Jump to content

Grecia


Thheo
 Share

Postare recomandată

gata,acum m-am intors. Pana la urma am prins o oferta super,cu autocarul (plecare din bucuresti,zona pacul tineretului) , in halkidiki,intre sithonia si kassandra,statiunea gerakini, 125euro cu transport,cazare si demipensiune.Diferenta intre bilete cu demipens + transp si varianta cu cazare similara dar cu chicineta si fara masa, a fost de 5 euro pentru 2 mese pe zi de persoana.A fost super !!!!!!!!!!!

Probabil in sept mai fac un tur tot prin zona, biletele fiind 145e de pers cu autocar cu tot.

Tarife pt cei ce nu stiu : rovigneta la bulgari 5e pe 7 zile + taxa de pod daca iesirea e prin ruse la 31ron dus + 6 e intors , un vw de inchiriat la 45E/zi-125e/3 zile- 185E/5 zile , ziua in limita a 130km+ 0.15E pe km pt ce depaseste. E rentabil inchirierea pt 5pers pe 5 zile. Taxe rovigneta pt autostrada , drum spre Atena : 28 E dus-intors...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari tuturor!

Plec si eu spre Grecia pe 05.07.2008. Pe la orele 9-10 am voi fi pe "Podul Prieteniei". Ceva companioni pentru tranzit Bulgaria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dc nu incerci varianta pe Drobeta-Nis-Skopje- Salonic

Eu am venit anul trecut pe varianta asta tot datorita bulgarilor. Cand asteptam feribotul am intrebat toate masinile de ro daca merg direct in ro( sosirea pe continent fiind la 8 pm) si nimeni n-a avut curaj, toti innoptau undeva si plecau dimineata, asa ca am ales varianta asta si a fost f bine

Cine e interesat sa ma intrebe si ii raspunde ce si cum

Plec spre Corfu in data de 20.06.2008 din Oradea, am ales ruta Deta, Serbia, Macedonia, Grecia. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, informatii utile despre ruta. Destinatia finala este Sidari. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Plec spre Corfu in data de 20.06.2008 din Oradea, am ales ruta Deta, Serbia, Macedonia, Grecia. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi, informatii utile despre ruta. Destinatia finala este Sidari. Multumesc!

Nu stiu daca te mai ajuta, poate este prea tarziu.

La iesirea din tara pe la Moravita ai avea cateva alternative, eu am ales sa merg pe autostrada, din dorinta de ajunge mai repede in Grecia, te costa 19 euro la sarbi si 3 euro la macedoni (se plateste direct in euro - numai atentie ca te pot fenta, sa-ti ceara mai mult, eventual informeazate si despre cursuri valutare).

In Serbia nu ai probleme drumurile sunt bune, sunt bine semnalizate, daca esti atent nu trebuie sa fie probleme. In Macedonia, mergi numai pe autostrada, in apropierea capitalei la Skopje se fac ceva lucrari si se circula pe un singur sens, dar se circula acceptabil, starea autostrazii in general nu este chiar asa de buna.

Mare atentie la radar, in Serbia ai limita de 60 in localitati, 80 afara si 120 pe autostrada, in Macedonia avand in vedere ca mergi doar pe autostrada, teoretic traversezi aceasta tara in 2 ore, viteza maxima este de 130, si trebuie sa ai farurile aprinse (nu si in Serbia) cu exceptia restrictiilor (respecta-le ca deobicei stau radare la aceste restrictii). Tot in Macedonia vei incasa si suficiente claxoane, nici o problema identic ca si la noi.

La ambele frontiere, trebuie sa ai cartea verde (vezi cand o faci in tara sa fie pentru toata Europa, nu doar pentru membrele UE). Zic la ambele pentru ca atunci cand vei ajunge in Grecia te vei sinti ca si acasa, in sensul ca vamesii greci si politistii te vor trata ca si pe un cetatean european nu ca si cum te trateaza cei maghiari de examplu.

Traseul ar fi (puncez localitati mai importante) (detalii suplimentare - http://www.ro.map24.com/ ):

Moravita - Varsac - Pancevo - Beograd (intri pe autostrada) - Nis (treci pe langa el -va fi in stanga - putin dupa se termina autostrada) - Kumanovo (primul oras din Macedonia - nici in asta nu intrii) - Gevgelia - Evzoni (punct de frontiera Macedonia - Grecia).

