Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Ok am inlocuit capul planetarei si totul pare perfect dupa 500 km efectuati .

Acum o intrebare suplimentara ptr a sti daca am muncit in plus fara cunostinta de cauza ...

Se poate schimba capul de planetara ( partea dinspre cutie ) fara a mai desface si extrage planetara din butuc ? Pe romaneste sa o desfac doar pe partea cu cutia si sa fac acolo operatiunea acesta .

Am primit ceva informatii ca acesta operatiune ar fi posibila .

Cu stima .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate dar e mai dificil. Eviti astfel decalarea directiei. Iti trebuie cel mai bine un elevator, dar nici din canal nu e imposibil cu conditia sa poti sta in picioare corect, nu pe vine, nu aplecat.

Succes si spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand am comandat capul planetarei, un alt client ptr aceiasi masina ca si a mea a solicitat doar burduful articulatiei din partea rotii ( nu mai stiu care parte ) , reprezentantul magazinului ia spus ca pe  marca care a solicitat-o dumnealui are burduf si pe termoplast , si pe cauciuc ( daca nu ma insel marca era spidan), vanzatorul a recomandat pe cauciuc ptr ca cele pe termoplast au dat rateuri la strangerea colierului .

Pareri ?

Sunt mai bune cele de cauciuc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar de calitate, Spidan daca nu ma insel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu burdufurile de termoplast dau rateuri la strângerea colierului ci mecanicii nepricepuţi (sau fără sculele potrivite) care le montează.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si da si nu , cunosc cazul cumnatului meu care a schimbat burduful planetarei  ( vw polo ) , colierul burdufului a fost strans cu cleste care la randul lui era actionat la strangere de cheie ptr strangere la cumplu , exact cum scria in carte .

Dupa aprox 1200 de km parcursi in drum spre ranca burduful a sarit .

Burduful a fost SKF .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu lupo_bv Aveti grija si la specificatiile colierelor sa corespunda cu cele originale si veti vedea ca nu se string cu un simplu cleste sau patent - trebuie o scula pneumatica dedicata Am cazut si eu in plasa unor astfel de piese after market cu burdufe bune dar coliere subdimensionate care au cedat rapid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit aici este clestele despre care vorbeam mai sus .

Despre colier pot spune ca era mai ingust decat cel original, ca duritate a materialului nu stiu ce sa spun .

Nu stiu daca se gasesc coliere pe orinal si care este codul lor .

Cu stima.

post-16436-0-83210300-1438601738_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se gasesc, cum sa nu, la reprezentanta sau la mag care aduce piese originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi, am si eu o problema. Pe acceleratie se simte o vibratie cam mare stanga-dreapta, cel mai rau se simte in treapta a 3a, dar apare si in a 2-a si a 4-a. Cand iau piciorul de pe acceleratie  sau o las pe liber nu se mai simte nimic. Mentionez ca am si o mica bataie la volant. De la ce poate sa fie, de la planetare sau de la volant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a rupt vara asta plantetara stanga la intrarea in burduful de la  cutie. Am Golf 4 , 2001, 66kw, 90 cp, 1J ALH. Mi s-a montat un 2nd hand la mecanic, planetara are codul 1JO 407 271 H. In fine, de la montare am un clanc tronc, mai ales pe liber, nu conteaza viteza, ca e la rece la cald etc. Am dus-o la mecanic si s-a uitat, nu are nimic planetara cica. Poate ceva bieleta. Mi-a strans prezoane, piulita de 30 de la ax, a suspectat bavura discului. Nimic. Sa revin daca se mareste zgomotul. Pai mai tare de-atat ce sa faca, sa sara roata? Asa ca am decis sa iau una noua de la Bardi, Unix , etc sa o montez eu. Am vazut la 299lei  VAG Group si GSP si SKF la 433 lei. Ce-mi recomandati din acestea doua,trei? SKF este suedeza, stiu. Daca schimb toata planetara trebuie sa fac geometria? Am nevoie de piese aditionale ( simering )? Multumesc!

