Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am si eu urmatoarea problema si poate ma putei ajuta cu un sfat.

Problema este la un golf 6, 2.0 TDI din 2010

In mers cam de prin viteza a 3 a cand accelerez se aude o bataie metalica, daca las acceleratia bataia dispare, precizez ca la relanti motorul merge ff bine nu se aud zgomote, volant nu se aude.

Am fost la un servis si mecanicul respectiv spune ca sunetul este din zona cutiei si ar fi posibil sa fie capul de planetara dinspre cutie.

Este posibil sa bata asa capul de planetara? A mai patin cineva asa ceva?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.vin cu o problema poate s-a mai intalnit. la mine e tare grav.Astazi am schimbat amortizor .flansa si pivot...toate bune si frumoase pana ce dau sa scot pivotul.trag putin de disc si capul de planetara se desface in 2 m-am speriat foarte tare dar am reusit sa pun inapoi cele doua parti.am montat pivotul.bieleta antiruliu. fac un test cu masina.nu se aude nimic la virare stanga .dreapta.ce ar.trebui sa fac? nu cred ca este bine si va rog sa imi spuneti de cat e piulita aia de la cap planetara? Vreau sa desfac ce e acolo.Va multumedc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Man, stai relaxat, e normal sa iasa daca tragi de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca nu am desfacut piulita aia mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă desfaci piuliţa de la roată iese capul de planetară cu totul, nu se desface în două. Dă o căutare pe google după "drive shaft vw" şi vei găsi o grămadă de foto/filme/scheme cu demontarea/montarea capului de planetară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te inteleg eu nu am desfacut nici o piulita...pur si simplu s-a despartit capul in doua. a iesit butucul ala dintat .m-am uitat la el si nu e rupt...nu stiu ce sa cred .masina merge ca inainte.nu se simte nimic ca si cum ceva nu ar fi la locul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina anterioară am afirmat că este o siguranţă care împiedecă ieşirea/intrarea uşoară a capului de planetară. Practic scoaterea capului de planetară de pe arbore se face cu o lovitură cu un ciocan din aluminiu, iar intrarea la loc tot aşa cu o lovitură cu ciocanul din aluminiu. Dacă la tine intră/iese uşor arborele canelat din capul de planetară înseamnă că nu există acea siguranţă. Ea se reînoieşte la fiecare demontare. Am ataşat şi un document să vezi cum vin pe acolo şi un extras din manualul de golf 3 că sunt la fel şi acolo sunt explicaţii mai detaliate în limba română.

Pages from 10 - Puntea de fata.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos pt ajutor .ma voi documenta cand ajung acasa.inseamna ca am facyt 20000 de km fara siguranta aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă desfaci planetara să ai pregătite: siguranţa, piulita din capul planetarei (noi ambele, se schimbă la fiecare demontare), coliere pentru burduf noi (preferabil originale vw, cele vechi nu le vei mai putea refolosi),  presă pentru scoaterea capului de planetară din butuc (dacă foloseşti ciocanul s-ar putea să strici rulmentul), cheie dinamometrică pentru strângerea piuliţei, cleşte pentru strângerea colierelor.

Citeşte cu atenţie ataşamentele.

O variantă ar fi să cumperi un kit burduf nou care conţine: burduf, coliere, şaibe, siguranţă, piuliţă, vaselină. Dacă cumperi separat ce ţi-am zis mai sus te duce mai mult de jumătate decât acest kit pe Spidan, GKN sau febi.

 

PS

La tine a ieşit şi burduful  de ai reuşit să vezi arborele cu caneluri? Dacă da nici asta nu era normal să se întâmple pentru că acele coliere trebuie să ţină destul de bine burduful să nu aibă pierderi de vaselină.

Modificat de lupo_bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi am observat cand fac la dreapta se aude un suierat ca si cum as intra in curba cu 120 .De la ce poate fi? am schimbat cauciucurile,le-am pus pe alea de iarna am crezut ca din cauza lor poate fi. am schimbat toata suspensia la masina acum cateva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că ar trebui să verifici geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...voi verifica geometria...acum mai nou imi pocneste imi partea stanga cand plec de pe loc...numai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este pe partea cu planetara cu probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...de acolo vine zgomotul...trebuie sa cumpar si alt cap acum...

oate cat mai pot merge asa.ca nu prea mai dispun de bani..cat ajunge un cap de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS

La tine a ieşit şi burduful  de ai reuşit să vezi arborele cu caneluri? Dacă da nici asta nu era normal să se întâmple pentru că acele coliere trebuie să ţină destul de bine burduful să nu aibă pierderi de vaselină.

Cum a fost până la urmă? Dacă a ieşit burduful vezi dacă mai are vaselină, dacă nu bagă tu şi poate nu mai pocneşte.

 

Pe Spidan cred că este în jur de 250 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oate cat mai pot merge asa.ca nu prea mai dispun de bani..cat ajunge un cap de planetara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog mult sa imi spui de cat e piulita aia de la planetara ca sa o desfac maine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M20x1.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica imi trebuie o cheie

tubulara de 20 in 12 colturi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, acelea sunt caracteristicile filetului piuliţei (ai întrebat ce piuliţă, nu ce cheie :)) ). Tubulara nu ştiu exact de cât este, cred că de 27 sau 30. Mai curând de 30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma voi duce maine sau iau o cheie si sa desfac sa pun la loc cum trebuie...merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă tot desfaci să cureţi bine capul de planetară şi să examinezi bine bilele alea şi ce mai este pe acolo. Să ai 120 grame vaselină grafitată şi vezi ce s-a mai scris pe topic în urmă referitor la montarea burdufului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Eu cand am schimbat suspensia pe fata am tras de telescop in afara si m-am speriat si eu destul de tare cand am vazut ca am reusit sa o scot de la loc(nici nu stiamca e posibil asa pur si simplu). Destul de usor am reusit sa o imping si la loc, si totul a parut sa fie ok.

Tind sa cred ca e normal sa fie asa, din moment ce la mine sunt colierele originale, care nu fusesera desfacute niciodata. nu lipseste nimic de acolo. Te complici degeaba parerea mea. Eu am mers cateva sute de km de atunci fara sunete suspecte.

Vrei sa spui ca pocniturile alea se aud de cand ai facut miscarea asta?

E de 30 capul piulitei, am eu cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..se aude de cand mi*a sarit planetara...cand intru inviteza intai si calc ambreiajul pt a doua.atunci se aude un pocnit mic.la a doua la fel cu a treia dar mai incet...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!