Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

AndreiSergiu1991

cat mai e discount-ul la dealer?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In vremurile aistea? Probabil +10 % :)) sau ti se oferta livrarea cu 2 saptamani mai devreme (fata de 1.5 ani) :D

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai nou se semneaza ca e posibilitatea sa intarzie pana la 6 luni dupa cele 28 sapt din contract fara vreo penalitate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 20 ore, tzuicomicina a scris:

Offff, încă două săptămâni de acum înainte 😦 

 

Legat de predelivery enrollment: eu nu am primit nimic nici măcar când mi-a fost confirmată mașina în producție. Doar că mi-a venit mie ideea să bag seria din comandă în loc de VIN și mi-a apărut mașina, și cam atât. Nimic legat de WeConnect, pachete, etc.

D647A346-99E8-4B8C-B26B-1F3687B3DF75.jpeg

Ce serie din comanda ai băgat ? Mie încă nu îmi arata nimic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, CristiALF said:

In vremurile aistea? Probabil +10 % :)) sau ti se oferta livrarea cu 2 saptamani mai devreme (fata de 1.5 ani) :D

 

in conditiile in care mai nou daca se scumpeste intre timp, o iei la noul pret....cred ca aia 10% sunt oricum frectie la piciorul de lemn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Liver said:

Ce serie din comanda ai băgat ? Mie încă nu îmi arata nimic..

 

Mie când îmi trimite dealerul informații despre data de livrare, îmi trimite și un screenshot cu un rând dintr-un tabel (probabil din sistemul importatorului/producătorului) unde în prima celulă e chiar numărul de referință al comenzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu da quote la postul anterior , este impotriva regulamentului !

 

Eu încă nu am primit asa ceva.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere tu numarul de referinta al comenzii in sistem. Dar, din ce vad pana acum, nu ma ajuta cu mare lucru :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca nu. ar trebui sa stii cate sunt inaintea ta, cate se fac pe zi/saptamana si in final mai e si factorul "SANSA". ca sa poti sa iti estimezi singur cat de cat ceva.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine termenul realist acum este martie/aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in conditiile in care aveai initial 52 de saptamani, eu zic ca totusi e motiv de optimism. adica pare ca nu ajungi asa rau, sa astepti 1an. vad insa ca nu termina cu criza semiconductorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa multe zbatere si asteptare din 8 feb 2021 azi 10 feb2

Am fost inf. ca al meu golf 8 1.5 urmează a fi fabricat in sap

13 (sfarsit de martie)si deci livrare -sfarsit de aprilie.Sa dea

DUMNEZEU! Despre "record"(de asteptare)vorbim dupa

livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am vrut sa plasez si eu, recent, o comanda pentru un Golf 8 TSI, dar am fost informat ca motorizarile cu cutie manuala nu o sa mai fie aduse in Ro intrucat nu mai are sens din punct de vedere al diferentei de pret. Am verificat acum in configurator ca iti preselecteaza 1.0 eTSI DSG si daca incerci sa selectezi oricare motorizare cu cutie manuala (TSI/TDI) o sa-ti zica ca autovehiculul nu mai este disponibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat, se da dsg la pret de manuala? ca un dsg e cu cel putin 1800-2000 mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E putin mai rau decat atat, exista in plan o crestere a preturilor, din cate am inteles pentru tot segmentul (datorita inflatiei / costurilor de productie). Si practic o masina cu cutie manuala ajunge sa coste cat una cu cutie automata (dar presupun ca si pretul celor cu cutie automata va creste). 

 

Legat de discountul oferit de dealer, asta e ~2.8%, dar cred ca depinde foarte mult de cine iti vinde masina, adica poate fi si mai mic din ce am inteles. Singurul mod prin care poti obtine un discount mai mare e sa o iei in rate si sa o finantezi printr-un credit Porsche Bank... dar cum suntem intr-o perioada in care banca centrala creste dobanda, nu este o idee prea buna, plus ca solutiile de finantare oferite de PB sunt fenomenal de scumpe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa ne lamurim, deja au crescut anul trecut de multe ori. le mai cresc???

si ce relevant are la automata vs manuala? doar nu se scumpesc doar alea cu manuala. se scumpesc toate, deci diferenta o sa fie si mai mare, ca ei cresc cu procent de regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul pe care l-am primit de la Dealer e ca 'importatorul a hotarat sa nu mai aduca in Ro motorizarile cu cutie manuala intrucat oricum diferenta de pret intre cea manuala si cea automata va fi foarte mica'. Da, preturile o sa creasca din nou. 

 

Legat de timpul de asteptare, atat la Seat (Leon) cat si la VW (Golf) e de minim 12 luni daca comanzi luna asta. Deci termenul acela de 1.5 ani este cat se poate de real din pacate. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Deja au modificat preturile :)) varianta de baza este 23664 euro pt ca nu mai e manuala, doar DSG.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia nu e modificare de pret, aia e scoaterea unui model la un anumit pret din gama. ok, daca voiai exact ala, da, te obliga la unul mai scump.

mi-am configurat unul si e la acelasi pret cum era acum cateva luni la ultima scumpire. interesant e ca cerere exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe echiparea Style mai poti lua 1.5TSI 130CP si 2.0 TDI 115CP cu manuala. Se pare ca doar la echiparea Life au scos manualele.

Modificat de tzuicomicina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici pe R-line nu sunt, dar nu cred ca au fost vreodata.

O constatare din pacate deloc placuta este ca au crescut in 18 luni preturile de a ajuns un R-line 1.5eTSI cu dotari echivalente sa coste cu 500euro mai putin decat un GTI configurat in septembrie 2020. Evident scoaterea GTI-ului din configurator nu mai permite niciun fel de comparatie la ora actuala.

In septembrie 2020 se vehiculau termene de 16-18saptamani :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto faptul ca nu mai aduc manuale. De bun simt in 2022.

In schimb ma uit si ma minunez ... februarie 2022:  29.271,62 €  ,   februarie 2021:  25.893,21 €   - aceeasi masina,  Style 1.5 eTSI 150cp  doar cu scaune incalzite

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am serie de sasiu 🥳🥳🥳 Dar sper sa nu dureze tot doua luni si jumatate pana primesc si seria de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Important e cand iese de pe linia de fabricatie si mai nou, cum iese, completa sau incompleta, asta cu seria de sasiu e pur informativ, nu stiu cat ajuta efectiv, masina vine cand e gata, ce sa zic, nu e normal sa se astepte 12-14 luni pt o masina de serie, insa ati fost informati in prealabil, probabil, asa ca asta e situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot eu sa va spun este ca am fost informat prin septembrie de seria de caroserie apoi undeva in 20-29 octomrbie m-a sunat cu mare entuziasm dealer-ul sa-mi spuna ca masina a plecat spre RO si ca mai dureaza "putin".  Putinul asta a fost pana pe 15 decembrie :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!