am un tutorial aici, am obs ca si altii l-au postat

Modificat de Alex2015
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKF se asambleza undeva pe la sibiu , mi-a spus clar un furnizor de piese .Rulmentul sau bilele se face undeva la Barlad iar teava planetarei undeva la Brasov .Spun ei ca se produce sub licenta . Pe cutie nu o sa vezi nimic pomenit de Romania .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era acelasi cod , aceeasi lungime planetara?Daca tot ai luat SH, se putea inspecta starea ei fara probleme, daca nu se stia provenienta ei. Era de pe o masina lovita in stanga fata? :)

Eu as zice sa incerci alta originala, dar verificata si vaselina schimbata cu una noua, asa stii ce ai pe masina 100%. Nu are rost din start una cu burduf neoriginal, rupt sau cu lovituri evidente.

Nu cred ca merita oricare producator, dar daca as fi sa aleg, ar fi GKN.

 

LE: daca tot o dai jos, verifica-o pe asta de acum, poate chiar nu are nimic. Vezi in posturile anterioare indicii de uzura.

Dar la ce descrii tu ar trebui sa fie nasol rau.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Dupa ce o desfac postez despre planetara. SKF de Romania eh ? pff

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, sunt nou pe aici. Imi bate ceva la roata dreapta, suspectez a fi planetara. Imi batea doar la penti mai lungi, curbe stranse, cu a2-a a3-a, si la coborat panta, in viteza, daca e la liber nu bate, de ceva vreme bate si pe drum drept, chiar si fara sa virez la stanga, dar nu bate tot timpul, doar cand o apuca. A fost si la mecanic, a zis ca e bieleta de directie care am mai schimbat-o in urma cu 2 ani jumate. Aceasta bataie o are de vro 5 ani, acum bate si pe drum drept, nu doar cand e in sarcina pe serpentine.

 +Ca de vro o luna, a inceput sa piarda iar lichid servo, dupa un an de la reconditionatul casetei, banuiesc pe la burduf, insa doar cand merg pe drum accidentat! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, sunt nou pe aici. Imi bate ceva la roata dreapta, suspectez a fi planetara. Imi batea doar la penti mai lungi, curbe stranse, cu a2-a a3-a, si la coborat panta, in viteza, daca e la liber nu bate, de ceva vreme bate si pe drum drept, chiar si fara sa virez la stanga, dar nu bate tot timpul, doar cand o apuca. A fost si la mecanic, a zis ca e bieleta de directie care am mai schimbat-o in urma cu 2 ani jumate. Aceasta bataie o are de vro 5 ani, acum bate si pe drum drept, nu doar cand e in sarcina pe serpentine.

+Ca de vro o luna, a inceput sa piarda iar lichid servo, dupa un an de la reconditionatul casetei, banuiesc pe la burduf, insa doar cand merg pe drum accidentat! Multumesc!

Salut am avut exact aceeasi problema

am schimbat capul interior la planetara defecta capul dinspre cutie si nu mai bate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

150 lei piesa si am schimbat-o eu personal fara alte costuri de manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am si eu o prlb.la o bora ajm mentionez ca tunci cand plec cu demaraj sau ram inzap.sau pierd aderenta pe gheata sau chiar si cand dau cu spatele nu des se aude un rontait pe stanga langa cutie. Sa fie cutia sau cap planetara de la cutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. atunci cand debraiez brusc ambreiajul simt o lovitura in jug ( senzatia e de parca am planetarele varza). am fost la doi mecanici ,unu' a zis ca am probleme cu cutia iar altul a zis ca am joc in ambele capete planetara de langa roata. s a lovit cineva de problema asta ? stima

Modificat de allboy1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

suport/i motor?

sau bucsele de la brat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt toate schimbate. eu ma gandesc ca mai plauzibil era daca aveam joc in capetele planetara de lang cutie ,dar inteleg ca alea nu au joc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!