Jump to content

Sfaturi de achizitie si configurare Octavia 4


cristi511
 Share

Postare recomandată

Vă salut!!!! Stiu că  sunt colegi care așteaptă mașina cum o astept si eu.

Vreo veste ceva ?? A mai trecut o săptămână... Din vamă de la Crăciun până acum cred ca veneau mașinile si cu spatele... Voi ? Vești ceva??

Un an nou bun, drumuri bune vă doresc!!!!

Modificat de OctaviaYUB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De lucru s-au apucat abia din 3.ian. Nu s-a lucrat între Crăciun și Anul nou. Apoi, depinde de noi să ne strângem câte 6-7 dintr-o localitate, care toți am plătit integral mașina. Dacă câțiva nu se grăbesc să achite integral, transportul va pleca totuși din Curtici chiar și mai gol, dar abia în a 8-a sau a 9-a zi lucrătoare de la primul care a plătit integral. Deci, pot exista ghinioniști, care, chiar dacă le-a ajuns mașina chiar înainte de Crăciun în Curtici să-și vadă mașina abia pe 17.ian, chiar dacă ei au plătit integral fix înainte de Crăciun, fiindcă cela maxim 10 zile lucrătoare de livrare de la plată sunt de când vede dealerul banii în cont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles acum, mulțumesc, eu unul am plătit după Crăciun imediat, nu cred ca sunt clienți care sa nu achite integral..Dacă masina ajunge in vamă, normal clientul plateste ce mai are de platit. La mine la cele 2 masini cumpărate in anii trecuți cand au ajuns în vamă, masinile au fost livrate in 4 zile... acum a mai trecut o săptămână....mă rog..multe hârtii, birocrație... prostie... asta e....

A facut un coleg comanda noua la o octavia 1.5 dsg au zis ca in maxim 5 luni o si livrează...cum o mai fi si asta ...eu mai am putin si fac 1 an de când aștept, altul are termen 5 luni 🤔

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am insistat(putin mai mult) si au trimis doar masina mea din Curtici. Livrata intre Craciun si Revelion cu toate ca ziceau ca nu mai fac livrari.

Le-am zis ca nu o mai iau daca nu o livreaza pana pe 31.

Este vorba de un Kodiaq luat de la Avia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se poate, ii durea putin daca nu le mai dădeai banii....

Asa e dealerul român si in general totul, din pacate la noi... le iei la oameni niște bani si dupa... lasa ca o sa vină, atunci cand o sa isi faca ei platforma plină de mașini.... sa plătească mai puțin transport... 

Transport care sigur tot noi il plătim.. 

E trist ,nu smecheresc, trist...

Eu merg, după ce am vandut Octavia pe care o aveam din 2014 cu un Facelift 2018 dar daca nu aveam cu ce? Si aveam nevoie după ce s-au lăudat că aduc masina in 3-4 luni si am ajuns la 12 luni..... dar nu suport pe banii mei sa ma minți,  ba ca nu lucrează, ba ca mai stai 1 săptămână...

Imi cer scuze daca am scris mai mult, însă nu e corect față de noi..

Sunt curios daca masina colegului ajunge in 5 luni ...chiar curios

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@OctaviaYUB

 

Cu părere rău trebuie sa te anunț ca nu vor plânge după banii tăi.  In vremurile actuale,  dacă tu refuzi masina îți garantez ca pana seara masina este ca și vândută.  Din păcate,  cam asta este cruda realitate 

 

Așteptare ușoară 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu un update. Masina mea a ajuns la Curtici pe 14 Decembrie dar abia Vineri 7 Ianuarie a ajuns in Bucuresti. Maine sau poimaine o ridic si eu intr-un final.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna REG79 inmatriculare definitiva 31.08.2022 ? Cumva schimba iar norma de poluare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
1 hour ago, Teodoreanu said:

primesti noul model la livrare 

Vrei sa spui facelift-ul? Tot ce e posibil... 
La Octavia iV dealerii germani dau estimat de livrare Q1-2023; pe de alta parte n-am auzit ori citit sa Skoda sa anunte deja Octavia mk4.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Tocmai am terminat de configurat online Skoda Octavia Style 115CP DSG. 

Ce ati schimba la configurarea mea fara sa depasiti suma actuala?

https://konfigurator.skoda.at/cc-at/de_AT_SKODA20/C/detail/590/NX544DI5/1Z1Z/BG/$XA@4KF@7M3@7W2@PJA@RAFYOY@WR3/@?BNR=300&variant=Style

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40k pe o octavia style de 115 cai?

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu locuiesc in Austria, momentan piata auto este una din cele mai scumpe.

Sper sa nu gresesc, dar la prima vedere,se pare si ca dotarile de la Style din Austria sunt mai multe ca de la Style din Romania. 

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are bare longitudinale pe plafon? Ca fara, parca e ciuntita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand motorizarea ar fi schimbata si este de renuntat la geamurile intunecate pe spate. Eu am pus asta pe Octavia 3FL dar nu fac fata asa cum te astepti si tot am pus o folie calitativa acoperind geamurile sunset de fabrica. Diferenta de bani o poti pune la motorizare si vezi ce alegi mai bun. Succes!

Modificat de BeciAcustic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu esti dispus sa cumperi si ceva SH? Spre exemplu o Octavia 3 combi, cred ca gasesti la un sfert de pret. Mai pui deoparte 5k euro pt eventualele reparatii si iesi mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina o sa fie de firma, da am voie sa mi-o configurez eu. 

Trebuie sa ramana pe masina:

-navi 

-geamurile fumurii, 

-culoarea neagra

-motorizarea diesel 115cp

-maxim 40 000€

 

Eu am in momentul de fata o skoda Octavia 3. 

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as adauga Airbag spate lateral pt bazin si locuri laterale spate incalzite. E un pret mic pentru potentialul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita DSG la cei doar 115 cp? Sau sa merg pe manuala? 

Modificat de GinelSB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu cum e cu înghețul pe unde te plimbi tu dar dacă e cazul as opta pentru parbriz încălzit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/23/2022 at 9:15 AM, BeciAcustic said:

In primul rand motorizarea ar fi schimbata si este de renuntat la geamurile intunecate pe spate. Eu am pus asta pe Octavia 3FL dar nu fac fata asa cum te astepti si tot am pus o folie calitativa acoperind geamurile sunset de fabrica. Diferenta de bani o poti pune la motorizare si vezi ce alegi mai bun. Succes!

La Octavia 4 in combinatie cu jaluzelele fac fata perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac fata la soare dar nu si la copil :)) de aceea folia este singura solutie eficienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca al meu e mai putin pretentios asa ca nu am pus nici o folie…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/29/2022 at 5:26 PM, RwO09 said:

La Octavia 4 in combinatie cu jaluzelele fac fata perfect.

Jaluzelele tot de la reprrzentanta Skoda se cumpara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!