Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Cand a primit statusul de "programat pentru intrare in productie" a primit si seria de sasiu. Cere seria de sasiu aferenta comenzii tale. Daca iti spun ca nu e alocata inseamna ca te mint.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate mărcile sunt probleme mari cu producția din cauza crizei cipurilor și a semi-conductorilor. Ieri am trecut pe lângă fabrica Audi din Neckarsulm și m-am mirat ce pustiu era, niciodată nu am văzut sa nu fie mașini încărcate în trenuri și pregătite de transport. Chiar dacă e August, asa parcări goale nu am văzut niciodată.

Probabil producătorii lasă mai la urmă livrările către Europa de Est, deoarece știu că acolo nu exista riscul să le fie cerute despăgubiri de către clienți. După două săptămâni de întârziere, în Germania poți rezilia contractul și cere despăgubiri.

Probabil că în situații speciale cum e acuma, să fie puțin diferită problema.

Modificat de DiLivio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, gabip a scris:

Cand a primit statusul de "programat pentru intrare in productie" a primit si seria de sasiu. Cere seria de sasiu aferenta comenzii tale. Daca iti spun ca nu e alocata inseamna ca te mint.

Ideea e ca am cerut seria de sașiu, am primit o serie acum sper sa nu imi fi dat una fictivă si cand am intrebat de ce nu vine masina a zis "Nu stiu " zicea ca e încă în fabrică...apreciam dacă macar zicea ca a vb ca nu are transport sau vreun cip sau orice...dar nu raspunsul ăsta... acum până pe 10 septembrie mai astept ce sa fac... ca la noi despăgubiri mai greu... păcat ca suntem tratați asa.... totuși dai niște bani si ai niste așteptări..Va scriu după 10 septembrie sa vedem daca mai prelungește... O seară bună

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are cum si n-are rost sa-ti dea serie fictiva. Despagubiri sunt conform contract. Ai asa ceva in contract? Conform contract (conditii generale) cred ca ai dreptul sa renunti, intarzierea livrarii fiind cauzata de producator, nu de dealer. Vrei sa renunti?

Modificat de Cristi_V
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti poti face cont aici : erwin.skoda-auto.cz , platesti 8 euro si dupa o sa ai acces la toate datele despre masina ta (informari de service, manuale de reparatii). Tot acolo, dupa ce bagi seria de sasiu o sa iti arate info despre dotari si data productiei. Daca ai o mentiune la data productiei inseamna ca a fost produsa si trebuie sa presezi dealerul sa-ti spuna unde este. Ei au tot in sistem ( in fabrica la retus, in zona de livrare, in trasport, la curtici etc).

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, la ce dealer ai facut comanda? Este din Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 21 ore, gabip a scris:

Iti poti face cont aici : erwin.skoda-auto.cz , platesti 8 euro si dupa o sa ai acces la toate datele despre masina ta (informari de service, manuale de reparatii). Tot acolo, dupa ce bagi seria de sasiu o sa iti arate info despre dotari si data productiei. Daca ai o mentiune la data productiei inseamna ca a fost produsa si trebuie sa presezi dealerul sa-ti spuna unde este. Ei au tot in sistem ( in fabrica la retus, in zona de livrare, in trasport, la curtici etc).

Bafta

Bună dimineața, va mulțumesc pentru ajutor, imi fac cont si abia astept sa vad ce scrie, de renunțat nu vreau sa renunț, însă dezamăgirea este mare, pentru ca am luat de la dealerul din BUCUREȘTI, pentru că ma întreba cineva daca e dealer din București, 4 mașini de noi.... Măcar un minim de respect pentru cineva care in toți anii ăștia a cumpărat de la ei, de noi, 4 mașini... vă scriu după ce îmi fac cont si vad care e Status-ul.... sper sa vina macar pana la finalul lui "Septembrie"... Vă mulțumesc încă o dată pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai serie de sasiu nu ar trebui sa dureze mai mult de 4 saptamani pana soseste in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noroc băieți,  am făcut cont, am băgat VIN si " Nu s-a găsit nici un vehicul cu numărul de sașiu indicat".

