Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

Tocmai a venit un prieten din Thassos. Nu a avut nici o problema cu alimentarea de benzina. Ce scrie prin ziare sunt vrajeli sa nu mai mergem pe alte litorale ci sa mergem la noi la mare la pesti morti si inghesuiala. Cine doreste sa fie informat corect mai bine ar citi ziare din afara !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am intors de 3 zile. Ce sa zic: au fost cateva zile cu cozi mari la benzinarii sau cozi mari si nici nu era benzina. Pe mine m-a prins criza cu plinul facut si autonomie de 7 zile. Cum nu sunt panicos din fire mi-am vazut de drumurile propuse (nici macar nu am cumparat canistra). Am stat ~ 1 ora la un moment dat (cand a 2-a zi plecam catre atena din halkidiki).

Criza mare a fost in nord - halkidiki. Pe drumul catre athena am avut noroc de baba chioara ca am diesel. Era o coada de minim 1 ora la benzina. Eu m-am dus pe partea cu tiruri si nu era nici un camion. Am pus motorina si mi-am vazut de drum. Idem cateva sute de km mai incolo - la motorina era gol de data asta si la masini.

In athena am pus motorina lejer. Era plin de benzinarii goale. Am fost plecat intre 24.07.2010-03.08.2010

Mergeti fara grija (cu diesel cel putin)

Coada din 31.07.2010 (mare ce e drept pentru benzinare)

Referitor la drum am mers pe centura sofiei si la dus si la intors. (destul de aglomerat - dar pentru un bucurestean obisnuit nu a fost mare scofala).

Atentie la intoarcere sa asteptati pana la indicatorul pleven-ruse. Eu am facut dreapta mai devreme decat trebuia din centura (pe indicator scria clar doar "RUSE" dar era de fapt ruse-varna si am ocolit vreo 60 km). M-am sesizat la timp si am cotit spre nord.

post-1853-1281100913_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai a venit un prieten din Thassos. Nu a avut nici o problema cu alimentarea de benzina. Ce scrie prin ziare sunt vrajeli sa nu mai mergem pe alte litorale ci sa mergem la noi la mare la pesti morti si inghesuiala. Cine doreste sa fie informat corect mai bine ar citi ziare din afara !

Se pare ca abia ai citit ziarele de saptamana trecuta :rolleyes: cu informatiile la noi iti dau dreptate .

Sambata am venit de la ei si benzina nu mai era, doar diesel pe ratie max 20euro si asta intr-un singur loc am gasit. Acum sigur ca-i ok, s-a rezolvat intre timp problema.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centura Sofiei e de obicei cam aglomerata si mai are cateva cratere in ea. Politistii bulgari stau la "ciupeala" destul de frecvent pe centura Sofiei; mai ales la semafoare vaneaza. Daca aveti statie CB o puteti utiliza tot pe canalul 22. La Sofia la un moment dat este o pasarela unde GPS-urile se incurca- trebuie facut dreapta dupa pasarela,unde e indicator spre Kulata (localitate de granita). Cat despre "atentii" in Bulgaria am auzit ca pana in 15 euro e de ajuns. :D In Grecia nu prea e bine sa te gandesti la acest lucru;oricum la greci nu am vazut politie care sa stea cu radar sau sa stea la panda pt vreo ilegalitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi normal nu ai de ce sa dai atentii. Eu am mers de 4 ori si nu am dat niciodata amenda in Bulgaria sau Grecia.

Daca mergi cu >100 km/h in localitate (cum merg multe masini cu nr. de romania) e normal sa dai atentii. In caz contrar nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in Grecia de 3 zile

Tranzitul prin Bulgaria a trecut fara probleme

Am intalnit 5-6 radare insa mi-am dat seama din timp unde sunt plasate. Baietii stau in afara localitatilor, in intersectiile cu limitare de viteza de 50km/h.

In rest drumul acceptabil, trafic ireal de lejer.

La Greci criza carburantilor a trecut pana sa ajung aici. Motorina variaza ca pret intre 1.16 si 1,3. Benzina un pic mai scumpa, dar nu cu mult.

Politie in afara unui echipaj ce are sediul vis-a-vis de hotelul meu nu am vazut

Asa ca pe cai si la drum! Apa e beton, vremea la fel, nu ezitati.

Va tin la curent cu noi stiri daca apar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Grecia nu am mai fost, cam toti cu care am vorbit pleaca anul asta pt prima data cu masina acolo sau toti au fost cu agentie si autocar.

Cine ma indruma spre un drum bun si o locatie unde pot sa stau linistit ca pot sa ajung cu masina intreaba .

A doua cerinta ar fi sa imi spuneti daca este posibil sa plec de aici fara sa stiu ceva sigur de cazare adica rezervare undeva.

