Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Din ce am văzut în documentele de mai sus şi alea cu bile sunt de 2 feluri, unele care vin cu tot cu flanşă şi unele car vin fără şi se prind cu colier de flanşă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat kitul ,burduf si ''flansa'' respectiva,intradevar nu trebuia sa fie gaurita flansa respectiva.La mine planetara e cu bile.Durata manopera 40 min,ca pret 30 lei.Kitul a fost OEM 120 de lei dar sincer i-mi pare rau ca am dat asa mult pe el cand  spidan era la 36 de lei.Asta e...din greseli inveti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca burdufele ieftine sunt si proaste ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema , la trecere peste denivelari se aude un clantanit metalic, am schimbat bieletele antirul si bucsele de la bara stabilizatoare dar to asa se aude, sa fie planetara, in viraje nu se aude zgomot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai degraba ar fi bucsele de la bascula

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

flansele de deasupra de la amortizor? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat kitul ,burduf si ''flansa'' respectiva,intradevar nu trebuia sa fie gaurita flansa respectiva.La mine planetara e cu bile.Durata manopera 40 min,ca pret 30 lei.Kitul a fost OEM 120 de lei dar sincer i-mi pare rau ca am dat asa mult pe el cand  spidan era la 36 de lei.Asta e...din greseli inveti.

Să nu-ţi pară. Am schimbat şi eu şi nu am găsit decât OEM, iniţial mi-au adus unul Spidan, dar era altă dimensiune. Cu ocazia asta am văzut că sunt ceva diferenţe între ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu Spidan am pus, si s-a potrivit.

e facut de GKN, care stiu ca echipeaza pe original planetare de vw

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am o problema la un golf 4 cand virez dreapta dupa 80-90 km/h imi trepideaza pe stanga, precizez faptul ca am schimbat rulment crezand ca asta este cauza plus toata bucsaraia masini singura problema ramane planetara dar nu stiu care parte este ce-a dinspre roata sau ce-a dinspre cutie, zilele astea am vb de capul de planetara pe ruville. cam ce ma sfatuiti.

stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Salutare.

Am si eu o problema si nu-i dau de capat.

Simt o bataie pe stanga la mers si in linie dreapta dar mai ales in curbele la dreapta, se mai aud si ceva pocnete.

Initial am schimbat o bieleta de directie stg care avea joc, dar tot a ramas bataia, nu s-a agravat chiar am ajuns cu ea pana aici in Germania.

Acum nu stiu ce sa fac daca sa o las asa si sa o repar cand o sa ma intorc in tara peste 6 luni sau sa o repar.

Poate sa se rupa ceva daca e capul de planetara si sa ramana in drum?

 

Acum mai citind din urma avand in vedere ca se aude si in linie dreapta acea bataie ma gandesc ca e posibil sa fie rulmentul...

Ideea ca am luat niste gauri urate tare in Romania exact inainte sa plec la drum, oare sa se fi stricat vreun rulment?

Daca da, totusi nu ar fi trebui sa se duca de tot in 2000 de km cat am facut pana aici in Germania?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă zici că ai luat şi gropi cred că este planetara dinspre roată. După cum descrii este simptom tipic de planetară. Dacă şi pocneşte eu zic să o schimbi pentru că poţi rămâne cu ea în drum sau mai rău. Rulmentul huruie peste anumite viteze şi în curbe se amplifică sau se transformă într-un zgomot ritmic, dar nu bătaie metalică. Plus că la rulment este invers decât la planetară: dacă se amplifică sunetul (sau atunci apare) în viraj la dreapta, atunci este rulmentul de pe dreapta. În afară de asta la rulment sunetul nici nu prea îţi dai seama de unde vine zici că vine din cutie.

Ce ţi-am descris mai sus este din experienţă proprie, dar pot fi şi alte explicaţii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema cu tzacanitul la viraj stanga de pe loc,deci cand plec de pe loc viras stanga se aude un tzacanit asa scurt in timpul virajului..aveti idee ce poate fi?am schimbat burdufurile in martie ca erau stricate de tot.intrebarea este cat pot merge cu masina asa?este riscant daca face asa?

 

astept parerile voastre.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Nush ce sa zic, am si o bataie ritmica, nu e tacanit e mai mult ca un zgomot care se aude odata cu roata care invarte, si nu e un tacanit pur si simplu "bataie" adica ca si cum ar atinge cauciucul in ceva sau ca si cum ai avea pana.

