Jump to content

Scanarea cu VCDS - coduri de eroare


suzu
 Share

Postare recomandată

Just now, Roger27 said:

Nu oscila nimic la mine, simteam mici "socuri" in scaun, cand stateam in coloana. Am crezut initial ca e de la volant.

Ce eroare ai? Eu aveam eroare de amestec prea sarac la relanti (tragea aer fals).

Scuze, am si uitat sa pun erorile :)))

2 Faults Found:
17989 - Throttle Actuator (J338): Basic Setting Not Performed
        P1581 - 35-00 - -
17812 - EGR System: Basic Setting not Performed
        P1404 - 35-00 - -

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, spido said:

Fa-i setarile de baza la clapeta si EGR.

Zi-mi si mie cum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, spido said:

Au fost postate de N ori...o mai fac odata:

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Category:Gasoline_Engines

Acum am facut adaptarea ambelor, dar acel mic tremurat persista. Nu se mai inregistreaza absolut nici o eroare. Oare sa fie tampoanele motorului|?

Modificat de robert89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16 aprilie 2016 at 9:09 AM, spido said:

Ceva probleme cu actuatoarele usilor,bec bricheta ars,switch frina cu probleme,G71 cablaj/conector de verificat,daca nu inlocuit,la usa stg spate posibil fire intrerupte in manson.

Multumesc pentru raspuns. Dar chestia e ca imi merg geamurile, am bec la bricheta, stopurile pe frana merg, usile se inchid (chiar simt asta cand iau cheia 2a. Chiar daca i am pus baterie noua, cam trebuie sa bag mana prin geam in masina sa aiba raza de actiune daca vreau sa folosesc telecomanda) e posibil sa fie vechi probleme ce trebuiau resetate/sterse cumva? Nu sunt primu proprietar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fi fost remediate unele probleme.Sterge erorile si vezi ce mai ramane.Switch-ul poate fi defect si stop frana sa mearga...are 2 circuite.Schimba bateria telecomenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, spido a scris:

Posibil sa fi fost remediate unele probleme.Sterge erorile si vezi ce mai ramane.Switch-ul poate fi defect si stop frana sa mearga...are 2 circuite.Schimba bateria telecomenzii.

P1538 cod de defect skoda tour

P1538 cod defect skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valva shutoff n109 defecta.Asta zice codul tau..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Vin cu o intrebare in legatura cu VCDS-ul: ieri mi-am scanat masina, aveam o eroare de airbag, si am observat, ca desi eu am motor cod AWX, diagnoza mi-a afisat codul AVF. Este o problema acest lucru, se poate ca cineva a schimbat ECU pe masina? Stiu ca ambele au 131 CP, aceleasi componente in mare, dar mi se pare ciudat acest lucru.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e ciudat, asa e facuta eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care eticheta, cea lipita in compartimentul motor? Deci sa inteleg ca nu e nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eticheta soft ptr respectivul cod motor-label-ul ce il incarca interfata. Nu e nici o pb, stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Component and/or Version: ESP     20    CAN  V005 

3 FaultsFound:

00813 - Sensor 2 for Brake Pressure (G214) 
            57-00 - Electric Circuit Failure
00810 - Sensor 1/2 for Brake Pressure 
            27-00 - Implausible Signal
00812 - Brake Pressure Release Solenoid (F84) 
            35-10 -  -  - Intermittent

Dupa stergere, o eroare nu se lasa dusa, parca cea cu G214, si martorul de ESP sta aprins in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor. La scanare la o Fabia au aparut urmatoarele erori:

17582 - Fuel Trim; Bank 1

            P1174 - 35-00 - Injection Timing Deviation (Balance Fault)

17598 - Linear O2 Sensor; Reference Voltage

            P1190 - 35-10 - Implausible - Intermittent

17972 - Throttle Actuator (J338)

            P1564 - 35-10 - Under-Voltage during Basic Setting - Intermittent

00906 - Horn (H1)

            28-10 - Short to Plus - Intermittent

Multumesc pentru opinii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,  revin cu o problema! Am o skoda superb 1.8 turbo si se pare ca imobilizerul are ceva probleme si anume,  masina poate fi deschisa si de alte chei de la diferite masini! Am incercat sa-l resetez,  sa sterg cheile,  sa fac teste,  sa-l codez,  nimic nu merge! Atasez niste poze,  poate ma ajuta cineva! 

IMG_20160425_201552_746.jpg

IMG_20160425_201624_206.jpg

IMG_20160425_201702_268.jpg

IMG_20160425_201641_302.jpg

Modificat de Ursu82_kiki
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Immo la masina ta este la adresa 17, si faptul ca se deschide din alte telecomenzi nu are legatura cu immo/.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva pareri/sfaturi ce-mi recomandati? Ce as putea face?   E chiar frustrant sa o poata deschida si altii! 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa rescrii telecomenzile din nou. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce modul sa le rescriu?  Am incercat undeva,  unde trebuia sa introduc cate chei vreau sa memorez si sa apas cate un buton la fiecare in 15 secunde parca,  dar tot nu merge! Undeva imi arata ca am 4 chei memorate si nu pot sa le sterg! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, pronet said:

Sa rescrii telecomenzile din nou. 

din pacate asta nu v-a ajuta - poate sa incerce...dar cand face asa, in majoritatea cazurilor se rezolva prin inlocuirea modulului confort.

Ursu - fara suparare, dar mie imi pare ca nu prea te pricepi.... dar te bagi - atentie doar sa nu faci mai mult rau, decat bine - cele 4 chei care nu te lasa sa le stergi, nu ai unde sa le vezi - vb despre telecomanda.... ci vezi cel mult pe 17-Instruments - cate cipuri ai scrise... normal ca nu te lasa sa le stergi - spre norocul tau.....

procedura de adaptare a telecomenzilor cu VCDS-ul

Pe 46 - convenienta - 10-Adaptari - canal 01- test - do it - save - ti apasat 2 sec pe butonul descuiat - masina va confirma prin beep sau semnalizare... sau nu va confirma.

Opresti  contactul si verifici daca lucreaza.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,  multumesc Florin! Asa-i nu prea ma pricep,  dar incerc sa inteleg despre ce este vorba!  Ca sa concluzionez,  altii imi pot deschide masina din cauza modulului confort fiind stricat sau neprogramat cum trebuie? Eu sa remediez problema deschiderii masinii de alte persoane/chei ce ar trebui sa fac? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, modulul tau confort este stricat si din acesta cauza invata orice telecomanda - prima - etc... de care da si care este compatibila.

Garantat se remediaza, prin inlocuirea modulului confort. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WooZie changed the title to Octavia 2 2011 motor CGGA
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!