cat a costat.Vezi in topicul cu vignete.

Drum bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe scurt:

 

- traseul din Romania presupun ca il ai deja stabilit si ma gandesc ca iesi pe la Nadlac. In Nadlac poti cumpara vignetele pentru Ungaria si Slovacia. Pentru Cehia nu stiu. Vigneta ungureasca e electronica si cea slovaca se lipeste din cate stiu pe parbriz.

- iti recomand sa nu depasesti pe autostrada limita de viteza. la 150 e 100 € amenda si pe la 160 e deja 200 €. Asta in caz ca nu vrei sa platesti supliment de viteza, evident. 

- Ungaria se traverseaza relativ simplu: urci pe autostrada la Makó si pana la granita cu Slovacia ramai doar pe autostrazi. Incepi pe M43 care devine M5 in directia Budapesta apoi centura M0 unde mergi spre M1 (Wien/Viena/Bécs). Aproape de granita sunt deja indicatoare cu Slovacia (SK). 

- in Slovacia nu am fost prea des dar din cate stiu si acolo e destul de lejer. In Cehia stiu ca era o portiune fara autostrada sau ceva mai dubios dar nimic grav. Daca ai navigatie nu trebuie sa iti faci griji.

- pentru xenoane nu prea te opreste nimeni daca sunt cu lupa mai ales (eventual austriecii, dar acum nu ai treaba cu ei) iar led-urile DRL nu sunt problema. Stopurile cu led sunt cea mai mica problema cata vreme functioneaza si lumineaza cum trebuie e ok. Folia nu le place pe fata dar nu prea au ce sa-ti faca decat in tara (unde e vreo 600 ron amenda).
- iti propun sa alimentezi in tara, mai exact la Nadlac sunt mai multe benzinarii. Recomand Rompetrol, chiar in vama. Fa plinul. Asa ieftin ca in Romania nu prea mai gasesti pe traseu. Pe autostrazi e cea mai scumpa si motorina si benzina. La intoarcere eu as alimenta intr-o localitate. Urmareste preturile cand se apropie alimentatul.

In rest, fii atent la indicatoare, fii civilizat, nu da flash-uri, ramai calm si savureaza drumul! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc foarte mult. Asa am sa fac. Acum sunt in verificare cu masina, am revopsit bara spate dupa un incident minor, am comandat si o sa schimb bara fata (aveam suportii de prindere de aripa rupti si statea cam naspa). O sa reglez si xenon-ul sa bata regulamentar. Stopurile se vad foarte bine si inca functioneaza ok :). Mai ramane sa comand gps-ul (am sa iau o navigatie dedicate pt audi a4, dar nu originala) ca sa nu fiu prea stresat cu indicatoarele. In rest, ar trebui doar sa savurez drumul, ca, civilizat sunt si acum :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uita sa ai la tine o sufa ,fa presiunea la roti,uleiul pe maxim ca ai de alergat si este tentant la ce sosele vei parcurge.La intoarcere cumpara-ti un bidon de ulei de 5l care folosesti asa  original de la austrieci.

 

Drum bun !

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am fost pe traseul pe care vrei sa-l urmezi. Vignetta se ia la fiecare intrare in tara (in terminalele vamii). In Ungaria am luat de la Mako (intri in oras si este un shell pe stanga) pentru ca cele de la vama cauta doar EURO si sunt mai scumpe cu 20-25 Lei. In Slovacia si Cehia am luat de la intrarile in tara. Vignettele pentru ultimele doua tari sunt pe 10 zile si costa 14 euro (CZ), respectiv 10 euro. Ambele le poti plati in euro. De alimentat, am alimentat in Germania, deci nu-ti pot spune benzinarii pe cele 3 tari.

 

Pana la Praga ai doar autostrazi. Toate drumurile sunt bune mai putin in Cehia cam pana la 70-80 km inainte de Praga, ai autostrada din placi de beton. Prima banda este groaznica. Te sfatuiesc sa stai cat mai mult pe a 2-a banda, fara sa incomodezi traficul.

 

La partea de iluminat, eu am xenon de 4300 pe oglinda. Nu am avut nici cea mai mica problema. Am vazut si TIR-uri cu xenon pe oglinda, am vazut si masini mici cu xenon pe oglinda, deci nu sunt probleme atata timp cat sunt reglate bine si nu deranjeaza. Daylights after market am vazut atat pe masinile din Cehia/Slovacia cat si pe cele din Germania, deci n-ar trebui sa ai probleme.

 

Cat despre Euro, cehii ii accepta dar la un curs extrem de nesimtit. Te sfatuiesc sa iti schimbi banii cu de-ai lor. Altfel o sa arunci cu multi bani aiurea.

 

 

In rest drum bun !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva daca semnalizarea US Style e legala in Ungaria, Austria si Germania?. Nu am gasit nimic concret. Unii spun ca nu e, altii spun ca e legala si altii ca nu e legala dar cand au fost opriti de politie nu le-a facut nimic. 

