Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

poi eu nu vreu sa pregatesc pentru vopsit....aia stiu si eu si oricine stie ca trebuie curatate si apoi vopsesti

eu ma refeream la un polish

am niste ats-uri si as vrea sa ma apuc de treaba

din cate am vazut decanol...apoi frecat cu diferite granulatii si apoi o pasta eventual si pe urma lac;)

asta am intrebat daca ii ok

nu ca stiu sa citesc sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

ti-am scris mai sus ca nu se da cu lac dupa ce polishezi, e chiar asa de greu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta decanol unguresc ca asta de la policolor isi face efetul dupa vreo 12 ore, si daca mai e si frig ......dar daca nu gasesti poti sa dai cu el dimineata, pleci ,iti faci treaba si seara cureti pelicula de lac, vopsea.

peste polish nu mai dai cu nimic, decat cu alt polish ;)

poi eu nu vreu sa pregatesc pentru vopsit....aia stiu si eu si oricine stie ca trebuie curatate si apoi vopsesti

eu ma refeream la un polish

am niste ats-uri si as vrea sa ma apuc de treaba

din cate am vazut decanol...apoi frecat cu diferite granulatii si apoi o pasta eventual si pe urma lac;)

asta am intrebat daca ii ok

nu ca stiu sa citesc sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu cat finisajul e mai bun cu atat vopseaua se va aseza mai bine... De ce oare masinile metalizate se pregatesc de vopsire pana la granulatie 2000?

sau poate ca dupa uscare sa nu iasa la iveala toate zgarieturile? si ce legatura are cu vopseaua metalizata sau nemetalizata?

semnat,

pRIc3Pu7u

Modificat de agent smith
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista o mica diferenta intre cele doua vopsele, in modul de aplicare dar mai ales in modul de pregatire... Cea ce am zis eu ai zis si tu, numai ca in alt mod, faza cu priceputu care era? Bateai vreun apropo? Nu ti-ai gasit persoana potrivita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogyciu...aici nu este 4T...asa ca stai relaxat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta decanol unguresc ca asta de la policolor isi face efetul dupa vreo 12 ore, si daca mai e si frig ......dar daca nu gasesti poti sa dai cu el dimineata, pleci ,iti faci treaba si seara cureti pelicula de lac, vopsea.

Decanol unguresc ... ca eu nu am gasit in magazine !

PS intrebare pentru Vali .... cam cat polish ai folosit pentru jantele de fire and ice .... ajunge un tub de sonax de 250 sau sa iau la 1 litru ?? Si cam cat smirghel ai folosit ?? Ca mai am 2 examene si ma apuc si eu de treaba daca ma ajuta un pic si vremea !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decanol unguresc ... ca eu nu am gasit in magazine !

PS intrebare pentru Vali .... cam cat polish ai folosit pentru jantele de fire and ice .... ajunge un tub de sonax de 250 sau sa iau la 1 litru ?? Si cam cat smirghel ai folosit ?? Ca mai am 2 examene si ma apuc si eu de treaba daca ma ajuta un pic si vremea !!!

pai eu am folosit cam 2 tuburi d-alea mici, nu stiu de ce gramaj sunt. de hartie abraziva, numai stiu cat am folosit, am mai avut ramas si de la bbs-uri . eu am luat din hornbach (gen practicker) dar sunt hartii proaste, cauta ceva mai bun, hartie abraziva pt aluminiu. bafta la frecat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot se discuta pe aici, vreau si eu sa ma apuc de ATS'urile mele, sa le aduc intro stare cat mai aproape de original. Si aici ma refer la polish, astupat zgarieturi.

As avea nevoie de niste informatii, unde as putea gasi kit aluminiu? sau cum reusesc sa scap de zgarieturile profunde de pe marginea buzei.

Si niste recomandari pt polish din produsele sonax(sau nu neaparat): http://www.sonax.store.ro/index.php?p=4&cat=2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu kit de aluminiu daca astupi alea nu o sa mai poti sa le polisezi. Adica o sa poti, da o sa ramana pete unde e chitu. Daca nu sunt mari ies la smirghel, incepi cu granulatie mare, P240 de exemplu ud si cresti pana la 2000 apoi pasta si la sfarsit pasla (asa am facut eu). Daca sunt gauri mari le rezolvi cu puncte de sudura pt alu. Pe marginea buzei nu se vor vedea daca le cureti cum trebuie si apoi le iei cat de cat din smirghel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, 10x :) , sper sa le scot doar cu smirghel. Partea cu sudura cred ca pica, nu stiu pe nimeni in zona sa lucreze cu asa ceva.

