Jump to content

Achizitie, configurare si timpi de asteptare (Golf VIII)


Doomy
 Share

Postare recomandată

M-ati demoralizat complet 😒 Cred ca ma duc in Germania si iau una de la test drive (Jahreswagen) si uit complet ca am asteptat 9 luni degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Speranta moarte ultima. O sa vezi ca-ti recapeti zambetul in momentul in care o sa vina ca nu e chiar atat de rea pe cum scriem noi pe aici.
Eu sincer uitaesem ca am o comanda. Din februarie pana in mai cand l-am sunat pe dealer si mi-a zis ca nici macar nu s-au apucat de ea a fost cum a fost, dar dup'aia m-am obisnuit cu ideea ca aia este.  Sincer iti/va spun ca nu ma asteptam sa vina mai devreme de februarie asa ca pentru mine a fost un cadou de craciun frumusel. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu a durat aproximativ 1,5 luni de cand am primit VIN-ul si pana cand a fost livrata. Pare ca nu e nicio regula in ceea ce priveste termenele pentru fiecare etapa in care trece masina. Ba chiar unii care au facut comanda mai tarziu au primit masina inaintea celor care au comandata-o primii.

 

@tzuicomicina, sa vezi cum iti creste moralul dupa ce uiti ca ai comandat masina si te suna dealer-ul sa iti spuna ca masina e in Curtici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 5 luni si nu am VIN, dar dealerul zice ca golfurile le vin in timpul stabilit. deci aparent nu s-a inrautatit situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In timpul stabilit adica un an? La mine contractul e pe 39 de spatamani si se va incheia luna viitoare :) Nu stiu exact cum au venit ele la timp dar al meu a tot fost amanat de la luna la alta. Din ce am vazut prin presa incepand cu luna Aprilie schimbul 3 de pe linia de Golf va fi oprit, drept urmare au aparut inca o serie de intarzieri. Masinile dealerului ce erau planificate pe Februarie/Martie au fost mutate pe Aprilie/Mai si Iunie/Iulie. Dealerul se lauda ca masinile client au prioritate dar la cum e situatia acum, adica -22.8% livrari fata de ianuarie 2021 pentru Europa Centrala si de Est pentru grupul VAG, am sperante tot mai mici pe zi ce trece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

timpul stabilit pt fiecare. eu am vreo 6-7 luni. nici eu nu stiu cum vin la timp sau nu, ca nu am informatiile astea. doar zic ce mi s-a zis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, pai ceva de genul era și discuția mea cu dealerul: facem contractul pe 39 de săptămâni, de siguranță, dar mașina o să vină în 5-6 luni. Well săptămâna 39 e cea cu 28 februarie 😁 Și nu am comandat nimic special, un Style cu cutie manuală.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ieri dimineata a aparut VIN-ul si pe myVolkswagen iar azi dimineata am fost contactat de dealer ca avem seria de motor si in aproximativ doua saptamani masina intra in tara 🥳🥳🥳

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au mai deblocat putin :)

verificati la dealer.

 

A mea a mai prins o saptamana intarziere :(

oricum, acum pentru o comanda noua, cine zice sub 12 luni da un termen nerealist.

 

Vremuri grele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mastermox din contra, eu am sunat la dealer azi si mi s-a comunicat ca se decaleaza termenele de livrare. Inca nu au primit piesele pentru sistemul multimedia, se asteapta sa ajunga spre finalul lunii martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca e bine. nu se mai trimit masini in rusia. poate le fac pe ale noastre in cazul asta :D ; insa la kiev e o fabrica de componente pt VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Volkswagen a declarat că va opri producţia pentru câteva zile la două fabrici germane, după o întârziere în obţinerea pieselor fabricate în Ucraina.
 

https://www.news.ro/economic/volkswagen-renault-si-nokian-tyre-intre-companiile-care-vor-opri-temporar-sau-vor-muta-productia-in-urma-invadarii-ucrainei-de-catre-rusia-1922403227002022020720618158?source=biziday

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

 

Mai are cineva noutati vis-a-vis de decalarea termenilor de livarare? Vreun update de la dealer?

Am si eu o comanda lansata prin firma de leasing in 07.2021 cu termen de livare 03.2022 pentru un VW Golf 8 variant, style, 2.0 TDI 116CP DSG dar pana acum n-am primit nici VIN si dealer-ul nu are niciun update vis-a-vis de comanda mea. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Răbdare ,domnule .Pe 8 martie am facut 13 luni de la avans pentru golf 8.iar de la dealer am veste ca masina va intra in fabricatie la sfarsitul lui martie (săpat.13);deci livrarea dupa sf.pasti.Oare  ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Tu chiar astepti masina de 13 luni? Ce model e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in cazul asta ar cam trebui sa-mi iau gândul de la o livrare prea curând. Deci, probabil ca o voi primi la sfârșitul verii, asta daca nu cumva pe lângă criza de semiconductori și război mai apare și altceva🤔.

 

Asta e! Așteptăm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

In locul tau anulam, imi recuperam avansul si luam ceva de pe stock de la alt producator sau SH. Ce versiune de golf ai ales si ce optiuni?

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu pricep de ce nu opresc preluarea de comenzi?? asta deja e bataie de joc. adica dai un termen,  il prelungesti IMENS, vezi ca devine regula, si tu nu faci nimic. una e sa iti dea un termen oricat de indepartat dar macar sa il respecte si alta ca nici macar ala sa nu il respecte. logic e sa opresti preluarea de comenzi, macar asa nu iti bati joc. cu ce ii ajuta daca clientii apoi nu vor mai vrea sa auda de ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda este golf 8 r line 1.5 etsi cu obtionale: alarma,camera,navigatie si trapa.Nu am nevoie de SH pt ca am un Polo 1,4 tsi care merge foarte bine dar in vara  face 15 ani.

       PS ; in era cealaltă am asteptat 3,5ani pentru o Dacia care n-a mai venit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Probabil de la trapa ti se trag toate problemele. De ce nu o scoti? SH ma refeream la ceva de 1 an sau 2 ani, dar mult mai ieftin fata de pretul uneia de noua, si macar o iei pe loc.

Modificat de AndreiSergiu1991
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

       Domnule SERGIU,

Trapa este optiunea aleasa de sotie.Post revoluție am avut unPASSAT cu trapa .Este buna in loc de a.c.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiSergiu1991

Tu astepti dupa masina, nu eu :)) a mea e in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tzuicomicina la tine cum decurg lucrurile? Tu erai cel mai “aproape” de livrare, da-ne si noua o speranta. 😄

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ii multumim piticului dement ca l-a mancat in fund sa inceapa un razboi total stupid. las' ca si-a grabit sfarsitul asa. vad ca scrie ca s-a prelungit la 2 sapt oprirea productiei. superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!