Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Salutare, o întrebare poate ma puteți ajuta - lămuri.... când bag seria de sașiu pe MySkoda spune că VIN-ul nu este recunoscut. Este incorect sau vehiculul nu este acceptat..

Si pentru prima oară după 2 luni am intrat pe Skoda-connect.com mi-a apărut ca a gasit masina si ma întreabă dacă vreau sa activez pentru 0 euro  serviciul Skoda Service proactiv si Acces de la distanță....

Deci masina mea este gata???

Ca de 1 luna dealer-ul zicea ca ii arata ca e in fabrică... 

Si nu a mai zis nimic... ar trebui sa imi ajunga masina după ce a zis el in saptamana 51...

???? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta înseamnă că poate pleca din fabrică, așteaptă transportul și în 2-3 săptămâni s-ar putea livra. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3 saptamani mi se pare foarte mult avand in vedere ca pe drum face vreo 5 zile in total, din ce am mai auzit.

 

@OctaviaYUB daca suni dealerul din nou, o sa-ti zica ca si lui ii apare ca este gata masina si asteapta transport, cel putin asa a fost in cazul meu. Masina ta este construita.

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca face doar 5 zile pe drum.  Eventual pe tren de la fabrica la Curtici. La mine a fost fabricata pe 11 mai si a ajuns la dealer pe 10 iunie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, OctaviaYUB said:

Deci masina mea este gata???

Pai arunca o intrebare dealerului luni, ar trebui sa stie. Probabil vreo 2 saptamani pe drum: 1 pana la Curtici, 1 pana se misca ai nostri cu formalitati si pregatirea de predare.

Cand ai lansat comanda si ce configuratie ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda pe 19.03.2021 

Este manuală, varianta Style 

Un pachet : top led, cameră video, parking assistant, priză 230 v si conexiune USB-C,

Volan încălzit multifuncțional...

Portbagaj electric cu pedala virtuală..

Nu prea inteleg ce a făcut 1 luna in fabrică, Ea cred ca in maxim 5 zile este asamblata... daca avea totul normal..

Si Nu lipsea nimic.... dar nu a primit amanare, chiar avea confirmare producție....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se schimba statusul comenzii in asteapta transport, atunci masina este complet asamblata.

Se poate intampla sa treaca si luna de la seria de caroserie si efectiv pana e completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina se asambleaza intr-o zi, dar in aceasta perioada poate sta fabricata in asteptarea unor piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Surprinzator, astazi a ajuns si a mea la Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se stie ceva de disponibilitatea scaunelor ergonomice manuale si Area View la noi in tara?

Modificat de Radu16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina ajunsa la Curtici pe 14 Decembrie, pot intra in posesia ei pana pe 15 Ianuarie, maxim😐! Cred ca nici daca venea cu spatele de acolo nu dura atat. Jale....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai vreo 2 saptamani este doar carantina, ca n-au vrut cei de la Skoda sa plateasca pentru PCR... 🙄
Se misca rusinos de incet intr-adevar. Probabil nici nu-i impinge nimic sa se miste mai repede in perioada asta cu sarbatorile.
Macar ai cvasi-certitudinea ca ai masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am auzit prima data, am crezut ca este o gluma. Mi se pare ceva incredibil sa astepti 3 saptamani - 1 luna ca sa ti se livreze o masina din tara. Urmatoarea achizitie 100% nu va mai fi din grupul vag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără să dăm în polemici inutile, fiecare producător face la fel acuma, toți au întârzieri, probleme, etc., înțeleg că ești supărat acuma că și aș fi, dar nu era diferență (mare) nici dacă îți luai S-Klass sincer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica e ok sa pui fraierii sa astepte 1 luna ca sa le vina masinile dintr-un alt oras din tara? Nasol atunci....

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am stat o luna pana am primit masina dupa ce era ajunsa in Curtici . La toti producatorii sunt cam la fel de mari termenele de livrare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, alexandru_28 said:

Adica e ok sa pui fraierii sa astepte 1 luna ca sa le vina masinile dintr-un alt oras din tara? Nasol atunci....

Ce zic eu și ce se înțelege, magic...

 

Mai încerc o dată, am răbdare: nu am zis că e ok, repet, înțeleg supărarea, probabil la fel eram și eu dacă așteptam mașina de x luni. Eu "m-am legat" strict de faptul că ziceai că nu mai iei nimic de la grupul VAG, mai precis că toți producătorii au întârzieri la producție și livrare, aka nu conta dacă îți luai Bentley sau Fabia că tot așteptai mult... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, si la mine a ajuns masina la Curtici pe 10-12 Decembrie....

Dealerul m-a informat ca o sa o ridic până pe 15 ianuarie... ca in cazul lui Alexandru.... motivația,  transportatorii numai vin sa livreze masini in perioada asta de final de an... zicea cineva si cu spatele ajungea ... ma rog... am stat aproape 1 an după ea...ce mai conteaza câteva săptămâni...