Daca nu gasesc ceva pana plec ppot gasi ceva acolo, ma astept la cei care au fost sa imi spuna unde au fost cu maisna si ce costuri d ecazare au acut, anul asta ca in anii trecuti am vazut.

Ms!

Vreau sa plec in septembrie pe 2 sau 3 ceva de genu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta eu cu un nr de telefon si o adresa de mail

Azi dimineata m-am intors de acolo si a fost totul ok.

Am mers cu masina personala si nu am avut nicio problema (drum relativ scurt-650 km, parcare super ok, cazare buna)

Informativ- cazarea a costat 65 euro/noapte pt un apartament (2 camere, 4 persoane) cu bucatarie.

Mai multe detalii le discutam pe PM daca te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok vreau ceva detalii dar mai intai vreau sa stiu unde :santa: , eu plec singur adik 2 persoane si o masina, nu cred ca iau nici cainele si nici pisicu :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astept detaliile si poti sa spui chiar aici unde ai fost plus costuri ...Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Grecia nu am mai fost, cam toti cu care am vorbit pleaca anul asta pt prima data cu masina acolo sau toti au fost cu agentie si autocar.

Cine ma indruma spre un drum bun si o locatie unde pot sa stau linistit ca pot sa ajung cu masina intreaba .

A doua cerinta ar fi sa imi spuneti daca este posibil sa plec de aici fara sa stiu ceva sigur de cazare adica rezervare undeva.

Daca nu gasesc ceva pana plec ppot gasi ceva acolo, ma astept la cei care au fost sa imi spuna unde au fost cu maisna si ce costuri d ecazare au acut, anul asta ca in anii trecuti am vazut.

Ms!

Vreau sa plec in septembrie pe 2 sau 3 ceva de genu .

Iti pot da orice detalii - dar spune macar unde esti interesat sa mergi. Eu am fost de 4 ori doar cu masina.

(Ca zone Halkidiki - si bratul kassandra si Sithonia si imprejurimi, paralia katerini, meteora, athena, insule etc).

harta drum

Am mers cu masina personala si nu am avut nicio problema (drum relativ scurt-650 km, parcare super ok, cazare buna)

Halkidiki este una din zonele cele mai apropiate de Bucuresti. Cu toate astea drumul pana acolo este de ~800 km (atat pe bord la masina cat si pe google map).

Foarte pe scurt:

paralia katerini: foarte aglomerat, preturile cele mai mici, meniuri in romana - noaptea furnizar, discoteci taverne

Halkidiki: mai putina lume, plaje superbe, valuri mici, apa cristal clear, mai putine baruri, discoteci

Insule: pitoresti - preturile cele mai mari

Halkidiki%20035.jpg

Halkidiki%20043.jpg

Halkidiki%20050.jpg

Halkidiki%20057.jpg

Hotel%20Tropical%20007.jpg

Restul pozelor facute aici: http://www.silviu.info.ro/galerie_foto_2010.html

Eu am dat 50 euro pe camera 2 persoane + demipensiune in august in perioada cea mai scumpa.

~ 50 euro la Athnea - doar cazare + mic dejun; 60 euro la sidirokastro - dar hotelul era de 4 stele adevarate (camera mari, balcon imens, totul nou-curat)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa pot spune vreau acolo dar cum am spus si ai vazut si tu, nu am mai fost in Grecia, daca ma duc pt prima oara acolo nu pot spune vreau undeva anume.

Vreau undeva unde sa fiu aproape de mare sa fie plaja ca aia ma intereseaza, sa fie curat sa nu fie pustiu cum am vazut in unele locuri etc.

Vreau ceva normal nu extravagant pt ca daca voiam extravagant luam avionu mergeam unde era mai scump si aveam masina acolo.

Am o problema cu galagia noaptea la hotel, nu vreau sa aud pe unii langa mine cu manele si cu sticle sparte in cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manele nu am auzit dar cel mai aproape de manele ar fi Paralia. In halkidiki sunt destul de putini romani - si astia aglomerati in anumite vile-hoteluri.

Eu caut cu lumanarea plajele pustii.

Din ce inteleg sithonia ar fi cea mai potrivita pentru tine. (plaje cu mai multa lume, adeseori acces de la hotel, vila direct la plaja).

Spune-mi ce te atrage din pozele din 2010.

Pe ambele brate ai cam 80 km de litoral (gasesti sigur plaja dorita) Sunt pe toate gustuurile. Eu zilnic cautam alt loc.

In 2007 am stat intr-o viluta care avea spre mare o banda de circulatie pentru masini si apoi direct plaja (destul de ingusta). Sezlonguri si umbrelute din partea casei

Din pat pana la apa aveai de parcurc cam 20-30 m.

post-1853-1281988497_thumb.jpg

post-1853-1281988507_thumb.jpg

post-1853-1281988516_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important este sa stiu daca pot sa merg acolo si sa gasesc cazare fara sa imi rezerv ceva de aici sau sa platesc ceva de aici.