Dupa ce ai intrat in Grecia, poti alege, din nou, mai multe variante. De aici te descurci :D , eu am facut mai multe rute, dar am ales "old national road" in dezavantajul autostrazilor, in priumul rand ca drumurile sunt excelelente, trasee pitoresti, parca ma saturasem de autostrada, eu merg prin Grecia fara destinatie, umblu de "nebun" si ma cazez unde-mi pica bine.

Concediu placut!

Te astept cu impresii, si cu intrebari unde nu am fost prea clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plecare in 27.06.2008 (dimineata) pana acum suntem 2 masini cu 5 persoane, daca mai vrea cineva sa se alature ma puteti gasi telefonic pana joi 26.06.2008 la nr. de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o combinatie si mai buna. 11-12 iulie la mamaia concert FatBoySlim. Apoi pe 13 plecare grecia. Eu ma duc pana in volos de unde iau ferry si ma duc la skiathos. Sunt doritori? Cum mai e prin bulgarika?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva in perioada 22-23 luna asta pleaca prin Halkidiki?Poate facem o gasca macar sa trecem prin Bulgarica. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca te mai ajuta, poate este prea tarziu.

La iesirea din tara pe la Moravita ai avea cateva alternative, eu am ales sa merg pe autostrada, din dorinta de ajunge mai repede in Grecia, te costa 19 euro la sarbi si 3 euro la macedoni (se plateste direct in euro - numai atentie ca te pot fenta, sa-ti ceara mai mult, eventual informeazate si despre cursuri valutare).

In Serbia nu ai probleme drumurile sunt bune, sunt bine semnalizate, daca esti atent nu trebuie sa fie probleme. In Macedonia, mergi numai pe autostrada, in apropierea capitalei la Skopje se fac ceva lucrari si se circula pe un singur sens, dar se circula acceptabil, starea autostrazii in general nu este chiar asa de buna.

Mare atentie la radar, in Serbia ai limita de 60 in localitati, 80 afara si 120 pe autostrada, in Macedonia avand in vedere ca mergi doar pe autostrada, teoretic traversezi aceasta tara in 2 ore, viteza maxima este de 130, si trebuie sa ai farurile aprinse (nu si in Serbia) cu exceptia restrictiilor (respecta-le ca deobicei stau radare la aceste restrictii). Tot in Macedonia vei incasa si suficiente claxoane, nici o problema identic ca si la noi.

La ambele frontiere, trebuie sa ai cartea verde (vezi cand o faci in tara sa fie pentru toata Europa, nu doar pentru membrele UE). Zic la ambele pentru ca atunci cand vei ajunge in Grecia te vei sinti ca si acasa, in sensul ca vamesii greci si politistii te vor trata ca si pe un cetatean european nu ca si cum te trateaza cei maghiari de examplu.

Traseul ar fi (puncez localitati mai importante) (detalii suplimentare - http://www.ro.map24.com/ ):

Moravita - Varsac - Pancevo - Beograd (intri pe autostrada) - Nis (treci pe langa el -va fi in stanga - putin dupa se termina autostrada) - Kumanovo (primul oras din Macedonia - nici in asta nu intrii) - Gevgelia - Evzoni (punct de frontiera Macedonia - Grecia).

Dupa ce ai intrat in Grecia, poti alege, din nou, mai multe variante. De aici te descurci :P , eu am facut mai multe rute, dar am ales "old national road" in dezavantajul autostrazilor, in priumul rand ca drumurile sunt excelelente, trasee pitoresti, parca ma saturasem de autostrada, eu merg prin Grecia fara destinatie, umblu de "nebun" si ma cazez unde-mi pica bine.

Concediu placut!

Te astept cu impresii, si cu intrebari unde nu am fost prea clar.