Pe langa asta se mai aud si niste pocnituri dubioase la viteze mici cand iau o curba la dreapta, dar nu este acel carait tipic de planetara, sunt niste pocnituri ca si cum ar fi un joc undeva, de genul cum se aude cand ai o bucsa dusa.

De asta m-as gandi poate la rulment are bataie in linie dreapta si in curbe se schimba greutatea si joaca rulmentul sau pocneste ceva in el.

Am incercat sa virez in loc si nu se aud acele caraituri tipice de planetara.

 

Daca pun masina pe cric si invart de roata pe liber ar trebui sa se auda rulmentul daca e dus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea aş crede. Eu am învârtit de roata de mi-a venit rău şi nu se auzea nimic. Numai în mers, aşa peste 50-60 kmh şi numai în curbe, se auzea aşa cam cum zici tu. Mi-am adus aminte: făcea cumva şi-n linie dreaptă dar la frânare. Ideea este că ar trebui să o audă şi un mecanic şi dacă este chestie de rulment, oricum se scoate planetara din roată şi cu ocazia asta se examinează.

Ridic-o pe cric şi vezi dacă are joc în plan vertical (la mine de exemplu nu avea nici un joc, dar tot pe ducă era), dacă are este clară treaba: rulment pe ducă şi direct cu ea la mecanic.

Oricum este drum lung din Germania până aici şi în locul tău aş remedia problema.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am sunat la un service pe aici si o sa ma duc luni sa vedem care e problema.

Ori e rulmentul ori e capul de planetara asta e sigur.

Altceva nu vad ce ar mai putea sa fie.

Pana la urmatoarea calatorie in tara ar trebui sa mai fac vreo 8000 de km asadar...ar cam trebui rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

Se schimba greu capul de planetara din spre cutie? trebuie dat uleiul jos din cutie?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa orientativ

Nu trebuie dat jos uleiul din cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://www.myturbodiesel.com/1000q/b5/CV-boot-broken-replacement.htm

 

Iarasi un link foarte interesant cu foarte multe filmulete.

 

http://www.raxles.com/volkswagen_mk4_axle_installation.aspx

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

De cand am postat am mai mers vreo 1000 de km aproape si nu s-a agravat situatia, deci n-am fost nici la service.

Daca merg cu masina cu viteza mare nu se aude nici un zgomot, am mai auzit de cateva ori pocniturile la viteze mici cand decelereaza

masina in frana de  motor sau daca accelerez usor, asta in linie dreapta pe asfalt perfect.

Coreland cu ce am citit si pe net, as crede ca e planetara dinspre cutie...

Acum inspre cutie este o planetara cu bile, sau este acea tripoda?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La planetara cu bile burduful este lipit de flanşă care este rotundă şi are o margine care îmbracă puţin butucul dinspre cutie pe care se prinde. La tripodă burduful se prinde cu colier metalic peste flanşa care nu este rotundă, este o piesă mai solidă decât la celălalt tip şi are nişte proeminenţe în locurile unde vin şuruburile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Cred ca niste poze ar fi mai mult decat explicative.

Sa inteleg ca ptr Golf 4 exista ambele modele in functie de motorizare an etc ???

Eu m-am uitat pe unixauto la kitul ptr masina mea si are un fel de flansa mai groasa prin care trec suruburile cu care se prinde planetara de diferential.

Si mai este si un fel de arc sau garnitura pe acolo.

 

http://www.vagcat.com/epc/cat/vw/GOLF/2003/405/52/4000391/

 

1K0498103

 

Cam asta ar parea sa fie.

 

http://www.autopartsway.com/Part.cfm?W0133-1600278/MEY/?ID=nov&a_aid=78baf74f&a_bid=6773b32f

 

Si din ce inteleg din poze inseamna ca e cu bile care sunt in flansa aia mai lata.

Pe de o parte e bine pentru ca bilele alea cred ca rezista mai bine la uzura in timp decat o tripoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa este dat în Elsa şi pe acelea ţi le-am descris. Dar în Etka, pentru AXR este dat modelul din al doilea link postat de tine. Tot acolo arată la unele modele (AGU, AQN, AUM, BCB, BAD etc) că au cu tripodă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aşa orientativ

Nu trebuie dat jos uleiul din cutie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut baieti,poate careva sa mi lase un tutorial cum scot capu de planetara?? vreau sa mi schimb burduful,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!