Plaja gasesc eu unde sa merg depinde de aglomeratie nu cred ca pot stui exact cata lume este in ziua de pe plaja si ce vreme e.

Ce sa zic imi place si ce am vcazut in 2007 la tine si mai multe, acuma o sa vad cand am timp sa caut pe net cat mai multe si sigur o sa revin si eu cu detalii.

Nu o sa stau nici eu in acelasi loc in fiecare zi dar nu vreau sa fie departe patul de apa, in caz in care vreau sa fac baie 12 ziua sau la 2 noaptea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un PM de la mine in legatura cu locatia unde am fost saptamana trecuta

Mai arunca un ochi si pe insula Thasoss caci te pot ajuta si acolo cu cazare in Limenaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important este sa stiu daca pot sa merg acolo si sa gasesc cazare fara sa imi rezerv ceva de aici sau sa platesc ceva de aici.

Plaja gasesc eu unde sa merg depinde de aglomeratie nu cred ca pot stui exact cata lume este in ziua de pe plaja si ce vreme e.

Ce sa zic imi place si ce am vcazut in 2007 la tine si mai multe, acuma o sa vad cand am timp sa caut pe net cat mai multe si sigur o sa revin si eu cu detalii.

Nu o sa stau nici eu in acelasi loc in fiecare zi dar nu vreau sa fie departe patul de apa, in caz in care vreau sa fac baie 12 ziua sau la 2 noaptea :D

Eu de fiecare data am plecat cu cazarea rezervata din romnia. E obositor sa ajungi acolo si sa te plimbi cu masina de colo-colo sa gasesti cazare.

Plus ca nul acesta grecii au devenit un pic enervanti. Am o cunostinta care s-a dun de vreo 3 ori in acelasi loc si la ~ acelasi pret. Anul asta au cerut aproape dublu (desi era client vechi) pe motiv ca este criza. Nici in jur nu a mai gasit preturile de cazare cu care era obisnuit.

Eu de obicei imi luam 1 saptamana din romania si urmatoarea saptamana imi cautam in grecia. Anul asta am platit 350 euro 7 zile 2 persoane + 1 copil demipensiune.

Ai imagini cu hotelul. In septembrie gasesti cam 10% din numarul de turisti din august.

Eu am fost in primul an pe o plaja (agios joannis)

http://maps.google.com/maps?ll=40.193053,2...m.panoramio.all

In septembrie eram 4-5 persoane. (fiecare avea vreo 100m de plaja); In august cand am intrat aveam impresia ca am gresit plaja - aproape nu aveam unde sa pun prosopul si umbreluta de cata lume era. (evident de ordinul sutelor).

Cei de la christian tour au oferta platesti unul merg 2. (asta ca sa ne aflam in treaba - pretul cam asta este 40-60 euro 2 persoane/ camera dubla pe zi)

http://www.christiantour.ro/oferte

In halkidiki ai multe de vazut (discutam si de obiective); In paralia - doar meteora si muntele olimp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de fiecare data am plecat cu cazarea rezervata din romnia. E obositor sa ajungi acolo si sa te plimbi cu masina de colo-colo sa gasesti cazare.

Plus ca nul acesta grecii au devenit un pic enervanti. Am o cunostinta care s-a dun de vreo 3 ori in acelasi loc si la ~ acelasi pret. Anul asta au cerut aproape dublu (desi era client vechi) pe motiv ca este criza. Nici in jur nu a mai gasit preturile de cazare cu care era obisnuit.

nu te supara dar te contrazic,

poate grecii aia nu i-au mai vrut in casa lor din cine stie ce motive si i-au expediat rapid dubland pretul. :icon_cool:

anul asta cazare am gasit pe alese, era la tot pasul si negociabila, cel putin in Zakynthos , Kefalonia

cazare era la jumatate pretul fata de acum doi ani !!! verificat personal timp de doua saptamani, nu din auzite de la nustiu cine :lol:

nu mai dezinformati ! ca multi chiar se ghideaza dupa informatiile de pe acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce traiesti tu cu senzatia falsa ca detii adevarul si eu dezinformez? :D

Omul a intrebat in 5-6 locuri si peste tot a fost mai scump decat in anii trecuti. Poate asta era valabil doar in acel loc si in restul greciei se fac discounturi de 80% (sau ma rog cat consideri tu) ca nu ai zis nimic concret. Eu am fost in grecia in halkidiki si cu 140 euro 7 nopti camera dubla. (dar am rezervat cu 4-5 luni inainte). Acum am platit 350 pentru ca am achitat cu 5 zile inainte sa plec.