Multumesc oricum, am ajuns acasa pana sa citesc raspunsul tau. Totul a fost ok. pe drum mai putin partea de Belgrad. Am avut probleme atat la plecare cat si la venire. E foarte intortocheat, iar sarbi cu veleitatile lor lingvistice nu vorbesc nici o limba straina. Voi reveni cu impresii si sugestii despre drumul si vacanta mea in Corfu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, am omis asta. Recomandabil, in Beograd, de urmarit indicatoarle "AUTOPUT" (Autostrada), mai ales daca se vine dinspre Varsac - Pancevo (Moravita - frontiera). Eu cunosc bine Belgradul si probabil, instinctual mi se parea normal sa-l cunoasca toata lumea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am si eu 2 intrebari:

1. Ce acte ale masinii iti trebuie pentru tranzit Bulgaria? (Vreau sa ajung in Grecia)

2. E legal detectorul radar in Bulgaria?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e in leasing, ai nevoie de imputernicire de iesire din tara de la firma de leasing (in romana si engleza, original).

Daca masina nu e pe numele tau si posesorul nu se afla in masina, la fel imputernicire prin notariat in doua limbi.

Daca masina e a ta, trebuie sa fii in masina :P

In plus, RCA cu carte verde (obligatoriu), extindere Casco (preferabil), sa cumperi rovigneta de la vama bulgareasca si cam atat ...

Din cate stiu (98%) detectorul de radar nu e legal in Bulgaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva in una din insulele Syros sau Milos sa-mi zica si mie impresii? Plec la sfarsitul lui august cu mai multi prieteni si inca nu ne-am decis in care insula din astea doua sa mergem... Milos pare sa aiba niste plaje superbe si schimbari geografice spectaculoase dar nu prea are orase si la Syros e exact invers. Cel putin asta am dedus din poze ca prin forumuri nu prea am avut succes...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
cristianionut

Pentru cine vrea in korfu, traversarea greciei e un pic mai dificila, mai ales in zona de munti.Durata totala 20 de ore cu pauze dar nu recomand intr-o zii.Eu am facut escala in paralia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut 20 de ore pana la feribot, la Igoumenitsa? Mi se pare foarte mult. Acum 2 ani am facut din Bucuresti, 14 ore jumate pana la feribot + 1 ora pana in insula. Atunci inca se construia serios la autostrada Egnatia, iar intre Grevena si Ioanina era deranj mare, in sensul ca se mergea in coloana pe serpentine si nu prea puteai sa depasesti sau sa mergi tare. Ai folosit alt traseu sau ai facut pauze de 1 ora?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu romania e singura tara din ue in care este legal detectorul, in grecia sigur nu e legal, mare grija la viteze in grecia nu iarta nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , vreau sa plec cu masina in Grecia , fara nici o tzinta , vreo 10 zile. Aveti idee daca la vama la greci se cere ceva gen rezervare hotel ,perioada rezervarii ? Daca da , cam care trebuie sa fie perioada minima de rezervare ? Multumesc anticipat pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George I. - nu ai nevoie sa justifici la vama, nici la noi, nici la bulgari si nici la greci, vreo rezervare la hotel. Sa ai Pasaportul si/sau buletinul, cartea verde, actele masinii si maruntis :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti grija,la greci detectorul nu se tine in torpedou sau l;a vedere ; daca se prind ca ai asa ceva,te opresc si te cotrobaie si amenda e mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie la granita cu grecii doar mi-au spus ca nu e voie.

l-am scos din geam si bagat in torpedou si gata!

oricum in o mie si ceva de km prin grecia in afara oraselor nu am vazut decat 3 masini de politie, la una era unu cu un ap laser si "tragea" in masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
Ai facut 20 de ore pana la feribot, la Igoumenitsa? Mi se pare foarte mult. Acum 2 ani am facut din Bucuresti, 14 ore jumate pana la feribot + 1 ora pana in insula. Atunci inca se construia serios la autostrada Egnatia, iar intre Grevena si Ioanina era deranj mare, in sensul ca se mergea in coloana pe serpentine si nu prea puteai sa depasesti sau sa mergi tare. Ai folosit alt traseu sau ai facut pauze de 1 ora?

pai traseul e la fel cum spui tu, in lucru la autostrada. Apoi am mers dupa doua tiruri, edy expedition , pe serpentina de am incins placutele de frina.Apoi autostrada.

Viteza medie a fost pe tot traseul 80 km/ora.La un calcul simplu 1200 de km de traseu ar insemna 15 ore.

Feribotul a facut 2 ore ca am ales un feri la jumatate de pret.Pretul era asa 8 euro de persoana si 34 de euro masina, am platit jumatate.Pauze da, o escala de o zii la Paralia, pauza la Promahonas la duty free o ora.Dar per total cam 20 de ore.E adevarat ca am mers la limita legala de viteza, putin peste.

