Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

11 hours ago, shingouki said:

@tzuicomicina la tine cum decurg lucrurile? Tu erai cel mai “aproape” de livrare, da-ne si noua o speranta. 😄

 

Joi a ajuns la Curtici, si de atunci au zis ca mai dureaza inca 5-7 zile pana ajunge la Timisoara :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/11/2022 at 11:26 PM, Baraitaru said:

Răbdare ,domnule .Pe 8 martie am facut 13 luni de la avans pentru golf 8.iar de la dealer am veste ca masina va intra in fabricatie la sfarsitul lui martie (săpat.13);deci livrarea dupa sf.pasti.Oare  ???

Ai mai primit vreun update intre timp sau astea sunt info de dinainte de razboi?

14 hours ago, tzuicomicina said:

 

Joi a ajuns la Curtici, si de atunci au zis ca mai dureaza inca 5-7 zile pana ajunge la Timisoara :D

Foarte tare. Felicitari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/3/2022 at 9:11 PM, mastermox said:

Mai nou m-am pus si eu la coada de asteptare pentru un Golf Life 1.5 Mildhybrid 130 cp.

Masina pentru sotie, Led Plus / Pachet Utillity / Camera / Privacy si supriza pentru sotie - scaune ergoactive ( cele identice cu standard-ul din style ).

Moonstone 🤭

Inca inghit in sec la jante pe 18 si culoare  Galbena.

Dar probabil ar fi un Life foarte scump.

 

Nu am ales Style pentru ca considerat ca 130 cp cu dsg si mild este suficient de oras si iesiri in jurul orasului.

 

Da, este intarziere pe tot ce inseamna Discovery : Ready2 .. / media / pro, posibil sa se elibereze in 2 saptamani, si eu astept. Insa va trebui urmarita coada de asteptare.

 

Referitor la PreDelivery Enrollment , nu iti apare seria nici cand va exista, cel putin la acest moment nu exista info.

Te ajuta sa te familiarizezi cu pachetele WeConnect, magazin-ul pentru optionale, etc :) Iar la livrare doar se introduce user si parola in masina :)

Intre timp, am renuntat la astepta varianta aceasta si m-am orientat spre un Life 1.0 tot dsg, tot mild.. ce urmeaza sa vina in vreo 2 sapt.

Avans in vedere fabricile inchise, si incertidudinea, am facut un compromis…

Acum am bagat carbuni in vanzarea Polo-ului :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update: de marți 22.03.2022 se va relua producția de vw Golf din Wolfsburg cu un schimb urmând ca de săptămâna următoare sa se lucreze in 2 schimburi :

https://europe.autonews.com/automakers/vw-premium-brands-will-replace-cars-lost-aboard-sunken-felicity-ace 

Modificat de fmitache
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai degraba Europa de Est e prioritate 0. In ianuarie in Germania s-au livrat ~8800 de Golfuri, in timp ce in Romania s-au livrat 26 de masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Ro e si o lipsa de interes pt golf 8. De la bun inceput a fost asa, nici cand le livrau la 3 luni nu le vedeai pe strada asa cum s-a intamplat cu golf 7 la vremea lui...

Modificat de traffictours
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu cum sa iti zic....dar acelasi golf e mai scump in germania, deci profit mai mare. insa daca esti intr-o lista e normal sa o respecte si nu sa faca hocus-pocus cu ea, ca mereu masinile erau mai ieftine in ro. cred ca nici nu se cumpara multe in ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai un pic ca eu zic altceva. eu zic asa: la dotari identice, acelasi golf are pret de lista mai mare in DE. daca calitatea e aceeasi, rezulta clar ca le ramane mai mult profit.