 

Pentru Ungaria i-au vigneta de la acel popas de tir-uri cu restaurant si hotel, din cate imi aduc aminte e cam ~2900 forinti si se poate platii si in lei sau euro.

Pentru Austria de la Shell, imediat dupa 'vama' si e ~8.5€

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalizare US style?

Nu mai bine iei online vigneta de Ungaria? Aia de Austria de la Nădlac, direct in lei. Si mergi linistit.

Tapatalk 4 küldve LT30p-ről

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, adică semnalizarea sta la 30‰ aprinsa. E legal sau nu? În legătură cu vigneta, am luat o singura data din Nădlac pt Austria și Ungaria și am ieșit mai scump. Online nu am încercat, însă dacă ies mai ieftin sau e tot la fel, de ce nu :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare. Fiica mea are 8 ani,o asez pe scaun de copii sau merge si cu inaltator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În funcție de greutate si înălțime.

Sent with Tapatalk 4 from my Xperia SP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ungaria am luat de la Mako (intri in oras si este un shell pe stanga) pentru ca cele de la vama cauta doar EURO si sunt mai scumpe cu 20-25 Lei.

Sa intru in Mako sa iau vigneta e deja prea mult.

 

De 2-3 ani cumpar vigneta pt Ungaria numai din benzinariile MOL din Romania. Platesti in lei, cu card, fara card, cum vrei. Astfel ajung pana la intrarea in Austria fara nici un stress si cu pauze doar de placere.

In rest la intrarea in fiecare tara cu plata in Euro sau card daca-i vorba de alta moneda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vama la unguri se poate cumpara vigneta,  atat pentru ungaria cat si pentru Austria.

Eu trec frontiera in concedii  pe la Cenad, TM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu spuneam de pret. La Mako este mai ieftina. Dureaza 5 minute sa intrati la Shell si apoi urcati pe autostrada din Mako. Drumul este la fel de lung/scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In legatura cu Matrica sau Hunvieta, nu cred ca poate fi mai ieftina decat daca o cumperi la pret oficial de la orice benzinarie MOL din Romania. Cred ca la acelasi pret este. Am cumparat acum 5 zile cu 50 lei/10 zile care este perioada minima pentru care poate fi cumparata acum. ( Chitanta trebuie pastrata 1 an de la expirare).

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am incercat de la Mol, nici nu stiam ca vand asa ceva. Tot ce stiu este ca la "magazinele" din Nadlac se vand cu 55-65 lei, iar la tonetele din zona libera sau imediat dupa vama se vand cam cu 14 euro. Din aceste considerente eu am ales Shell. Daca exista si alte solutii, cu atat mai bine. Voi apela si eu la ele cu cea mai mare placere, mai ales ca va trebui sa fac acelasi traseu in 2-3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Buna . Rog un coleg care este in Anglia cu masina inmatriculata in Romania daca se poate circula o perioada mai indelungata aici .Cateva informatii ar fi binevenite. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare de...baraj (posibil sa mai fi fost)

Care este "marja" de siguranta pe autostrazile din

Ungaria

Slovenia

Italia ??

La noi e clar, 140 km/h pe zone cu vmax 130km/h.

La ei??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la fel ca la noi, 140 pe bord, real 130 si ceva in functie de masina, eu cu turism am mers tot timpul pe tempomat cu 140, 145 si nu am avut probleme niciodata.

 

Recomand o navigatie actualizata, care sa stie si camerele fixe, limitarile respectate la sange, mai ales in zone unde se lucreaza, sau in jurul centurilor aferente marilor capitale europene.

 

Drumuri bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Amenzi de circulație în Germania http://www.amsonline.ro/amenzi-de-circulatie-in-germania-cat-te-costa-daca-incalci-legea/

 

Tari in care sunt interzise detectoarele de radar: http://www.amsonline.ro/detectoare-de-radar-legislatie-europeana-tari-in-care-sunt-interzise/

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

logy, de anul asta se ia carnetul la 8 puncte in Germania. la 5 sau la 6 daca vrei sa scazi din puncte tre sa dai idioten test. Atasat in stanga punctele vechi si dreapta noul calcul. Nu stiu daca punctele se transfera si in Ro. Acum nu mai iei punct daca vb la telefon de exemplu insa amenda e dubla.

In plus punctele au valabilitate mai mare decat in trecut. Punctele se stergeau in 2 ani depinde de gravitatea faptei, acum s-a prelungit la 5, e un exemplu, detalii in regulile noi: folositi google translate

post-19648-0-52577400-1415374347_thumb.j

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai permis nemtesc, nu ti se dau puncte, in schimb amenda e mai mare(compenseaza).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ti se dau puncte daca nu ai rezidenta in Germania. Daca ai rezidenta in Germania iei si puncte indiferent ce permis de conducere ai. Anul trecut am luat punct si amenda ca am vorbit la telefon, m-au verificat in baza de date si au vazut ca am domiciliul aici. I-am intrebat daca iau si punct si mi-au spus ca da. Inca 6 luni si mi se sterge punctul  :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!