Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

1 hour ago, yeeeeman said:

"vreau sa imi cumpar chestii ca sa ma simt bine"

Trebuie sa ai si resurse ca sa tot cumperi, hai sa vedem cat o sa tina... A, da, in rate mersi, ma refeream la cumparaturi care sa nu te inrobeasca pe zeci de ani... Nu de alta, da ajungi nu te mai simti deloc bine tot platind la rate...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

52 minutes ago, SkOmk4 said:

Nu cred ca am fost suficient de explicit.
Pe mine nu ma nemultumeste termenul mare de livrare - l-am acceptat la plata avansului si semnarea Contractului. In plus, am cu ce ma deplasa pana la sosirea noii masini. Necazul meu e ca (probabil nu mi-am facut suficient de bine temele inainte) nu am stiut de minunata strategie "producem mii de masini, le punem on hold in parcare si le finalizam peste luni de zile cand ne sosesc diverse electronice". Se pot enumera destul de multe motive pentru care abordarea asta poate avea ceva efecte nedorite de unii clienti.

Inteleg la ce te referi si ai dreptate. Cred ca sunt foarte putini oameni care s-au gandit la asta inainte de a plasa comanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa speram ca nu.... 😐

SmartSelect_20210910-233937_Chrome.jpg

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, SkOmk4 a scris:

Astazi am sunat dealerul, stiind ca pana intra masina in productie pot inca modifica optiunile (doream sa adaug proiectoarele LED&cornering).

Încă doi SEMICONDUCTORI !!!??? „Scump dom'le, scump”:))

Apropo de termenele de livrare, cică la Passat ar fi de 2 luni. Vedeți mai jos un mare dealer din Germania, care dă pentru toate mărcile termenele pe site.

https://www.marnet-mobility.de/aktuelle-lieferzeiten

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@SkOmk4de acord, nu e bine sa stea masinile nemiscate in parcare insa ce alte alternative vezi?

Daca ar vrea sa evite adunatul masinilor neterminate nu ar mai accepta nicio comanda vreo 6-12 luni. Sa vezi atunci nemultumire din partea clientilor.

De venit mai repede piesele n-au cum sa vina deoarece e vorba de niste probleme la nivel global, asa ca...oricum ar fi n-ai ce face.

Incearca si ei sa mentina o oarecare normalitate, in sensul ca accepta in continuare comenzi, le fabrica, insa dureaza mai mult pana iti livreaza produsul 100% terminat.

 

Asadar, cine simte ca nu are rabdare sa astepte, pe cine il deranjeaza ca ii sta masina in parcare undeva in ploaie, nemiscata, sa aiba rabdare si sa se abtina de la cumparat inca 1-2-3 ani, cat va mai dura tarasenia asta.

 

Sau SH, exista o multime de masini SH faine, unele mult mai faine in aceiasi bani. Ok, nu sunt masini noi, insa nu cred ca nu gasim masini SH ok.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update pe termenele de livrare (si optionale/configuratii):

Astazi am ajuns in showroom; comanda si avansul au fost facute online, iar astazi m-am prezentat fizic la ei pt semnarea Contractului (cu data platii avansului, evident). Mi s-a comunicat ca ieri a fost o sedinta cu reprezentatii Skoda, in care li s-au transmis urmatoarele:

- noile termene de livrare sunt de 40-45 saptamani de la plata avansului;

- nu se mai acorda reducerea Dealer (era de 940 Euro pt Style TDi);

- pachetele Cleverpack Style si Cleverpack Style Plus impreuna cu cele doua reduceri nu mai sunt disponibile.

In Contractul meu (intre draftul initial si semnatura) s-a modificat termenul de livrare, de la 30-35 saptamani la 35-45 saptamani. Daca se adauga si cele 8 saptamani (maximul de intarzieri posibile conform Contract) ajungem la 53, aka 1 an!!! 🤨 Stie cineva cat se asteapta la un Ferrari?
Exista si un plus in situatia asta: poate prind programul Rabla 2022 😉

 

@yeeeeman: nu ma deranjeaza ca sta in ploaie si UV 6-8 luni, dar pentru asta se acorda discounturi majore. La GT am avut peste 20% reducere, luat din stoc cu 15km la bord si varsta de 11 luni!!! Problema nu este din perspectiva la ploii/ninsorii, ci din prisma calitatii asamblarii cum am scris anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va exista nici un fel de diferenta intre asamblarea clasica si cea la care vor adauga unitatile electronice cand vor fi disponibile. Toate piesele ce vor fi montate ulterior au locatii relativ usor accesibile si sunt prinse in cleme/clipsuri , unele si cu cateva suruburi.

