Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Salut,

Ai fost cu masina sau cu Avionul?

Cine a fost cu masina in Zakyntos sa imi spuna si mie traseul .. orasele mari. si cam cite ore ati facut ?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,vreau sa plec miercuri noapte sau joi dim spre skiathos!

Niste sfaturi ceva ,ma refer ca traseu!

Care ati mai fost si de unde ati luat feribotul? Ceva costuri?

merci si astept sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut prieteni,

cum este drumul pana la granita cu Grecia ?

am vazut ca sunt 2 variante: una prin Sofia si apoi in jos direct sau pe la Veliko, drumul spre Turcia si treci granita la geci prin Est. stiti sa fie vreunul mai prost si cu gropi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde unde vrei sa ajungi ! Ca daca vrei sa ajungi in Corfu ,de exemplu,atunci clar trebue sa o iei pe la Sofia(asta ca punct de plecare Bucuresti).Spune-ne unde vrei sa ajungi si dupa aia iti recomandam traseul de traversarea Bulgariei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos, vama la Nimfea sa deschis ?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, destinatia este Thassos.

personal as prefera drumul prin Veliko Tarnovo, pt ca am vazut ca e mai mult de mers prin munti si ...deci viraje :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul prin Veliko Tarnovo nu stiu cum este, insa cel prin Sofia e ok, cu cateva exceptii - zona imediat de dupa Ruse e destul de proasta, la fel cea de la iesire din Sofia (nu recomand sa conduceti noaptea pe acolo, cratere imense), insa dupa aceea e ok pana la vama la greci (se lucreaza putin la sosea chiar inainte de vama si pe autostrada la greci, insa drumul e fara gropi, doar cu un pic de denivelari din cand in cand, insa nu foarte mari). Pe varianta asta ai si doua portiuni de autostrada - cred ca in total fac undeva pe la 110km.

Mare grija la radare :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In vara aceasta, prin august, vrem sa ajungem in Kefalonia.

M-am gandit sa mergem pana in Vassiliki si de acolo sa iau feribotul pana in Fiskardo.

In mare ruta este Bucuresti- Ruse - Sofia - Thessaloniki - Lefkada - Vassiliki.

La Bulgari se plateste vreo vigneta?

Stiti cumva cat mai costa feribotul pt masina si pt persoane (mergem 4 persoane)? Un orar al feriboturilor exista oare (Am gasit asta)? Trebuie facuta rezervare?

E mai bine sa alimentez la bulgari, sau la greci?

Merci

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bulgaria o vigneta pentru o saptamana e cam 5-6 Euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa noile taxe la greci, benzina va fi 2 euro, asa ziceau pe la tv. oricum si anu trecut era scumpa, 1.3 motorina.

feribotul costa diferit in fct de insula si distanta parcursa. pe thassos eu am dat 4 de pers si 25 de masina. in zakynthos e vreo 8 de pers si 40 de masina.

nu trebuie nicio rezervare, merg foarte bine si nu sunt nici prea aglomerate.

la bulgari numai cu viteza legala si maxima atentie la limitari si prin orase/variante/tuneluri-acolo stau cu radaru. oricum cand am fost eu era impanzita tara de radare si filtre pe traseul spre grecia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect, destinatia este Thassos.

personal as prefera drumul prin Veliko Tarnovo, pt ca am vazut ca e mai mult de mers prin munti si ...deci viraje :D

anul trecut am fost in thassos pe veliko. e drumul mai scurt, ferry il iei de la keramoti ca e mai ieftin si mai scurt drumul si nu are rost sa te duci pana la kavala, ba chiar si daca mergi pe sofia e mai avantajos de luat ferry tot de la keramoti.

drumul a fost destul de bunicel per ansamblu, doar pe nova zagora a avut niste portiuni f proaste care pareau ca duc niciunde, mai bine mergi pe stara zagora. in schimb daca mergi seara/noaptea o sa fie f liber, cateva masini doar, zici ca e tinut parasit. cu exceptia politiei...