Am făcut poză sa fie făcută...

Normal ca am intrat putin in panica... aveam o serie de sașiu de la cineva care tot pe 19.03.2021 avea mașina ca data de producție.... Si normal....apare...

Data livrare 12.07. > Vanzare 30.07...

+ toate datele mai jos despre masina respectivă... Acum eu ce sa înțeleg??? E seria greșită??? Nu a mai intrat în producție??? Sunt dezamăgit, serios... o zi bună..  până în 10 septembrie nu am ce sa aflu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Nu este seria greșită neapărat....

 Pana când un dealer Nu îți activează masina în Skoda connect nu vei putea vedea masina în aplicație 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum zice și Bogdan, aplicatia îți funcționează abia după ce îți va fi livrata mașina. Relax. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda data pe 27.04 cu termen de livrare 30-35 saptamani. Astazi am sunat dealerul si nu are nicio noutate despre masina. Sper macar sa o primesc anul asta 🙂.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, krygod_ro said:

Asa cum zice și Bogdan, aplicatia îți funcționează abia după ce îți va fi livrata mașina. Relax. 

In discutia anterioara nu era vorba de Skoda Connect ci de Elsa Online pentru end-user/Erwin care iti permite, pe baza seriei de sasiu primite sa vezi toate dotarile masinii (toate codurile de dotari) + recall-uri daca exista + manuale de reparatie sau informari de service.

40% + din auto produse in momentul de fata au piese electronice lipsa ce vor fi montate in ordinea productiei autoturismului, in momentul in care vor fi pe stoc.

Modificat de gabip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/13/2021 at 1:45 PM, OctaviaYUB said:

Noroc, eu am dat comanda la pe 04.05. Termen de livrare 15-20 săptămâni. Am vorbit ieri la telefon si masina a intrat în producție. Mi-a zis ca vine pana pe 14 august..

Sincer, nu stiu cum ti-a dat termenul ala avand in vedere ca sunt niste probleme cunoscute, cu semiconductorii. Eu spre ex. am comanda din 27 Aprilie si am primit termen 30-35 saptamani la un Ambition si din ce am mai auzit recent, termenele sunt intre 8 si 10 luni. Sper sa-ti vina cat mai repede si sa te bucuri de ea 👍.

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lansat si eu comanda acum 12 zile si am primit acelasi termen de 30-35 de saptamani (Style cu niscavai optiuni). Dincolo de acest termen care e probabil gandit sa acopere majoritatea intarzierilor la livrare, dealerul mi-a spus ca din ce a vazut la ultimele comenzi masina ar intra in productie in 1-2 luni de la comanda. Insa din cele povestite de voi pe acest topic, incep sa cred ca nu voi avea nevoie de set de roti de iarna pentru sezonul 2021-'22.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai repede de 6 luni (Februarie) minim, sa nu te astepti sa apara 🙂. Da, se pare ca vei scapa de cauciucurile de iarna.

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...si poate mai zboara si din gandacei (bug-uri) pana atunci 🤭

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, alexandru_28 said:

Marea problema este cu finalizarea masinilor si livrarea lor

Am mai ciitit undeva (nu-mi amintesc unde) ca se aplica si la Skoda aceasta strategie de fabricare a masinii care sta apoi cu lunile in parc auto in asteaptarea electronicii pentru a fi finalizata. Si mi se pare putin desueta strategia respectiva. Daca va uitati la un filmulet cu procesul de asamblare din fabrica, vedeti de exemplu ca bordul intra complet echipat in masina, cu tot cablajul pe el. Daca in noul scenariu calculatoarele masinii si ecranele se instaleaza dupa montarea bordului, e clar ca nu se mai parcurge acelasi proces tehnologic. Ceea ce incerc sa spun e ca noua strategie va afecta in mod clar calitatea asamblarii; pentru ca una e sa instalezi componentele cu bordul pe un banc de montaj, alta este sa faci aceleasi operatiuni cu bordul in masina.
Voi ce stiti de aceasta poveste cu instalarea ulterioara a electronnicii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, prin August cica erau 40.000 de masini neterminate (cele mai multe Octavia) din ce am citit (nu stiu daca am voie sa las link-ul de la articol aici). Erau si ceva poze cu masinile asteptand pe pista unui aeroport. Curios este ca pietele sunt afectate in mod diferit din ce am vazut, termenele sunt mai mai mari in unele tari si mai mici in altele, probabil ca in functie de vanzarile din tara respectiva, ma gandesc.

