Jump to content

AC/Climatronic - probleme


Claudiu.Cristea
 Share

Postare recomandată

Șterge și încearcă o calibrare/basic settings...

Pai ala de pe spate care e pe mijloc/pe la schimbator și cel de reglare aer care e pe stânga sus parca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna ziua,

As dori daca se poate sa ma ajutati cu un link pentru manual sau video inlocuire motor V137 la un passat B8 2017.
Am aceste erori :
328452 - Motor for Rear Temperature Flap
B108E 71 [009] - Actuator stuck
Confirmed - Tested Since Memory Clear
Freeze Frame:
Fault Status: 00000001
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 254
Reset counter: 140
Mileage: 74540 km
Date: 2022.03.21
Time: 07:34:15

 

328453 - Motor for Rear Temperature Flap
B108E 54 [009] - Missing Calibration / Basic Setting
Confirmed - Tested Since Memory Clear
Freeze Frame:
Fault Status: 00000001
Fault Priority: 2
Fault Frequency: 1
Reset counter: 85
Mileage: 77383 km
Date: 2022.06.02
Time: 11:35:37

 

Motorasul este unul Denso pe care l-am identificat vizual sub consola centrala cu caracteristicile:

5Q0 907 511A - ND8
CZ116880 6900 10
186001010 340 12V

 

Multumesc anticipat,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

linisteste-te... cauta pe aici ca gasesti meseriasi pe Bucuresti sa te ajute...

Daca nu esti masochist :)

Cauta la servicii ... E florin, Cristi si altii... in provincie e mai nasol asa ca fii bucuros ca ai  meseriasi...

Eu am trecut prin astea... stiu ce vb... :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba ca sunt masochist, dar imi place sa ma implic si sa mesteresc pe la masina... am vazut ca este o operatie meticuloasa si destul de dificila pentru cineva care nu a facut-o niciodata, de aceea am scris pe acest forum. Daca vreunul din meseriasi ma poate ajuta cu informatiile cerute as fi recunoscator, altfel degeaba cer aici ajutor si informatii daca tot in service ajung cu masina. 😔

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VladLaici, in cele 16 pagini, gasesti raspunsurile si schemele din manual.

Modificat de qaz123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/7/2023 at 11:45 AM, VladL said:

Nu e vorba ca sunt masochist, dar imi place sa ma implic si sa mesteresc pe la masina... am vazut ca este o operatie meticuloasa si destul de dificila pentru cineva care nu a facut-o niciodata, de aceea am scris pe acest forum. Daca vreunul din meseriasi ma poate ajuta cu informatiile cerute as fi recunoscator, altfel degeaba cer aici ajutor si informatii daca tot in service ajung cu masina. 😔

E genul de operație care merge din ce în ce mai bine cu cât o faci mai des. De aia la tine va dura ore și la alții câteva minute.

 

Ca sfaturi, aș zice să desfaci și suportul din tablă (este prins de podea în două șuruburi), ca să ai mai mult loc. Ai nevoie de mâini subțiri, torx magnetic și prelungitor.

 

Problema mare va fi la montare, pentru că motorașul trebuie să între pe camă. Eu am pus motorașul pe poziție și cu mâna cealaltă am mișcat de pârgie până am nimerit pe camă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am un b8 si nu imi mai baga aer rece deloc, dintr-o data. Freon are, am verificat la un centru de incarcare, iar pe tester nu da nicio eroare. M-am uitat in livedata pe un obd si am vazut ca primeste curent compresorul, deci exlcus vreo siguranta arsa: 0.750 A si sarcina 4-5 NM. Presiunea citita pe senzor e de 8-9 bar. Ambele conducte de freon sunt calde, deci e clar ca nu intra in sarcina. Aveti idee de la ce ar putea fi? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cuplu pare a fi electroval;va

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/9/2023 at 9:56 AM, manytheman said:

Salutare! Am un b8 si nu imi mai baga aer rece deloc, dintr-o data. Freon are, am verificat la un centru de incarcare, iar pe tester nu da nicio eroare. M-am uitat in livedata pe un obd si am vazut ca primeste curent compresorul, deci exlcus vreo siguranta arsa: 0.750 A si sarcina 4-5 NM. Presiunea citita pe senzor e de 8-9 bar. Ambele conducte de freon sunt calde, deci e clar ca nu intra in sarcina. Aveti idee de la ce ar putea fi? Mersi

Am rezolvat. Erau rupte suruburile de la ambreiaj. Au fost inlocuite si e ok acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rezolvat defectul, nu si cauza, suruburile s-au rupt dintr-un motiv.

Nu cred ca scapi doar cu atat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu acceasi problema,imi baga aer doar pe grilele laterale si din cate am citit trebuie inlocuit motorasul de la clapeta de directionare aer si trebuie dat bordul jos.Imi puteti recomanda un service ok in Bucuresti unde pot remedia problema si cat ar costa.Atasez si o poza cu eroarea.IMG_7962.thumb.png.b86a73f7bbc27b6da9abc3426a043740.pngMultumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai la aria servicii vreo citiva pe București... Florin, Cristi și alții... 