toba004.th.jpg

Si ceva pareri despre produsele de polish sunt binevenite :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvane marginea jentii o poti lua usor cu polizorul si apoi o finisezi cu smirgher !!!la mine asa mers si au disparut marginile sgariate urat restul de janta merge cu rabdare ,apa, smirgher,pasta polish :) !! am folosit negrin (cred ca asa ii spune )

Modificat de sebi_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu iau flexul si sa tai janta in 2 :)

astept sa dea caldurica sa ma apuc de ele.

si pe langa rabdare, apa , smirghel, pasta, mai trebuie plasturi pt degete. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca exista o rola de poliuretan care se pune pe flex si poti sa scoti marginile la fatza dupa care iei la smirghel. cu asta se poate curatza si rugina, e mult mai tare ca hartia abraziva.

sper sa nu iau flexul si sa tai janta in 2 :icon_cheesygrin:

astept sa dea caldurica sa ma apuc de ele.

si pe langa rabdare, apa , smirghel, pasta, mai trebuie plasturi pt degete. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x valiB :icon_cheesygrin:

Abia astept sa ma apuc de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de raspuns vali ! Dau o bere fara alcol :icon_thumright:

Modificat de venom_sb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Urmeaza sa-mi reconditionez si eu bbs-urile de pe "alba ca zapada". Dar trebuie sa cumpar 4 borduri inainte.. care costa :D

post-62835-1267819085_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut

Cum si unde sa repar si eu asa ceva? daca se mai poate.

Stie cineva un chit care sa se aplice si care sa nu crape.

Merci

Pe spita ma intereseaza nu pe buza.

post-17660-1268663579_thumb.jpg

post-17660-1268663579_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogyciu - decat sa postezi prostii mai bine nu postezi.

SFBogdan - se gaseste chit cu particule de aluminiu sau chit de fibra (in special la magazinle policolor). dar sunt sigur ca gasesti la magazinele de vopsele.. sau macar sa intrebi unde gasesti. spor la slefuit :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce zice Ciubaca

http://www.4cr.de/eng/products/2/27/?PHPSESSID=0b6af3de737..

Cauti la reprezentantele policolor ei au. (ceri chit 4cr 2020) Am folosit asa ceva cu succes pe jante la buze ca erau ciupite usor si ca sa le pot vopsi sa si arate bine am pus chit de asta. Sunt foarte multumuit de el. Mai putin de cei de la vulcanizare care exact acolo au pus levierul de introducere a cauciucului...si mi-au facut munca zadarnica. Dar pentru spite foloseste cu incredere. Cam 40 ron cu intaritor cu tot cutia de 1 kil.

Mult noroc si tie Alexius la vopsit si sa iti iasa exact ce iti doresti! (baga o poza finala..cand ai)

Intre timp pana am sa imi gasesc niste jante mai spectaculoase am reconditionat buzele la pirelli si le-am dat negru mat, dar din pacate lac mat pentru protectie nu am mai gasit nicaieri, asa ca le-am dat cu doua straturi de lac normal cu intaritor, in ideea ca oricum se matuiesc ele la prima iesire pe drumurile noastre :offtopic:

Mai aveam de gand sa fac P-urile rosii dar inca nu is prea hotarat intrucat nu am nuanta exacta de rosu care va fi pe masina ..si cred ca stau cuminte ...pe moment.

sany0717.th.jpgsany0718.th.jpgsany0738z.th.jpgsany0743.th.jpg

sany0744.th.jpgsany0745.th.jpgsany0746.th.jpg

Care era cea mai rea la buze arata asa

57594362xv3.th.jpg

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci baieti. Am gasit si eu ceva asemanator.

Totusi ma gandeam ca e prea adanca zgarietura, oare o tine chitul daca inacarc atat de mult?

A facut cineva aceasta operatiune, ma refer la cat de mult e de incarcat, nu din auzite sau ce vedem pe net.

Numai bine!

ALU_fisa_20tehnica_.pdf

ALU_fisa_20tehnica_.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca voua vi se pare o prostie poxipolul pe jante e parerea voastra. Eu am folosit poxipol pe o ciupitura de janta, apoi le-am vopsit. La vulcanizare exact janta "reparata" nu a fost bine stransa in masina de jantat si a facut o rotatie completa in ghearele alea, culmea, zgariind doar vopseaua, fara sa fi afectat lipitura(janta nu era crapata, avea doar o ciupitura pe buza). Daca vrei sa faci un mic experiment, fa un bulgaras de chit si unul de poxipol, le lasi sa se intareasca si le frigi un ciocan apoi la fiecare in parte, vezi care cedeza mai repede si stii ce produs s-ar preta mai bine. Eu am folosit poxipol si am fost multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, ambele sunt niste bicomponente care adera la suprafete metalice si se pot slefui/vopsi, deci nu vad de ce sa nu fie bun si poxipolul la asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!