Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

cand calci ambreiajul se taie puterea la roata. nu asa se menifesta planetara, mai cere o parere avizata cuiva cine poate sa faca un diagnostic la fata locului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma speriati tare...asa voi face ,voi mai intreba ,dar de l ce poate sa mai pocneasca daca nu de la planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iniţial ai spus că la plecarea de pe loc nu la călcarea ambreiajului apare pocnetul.

Deşi nu este o manifestare tipică pentru planetară, cred că totuşi ar putea scoate sunetul ăla. Cu ambreajul necălcat mişcarea se transmite de la cutie la roată, cu ambreiajul călcat mişcarea se transmite de la roată la cutie, prin urmare dacă este un joc pe la capul de planetară şi/sau vaselină puţină atunci ar fi posibil pocnetul respectiv. Este doar o părere nedocumentată.

Dar, aşa cum a spus şi marius1982.11, fără a examina la faţa locului cam greu de spus.

 

ma speriati tare...asa voi face ,voi mai intreba ,dar de l ce poate sa mai pocneasca daca nu de la planetara?

ceva pe la partea de acţionare a ambreiajului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e aiurea ca pana a umbla la amortizor si sa nu iasa planetara nu se auzea nimic

..maine voi verifica iarasi toata suspensia.poate s-a desfiletat un surub ceva.va multumesc pt interesul acordat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, planetarele se strica cumva si din cauza ca masina e lasata? Vorbeam cu cineva acum ceva timp si cica asta ar fi unul din motivele din cauza caruia se bulesc capetele de planetara, eu am suspensia reglabila si ma gandeam sa o mai cobor un pic, am cumparat o planetara zilele astea iar tipul mi`a trimis de 5 trepte, luni o trimit inapoi sa imi trimita una pt cutie in 6 trepte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.revin cu problema la planetara...am fost la mecanic sa verifice planetara.interesant fapt este ca, capul de planetara era prins in siguranta nu iesea deloc daca tragea de ea.baietii nu au mai dat jos burduful spunand ca nu are nici o problema ,eu insistand ca de acolo e o problema..asa sunt mecanicii fara sa isi bata capul...in fine ,am facut unghiurile la roti si asa am scapat de sunetul la virare.dar a aparut un al sunet la roata din stanga.se aude fier pe fier atunci cand misc de volan spre stanga .cand iau dreapta nu se aude.prima data am crezut ca e de la flansa am verificat pivot. bucsa brat.nu e de acolo...nu stiu unde sa mai verific si ce sa fac sa scap de sunetul ala. Poate aveti vreo parere. Va multumesc!

mai precizez ca in mers in viteza a doua pe la 2000 rotatii ,daca iau piciorul de pe viteza o secunda.accelerez iarasi un pic si tot asa.simt ca imi cade motorul se bate de ceva.cred ca este un suport motor dar nu stiu la care sa ma uit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai faza e ca a iesit din siguranta .s-a pus inapoi fara a se desface burduful si s-a prins singura la loc..cand am fost la mecanic nu vroia sa se mai desfaca. ei spunand ca e in regula ,nu are nimic..dar nu inteleg de ce imi scartaie cand iau putin de volan?

am sa incerc sa mai pun vaselina..poate nu are cat trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

greu de zis asa din fata calculatorului, mai ales ca nu ai filmare, inregistrare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa filmez maine si pun aici...sincer .ma duc la mecanici si imi strica altceva...te doare un dinte iar ei iti scot maseaua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut ...revin cu o mare bucurie..astazi am scapat de toate sunetele .batai vibratii.etc..nu a fost de vina planetara ci doar bucsa de la brat, am schimbat astazi tot bratul si masina e ca noua la suspensie si directie.doar ca a aparut alta problema.la punerea contactului raman aprinsi cei doi martori de la esp si abs.iau contactul si dispare esp dupa o suta de metri si abs-ul. dar peste un km se aprind iarasi..plus de asta daca e o vale lina si tin usor apasat frana mai multi metri imi intra abs si franeaza greu..aveti idee din ce cauza e? va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai sau ai stricat deconectat senzorul ABS de la roata aia sau trebuie sa refaci geometria daca ai umblat la capat bara sau pivot. Fa o scanare sa vezi exact ce eroare e.

Sent from my SGH-I897 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut geometria de 2 ori .de deconectat nu e...poate s-a stricat...faza e ca intra abs-ul foarte des.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

ce parere aveti despre marca GSP? ma bate gandul sa iau 2 buc cap de planetara marca GSP. am inteles ca ei produc numai planetare si capuri de planetara.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat eu pt o skoda octavia 2 si totul este ok, momentan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la verificari si se pare ca au fost prezoanele slabe la o roata! am scapat momentan de schimb de planetare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut.

Ieri dupa ce am parcurs cu masina in jur de 450 km aproape de casa am inceput sa aud un pocnit metalic la virare stanga maxim.

Initial am crezut ca am ceva prin masina care face zgomot dar cand am ajuns acasa am virat maxim stanga si am plecat de pe loc si atunci am auzit un zgomot metalic ca si cum o piesa metalica ar atinge ceva

Posibil sa fie capul de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand capul este la inceput de sfarsit (cu preponderenta cand vine frigul si vasilina devine mai groasa) ai doar o pocnitura

cand capul este foarte uzat ai 2-3 cloncaneli la viraje mai accentuate sau la plecarea de pe loc cu volanul spre maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Vreau sa va cer o sugestie legat de un zgomot ce imi apare la golf-ul meu. Este vorba de un Golf 4, 1.6, din 2002. In momentul cand plec putin mai tare de pe loc imi suna ca niste batai in podea, dar sunt in jur de 3-4, max 5 batai. In rest nu imi bate deloc.. nici cand plec de pe loc normal, nici in viraje, doar cand plec ceva mai tare de pe loc. Aveti idee ce ar putea fi?

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi momentan la viteze mari nu face sau daca intorc mai brusc si nu duc volanul la cursa maxima spre stanga nu se aude nimic.

Se aude doar la virare maxim stanga si aude doar o singura data.

Oricum este clar ca este pe duca dar sper momentan sa mai tina ca oricum vine schimbat.

Ca si producator imi puteti recomanda ceva bun??

 

Zilele astea sper sa o ridic de bot si sa vad exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premium :spidan,labro(ambalator),skf,kgn

mediu:cifam,lauber,general ricambi,metelli (firma sora cu cifam).

Sunt multe firme producatoare....doar depinde de bugetul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

 

Stie cineva ordinea operatiilor pentru schimbarea burdufului la capatul dinspre cutie al planetarei fata la un GOLF4 2003 ASZ 4motion  :icon_confused:

Am si doua poze dar nu stiu sa le pun in postare  :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...a inceput si la mine o planetara sa bata, nu de mult...cand virez total stanga, presupun ca este cea de pe dreapta! bate doar cand virez total si accelerez usor...in rest este ok! am schimbat burduful acum ceva timp...nu este spart...azi l-am schimbat si pe cel de pe stanga! Se poate rectifica? merita, cat ar mai merge? sa schimb capul de planetara? sau alte idei...este vorba de un golf 4 ajm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Foarte util link-ul pentru ca imi dau seama ca trebuie demontata toata planetara.

Si atunci revin la intrebarea initiala: care sunt operatiile si in ce ordine.

Am gasit in forum referinte dar numai despre capatul dinspre roata.

O dupa-masa placuta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!