Am scris și mai sus da e greu cu cititul... 

Eu unul prefer de 10 ori mai mult un entuziast care a făcut asta de xxx ori și își bate capul sa facă treabă bună decât un service mare cu mecanici care vin la serviciu sa aibă de unde pleca acasă... 

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba si fara sa demontezi bordul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca se poate... Unul ca tine care gândește și își mai cumpără și ceva scule miniatura, da, dar un mecanic angajat cel mult lucrează după manual... Daca nu după ureche :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/19/2023 at 8:08 AM, Turkish said:

Salut

Am si eu acceasi problema,imi baga aer doar pe grilele laterale si din cate am citit trebuie inlocuit motorasul de la clapeta de directionare aer si trebuie dat bordul jos.Imi puteti recomanda un service ok in Bucuresti unde pot remedia problema si cat ar costa.Atasez si o poza cu eroarea.Multumesc

Nu trebuie dat bordul jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, am si eu problema la un passat b8. Nu mai sufla aer daca dau pe dezaburire parbriz, sufla doar la picoare.

Am eroarea B109071 Servomotorul pentru clapeta degivrare. Se schimba greu acest servomotor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jos torpedou, etc..si ai servomotorul sus, in stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te apuca singur... Caută pe unul care a mai făcut... Cei aprox 100 ron manoperă vor fi cheltuiți super justificat :)

Dacă nu găsești atunci baftă... :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat,l-am demontat desfacut si curatat placa de vaselina. Merge de 2 ori si se blocheaza daca il lovesc merge iar.

Maine comand 1 nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

O întrebare :

Azi am înlocuit la un Passat B8 2015 caloriferul de căldură deoarece nu băga cald pe partea dreaptă .

Dar problema este că după înlocuire lui are căldură pe toate cele 4 guri de ventilație din bord (la HI) dar mai puțin la cea din dreapta (puțin însemnând / ca exemplu 75 din 100 grade).

Numai că după schimb am găsit următoarea eroarea :

 

Monday,02,October,2023,14:17:41:62612
VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator Running on Windows 11 x64
VCDS Version: 23.3.1.0 (x64)  HEX-V2 CB: 0.4631.4
Data version: 20230421 DS346.2
www.Ross-Tech.com

 

                Address 08: Auto HVAC       Labels: 5G0-907-044.clb
Control Module Part Number: 5G1 907 044 C    HW: 5G1 907 044 C
  Component and/or Version: Climatronic   H03 1001
           Software Coding: 11020114204101012115514E00101102
            Work Shop Code: WSC 00015 115 08193
              ASAM Dataset: EV_ACClimaBHBVW37X 003018 (VW48)
                       ROD: EV_ACClimaBHBVW37X_003_VW48.rod
                      VCID: 280AF06D927C520A67B-807C
1 Fault Found:

327941 - Motor for Left Temperature Flap 
          B108C 54 [009] - Missing Calibration / Basic Setting
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 142
                    Mileage: 77885 km
                    Date: 2023.10.02
                    Time: 14:15:35

                    Voltage terminal 30: 12.9 V
                    Outside temperature: 24.5  C
                    Inside temperature: 29.8  C
                    Left temperature flap - actual value: 205
                    Left temperature flap - actual value: 100.0 %
                    Temperature door left - Specified value: 205

 

Ce poate fi că de calibrat am calibrat clapetele din tastele de pe CLIMATRONIC după montajul caloriferului (deși nu m-am atins de SERVOMOTOARE) iar pe STANGA căldură baga ca înainte !

 

Si a doua întrebare :

Aveți idee ce soluție să folosim pentru a curăța vechiul radiator de aluminiu ?

 

Mulțumesc .

Modificat de SHARANMAN2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eroarea nu are legatura cu problema. Verfica daca servomotor dreapta lucreaza corect, desfa si vezi daca rotita de reglaj e pusa corect, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n

Da, este posibil să fie și ceea ce zici tu pentru că înaintea schimbării caloriferului i-am schimbat servomotorul din dreapta (cel de la poziția 6) care se vede când dai torpedoul jos .

905439950_servomotoare1.thumb.jpg.9b56ec6a74a10561d93ea9662de594c8.jpg

Dar dacă să zicem că e sărit sau nu a fost ALINIAT CORECT la montaj cum să procedez ca să-l aliniez ca în poza atașată ?

4115998_servomotor2.jpg.abb927f4bfd4eb9f6da4bfdaaabaade6.jpg

Că din ce știu servomotorul nu poate fi învârtit manual !

 

Mulțumesc .

Modificat de SHARANMAN2018
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici ca rotita din el sa fie aliniata ca in poza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. Am un passat b8 din 2019, 1,5 TSI benzina. Cand intra in functiune clima pe racire se aud niste zgomote neregulate in bord ca si cum s-ar rostogoli ceva acolo. Ce credeti ca poate fi? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!