Ideea frumoasă este că eu masina asta nu am luat-o ca pe celelalte cu banul jos, am făcut și un credit la PorscheBank si azi primesc mesaj, deși masina încă nu este nici macar in București, ca prima rata este pe 20.01.2022... cu ce mai spune acolo...😁..  Bine ca ma pune sa plătesc dar de adus nu se obosesc ...Asta da afacere .... Sărbători fericite vă doresc si multă sănătate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una-i una, alta-i alta. Poa'sa nu iti aduca nicio masina, banii trebuie dati inapoi. La timp si cu dobanda. La multi ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

 

New here, ma gandeam sa povestesc ai experienta mea vis-a-vis de problemele de livrare ale lui Alexandru si OctaviaYUB...

 

1.5 tsi dsg - finalizata undeva la sfarsitul Nov 2021. Dealerul ma suna pe 2 decembrie ca masina a fost pusa pe tren in Cehia. 

One week later, il intreb daca pleaca trenul cu cate masini sunt gata. Raspunde ca nu, trenul pleaca doar full, si cum ajunge in vama stabileste transport pentru ea, ca sa ajunga inainte de sarbatori - amandoi eram ferm convinsi ca masina va ajunge anul asta in tara, mai ales ca saptamana 51 a fost data de fabrica ca termen de predare. 

 

Mai aștept o saptamana, observ ca Alexandru mentioneaza ca a lui a ajuns in Curtici. Surescitat, iau legatura cu agentul de vanzari sa il intreb daca a aparut si a mea. Raspunsul sau este ca nu, iar anul asta sunt slabe sanse sa o vad intrucat dupa data de 20 dec nu se mai trimit masini catre dealeri si nici se nu mai pune la dispozitie transport pentru a fi colectate din vama cele care au ajuns deja. 

 

Suntem in saptamana 51. 

Am discutat cu agentul ieri: momentan nu stie sa spuna unde se afla masina. Statusul pentru comanda este ca e in curs de livrare si momentan nu are cum sa afle ceva, intrucat Skoda intra in concediu pana in ianuarie. In orice caz, masina nu mai este la fabrica si nici nu asteapta piese pentru a fi completata. 

 

Personal as fi tare fericit sa o stiu in vama si ca o pot lua pana in 15 ianuarie, cum au băieții in cauza. 

Faptul ca masina a fost pusa in status de livrare, iar dupa 3 saptamani nu avem o locatie relativa a masinii ma nelinisteste, mai ales ca e achitata integral si e comandata la sfarsitul lunii iunie. Da, fac parte printre aia norocosi, carora le-au terminat masina in mai putin de 35 de saptamani (deadline-ul fara alea 8 saptamani aditionale ar fi fost in 15 ian 2022), insa departamentul de logistica Skoda lasa impresia ca nu sunt 100% profi. 

 

VIN am, functioneaza sa il adaug in Skoda Connect, cautarea manualului de utilizare functioneaza dupa VINul mentionat. 

 

Momentan nu pot decat sa mai astept pana dupa sarbatori si, daca nu avem un status al shipmentului pana la 10 ian 2022, sa vedem cum facem un follow-up cu cei din Cehia pentru trackingul masinii. 

 

So, rabdare si mult tutun, sa speram ca dupa 10 ianuarie luam masinile de la dealeri... toti cei in cauza :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, OctaviaYUB said:

Salutare, si la mine a ajuns masina la Curtici pe 10-12 Decembrie....

Dealerul m-a informat ca o sa o ridic până pe 15 ianuarie... ca in cazul lui Alexandru.... motivația,  transportatorii numai vin sa livreze masini in perioada asta de final de an... zicea cineva si cu spatele ajungea ... ma rog... am stat aproape 1 an după ea...ce mai conteaza câteva săptămâni...

Ideea frumoasă este că eu masina asta nu am luat-o ca pe celelalte cu banul jos, am făcut și un credit la PorscheBank si azi primesc mesaj, deși masina încă nu este nici macar in București, ca prima rata este pe 20.01.2022... cu ce mai spune acolo...😁..  Bine ca ma pune sa plătesc dar de adus nu se obosesc ...Asta da afacere .... Sărbători fericite vă doresc si multă sănătate. 

Nu este vorba de asteptat inca cateva saptamani la 1 an, ci pur si simplu este vorba de "obraz". Astepti 1 an dupa ea si cand ajunge in tara, "e final de an, da-le dracu', sa astepte si ei". M-a amuzat cand am citit fraza cu "15 ianuarie" 😆 Stii vorba aia....si cu banii luati 😂 

Sarbatori fericite, tuturor!

Modificat de alexandru_28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu depinde de dealer. Sunt formalitati, documente si multe altele. Pe langa asta, trailerul trebuie sa fie plin. Plus, ai prins si perioada sarbatorilor. Eu la masinile de pe stoc, pe care le am luat, si acolo a durat pregatirea, intre 7 zile si 14 zile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca putin s-au mai schimbat treburile.

Cand am luat Octavia Tour , vinerea am vazut/ platit și marți am ridicat-o. Dar erau și anii de gratie 2009/'10 cand showroom urile erau pline de masini și nu erau cumparatori. Acum e fix invers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu pot produce suficiente, de aici de fapt problemele. culmea e ca la cat s-au scumpit nici nu ar trebui sa fie cerere mare, alea vechi oricum inca merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!