Tesla face acest lucru de mult timp si nimeni nu s-a plans. S-au plans de alte probleme de asamblare dar nu de cele legate de adaugarea componentelor electronice dupa livrarea la dealer.

Legat de masina comandata in 2021 si livrata in 2022 , orice model comandat dupa jumatatea anului 2021 este model 2022 . Indiferent daca este fabricat in august 2021 sau mai 2022 tot model 2022 este. Va avea aceleasi dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, SkOmk4 said:

i s-a comunicat ca ieri a fost o sedinta cu reprezentatii Skoda, in care li s-au transmis urmatoarele:

- noile termene de livrare sunt de 40-45 saptamani de la plata avansului;

- nu se mai acorda reducerea Dealer (era de 940 Euro pt Style TDi);

- pachetele Cleverpack Style si Cleverpack Style Plus impreuna cu cele doua reduceri nu mai sunt disponibile.

Înțeleg de aici că Octavia poate fi acum cumpărată doar la preț de configurator?

Chiar mai cumpără cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare face cum crede dar 1 an sa astepti pentru o masina de serie este foarte exagerat . Apoi lipsa ofertelor cumperi masina la pret de lista , nu mai zic daca la anul euro este 6 lei ? Plus 1% cum practica Porsche Romania . Cat platesti la final pe masina ? Ca vorba aia romanul are salariul in lei nu in euro  . Plata masinii o faci in lei riscant zic eu . Daca mi-ar arde buza asa de tare as cauta una de pe stoc sau una cu pana in 10 mii de km . Eu am asteptat 3 luni si a fost mult dar mai un an........ 

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este enorm 1 an de zile asteptare pt o masina de serie. Insa sunt unii care vor neaparat masina noua, sau neaparat prin configurator. Senzatia de masina noua e deosebita. Solutia este asteptarea, insa conjunctura nu prea e favorabila, de unde dealerii faceau reduceri substantiale acum nu mai fac deloc. 

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, akon said:

Octavia poate fi acum cumpărată doar la preț de configurator?

Cam asta rezulta din ce mi s-a spus. Mai mult, pe Style de exemplu Configuratorul nu ofera Matrix LED, Parbriz incalzit sau ACC, dar puteau fi luate prin CleverPack Style Plus.

Au lasat de inteles ca se incearca descurajarea comenzilor (scaderea numarului de comenzii) din moment ce au dificulltati cu productia. 

 

13 hours ago, gabip said:

Nu va exista nici un fel de diferenta intre asamblarea clasica si cea la care vor adauga unitatile electronice cand vor fi disponibile.

Depinde la ce te referi cand spui "unitati electronice". E destula electronica in bord care nu se monteaza deloc usor cand este totul instalat in masina. Una este sa lucrezi cu bordul in statia de montaj si sa-l rotesti neobstructionat si alta este sa te arunci pe podeaua masinii prin fata scaunelor ca sa fixezi ceva prin spatele tubulaturii de aer sau altor accesorii din bord. Crede-ma: vor ramane destule clipsuri/soricei de cabluri nefixate, sau bureti insonorizare/antivibratii neinstalati, ori ceva suruburi "uitate" ca erau prea dificil de accesat cand statea lucratorul "in cap" sub bord si cu picioarele pe tetiere.
Incearca sa-ti imaginezi cine va face instalarea acestor electronice "restante". Crezi ca va scoate Skoda cativa angajati din linia de productie sa-i trimita in parcul auto sa le instaleze? Eu nu cred, pentru ca nu vor intrerupe procesul de productie. Sa zicem ca se sar cateva schimburi pe saptamana, asa cum se intampla acum din lipsa de componente. Si vor aloca dintre acei angajati pentru secventa de instalare de care vorbim. Oamenii aia au invatat o procedura de instalare care se aplica pe linie, nu in afara ei - adica nu cu toate elementele pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare o problema mai mare sa stea masinile cu lunile afara, asta mai reprezinta masina noua daca a fost fabricata acum 2 luni si a stat in afara?