Din start cei care au comandat si au primit termene 3-4 luni clar vor fi depasite dar sunt curios cum va fi la cei care au primit termene reale, destul de mari. Eu spre ex. am termen de livrare in Decembrie si deocamdata nu am nicio veste, o sa va tin la curent.

Cat despre asamblare, sincer nu stiu cum vor proceda dar oricum, este foarte buna intrebarea ta.👍

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update privind termenele de livrare:
Astazi am sunat dealerul, stiind ca pana intra masina in productie pot inca modifica optiunile (doream sa adaug proiectoarele LED&cornering). Dupa cateva minute m-a sunat sa-mi spuna ca daca incearca sa modifice ceva in sistem la comanda deja existenta apar 2 intarzieri:
- termenul de livrare se modifica din 30-35 saptamani in 40-45 saptamani (10 saptamani in plus);

- countdown-ul pt livrare nu mai ramane momentul platii avansului, ci momentul ultimei modificari (2.5 saptamani in plus).

Deci o decalare totala cu 12.5 saptamanni a termenului limita de livrare!

Motivul cica ar fi probleme serioase in calendarul livrarilor din cauza intarzierilor de la fabrica.

later edit: spunea ca are doua comenzi vechi care erau programate pentru livrare la jumatatea lui August, pentru care nici acum nu poate oferi o data sigura de livrare.

Sincer sa fiu, ma deprima ideea ca as putea primi in primavara lui 2022 o masina "pe comanda" fabricata in vara lui 2021 care a asteptat 9 luni instalarea a 2-3 calculatoare...

Modificat de SkOmk4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Daca au avut termen ~8 luni si a fost depasit, intr-adevar sunt comenzi vechi dar daca aveau 3-5 luni nu poti spune ca sunt comenzi vechi avand in vedere haosul de pe piata. Problema este ca toti producatorii au termene foarte mari de livrare si nu prea ai de unde alege. Poate Kia sau Hyundai sa fie mai ceva mai rapizi, asta daca iti plac modelele lor. Pana si Dacia are termen 4-6 luni 😐

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de o parte inteleg si nemultumirea oamenilor care isi cumpara masini noi, insa totodata nu pricep de ce nu tineti cont de contextul actual? A fost lockdown in foarte multe tari, in unele inca exista! Fabricile de semiconductoare au fost rezervate mai mult de catre cei din industria IT si piata auto a ramas fara suficiente resurse. In acelasi timp, pandemia, statul in casa, frustrarea omului a creat o sete puternica de "vreau sa imi cumpar chestii ca sa ma simt bine" si se vede asta in cererea foarte mare de tehnologie, masini, samd, care dupa un prag jos atins anul trecut, acum e la polul opus, in sensul ca se cumpara din nou foarte mult.

 

Combinate, aceste doua circumstante separate justifica cu totul ceea ce se intampla si solutia nu este decat...rabdare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca am fost suficient de explicit.
Pe mine nu ma nemultumeste termenul mare de livrare - l-am acceptat la plata avansului si semnarea Contractului. In plus, am cu ce ma deplasa pana la sosirea noii masini. Necazul meu e ca (probabil nu mi-am facut suficient de bine temele inainte) nu am stiut de minunata strategie "producem mii de masini, le punem on hold in parcare si le finalizam peste luni de zile cand ne sosesc diverse electronice". Se pot enumera destul de multe motive pentru care abordarea asta poate avea ceva efecte nedorite de unii clienti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!