Camerele erau mai mari si plaja mai aproape la 140 euro 7 nopti. Am gasit camere cu 20-30 de euro dar foarte mici si urate - asa ca am dat mai mult la fata locului.

Anul asta era mult mai putina lume decat in anii trecuti. Subscriu ca sunt locuri libere la tot pasul. De obicei sunt ocupate doar ofertele foarte bune (ca si la noi). Unde cazarea costa 30-40 de euro si camerle si baile sunt mari curate etc - locurile sunt ocupate 100% si pe inca 2-3 saptamani in avans. Gasesti la 40 de euro dar fie camerele sunt mici, fie sunt departe de plaja etc. Daca vrei conditii bune - ajungi cu pretul la 60 euro (adica mai scump decat daca luai din romania).

Concluzia: daca ai rabdare si chef de negociat dupa un drum de 10-11 ore si 800 km gasesti mai ieftin si in locatia aleasa de tine direct acolo.

Asta inseamna sa-ti alegi intai plaja care iti place (si tu daca nu ai fost acolo ai de umblat prin statiuni) si apoi sa incepi sa bati din usa in usa sa te interesezi de pret-conditii-camere. In septembrie SIGUR gasesti multe camere libere. (probabil 60%).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intervin si eu in discutie, sper sa nu deranjez. De regula, cand plec in vacanta fac rezervare din tara pentru ca este mai comod sa stii ca ai asigurata camera cand vii dupa un drum lung. Anul acesta nu mai fac la fel. Pe la inceputul lui august am trimis mailuri la majoritatea pensiunilor din Agios Gordios in Corfu si cel mai mic pret oferit a fost de 40 euro pentru sfarsitul lui august.. Avand in vedere ca am amanat concediul pentru 6 septembrie, prefer sa caut la fata locului pentru ca nr. de turisti va fi mai mic si consider ca grecii vor fi mult mai dispusi sa negocieze. Bineinteles, este oboseala dupa drum, insa poti sa scoti camera mai ieftin si vezi pe ce dai banii.

Modificat de nikos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cateva avantaje: vezi camera, poti sa pui conditii sa fie cu vedere catre mare, vezi cat de departe este in realitate de plaja, negociezi pretul. In Iulie e posibil sa fi fost grecii putin cu nasul pe sus; a venit criza carburantilor in august si au vazut cum e sa stai cu camerel goale.

E posibil in septembrie situatia sa fie favorabila turistilor.

Eu sper sa gasiti conditiile cautate fara bataie de cap!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca este foarte greu sa pleci si fara nimica asigurat de acasa dar , ce pot sa fac sa ma interesez de aici si sa nu imi placa acolo...Deasta imi e frica, daca nu imi va placea si atunci nu am facut nimica

O sa incerc in zilele urmatoare cand am liber sa caut cat mai mult si sa raman la cateva locuri si apoi o sa caut si cazare si poate o sa ma ajutati atunci cu ceva, daca stiti despre acele locuri sau cazari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci trebuie sa te pregatesti de umblat vreo 30 de minute de colo-colo.

Te-ai decis macar in ce zona vrei sa mergi?

Maine iti dau eu date de contact; 2-3 din grecia direct, 2 din romania agentii de voiaj. (zona Halkidiki).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place sa am ceva asigurat. Citesc multe review-uri pe net inainte sa aleg cazarea. Prefer sa platesc pretul mediu pe camera din zona respectiva dar sa aiba niste review-uri bune decat sa iau o camera ieftina la fata locului a unui patron iritant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce traiesti tu cu senzatia falsa ca detii adevarul si eu dezinformez? :)

Omul a intrebat in 5-6 locuri si peste tot a fost mai scump decat in anii trecuti. Poate asta era valabil doar in acel loc si in restul greciei se fac discounturi de 80% (sau ma rog cat consideri tu) ca nu ai zis nimic concret. Eu am fost in grecia in halkidiki si cu 140 euro 7 nopti camera dubla.

... Gasesti la 40 de euro dar fie camerele sunt mici, fie sunt departe de plaja etc. Daca vrei conditii bune - ajungi cu pretul la 60 euro (adica mai scump...

Concret: traiesc doar cu senzatii adevarate...

http://www.zanteweb.gr/zakynthos.zante/en/artemis-pansion

aici am negociat la 35 euro /noapte...

eu am facut 1800km si am avut destula energie sa vaut cazare :)

cateva dovezi http://picasaweb.google.ro/114826992418529...522507718384962

la fel am gasit si in Kefalonia, pensiune proaspat renovata, la 30-40m de mare, tot la 35euro am batut palma. :P

http://www.studiodimitris.gr/photos.html

DSC_5571.jpgDSC_5570.jpg

Kefalonia: http://picasaweb.google.ro/114826992418529...480377954142610

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!