Nu mai zic sa dea o grindina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu i bai de grindina

Sunt firme angajate permanent pentru asa ceva

Acum cativa ani, cand mi a prins grindina masina m am programat la o firma in Bucuresti. 

Cand sa ma duc , fac totusi un gest si sun, imi anulasera programarea(fara sa ma anunte), toata echipa era trimisa in Germania sa indrepte 600 de Mercedes(el mi a zis 6000, dar cred ca a m inteles eu gresit) prinse de grindina.

Mi a spus ca nu se mai intorc in Romania, raman pe comunitate pentru astfel de lucruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bai totusi, ca nu mai e masina noua.

Una e sa iti spuna ca e masina cu reparatie, una e sa iei masina tinuta pe stoc, adica avand reduceri, dar acum se vand de noi aparent fara reduceri masini noi dar statute.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet din nou, titlul topicului este "Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4". Sa ramanem ontopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, SkOmk4 said:

 

Depinde la ce te referi cand spui "unitati electronice". E destula electronica in bord care nu se monteaza deloc usor cand este totul instalat in masina. Una este sa lucrezi cu bordul in statia de montaj si sa-l rotesti neobstructionat si alta este sa te arunci pe podeaua masinii prin fata scaunelor ca sa fixezi ceva prin spatele tubulaturii de aer sau altor accesorii din bord. Crede-ma: vor ramane destule clipsuri/soricei de cabluri nefixate, sau bureti insonorizare/antivibratii neinstalati, ori ceva suruburi "uitate" ca erau prea dificil de accesat cand statea lucratorul "in cap" sub bord si cu picioarele pe tetiere.
Incearca sa-ti imaginezi cine va face instalarea acestor electronice "restante". Crezi ca va scoate Skoda cativa angajati din linia de productie sa-i trimita in parcul auto sa le instaleze? Eu nu cred, pentru ca nu vor intrerupe procesul de productie. Sa zicem ca se sar cateva schimburi pe saptamana, asa cum se intampla acum din lipsa de componente. Si vor aloca dintre acei angajati pentru secventa de instalare de care vorbim. Oamenii aia au invatat o procedura de instalare care se aplica pe linie, nu in afara ei - adica nu cu toate elementele pe masina.

 

Nu am chef de polemica, ce am spus este deja aplicat de multi producatori auto fara niciun fel de inconvenient pentru clientul final. Nici nu isi dau seama ca a fost montat ceva ulterior asamblarii. Atat timp cat este urmata documentatia de cei ce au proiectat auto, sistemele electrice si nu numai nu este nici un fel de problema.

Si da, toti producatorii au in momentul de fata oamenii pregatiti doar pentru procedura mentionata de mine.

Sunt consultant la alt producator auto,am lucrat la anumite proceduri pentru asamblarea ulterioara a unor subsisteme, am avut tangente si cu grupul VW asa ca stiu cat de cat ce vorbesc.

Am facut mentiunile acelea astfel incat sa fie lumea mai linistita. O sa fie si auto cu probleme ca niciun om nu este perfect dar marea majoritate o sa fie ca si cand ar fi fost asamblate pe linia de prodctie.

PS: fa-ti cont pe erwin.skoda-auto.cz si ia-ti manualele de reparatie sa vezi unde sunt pozitionate toate"calculatoarele". O sa vezi ca nu trebuie dat nici bordul jos, nici vreun burete.

 

Pretul auto noi si chiar si 2nd o sa creasca din cauza lipsei componentelor,din cauza cererii mari si din cauza lipsei ofertei de auto noi -lipsa fizica,probleme de livrare- asta e garantat. In SUA, unele auto 2nd au preturi chiar dublate.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Să luați în calcul că până și termenele din contracte sunt acum depășite/nerespectate mult mai des ca înainte. Să nu vă faceți iluzii că mașina vine în termenele agreate, asta ca să nu aveți ulterior dezamăgiri. Asta e partea cea mai neplăcută, în care ei nu reușesc să prevadă corect termenul de livrare. La Superbul meu termenul maxim se împlinește joia asta ce vine, dar mașina este încă pe aeroportul de lângă Kvasiny de vreo 50 de zile și are termen nedefinit de livrare. 1800 de mașini sunt acolo. Doar ce se produce la Kvasiny, SEAT Ateca, SKODA Karoq, ŠKODA Kodiaq, ŠKODA Superb / Combi. Ca să vă îngrozesc un pic, am citit pe forumul din Germania că sunt mulți cu mașini comandate chiar și anul trecut, decalat de 2-3 ori termenul de producție sau chiar produsă și încă așteaptă după semiconductori chiar și peste 3 luni, în special la Octavia. O mașină are cam 100 de semiconductori/cipuri. Cel mai des lipsesc cei din macaralele de geamuri. Așa că, înarmați-vă cu multă răbdare când comandați acum o mașină nouă.

