Jump to content

Planetara? cap planetara? burduf ?


netplay
 Share

Postare recomandată

Buna. Am scos ieri planetara din fuzeta ca sa schimb pivotii si azi la un viraj la viteza mica spre stanga volanul a luat-o singur intr-o rotatie si ceva. O sa merg sa fac geometria dar mai am si cap de bara de schimbat. Intrebarea mea este: daca la inserarea planetarei in fuzeta, fuzeta sau volanul trebuie sa fie drept, ca zimtii sa fie asa cum am scos-o? Fiind circulara, fuzeta cu zimtii ei, banuiesc ca nu conteaza aliniamentul. Corect , incorect? Multumesc !

Modificat de Alex2015
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu conteaza decat sa nu lasi masina pe roti fara planetare si sa o strangi la cuplu cand o montezi, altfel risti sa strici rulmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Astazi am schimbat capetele de bara. In incercarea de a ridica fuzeta cu un cric sub surubul de la cap bara stanga, cand am pus pivotii, ceva a stricat capul vechi as zice, a dezechilibrat ceva. Astazi, dupa montarea capete bara, nu mai joaca roata dar volanul tot o ia singur in viraj de 90 grade, viteza-distanta mica. Este normal ? 

39257295_666958757030563_5477899339126800384_n.jpg

Modificat de Alex2015
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este off topic discuţia cu captele de bară aici, dar ca să-ţi răspund: nu este normal şi trebuie să mergi să faci unghiurile .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza ! Revin dupa, ce comportament are. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@JustinTm salut,la mine face la fel,pana la urma ce ai descoperit?  bafta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am schimbat planetara si nu am rezolvat nimic.ma gandesc la rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

planetara face un zgomot putin diferit in viraje, fata de rulment.

la mine la rulment era un huruit/vajait parca de avion (cand mergeam cu roata virata si rulmentul era incarcat mai mult).

cauta un drum liber sau o parcare goala si mergi virat cu diverse viteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumpar rulment,mâine îl schimb daca nu este nici ala asa crapă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare băieți,

Am și eu două întrebări, știți cumva ce cheie îmi trebuie să desfac piulița de la planetară cea din fuzetă, și ce tip de cap M îmi trebuie să desfac planetara de la cutie?

Mașina e golf 4, 1.9 tdi, 85kw, AJM, 1999.

Mulțumesc frumos

Vali

On 8/18/2016 at 9:03 AM, marius1982.11 said:

 

Viorel, iti trebuie o cheie de 13 pt pivot, una de 32 cu 12 colturi pt piulita de la planetara si un bit cu 12 colturi M8. Cuplu de strangere initial 10N, se strang pe diagonala apoi 70Nm cuplu final. Piulita mare de la planerata 250N. Sa pui toate suruburile noi.

 

Am găsit mai sus, îmi cer scuze, am căutat manual și nu găseam deloc, apoi am folosit search-ul, nu prea mergea odată, din fericire, acum a găsit.

Mulțumesc frumos

Vali

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E corect ce ai gasit

Pune o tubulara cu un prelungitor solid si lung si blocheaza discu de frana

O strangi la loc cu aceeasi forta cu care ai desfacut-o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos, trebuie să schimb burdufurile la planetară spre cutie, și îmi și bate planetara stângă.

Vom vedea ce e de făcut.

Simt un joc axial, pe lungime, la mână la ambele, probabil normal, dar cea stângă se aude "uscat" f strident în fuzetă.

Joc pe rotație nu simt prea mare, la nici una.

Poate nu verific eu cum trebuie, poate greșesc.

Poate e uscată, deși burdufurile nu sunt sparte la roată, doar cele dinspre cutie...

Von vedea,

Mulțumesc frumos.

Modificat de valysor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara capuri noi unde ai dubii si schimba-le ca altfel muncesti mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, deci, să nu muncesc doar să verific și să bag vaselină pe partea stângă care bate, să iau cap, și să-l schimb direct?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat acum, nu văzusem burduful rupt lângă colier, rugină se vede sub burduf, păcat că nu am văzut mai devreme.

Eu verific vizual când schimb roți, etc, dar mă uitam doar la burduf să nu fie crăpat, ăsta era crăpat lângă colierul mic, nu am văzut.

Păcat, a rămas fără vaselină și nu am văzut.

Cred că s-a dus capul planetară.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pentru a strange colierele burdufurilor corespunzator (in special cele mari si mai ales catre roata,langa rulment)e necesar un cleste coliere cu surub,e cam scump dar poate puteti imprumuta de undeva.Altfel nu prea e solutie sa strangem colierele asa cum trebuie si riscul sa sara e destul de mare.Jocul axial (de fapt culiseza) e normal,in rotatie nu e ok-adica tin cu o mana de ax si rotesc inainte-apoi de capete.Eu am schimbat doar ce am gasit cu joc sau burdufuri cu probleme-rupte,imbatranite;vaselina ok pentru planetare este cea grafitata,neagra,nu se pune foarte multa ca va sari burduful.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac listă cu ce-mi trebuie, comand pe net, și mă apuc de ea.

Mulțumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 Salut, am un golf 4 tdi și când plec mai forțat, dar fără sa piardă rotile aderenta, chiar și după ce schimb în viteza a doua în partea stânga se aude ca și când își pierde aderenta roata,plec înainte fără viraj, totodată când virez dreapta este prezent și pronunțat acest zgomot, nu știu cum sa explic... cum ar scăpa în gol ceva și nu are tracțiune continua... Cum ar întra abs 

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă este sunet metalic de genul fier pe fier este planetara. Testul ar fi aşa: cauţi o parcare goală,  virezi maxim dreapta (sau stânga), pleci în forţă de pe loc. Dacă este o problemă la planetară o să facă ceva de genul clanc-clanc-clanc sau mai rău zgomot fier pe fier. Aşa orientativ când a avut început de sfârşit o planetară la  mine făcea zgomotul ăla ca de ABS (a mea nu  are aşa ceva, deci exclus) într-un singur viraj strâns la dreapta combinat cu pantă 10%, nicăieri altundeva. Iniţial m-am gândit că atinge roata ceva şi i-am dat pace până când după 1 an-2 nu mai ştiu exact a început să facă aşa şi la plecări în forţă cu roţile bracate, moment în care situaţia a devenit clară şi am schimbat capul de planetară.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru amabilitate, însă zgomotul este înfundat, ca de cauciuc. 

Și face și pe linie dreapta când plec mai forțat. 

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sistemul de articulatii: bucsa mare bascula, amortizor si flansa amortizor.

ah, si nu mai posta problema ta in 2 locuri diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amortizor moale si pierde partial aderenta la solicitari mai dure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va mulțumesc pentru amabilitate, am schimbat amortizor cu rulment, flansa, tot asa face, doar la plecări violente și când am viteza și virez dreapta, ma gândesc la planetara... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai controlat rotile fata in special cauciucurile,sa aiba aceeasi uzura(diametru exterior)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!