daca nu au aceeasi calitate, poate profitul e egal, nu am cum sa stiu.  dar nu am zis ca au calitate diferita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca la dotari identice pretul e mai mare in DE care e concluzia? Ca masinile sunt la fel? Cu siguranta producatorul face niste eforturi prin preturi ceva mai mici pt a-si mari vanzarile in tarile din estul eu, insa diferentele sunt de cateva mii de euro, ceea ce e mult, ei n-au pus nici amortizor la capota la acest g8, deci toata lumea e stransa cu banii in ziua de azi. Ma rog, e doar o discutie teoretica, eu nu mai cumpar demult masini din vest, le cumpar de aici mai ieftin si ies mai bine deoarece nu mai fac zeci de mii de km pe an ca inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, pot fi la fel, dar nu e o concluzie certa nici ca e nici ca nu e. orice iphone e mai scump in europa si produsul e identic, ba chiar din contra, cu featureuri (ca SIRI lipsa in romana) mai slabe in europe.

sigur, o sa zici ca la masini nu e tot aia, dar in lipsa probelor e ok sa pastram un scepticism, dar nu ai cum sa fii sigur. daca tu poti vinde bine la pret mai mare in alt loc, de ce nu ai face-o????

 

aia cu amortizorul la capota e un pic falsa. daca te uiti pe net o sa vezi ca nu mai e amortizor (dar ti-l poti pune singur), dar in schimb sunt 2 piese in loc de 1 ca inainte la capota (nu stiu cum se cheama) de metal si care costa. deci ce au economisit pe ceva au cheltuit in alta parte. ce vreau sa zic, e ca un pic discutabila treaba, nu chiar alba neagra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, adevarul ca la Golf erau necesare 2 cleme de prindere a capotei mai ales la cei 400km/h pe care-i atinge :)  Glumesc evident, e clar ca o avea vreo treaba cu certiifcarea NCAP sau alte considerente tehnice la care nu (si nici nu vreau sa) ma pricep.  Sta din '74  cu o singura clema si in 2020 s-au gandit la doua cleme. Mi se pare ca si 'beemer' a fauct la fel la anumite modele.

Apropos de topic .. un Polo Style DSG comandat in decembrie 2021  si care avea termen "asumat" in august 2022, tocmai a fost notificat ca va fi livrat undeva in ianuarie-februarie 2023 .  Ce au acum in stoc si ce urmeaza sa vina sunt cele mai basic variante ale masinilor din gama Polo si Golf.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare ca deja se vad in trafic o multime de Golf 8 in bucuresti, nu mi se pare ca nu exista interes pt aceasta masina... Deja sunt multe... (aprecierea mea personala...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sa fie o multime in bucuresti cand se livreaza la peste 1 an si pe autovit sunt aceleasi g8 de luni de zile? Tot aprecierea mea personala e si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt foarte putine. Daca le raportam la Octavia 4, e jale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ați mai comandat anu trecut mai aveți ceva vesti ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nope. o sa sun dupa 1 aprilie. de abia au dat drumul la fabrica in 3 schimburi, mai dureaza pana se si simte in numarul de masini venite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liniste ! Se lucrează. Dupa cum m-a informat PORSCHE ROMANIA la care am facut "lacrimatie",al meu golf 8 comandat in feb 2021 v-a intra in productie in săptămâna 13 (care

a inceput ieri).Sa asteptam,mult nu mai este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AVERTISMENT: REGULAMENTUL INTERZICE CITAREA POSTARII ANTERIOARE!

 

Ce numar de comanda ai? As fi curios cat timp as mai avea si eu de asteptat. Eu am comandat in iulie 2021 la Porsche Nord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am comandat un r-line cu ceva extraoptiuni in sept 2021 cu termen initial martie-aprilie.(prin leasing operational, nu direct)

acum cateva zile am fost informat ca unitatea a fost amananta pentru septembrie 2022.

 

poate ajunge de craciun :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda… se pare ca schimbul 3 nu e pentru noi 😅

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:

 

Azi am vorbit cu dealer-ul si aparent masina mea este programata sa intre in productie in saptamana 30. Asta insemana fix 12 luni de la comanda.

Initial, livrarea era estimata pentru martie-aprilie dar s-a decalat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!