image.thumb.png.2d6674c4abfaf5670202d9dae734cb02.png

 

Modificat de vladp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Teodoreanu said:

Fiecare face cum crede dar 1 an sa astepti pentru o masina de serie este foarte exagerat . Apoi lipsa ofertelor cumperi masina la pret de lista , nu mai zic daca la anul euro este 6 lei ? Plus 1% cum practica Porsche Romania . Cat platesti la final pe masina ? Ca vorba aia romanul are salariul in lei nu in euro  . Plata masinii o faci in lei riscant zic eu . Daca mi-ar arde buza asa de tare as cauta una de pe stoc sau una cu pana in 10 mii de km . Eu am asteptat 3 luni si a fost mult dar mai un an........ 

De acord, există și https://stoc.skoda.ro/ unde sunt mașini noi comandate de către dealeri (era cât pe ce să iau de acolo și eu dar s-a dat până m-am organizat), plus, mai apar și pe Welt cu foarte puțin rulaj (~5-6 luni, ~4-5k km), cum a fost și cazul meu... 

 

12 hours ago, skodamen said:

nu i bai de grindina

Sunt firme angajate permanent pentru asa ceva

Acum cativa ani, cand mi a prins grindina masina m am programat la o firma in Bucuresti. 

Cand sa ma duc , fac totusi un gest si sun, imi anulasera programarea(fara sa ma anunte), toata echipa era trimisa in Germania sa indrepte 600 de Mercedes(el mi a zis 6000, dar cred ca a m inteles eu gresit) prinse de grindina.

Mi a spus ca nu se mai intorc in Romania, raman pe comunitate pentru astfel de lucruri.

E bai de grindină, tocmai, că poți tu îndrepta tabla aia cât vrei, că nu iese 100% ca originalul. Că nu se va vedea cu ochiul liber pentru necunoscători, e altă treabă, este vorba de principiu, că îți vând mașină "mitraliată" (Hagelschaden îi zic nemții, am impresia că pe mobile de ex. este categorie specială pentru mașinile astea) și nu una perfect nouă, fără cusur. 

 

 

Eu personal, cum au zis și alții, dacă aș putea, aș aștepta câțiva ani (vreo 2), dacă nu mi-aș găsi una pe stoc sau puțin rulată... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cum arata situatia, probabil se va face orice pentru descurajarea comenzilor noi.

Vanzarea din stoc dealer de masini mult mai slab echipate, cu dotari minime, gandite pentru flote va fi, probabil  o regula. Discount-uri minime sau inexistente, daca cererea va fi mai mare decat oferta. Nu e un miment bun sa cumperi o masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, vladp said:

La Superbul meu termenul maxim se împlinește joia asta ce vine

De curiozitate, ce termen de livrare ai avut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În 28 aprilie când am dat comanda am primit 15-20 de săptămâni. Acum la Superb se dă 30-35. Pare mai bun decât la Octavia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm faptul ca asteptarea e lunga. Comanda plasata pe 16.03.21. Termen initial 25-30 saptamani. Primul termen dat de dealer: inceput de iulie, apoi saptamana 39, pt ca numai in urma cu 2 zile sa aflu ca termenul ar fi undeva in februarie 22.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

03.'21 - 02.'22 inseamna ~48 de saptamani. Deci a crescut termenul maxim de livrare din Contract cu 60%? Au propus Act Aditional la Contract sau cum au abordat situatia? Ori doar au intrebat daca esti dispus sa astepti pana la noul termen?

Daca informatia de la tine este de doar 2 zile, probabil are legatura cu ce am aflat si eu Sambata - sedinta cu dealerii. Prin extrapolarea intarzierii din cazul tau, inseamna ca eu ar trebui sa astept pana la finele anului viitor.

Modificat de SkOmk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!