la intoarcere am vizitat salonicul si am venit pe sofia, drumul e mai bun, tare aglomerat, este traseul autocarelor si al tirurilor. sunt vreo 150 km in plus pe sofia, dar daca vrei sa eviti o portiune de vreo 15-20 km extrem de proasta merita. plus ca pe veliko mergi si cu frica in san cand vezi ca numai tu esti pe drum in toiul noptii, hartile de gps sunt cam inexacte pe bulgaria si chiar si grecia, sa fii atent si la indicatoare si eventual harta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. a fost cineva la hotelul julia din halkidiki? se afla in statiunea fourka din kassandra. stie cineva sa imi spuna un traseu mai uspr de ajuns acolo? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doresc sa petrec vacanta in grecia, cu familia,prin luna iulie, si daca ma puteti ajuta cu ceva destinatii, m-ar interesa o cazare ieftina si modesta(moteluri, pensiuni, apartament inchiriat), nu-mi trebuie all inclusive,piscine,jacuzii si altele,vreau doar sa petrec cat mai mult timp pe o plaja curata si civilizata, nu ca la noi.Daca stie cineva de un asemenea loc rog sa posteze cat mai multe date.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ştiti un traseu mai usor pentru bucuresti-halkidiki? Mai exact vreau sa ajung in statiunea Fourka de pe bratul kasandra. Cam pe la ce ora sa plec din bucuresti ca sa ajung pe la ora 15 acolo, sau mai exact cat fac p drum? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lua dupa nestiutori. Drumul este clasicul drum prin Sofia, Promahonas, Serres Thessaloniki pe care-l ocolesti, este indicator Halkidiki aeroportul Makedonia treci de Nea Moudania si apoi intri pe rimul picior Kassandra si sunt indicatoare. Daca ai mai fost in Bulgaria poti pleca f devreme 2, 3am din Bucuresti si e ok. Drum bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am iesit niciodata cu masina din tara. mai ales in bulgaria. asa ca nu prea stiu cum o sa ma descurc, o sa am un gps, probabil o harta si ce o sa mai gasesc pe net.interesant este cum o sa gasesc hotelul pentru ca de la agentie mi-au spus ca nu au cum sa imi dea nici o indicatie. asa ca daca stiti ceva de hotelul julia, astept cu nerabdare indicatii. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa ajung si eu in aceasta vara in Grecia,in Hanioti- Kassandra. Din ce am mai citit la bulgari e voie cu detectorul de radar si stiu ca sunt mai balcanici dpdv al aplicarii legii. :D A avut cineva nevoie ca imputernicirea de la leasing sa fie si legalizata la notar? Nu e de ajuns doar in original,in engleza? Recomandari de ruta pana in Salonic poate da cineva care a fost mai recent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

M-am intros azi dimineata din afytos, kassandra. Am fost prin sofia. Si la dus si la intors am mers noaptea prin bulgaria. Sunt foarte multe radare, dar daca mergi regulamentar nu te opreste nimeni, nu mi s-a intamplat sa abuzeze politia cu toate ca era foarte pustiu (intalneam o masina la 15-20 min). Regulamentar inseamna, din cate am inteles de la ei, sa nu depasesti cu mai mult 5 km/h limita legala de viteza.

Ruta a fost urmatoarea: Bucuresti-Afytos

Drumul a durat, cu 3 opriri, 12 ore, mers regulamentar.

Un singur incident la intoarcere, un radar luat cu 75 (zic ei) in zona de 60 (o intersectie in afara localitatii) = 15 euro plata pe loc.

numai bine,

abuwz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pt info, Abuwz. :) In ruta pusa de tine ai trecut prin multe localitati? Stiam ca detectorul e legal in Bulgaria; l-a mai folosit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de sofia cu vreo 100 km sunt vreo 4-5 localitati in lant. Din cate am observat, traseul ocoleste in majoritatea cazurilor localitatile din bulgaria. In preajma acestora sunt intersectii, de obicei foarte bine semnalizate, unde viteza e limitata la 60km/h pe o distanta intre 0.5km si 1km. La una din asta am luat eu amenda.

In grecia nu treci prin localitati decat dupa ce intri pe peninsula kassandra.

Nu am folosit detectorul.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mers prin sofia sau pe centura?

Modificat de R_a_z_v_a_n
Nu mai da QUOTE la postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la dus am fost prin sofia(am avut GPS), vineri, in jur de 6 dimineata. A fost lejer. La intors am mers pe centura, sambata seara pe la ora 10. La fel de liber. Mi s-a parut mai scurt (ca timp) drumul prin sofia.

Modificat de abuwz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De azi intr-o saptamana plec si eu in Gr.

Cei ce va intoarceti zilele acestea va rog sa imi ziceti ce noutati mai sunt legate de nebunia ce e acum la ei, daca e nebunie si peste granita in acea zona a Bulgariei.

Orice sfat e binevenit, mai ales daca iti poate garanta linistea vacantei.

Ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Guvernul grec va folosi camioane şi nave militare pentru a restabili aprovizionarea cu combustibil afectată de greva transportatorilor şi care are efecte negative asupra economiei,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Stirile si comunicatele oficiale le urmaresc si eu, insa voiam sa aflu impresiile si noutatile celor ce se intorc de la greci

Oricum multumesc inca odata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!