Jump to content

Scanarea cu VCDS - coduri de eroare


suzu
 Share

Postare recomandată

Am inteles,  multumesc! Modulul confort este cel situat sub volan sub plasticul ala? Influenteaza faptul ca am si o alarma Viper instalata? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul tau, nu cred sa ai treaba cu alarma.... daca incui din ea - o armezi, banuiesc ca iti suna/declanseaza, cand e deschisa cu alta telecomanda.

modulul confort este situat la picioare sofer - sub mocheta - intr-o cutie de plastic, amplasata pe podea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa se intampla cu alarma! Am sa-l caut  sa-l inlocuiesc! Am sa-l iau de la dezmembrari,  ce ar trebui sa stiu? Il iau resetat,  il iau cu pin ceva? Imi trebuie programare pe masina? Daca da,  poate sa-mi dea cineva o idee despre cum se face? 

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, sfatul meu e sa apelezi la cineva care are ceva cunostinte in domeniu - o sa necesite invatarea telecomenzilor plus modificarea eepromului, in cazul in care nu provine de pe o varianta identica de caroserie, model, etc.

cumperi cod ca al tau - banuiesc ca ai 3C0 959 799B.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,  mulțumesc! Rămâne sa desfac întâi si sa vad exact  ce cod este! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie sa desfaci ca sa ii vezi codul - cu VCDS-ul pe 46-convenience - iti da codul, cand accesezi modulul - eu zic ca acesta este codul, pentru masinile cu 4 geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok,  multumesc am sa incerc! Cum e mai bine sa caut modulul exact dupa skoda superb 1.8 turbo AWT sau merge si dupa passat/audi cu codul motor sa fie 1.8 AWT? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura cu motorizarea 

nu are legatura cu Audi

- merge de VW/Skoda

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu incerc sa nu trebuiasca rescris eepromul,  dupa ce fel de masina sa caut? Care sa fie criteriile de cautare?  Poate fi si diesel,  poate fi din Anglia? Adica inlocuirea sa fie cat mai simpla,  la asta ma refer! 

Sau caut  doar dupa codul care l-ai zis tu si este suficient? 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ursu - am facut varza acest topic, dedicat erorilor/scanarilor VCDS.... am ajuns sa vorbim numai despre modulul confort - discutie care se putea purta, pe topicurile existente

Am scris mai sus -  o sa necesite ....... modificarea eepromului, in cazul in care nu provine de pe o varianta identica de caroserie, model, etc. - identica inseamna Superb 1/Passat B5.5, sedan - in cazul VW - cu volan pe stanga si 4 geamuri electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Of,  imi cer scuze (m-am lasat dus de val cu intenția de a afla cat mai multe)  si in acelasi timp apreciez ajutorul acordat! 

Mulțumesc pentru răspunsuri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , de o saptamana am aceasta eroare , o sterg , revine , masina se comporta normal , acul sta la 90 de grade nu coboara , problema sa fie senzorul sau vre-un contact?

image.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba senzorul de temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eroarea pare sa fie de la senzor defect

L.E.  - cumpara Hella sau OEM.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos domnilor , Sarbatori Fericite !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un Golf 5 2004 - 1.6 FSI cod motor BAG. Problema este urmatoarea: Cand scot din viteza in timpul mersului, scade foarte mult turatia si cateodata moare motorul. De asemenea, trepideaza cand motorul este pronit si masina sta pe loc. Dupa o scanare cu VCDS a aparut urmatoarea eroare:

1 Fault Found:

18972 - Low Pressure Fuel Sensor (G410)

P2540 - 008 - Implaussible Signal.

A mai avut cineva problema asta? 

Multumesc!

 

Modificat de Khyrpy
Mesaj incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am un Golf 5 2004 - 1.6 FSI cod motor BAG. Problema este urmatoarea: Cand scot din viteza in timpul mersului, scade foarte mult turatia si cateodata moare motorul. De asemenea, trepideaza cand motorul este pronit si masina sta pe loc. Dupa o scanare cu VCDS a aparut urmatoarea eroare:

1 Fault Found:

18972 - Low Pressure Fuel Sensor (G410)

P2540 - 008 - Implaussible Signal.

 

Poza cu scanarea VCDS:

 

111.jpg

Multumesc!

Modificat de Khyrpy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie verificata pompa de benzina,schimbat filtrul de benzina,verificat senzorul si cablajul lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Hristos a inviat si sarbatori fericite,acu ceva timp am scos modulul climatronic pentru a monta Auto Hold (un proiect esuat din motiv ca am start /stop.dar inca mai insist)de cand am scos modulul climatronic persista 2 erori pe Auto -Hvac:-

9470741-temperature sensor for left footwell vent

-open short to plus 

-9470997temperature sensor for right footwell vent

- open short to plus

-am montat si footwell light posibil sa fi atins ceva la ventilatoarele de la picioare dar ciudat, in ambele parti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie.

Passat B7/2011/2.0TDI/Bluemotion/DSG

Mersi!

777.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa ma ajutati sa interpretez si eu erorile de mai jos:
 

2 Faults Found:

17413 - Torque Difference Cylinder 2

            P1005 - 001 - Limit Value Exceeded

18322 - Pressure Sensor for Brake Boost (G294)

            P1914 - 008 - Implausible Signal - Intermittent
 

1. La prima eroare ce as putea sa verific ?
2.Cum arata acel senzor? unde il gasesc mai exact ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAsoara compresia de pe cil 2.

2 este un senzor de vacuum de pe conducta de vacuum de la servofrana. Verifica firele de la el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandrubs10

salutari! a luat cineva o interfata de aici? daca nu, de unde imi recomandati sa iau o interfata? muultumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

www.ross-tech.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

salutare. are cineva manual de utilizare vcds in limba romana? sau exista macar asa ceva?

Modificat de florynbadescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WooZie changed the title to Octavia 2 2011 motor CGGA
  • vdragos a închis acest topic
  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!