Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

11feb. Cand am sunat la dealer în urma cu câteva zile am vorbit sa o mai tina la ei daca vine inainte de 8 feb întrucât vreau sa fac anul de asteptare.Oricum m-as bucura daca ar veni măcar pana la pasti.Asteptarea continu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, AndreiSergiu1991 said:

Eu aveam in contract ultima saptamana din Iulie. Dar nu scria ce inseamna efectiv acel interval. Fix atunci s-a produs masina, ea fiind livrata jumatate de juna mai tarziu.

Eu in contract am specificat 52 de saptamani. 😅Termenul pentru Februarie este verbal. Oricum nu imi fac sperante ca o  sa imi livrata luna viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor ! Pana la urma varianta style vine cu acea banda luminoasa in grila ? Ca la început am vazut ca numai r-line avea. Sau este opțională? Menționez ca am selectat și pachetul iq metrix led 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E optiune pe pachetul R-Line: Banda luminoasa grila fata si manere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cine a primit pana acuma varianta style a venit fără grila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Are acea banda oribila si Style. :) Noaptea se vede ciudat, logo-ul VW nefiind iluminat. Daca trendul asta ramane, vor pune benzi led de jur imprejurul masinii.

949233055_Screenshot2022-01-17at10_02_31.thumb.png.b61ac9a34af040535ce4463442a31e0c.png

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

😂 am văzut doar din poze și mi se părea interesantă. Andrei, deci ai style și nu îți place cum arata live ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, @Liver

Iti pot confirma si eu ca Style cu LED Matrix vine cu acea banda luminoasa in grila si cu lumini la manerele usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991
19 minutes ago, Liver said:

😂 am văzut doar din poze și mi se părea interesantă. Andrei, deci ai style și nu îți place cum arata live ?

da, am Style, si nu-mi place :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca știam inintial doar pentru varianta R-Line era. Încă și acuma apare ca opțiune pe site la vw pt 90 euro 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici mie nu prea imi place, nu poti opri doar lumina din grila?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot Style, fara LED Matrix (doar LED Plus) si vine cu acea grila urata si cu iluminatul manerelor.

Grila inca n-am descoperit cum sa o dezactivez din gateway, dar mai prospectez.  Daca reusesc, va anunt.  Mie unul mi se pare kitch,  dar mnah ... trendul de apune leduri si ledulete peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Nu merge oprita separat, uneori e aprinsa cu luminile de zi, alteori nu e aprinsa. Depinde de luminozitatea de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai vazut ceva de genul pe Mercedes GLB (cred) si arata la fel de kitsch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh nu :) Am incercat cu deconectarea mufelor, dar se umple de erori. Din moment ce se poate comanda (PN: 5H0853651AC041)  si se poate coda in CAN, ma gandesc la simplul fapt ca se poate si "de-coda".

 

Va tin la curent, dar in principiu este doar o bifa undeva in LongCoding pe Gateway sau Central Electrics.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum sunteți pana acuma cu motorizările ? Multumiți de motorul 1,5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Depinde ce asteptari ai de la el. Eu am 1.5 etsi 150hp 7DSG. Trage bine, nu ai emotii in depasiri, daca nu esti kamikaze, evident, si crezi ca ai sub capota 320hp. Eu sunt multimit de el, chiar nu am ce sa-i reprosez. Consumul mediu pe 10.000km la mine e de 7.1 l/100km, preponderent extraurban.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci mulțumit pana in prezent și consum f bun zic eu. Eu am luat varianta de 130 hp, manuala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie la cutia manuala, are treptele incredibil de lungi: treapta a 3-a poate urca pana la 170km/h, ceea ce e ridicol, cu 30km/h mai mult decat la modelul anterior.

Ca atare, reprizele nu sunt stralucite, fiind sunt sub ce te-ai astepta de la un motor de 150CP. Cutia automata e mai bine etajata pentru acceleratii/depasiri.

Dar nu vei avea probleme in depasiri obisnuite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar enorm de lungi .. acuma sper sa fiu mulțumit. Tu tot cutie manuala ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar am modelul anterior (7.5), unde sunt ceva mai scurte, dar tot prea lungi mi se par :). Insa motorul e foarte economic, eu am media 4.7% pe ultimii aproape 5000km, aproape toti extraurban.

Scuze, am crezut ca vrei sa achizitionezi un Golf 8, nu am vazut ca ai deja unul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai îl aștept 😂 abia in Octombrie am plasat comanda, de un golf 8 1,5 130hp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/23/2022 at 8:58 PM, dercos said:

Da, dar am modelul anterior (7.5), unde sunt ceva mai scurte, dar tot prea lungi mi se par :). Insa motorul e foarte economic, eu am media 4.7% pe ultimii aproape 5000km, aproape toti extraurban.

Scuze, am crezut ca vrei sa achizitionezi un Golf 8, nu am vazut ca ai deja unul.

ce diferenta de medie ai fata de AndreiSergiu. motorul e cam tot ala, chit ca e cutia manuala. probabil mergi mai calm si nici prin zone cu blocaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Eu nu am obtinut niciodata sub 5.5%... si ala pe coborare de la Brasov spre Buc, pana sa intru pe A3, unde se duce in sus consumul. In rest ii dau, tati. Ca de-aia am luat-o, sa-i dau, nu? :))

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!