Pai decit sa iei o amenda pe afara ..... mai bine de duci cu avionul la clasa bisnis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut 20 de ore pana la feribot, la Igoumenitsa? Mi se pare foarte mult. Acum 2 ani am facut din Bucuresti, 14 ore jumate pana la feribot + 1 ora pana in insula. Atunci inca se construia serios la autostrada Egnatia, iar intre Grevena si Ioanina era deranj mare, in sensul ca se mergea in coloana pe serpentine si nu prea puteai sa depasesti sau sa mergi tare. Ai folosit alt traseu sau ai facut pauze de 1 ora?

Eu am venit din Corfu la inceput de iulie. Am luat primul bac din Kerkira spre Igumenitza, bacul de ora 6.00- 6.30, am ajuns in Igumenitza la ora 8.00 iar la ora 22.30 am fost in Timisoara. Am facut doar o singura oprire undeva inainte de iesirea din Grecia si sigur cele de la granite. Drumul este greu prin munti, se lucreaza la autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie la granita cu grecii doar mi-au spus ca nu e voie.

l-am scos din geam si bagat in torpedou si gata!

oricum in o mie si ceva de km prin grecia in afara oraselor nu am vazut decat 3 masini de politie, la una era unu cu un ap laser si "tragea" in masini.

Eu am intrebat la sarbi daca e voie cu detector de radar, au spus da si pentru mine asa a ramas. A stat pe parbriz tot drumul, un singur echipaj de politie inainte de Salonic, era cu laser l-am evitat adica am incetinit si asta a fost tot. Poate am avut noroc sau poate nu. Asa ca este discutabil, pote este vorba de antiradar care este cu totul altceva decat detectorul de radar. Oricum nu vreau sa va influentez deci mai intrebati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca suna a bascalie raspunsul lor. Probabil ai intrebat pe sarbi ca grecii nu cred ca ar fi fost asa de jigodii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Eu plec spre Grecia in 02.09.2008, cu bacul pe la Bechet - Sofia - Kulata in jurul orelor 7-8 AM. Mai vine cineva ?

In alta ordine de idei, inca o impresie de drum: am fost anul trecut pe acelasi traseu pana la Nei Pori, pe atunci masina avea nr. de export, de germania. Asfaltul prin BG a fost excelent, indicatoarele pana la Sofia erau bilingve ,foarte util pt ca iGo-ul pe care il aveam atunci stia doar un drum prin BG: Russe - Sofia - kulata, asa ca prin Sofia m-am jucat de-a "indreapta sageata de pe gps spre dunga rosie ce traverseaza orasul :D " in gropi am dat doar prin Sofia.

Am mers plictisitor de legal (am ales sa ne distram pe seama restrictiilor de viteza la 40-50 din mijlocul campului, unde era si o trecere de pietoni !?!? )

Militia m-a oprit doar o data, pe centura Sofiei (cred), nushtiu cum de m-a ales pe mine, pt ca mergeam in coloana, incet. Nu am avut vigneta :) , am ridicat din umeri cand m-a intrebat militianul de ea si mi-a zis sa plec dupa ce a vazut ca suntem Romani.

In Grecia, in cca. 1500km facuti cu masina am vazut 1 masina de politie pe marginea drumului (intr kulata si Salonic) - nu shtiu ce faceau. In rest ce mi-a placut la greci ca indicatoarele de viteza sunt informative :) , se merge tare dar fara mitocaniile de pe la noi, adica merg toti tare si te simti in siguranta pe drum.

Cheltuieli:

26E/auto - bacul la Bechet- am platit lei la dus si E la intors

6E - Taxa de BARIERA in portul Bechet - dai bani si ridica bariera, ma gandesc sa imi iau si eu o bariera

7E - vigneta de bg - 7 zile

5E - la vamesul bg din Orjahovo, la intors, pt efortul depus de a se tine tare de actele mele si a repeta: "- 5 euro este?"

2E - la cabine de taxare pe autostrada in GR. Erau din 50 in 50 de KM, dar se platea din 100 in 100 cate 2 E

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Daca masina nu este pe numele meu, pentru Grecia ca stat din Spatiul Schengen ... este nevoie de procura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!