Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

vekau, eu vorbesc din experienta mea in care am decartat 100Euro pt ca am "indraznit" sa calc linia continua la depasirea unui camion asta pe drunul de la Seres (ma rog, de linga) spre Salonic.

Tu zici de indicatoare destept puse? Pai daca pe un indicator zice (asta e numai UN exemplu) Paralia inainte sau la stg. si daca o iei pa ala la stg ajungi... in ACEEASI intersectie!!! asta cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca la Septembrie ai vrut sa te referi...

Corect , scuze, ma refeream la 7-8 septembrie :rolleyes: Merci !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

subscriu si eu la faptul ca la greci nu exista politisti pusi pe facut norma. M-am intors dintr-o excursie de 5000 km, 3500 facuti exclusiv in grecia, in 11 zile. Am stat in atena, unde zilnic am umblat in toate sectoarele, plus cateva iesiri in afara catre sparta, podul de la patras cu intoarcere pe partea de sus (delfi), am fost pe egina... etc

ce pot sa va spun ca am mers constant cu 190 (v max constructiva la a mea) pe autostrazi, cu 100-140 in atena, pe arterele principale, si nici urma de politie. Exista la ei politie, dar nu pt a da amenzi de radar. Cu calcarea liniei continue este normal sa amendeze, dar iar si aici am avut bafta sa nu fim vazuti. Ce pot sa spun ca in atena este scuteromania de pe pamant, parca toti sunt nebuni si la fiecare pas iti este frica sa nu iti stearga masina, dar se pare ca desi merg ca nebunii, nu au accidentele noastre, dovada ca stiu sa fereasca sau sa se faca feriti.

Politisti pusi pe facut norma nu exista decat in bulgaria, dar am scapat si de ei ajutati fiind de cei ce veneau din fata si avertizau cu farurile. Culmea este ca nici la ducere nici la intoarcere nu am platit rovigneta, dar norocul este ca nici nu am fost opriti de politie, riscand probabil vreo amenda mai mare. Cu alte cuvinte, am avut bafta sa nu dam in radare, detectorul fiind in portbagaj de la iesirea din romania. Dar repet, la bulgari, echipaje in fiecare pasaj, satuc, si cate un echipaj la fiecare intersectie pe centura sofiei.

concluzia... in grecia, nu va fie frica de viteza, sunt mult prea multi sa fiti tocmai voi opriti, dar nici un pic de moderatie nu strica... la bulgari, fiti prudenti!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut, as vrea sa plec si eu in Grecia mai precis Corfu. Ma intereseaza opinii de la colegi care au fost acolo, cu ce ar fi mai bine sa plec cu masina sau avionul. Cum e drumul pana acolo? Am 2 optiuni pentru hotel Adonis Beach 4* si Sidari Village 4*. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rust-eze :eu am fost cu masina in 2006 si zic eu ca a meritat. Am facut 14 ore din Bucuresti pana la Igoumenitsa de unde am luat feribotu'. Traseul a fost Buc-Ruse-Sofia-Seres-Salonic-Veria-Kozani-Grevena-Ioanina-Igoumenitsa. De la Veria mergi pe o autostrada noua "Egnatia", dar atunci avea portiuni unde ma scotea pe alte drumuri, iar de la Grevena incep serpentine, dar merita peisajul. Sper sa ai noroc si sa mai fi terminat in 2 ani mai multi km, eventual ne mai spun colegii care a fost anul trecut.

Cazarea a fost aici: http://www.lidovois.com/html/lidovois_upper_studio.html

Am fost 12 persoane. Nota medie 10+, mai ales ca e printre putinele plaje din Corfu unde ai nisip, iar apa e mai calda pt. ca nu sunt prea multi curenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

rust-eze eu merg in Corfu in 23-29 iunie hotel GRAND LOUISE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Halkidiki cine merge anu' asta ??? Stiti ceva oferte intersante ??? Ca s-a scumpit rau .... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La plezneala la fata locului e cel mai palpitant; si gasesti si cele mai bune oferte; si faci si un circuit decat sa stai fixat locului ca pensionarul - 14 zile si te saturi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

cine stie cat este pretul motorinei / litru in bulgaria sau grecia ? sau eventual de unde imi recomandati sa alimentez ? trebuie sa ajung in Atena pe 25.04.08 :rolleyes:

Modificat de edy1092
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai stiu care sunt preturile acum, dar eu am facut intotdeauna urmatoarea schema: facut plin la giurgiu (Petrom) si apoi am pus la greci in principal de la benzinariile mari, insa nu numai. de la bulgari nu am avut curaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie cat este pretul motorinei / litru in bulgaria sau grecia ? sau eventual de unde imi recomandati sa alimentez ? trebuie sa ajung in Atena pe 25.04.08 :)

Nu am pus nici o data in Bulgaria si nu stiu insa stiu ca trebuie sa fi pe faza de unde pui... se recomanda Eko sau Shell.In Grecia anul trecut in septembrie era sub un euro(aprox. 0,98) motorina e ok cam de ori unde,in principiu Eko,la Shell e garantat si nu neaparat mai scump.Cand m-am intors acasa am pus de pe sosea nu mai stiu exact ce benzinarie cu 0.99 si pe centura la Serres,la Shell era 0.96 ... .

Mai bine nu pui in Bulgaria pentru ca nu vei economisi,daca vei putea plati undeva in euro probabil ca vei pati la fel ca in Ungaria unde iei teapa la cursul de schimb...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

La inceputul lui sept in "luna" de miere as vrea sa ma duc in Thassos.

Am cateva intrebari:

1. Cum este drumul ? (traseul, durata etc.)

2. Cum este cazarea ? (recomandari )

3. Cam ce este de vizitat acolo?

4. Preturi / taxe

Multam :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti toate informatiile pe topicul aferent insulei :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

... respectiv aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pleaca cineva din zona Moldova+Braila pana in 20 mai spre Grecia ?

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plec eu, pe 16 la atena, dar din bucuresti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Halkidiki cine merge anu' asta ??? Stiti ceva oferte intersante ??? Ca s-a scumpit rau .... :nono:

Eu am fost acolo anul trecut, mai precis aici. Perioada a fost sfarsitul lui august - inceputul lui septembrie si recomanda oricui aceasta perioada (e mai "linistit", mai ieftin si nu extrem de cald).

Ca sa iti faci o idee, eu am mers prin agentie (Romantic Travel) si am platit camera dubla+avion 370 euro / 7 zile / om.

Zona este superba, mai ales daca mergi cu masina, ai ce vedea. Daca doresti si alte date despre acea zona, o stiu foarte bine si ma mai poti intreba.

Eu intentionez sa merg in Grecia in aceasi perioada ca anul trecut, insa de aceasta data as vrea sa vizitez zona sudica si sa plec din Romania cu masina, asa ca daca sunt doritori, ne-am putea "cupla" pentru nu drum mai sigur si placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine,pe unde ai trecut la bulgari? Si poate merg si eu in sept daca nu plec intre timp,mai discutam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers cu avionul la greci, pe atunci nu aveam Golf-ul. Cat despre bulgari, mi-e putin teama, recunosc, pentru ca am auzit tot felul de povesti cu poilitistii (falsi) de la ei. Sunt convins ca nu trebuie generalizat, dar totusi...

Oricum cand va fi sa merg acolo, nu intentionez sa stationez la bulgari (plec din Bucuresti si eventual stau o noapte in Thessaloniki), din punctul meu de vedere cred ca as putea traversa Bulgaria chiar si fara oprire.

Dar mai discutam si daca e sa fie, mergem, cu placere. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu perioada de final august - inceput septembrie! Am fost si eu anul trecut in Halkidiki, mai exact Neos Marmaras. Foarte fain, am iesit la vreo 800 euro ... cu autocarul, platisem biletele, nu credeam ca-mi iau masina.

Sunt multe de vazut, de preferat plecatul cu masina proprie, ai libertate de miscare si sunt chiar multe locuri de vizitat.

Bulgaria sa o treceti pe zi cu masina proprie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin1309ro

Plec de doua ori pe an, la inceputul lunii iunie si inceputul lunii septembrie, cite doua saptamini la Neipori.Daca sunt amatori anul asta plec pe 25 mai ora 5,30, trei masini.Cazarea ne costa 20-25 euro camera,mincarea este ieftina si plaja este una dintre cele mai frumoase din partea continentala a Greciei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plec pe 27.06.2008 pe ruta Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Kulata-Serres(Grecia) ~610km cu oprire o noapte, traseu estimat la 10-12 ore cu opriri incluse (vama, duty-free, e.t.c.)

28.06.2008 - Serres-Salonic-Halkidiki (~200km) estimat la max. 3 ore

Avem GPS + hartile detaliate, sper sa vina si detectorul de radar la timp...

In principal sunt interesat de circulat in coloana pe portiunea Bulgara din motive de siguranta.

Contact: Dragos

0765.815.055

021.569.1135

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleaca cineva in Grecia pe 06.06.2008? Ies pe la Giurgiu-Ruse-Kulata. Am oroare de bulgari. Poate ne strangem mai multi. Va anunt ca intentionez sa trec Bulgaria ca vantu, sa fim in maxim 8 ore in Grecia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masinioricestare

Dc nu incerci varianta pe Drobeta-Nis-Skopje- Salonic

Eu am venit anul trecut pe varianta asta tot datorita bulgarilor. Cand asteptam feribotul am intrebat toate masinile de ro daca merg direct in ro( sosirea pe continent fiind la 8 pm) si nimeni n-a avut curaj, toti innoptau undeva si plecau dimineata, asa ca am ales varianta asta si a fost f bine

Cine e interesat sa ma intrebe si ii raspunde ce si cum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!